Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και ξαφνικά (???) είδα αυτό!!!! Έσπασε το δοχείο!!!

Δεν έχει ανέβει κάποιος δικαβαλο, για να πω ότι το κοπανησε...

Μπορει να έγινε από κραδασμούς??

Πώς το φτιάχνουμε???

 
Τελευταία επεξεργασία:

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Κοπαναει επάνω στο προστατευτικό γιατι πρώτον είναι πολύ κοντά και δεύτερον έχεις βάλει 3 συνδέσμους να το πω έτσι για να το στερεώσεις με αποτέλεσμα να ταλαντώνεται πολύ και να χτυπάει στο προστατευτικό σιδερένιο από το πατάκι .

Αυτό καταλαβαίνω από την φωτο

Κούνα το με το χέρι σου να το δεις και εσύ.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
3 σύνδεσμοι εννοείς τα μεταλλικά, όχι τα δεματικά.. λες να φταίει αυτό???? αλλά τόσο κοντά δεν νομίζω ότι είναι εκτός αν έχει τόσους κραδασμούς που προκαλούνε ταλαντώσεις 1-2 cm!!!!

θα πάω να το κοιτάξω τώρα και θα σου πω

εδιτ: δεν παίζει σε καμία να κοπάνησε στο προστατευτικό... έχει 2 δάχτυλα απόσταση!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Ναι τα μεταλλικά εννοώ

Κουνά το τουτορο με το δαχτυλο σου αριστερά και δεξιά να δεις.

Είμαι και από κινητό,αλλά αυτό μπορώ να δω.
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
........το βιδακι που ρυθμιζει την ροή είμαι πολύ κοντά όμως .

Πόντος δεν πρέπει να είναι......
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Δεν είναι τόσο κοντά...


 
Τελευταία επεξεργασία:

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Τώρα φαίνεται καλύτερα

Παίζει να έφαγε κάνα πετραδάκι τότε........
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάπου,κάπως κοπάνησε ή απο κάτι.
Πέτρα πχ...
Θα σου έλεγα να το βγάλεις,να το καθαρίσεις στο σημείο που έσπασε (ιδανικό το καθαριστικό φρένων) και να το κολλήσεις με κόλλα δυο συστατικών.
Έχω "φτιάξει" ρεζερβουάρ με τέτοια κόλλα οπότε δύσκολο να μην κρατήσει.;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
να ψάξω να πάρω μεταλλική σίτα και να το τυλίξω για περισσότερη προστασία??

(είμαι και χωμάτινος, μη ξεχνάμε.... :p )
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
να ψάξω να πάρω μεταλλική σίτα και να το τυλίξω για περισσότερη προστασία??

(είμαι και χωμάτινος, μη ξεχνάμε.... :p )
Βάλε κόλλα πρώτα κύριε χωμάτινε να μην γεμίζεις τον τόπο βαλβολίνες με την λαδιέρα σου και ασε τις σίτες...:p:roflmao:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
να ψάξω να πάρω μεταλλική σίτα και να το τυλίξω για περισσότερη προστασία??
ή το "πάνινο" προστατευτικό που φοράνε στα δοχεία φρένων στα μοτοτσιπί. ή νεοπρέν "στολή κατάδυσης" και δεματικό.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ή το "πάνινο" προστατευτικό που φοράνε στα δοχεία φρένων στα μοτοτσιπί. ή νεοπρέν "στολή κατάδυσης" και δεματικό.
γιατί εμένα μου φαίνεται ίδιο και το σφουγγαράκι για τον ιδρώτα που φοράνε στον καρπό??? τέτοιο θα βάλω ;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μετά το τελευταίο πλύσιμο (σε "επαγγελματίες") είδα ότι χάνω λάδια από το δοχείο, κάπου ....

Θα σου έλεγα να το βγάλεις,να το καθαρίσεις στο σημείο που έσπασε (ιδανικό το καθαριστικό φρένων) και να το κολλήσεις με κόλλα δυο συστατικών.
είναι καλή ευκαιρία να το φτιάξω γενικά.... η κόλλα 2 συστατικών κάνει και για την αποπάνου δουλειά ή να πάρω φλατζόκολα?
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
είναι καλή ευκαιρία να το φτιάξω γενικά.... η κόλλα 2 συστατικών κάνει και για την αποπάνου δουλειά ή να πάρω φλατζόκολα?
2 συστατικων
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μηπως πηγε κανενας να το φαει;
Αλλιως πολυ δυσκολο να εσπασε απο πετρα.
Θα ειχε σημαδι εκει που θα "εσκαγε" η πετρα...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μηπως πηγε κανενας να το φαει;
Αλλιως πολυ δυσκολο να εσπασε απο πετρα.
Θα ειχε σημαδι εκει που θα "εσκαγε" η πετρα...

Κώστα θα ακολουθήσει φωτορομάντζο αύριο/μεθαύριο.....

αλλά ναι, δεν έχει σημάδι από πέτρα και το πλαστικό είναι αρκετά χοντρό για να έσπασε από τυχόν κραδασμούς που μεταφέρθηκαν από το λαμάκι στήριξης (!!!)
αν δεν είχε το αυτοκόλλητο της tutoro θα είχε φύγει το κομάτι και θα είχε γεμίσει η μηχανή τουτορολάδια!!

να δεις τι έχει να πάθει τώρα...χεχεχεχε
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Γιώργο @Sevax Κοντά έπεσες... απλά να σου πω ότι και να σπάσει τώρα (πράγμα σχεδόν αδύνατο) δεν θα χυθεί τπτ απόξω...όλα μέσα θα μείνουν ;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
το λοιπόν... ακολουθεί φωτορεπορτάζ της διόρθωσης που έκανα στο δοχείο....

οκ δεν ήταν καμιά σπουδαία δουλειά, αλλά σας την δείχνω γιατί είμαι ψωνάρα!!!!! (και επειδή μπορεί κάποιος με τα ίδια θέματα να πάρει καμιά ιδέα....)


όλα λοιπόν ξεκίνησαν όταν είδα ότι έχανε λάδια από τη βάση του δοχείου που περίμενα πότε να αδειάσει για να το φτιάξω....μέχρι που είδα ότι είχα και ένα ωραίο σπάσιμο στο πλαστικό!!!! (άγνωστο από που...)



το έβγαλα και το πήρα στα χεράκια μου



εδώ φαίνεται που ήταν η ταινία γνησιότητας... από το γεγονός ότι τα σημάδια είναι στη θέση τους, καταλαβαίνω ότι το πλαστικό δοχείο δεν έχει στρίψει δεξιά/αριστερά στο πλύσιμο, άρα το να χάνει λάδια επειδή πιέστηκε έτσι μου κάνει λίγο χλωμό...



το σπασμένο κομμάτι το κρατούσε το αυτοκόλλητο!!!! πάλι καλά, γιατί θα είχα γεμίσει λάδια παντού...



καθαρίστηκε καλά με το σωστό καθαριστικό (ευχαριστώ για τη συμβουλή Θάνο @thenos o katemis )



μπήκε και η κόλλα 2 συστατικών



το συγκράτησα με ότι είχα διαθέσιμο



και την επόμενη μέρα τα έβγαλα όλα και καθάρισα τα υπολείματα κόλλας (εξωτερικά)



του πέρασα ένα χέρι από μια αλοιφούλα για +300 & -60 (την χρησιμοποιούμε στο εργοστάσιο για τέλεια στεγανομποίηση και ακραίες θερμοκρασίες)



και για επιπλέον προστασία, πέρασα και μια αρμόκολλα...(αν κάνει ποως χάνει από εκεί πάλι, θα το πετάξω...)



και επειδή καλή η κόλλα 2 συστατικών, αλλά ο φόβος υπάρχει μήπως δεν πιάσει καλά και φύγει όλο το σπασμένο κομμάτι...ε, έβαλα και λίγο θερμοσυστελλόμενο
(η αλήθεια είναι ότι το είχα καλύψει όλο με τέτοιο μακαρόνι, αλλά μετά δεν έβλεπα πότε θα άδειαζε...)



αυτά.... νομίζω ότι είμαι οκ....αλλά...
θα του φορέσω και ένα περικάρπιο για τον ιδρώτα (όπως λέει και ο Γιάννης @amyroukai "το "πάνινο προστατευτικό που φοράνε στα δοχεία φρένων στα μοτοτσιπί") για περισσότερη προστασία (μη φάει καμιά πέτρα τώρα που είμαι και χωμάτινος :ha:ha:ha)
 
Top Bottom