Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Τώρα το ρίχνει στο μέσο της αλυσίδας...
Βλέποντας και κάνοντας...;)
Θένκς για τα tips Χρήστο...!!!
Ναι αλλα στο μεσο της αλυσιδας εχει τρυπες καθε λιγο :p
Το λεει στο μανιουαλι να μην ειναι ετσι στο κεντρο.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Τώρα το ρίχνει στο μέσο της αλυσίδας...
Βλέποντας και κάνοντας...;)
Θένκς για τα tips Χρήστο...!!!
Πάντως να μην σας ανησυχεί αυτό, το λάδι παει και απο τις 2 πλευρές κανονικότατα!!!Don't worry

Εγω επίσης έχω σκεφτεί οταν θα βρώ λίγο χρόνο και καθαρά για την κ......α μου, να φτιάξω ενα ακροφύσιο σε σχήμα (Υ) κολλώντας απλά 2 κομμάτια καλάϊ μεταξ'υ τους. Ετσι να περνάω την ώρα μου!:happy:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι αλλα στο μεσο της αλυσιδας εχει τρυπες καθε λιγο :p
Το λεει στο μανιουαλι να μην ειναι ετσι στο κεντρο.
Μάνιουαλ.....
Πιο μάνιουαλ...?:thumbsdown:
Εγώ αυτοσχεδίασα....;)
Θα το δω αύριο Άλεξ...
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
-Θένο το ακροφύσιο με το καλάϊ ή πλαστικό οτι έχει, βάλε το να ακουμπάει πάνω στο γρανάζι μόνιμα. Ετσι πιστεύω δεν θα κάνει τη σωστή δουλεια που κάνει ακουμπώντας.

-Εμεις οι πιο παλιοτουτόροι,;) το έχουμε 1/2 στροφη σε άσφαλτο και 1 1/2 στα τρόφυ, για να μην σε φάνε οι δοκιμές...:ok:
Όσον αφορά τις στροφές παίζει σημασία και το πόση απόσταση «ταξιδεύει» το λάδι μέχρι το γρανάζι ... εγώ που το έχω κόψει στη μέση δουλεύω 1/4 στροφής το χειμώνα και 1/8 καλοκαίρι ... ( θερμοκρασίες Κρήτης )
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Όσον αφορά τις στροφές παίζει σημασία και το πόση απόσταση «ταξιδεύει» το λάδι μέχρι το γρανάζι ... εγώ που το έχω κόψει στη μέση δουλεύω 1/4 στροφής το χειμώνα και 1/8 καλοκαίρι ... ( θερμοκρασίες Κρήτης )
Επειδή το λάδι σαν υγρό είναι ασυμπιεστο, πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο το μήκος του σωλήνα επειδη μιλάμε για κάτι εκατοστά.
Το μόνο που παίζει ρόλο είναι η κατάσταση του δρόμου που κυκλοφορεί η μοτο και ανάλογα τις ανωμαλίες που θα βρει θα αφήσει και περισσότερο λάδι να βγει.
Κουβέντα να γίνεται στην τελική

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Θένο βλέποντας την φωτό κρίνω πως είναι κοντό το σωληνάκι.... Σε μια αποφόρτιση του πίσω τροχού θα βγει από την θέση του. Νομίζω πως θέλει ακόμη 3 - 4 πόντους μήκος....
(γνώμη μου πάντα και σόρυ για την παρέμβαση)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θένο βλέποντας την φωτό κρίνω πως είναι κοντό το σωληνάκι.... Σε μια αποφόρτιση του πίσω τροχού θα βγει από την θέση του. Νομίζω πως θέλει ακόμη 3 - 4 πόντους μήκος....
(γνώμη μου πάντα και σόρυ για την παρέμβαση)
Καλημέρες...!!!
Πιθανόν να συμβεί αλλά δεν βρήκα τρόπο να το συμπιέσω τόσο ώστε να το τσεκάρω...
Αν και σε εκείνο το σημείο έχει αρκετό σωληνάκι.(ενδεχομένως δεν φαίνεται καλά στην φωτό...):)
Οταν το περάσω πίσω από το ψαλίδι θα του δώσω λίγο "αέρα" παραπάνω.;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μιας και Τρίτη σήμερα είπα να τιμήσω την μέρα...:p
Έκατσα λοιπόν και τοποθέτησα το νεοαποκτηθέν δια χειρός Χαλάτση @achalatsis Tutoro...!
Ιδού λοιπόν...!!!








Αλλά πολύ μπλέξιμο αδερφέ μου...o_O
1-1,5 στροφές το λαδωτήρι...
+ 3 κλικ η προφόρτιση...
- 2 κλικ η επαναφορά...
+3 στροφές το πίσω ελατήριο...
+2 στροφές τα μπροστά...
σε λίγο θα πάρουμε master στο στρίψιμο...:fun

Το επόμενο στάδιο θα είναι να περάσω το σωληνάκι εσωτερικά του ψαλιδιού αλλά σήμερα βαρέθηκα....
Ραντεβού την άλλη Τρίτη...:happy:
Κατι μου λεει οτι το σωληνακι ετσι που το εβαλες εξω απο το ψαλιδι σε καποιον θαμνο θα το αφησεις.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατι μου λεει οτι το σωληνακι ετσι που το εβαλες εξω απο το ψαλιδι σε καποιον θαμνο θα το αφησεις.
Είπαμε...
Από την άλλη Τρίτη αυτά...;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λέω σε έναν γνωστό σήμερα για το λαδοτΥρι. Αρχίζει να φωνάζει "έβγα έξω από το γραφείο μου τώρα" και τι ρεζιλίκια είναι αυτά και μοτοσικλετιστές του γλυκού νερού που δεν μπορείτε να κάμψετε την μεσούλα σας να λαδώσετε κάθε 500χλμ (εν τω μεταξύ δεν θέλω να πω κάθε πότε θυμάμαι να λαδώσω αλυσίδα ή να καθαρίσω) και έβαλαν οι αγωνιζόμενοι στα ράλι σκοτόιλερ γιατί δεν γίνεται αλλιώς και το βάλατε και εσείς, ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΦΤΟΥ ΣΟΥ.

Που να το βάλω κιόλας (θα γελάω για μέρες).
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα αρχίσω να έχω κρίση ταυτότητας μου φαίνεται...o_O
Και εκεί που ήμουνα έτοιμος να βάλω χέρι στον Χαλάτση @achalatsis διότι έστειλε το λαδοτύρι και αντί για όνομα είχε βάλει το nickname μου ( Παπαναστασίου Θένος ) συναντώ το απόγευμα μια ηλικιωμένη τεχνοφρίκ πελάτισσα μου η οποία ήθελε να μου στείλει κάποιες φωτό ενος γάμου απο το κινητό της μέσω viber...
Και πάνω στην τράμπα των φωτογραφιών βλέπω πως έχει περασμένο το όνομά μου στο τηλέφωνό της...:Watching:



























  • Θένος ΤΑΞΙ...:fun
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Αυτο το ροζ λαδακι τι ειναι;
Το λιμπιζομαι το λιγουρευομαι :cool:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μιας και το 'χει η μέρα και το είχα τάξει από την προηγούμενη εβδομάδα έκατσα και ασχολήθηκα με μια πιο σωστή τοποθέτηση της λαδιέρας...:)



Αυτό που χρησιμοποίησα επιπλέον ήταν ένα μέτρο σωλήνα υποπίεσης 5mm.



Το αποτέλεσμα δείχνει ότι δουλεύει μιας και έκανα και δοκιμή γυρνώντας το 1,5 στροφή.





Θα το δούμε μακροπρόθεσμα εάν ήταν επιτυχημένη η αλλαγή...;)
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
έγινε και το σφάξιμο, για να το δείτε πως είναι μέσα και πως δουλεύει, ώστε να κάνετε καμιά παρόμοια πατέντα (τόσα μυαλά και τόσα χέρια εδώ μέσα.... ;) )
το λοιπόν, το π@π@ράκι ξεβιδωμένο είναι έτσι



όλη η δουλειά γίνεται από το πάνω ελατήριο που στην κάθε λακούβα σπρώχνει το βαρίδιο από πάνω του (στα δειξια της φώτο) και επηρεάζει την κίνηση του εμβόλου απο κάτω (αριστερό βελάκι)
οι υπόλοιπες 3 τρύπες που βλέπετε είναι για τις βίδες (που ξεβηδώσαμε). Το έμβολο σε "ηρεμία" είναι έτσι όπως το βλέπετε από κάτω (τραβηγμένο υπερβολικά για να φανεί όλη η διαδρομή του... δεν κουνιέται τόσο, αλλά προφανώς πάει τόσο Κάτω" για να κλείνει σίγουρα την τρύπα που περνάει το λάδι)



Σην κάθε ανατάραξη-λακούβα, το ελατήριο κλωτσάει προς τα πάνω το βαρίδιο, οπότε το έμβολο ανεβαίνει κι αυτό και επιτρέπει στο λάδι να περάσει από την τρυπούλα που θα δείτε από κάτω. Βέβαια, μιλάμε για κίνηση 1-2 χιλιοστών.....



περνάει λοιπόν απο εκεί το λαδάκι μας και καταλήγει στο γραναζάκι μας και λιπαίνει την αλυσιδούλα μας.........

τέλος να σας πω ότι το δοχείο είναι πρεσαριστό στη βάση και έχει και ένα o-ringάκι για στεγανοποίηση.
Έχει εξωτερική διάμετρο 38mm και εσωτερική 32mm. Το μήκος δε το μέτρησα, αλλά προσωπικά, δε με απασχολέι και πολύ....



το επόμενο βήμα μου είναι να βρω και να παραγγείλω σωλήνα Plexiglas κοντά στις διαστάσεις που το θέλω, να το δώσω στον
τορναδόρο στη δουλειά να μου το φέρει στα μέτρα μου και να πνίξω σε καλή κόλα εκεί στη βάση για κράτημα και στεγανοποιηση και
φυσικά να ψάξω να βρω άλλη θέση.....

έχω και τη λύση να το κάνω από αλουμίνιο, αλλά δε θα βλέπω πόσο έχει μέσα :)

αυτά... ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι να βρεθεί κάποιο αστέρι από τα τόσα που έχουμε εδώ μέσα και να κάνει κάτι παρόμοιο ;)
Τεο να σε ρωτήσω ...
θεωρείς πως θα έληνε το πρόβλημα με την διαρροή εάν έβγαζα το δοχείο και του έβαζα καινούριο oring ;
Βγαίνει ή είναι πρεσαρισμενο έτσι ώστε να μην βγαίνει εύκολα ...;
Λες να γίνει ζημιά ;
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Γιώργο @Sevax μη το δοκιμάσεις... για αν το βγάλω και να δω ότι έχει oring το έσπασα (που έτσι κι αλλιώς ήταν σπασμένο) εντελώς!!! γνώμη μου είναι να βάλεις μια καλή αλοιφούλα/σιλικόνη εκεί, που θα σου προτείνουν τα super μαστόρια που έχουμε εδώ και το πρόβλημά σου θα λυθεί με απλό τρόπο ;)

στο Post#700 δείχνω την πάστα που έβαλα... μπορεί να έσπασε σε άλλο σημείο, αλλά διαρροή σίγουρα δεν είχα
 
Top Bottom