Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει το τουτορολαδο...., υδραυλικό λαδι ISO68 και βαλβολίνη 75αρα. Το συμπέρασμα είναι οτι το μαμα (και τα 2 είδη) δουλεύουν καλά αλλά δεν συμφέρουν μετά την αρχική αγορά σε νέα παραγγελία, το ISO68 εξαιρετικα απο 22 C και πάνω και είναι φθηνό , ενώ η βαλβολίνη χειμώνα καλοκαίρι μια χαρα....και αυτή παμφθηνη, απλά όλα θέλουν την ρύθμιση τους.
θα συνδιάσω για καλοκαίρι το υδραυλικό λαδι ISO68 που εχω ενα 4λιτρο.... και οταν τελειωσει μονο βαλβολίνη 75αρα...... Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάποια στιγμή έκανα μεγαλύτερη την τρύπα αερισμού στο καπάκι με ενα μικρό τρυπανάκι και προσεκτικό καθαρισμό απο πλαστικα γρέζια και ειναι σούπερ...!!!
Με το τουτορολαδοτυρι.... έχω ξεχάσει το λάδωμα...!!! νομίζω ότι εχω πάρει αξονάτο...τζιες!!! :yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει το τουτορολαδο...., υδραυλικό λαδι ISO68 και βαλβολίνη 75αρα. Το συμπέρασμα είναι οτι το μαμα (και τα 2 είδη) δουλεύουν καλά αλλά δεν συμφέρουν μετά την αρχική αγορά σε νέα παραγγελία, το ISO68 εξαιρετικα απο 22 C και πάνω και είναι φθηνό , ενώ η βαλβολίνη χειμώνα καλοκαίρι μια χαρα....και αυτή παμφθηνη, απλά όλα θέλουν την ρύθμιση τους.
θα συνδιάσω για καλοκαίρι το υδραυλικό λαδι ISO68 που εχω ενα 4λιτρο.... και οταν τελειωσει μονο βαλβολίνη 75αρα...... Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάποια στιγμή έκανα μεγαλύτερη την τρύπα αερισμού στο καπάκι με ενα μικρό τρυπανάκι και προσεκτικό καθαρισμό απο πλαστικα γρέζια και ειναι σούπερ...!!!
Με το τουτορολαδοτυρι.... έχω ξεχάσει το λάδωμα...!!! νομίζω ότι εχω πάρει αξονάτο...τζιες!!! :yew:
Λαδακι iso68 ποιο πήρες;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Iso68 αν ήταν ISO32 θα δουλευε καλύτερα και τον χειμωνα

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Iso 68?
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Iso68 αν ήταν ISO32 θα δουλευε καλύτερα και τον χειμωνα

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Άρα προτείνεις iso 32 και τις δύο εποχές που έχουμε στην Ελλάδα; Αυτό φαντάσου είναι κοντά στοοτερ οπότε πάντα ζεστό θα είναι

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Άρα προτείνεις iso 32 και τις δύο εποχές που έχουμε στην Ελλάδα; Αυτό φαντάσου είναι κοντά στοοτερ οπότε πάντα ζεστό θα είναι

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απο οτι εχω δει μεχρι τωρα προτιμώ βαλβολίνη 75αρα...... καθως δεν εχω δοκιμάσει iso 32 απλά κάνω μια εκτίμηση...... εχω και μπολικο 68αρι το οποίο θα καταναλώσω απο εδώ και πέρα που αυξάνονται οι θερμοκρασίες. Να θυμάσαι οτι παντα θα φτιαχνεις την ροή ανάλογα την θερμοκρασία που εχεις..... αυτό ειναι το μόνο αρνητικό του τουτορο.... αφου δεν εχει ηλεκτρικη τρομπα να βγάζει την όποια ροή επιλέγουμε εμείς ανεξάρτητα της θερμοκρασίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τι νούμερο βάζουμε; Είναι πιο λεπτή δλδ και θα τρέχει περισσότερο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με κάθε επιφύλαξη νομίζω 90?
Pan-dvs για πες...

75w σκετο για ολες τις εποχες.Εχει ομοιομορφη ροη σχεδον σε ολες τις συνθηκες.

 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
75w σκετο για ολες τις εποχες.Εχει ομοιομορφη ροη σχεδον σε ολες τις συνθηκες.

Στο site αναφέρει ρητά να μην τοποθετηθεί βαλβολινη ή υγρό ΑΤF

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Στο site αναφέρει ρητά να μην τοποθετηθεί βαλβολινη ή υγρό ΑΤF

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Περιπου 75000 χλμ με δυο μηχανακια σε τεσσερα χρονια χωρις κανενα προβλημα και σχεδον χωρις να ρυθμιζω αλυσιδα.

Ισως να εννοουν τις βαλβολινες διπλου ιξωδους.Επισης εχω μια αμφιβολια για τα υδραυλικα υγρα που λενε,μιας και τα υδραυλικα δεν πρεπει να ερχονται σε επαφη με υγρασιες και αερα.
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Περιπου 75000 χλμ με δυο μηχανακια σε τεσσερα χρονια χωρις κανενα προβλημα και σχεδον χωρις να ρυθμιζω αλυσιδα.

Ισως να εννοουν τις βαλβολινες διπλου ιξωδους.Επισης εχω μια αμφιβολια για τα υδραυλικα υγρα που λενε,μιας και τα υδραυλικα δεν πρεπει να ερχονται σε επαφη με υγρασιες και αερα.
Άμα δεν βαριέσαι διάβασε αυτό από το site



Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Άμα δεν βαριέσαι διάβασε αυτό από το site



Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το εχω διαβασει αυτο και αλλα παρομοια.Μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω καταληξει στην 75αρα την οποια δεν αλλαζω για κανεναν λογο.Δεν την προτεινω σε κανεναν απλα λεω τα αποτελεσματα της δικης μου εμπειριας στην πραξη.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το εχω διαβασει αυτο και αλλα παρομοια.Ε
Ε μάλλον δεν τα κατάλαβες και χρησιμοποιείς λάθος υλικό 75000 χλμ ... Εκεί, συνεχίζεις να δεις αν θα χαλάσει!!! :roflmao::roflmao:
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ε μάλλον δεν τα κατάλαβες και χρησιμοποιείς λάθος υλικό 75000 χλμ ... Εκεί, συνεχίζεις να δεις αν θα χαλάσει!!!
Εσύ τελικά το δίνεις το εργαλείο η τσάμπα ξεσήκωσαν τον άλλον ;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ε μάλλον δεν τα κατάλαβες και χρησιμοποιείς λάθος υλικό 75000 χλμ ... Εκεί, συνεχίζεις να δεις αν θα χαλάσει!!! :roflmao::roflmao:
Θοδωρη με το λαδι που ειχε αρχικα δυο μερες μετα απο περασμα χιονιου αρχιζε να σκουριαζει η αλυσιδα.Δεν ξερω τι λενε αυτοι και τι θελουν να προωθησουν αλλα τα χαρακτηριστικα της βαλβολινης δεν τα πιανει το tutoro oil,το οποιο συν τοις αλλοις πρεπει να ειναι διαφορετικο αναλογα τις συνθηκες.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εσύ τελικά το δίνεις το εργαλείο η τσάμπα ξεσήκωσαν τον άλλον ;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
το 950??? όχι ρε φίλε!!! χωρίς τουρουτουτου, ντρέπομαι
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Θοδωρη με το λαδι που ειχε αρχικα δυο μερες μετα απο περασμα χιονιου αρχιζε να σκουριαζει η αλυσιδα.Δεν ξερω τι λενε αυτοι και τι θελουν να προωθησουν αλλα τα χαρακτηριστικα της βαλβολινης δεν τα πιανει το tutoro oil,το οποιο συν τοις αλλοις πρεπει να ειναι διαφορετικο αναλογα τις συνθηκες.
τα ξέρω Παναγιώτη, όσο το είχα το τουτόρο βαλβολίνη 75άρα έβαζα κι εγώ ;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πριν την βόλτα με REH την Παρασκευή είχα πλύνει και είχα κάνει απόπειρα ξεβουλώματος του TUTORO. Δεν φάνηκε εκείνη την στιγμή να τρέχει το λάδι πάλι, έριξα σπρέι στην αλυσίδα μετά το πλύσιμο (παραφινέλαιο και σαπούνι) και λέω όλα ΟΚ. Την στρόφιγγα του TUTORO την αμέλησα ανοιχτή αφού δεν έσταζε, δηλαδή ανοιχτή "τέρμα".

Στην πρώτη στάση με τα παιδιά το μάτι μου πιάνει κάτι "ασυνήθιστο" στην μοτοσικλέτα, εκεί που έβλεπα μαύρο μπουκάλι λαδιού, βλέπω άδειο μπουκάλι λαδιού. Ποτς γκένεν ατό, ένα χρόνο τώρα ίδια θέση η στάθμη και... προφανώς το ξεβούλωμα έπιασε. Και το λάδι;

 
Reactions: Tol
Top Bottom