Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Παίδες έχει τοποθετήσει κανείς το ακροφύσιο στο μπροστινό γρανάζι; Να στάζει στην μέση της αλυσίδας από την μέσα μεριά...


Στο πίσω ούτε όμορφο είναι και ευάλωτο όπως το βλέπω σε πολλά!
Εγω το εχω μπροστα επειδη παω πολυ χωμα και πισω σιγουρα θα ετρωγε σφαλιαρες.Το εχω δεσει στο προστατευτικο του γραναζιου και σταζει στην εσωτερικη πλευρα της αλυσιδας.
Ακριβως ετσι το ειχε και το national team της Βρετανιας ,και το υιοθετησα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Σκέφτομαι να κατασκευάσω μεταλλικό ακροφύσιο το οποίο να το σταθεροποιήσω σε κάποια βίδα εκεί κοντά. Βασικά έχω βρει και την βίδα...
Aμα μπορεις να το κανεις ετσι και εχει και τη απαραιτητη υψομετρικη διαφορα με το βαρελακι,νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα απο το πισω.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επειδή ακούγονται παράπονα για ελλειπή λίπανση της εσωτερικής μεριάς της αλυσίδας, προσωπικά δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα.

Μήπως υπάρχει άλλος λόγος που δε λιπαινεται η αλυσίδα εσωτερικά;


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Επειδή ακούγονται παράπονα για ελλειπή λίπανση της εσωτερικής μεριάς της αλυσίδας, προσωπικά δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα.

Μήπως υπάρχει άλλος λόγος που δε λιπαινεται η αλυσίδα εσωτερικά;


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το προβλημα της εσωτερικης λιπανσης λυνεται αν αυξηθει αρκετα η ροη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επειδή ακούγονται παράπονα για ελλειπή λίπανση της εσωτερικής μεριάς της αλυσίδας, προσωπικά δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα.

Μήπως υπάρχει άλλος λόγος που δε λιπαινεται η αλυσίδα εσωτερικά;


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχω την εντύπωση πως τα κυλινδράκια της αλυσίδας που πατάνε στα δόντια του γραναζιού περιστρέφονται.
Εαν είναι όντως έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να μην λιπαίνεται εσωτερικά.;)
Ο πιο πιθανός λόγος να μην λιπαίνεται απο μέσα τότε είναι η μικρή παροχή λαδιού (όπως είπε και ο Πάνος @Pan-dvs )σε συνδυασμό με την φυγόκεντρο δύναμη...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Έχω την εντύπωση πως τα κυλινδράκια της αλυσίδας που πατάνε στα δόντια του γραναζιού περιστρέφονται.
Εαν είναι όντως έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να μην λιπαίνεται εσωτερικά.;)
Ο πιο πιθανός λόγος να μην λιπαίνεται απο μέσα τότε είναι η μικρή παροχή λαδιού (όπως είπε και ο Πάνος @Pan-dvs )σε συνδυασμό με την φυγόκεντρο δύναμη...
Θαναση ακομη και αν δεν γινεται λιπανση της εξωτερικης επιφανειας των κρικων η λιπανση της αλυσιδας γινεται κανονικα,γιατι αν μπει το λαδι εκει που πρεπει μοιραζεται ομοιομορφα.Περισσοτερο ειναι αισθητικο το προβλημα σε ενα σημειο που χρειαζεται απο ελαχιστο εως καθολου λαδι.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Η τέλεια λύση..... για προκομενους.... και τεμπέληδες :D:D:D:D:D:D!!!!
Είμαι στην φάση να το βάλω ή όχι; και διαβάζω το νήμα από την αρχή για να δω γνώμες.... ε, στην σελίδα 29 με έπεισες, αύριο το παραγγέλνω.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Είμαι στην φάση να το βάλω ή όχι; και διαβάζω το νήμα από την αρχή για να δω γνώμες.... ε, στην σελίδα 29 με έπεισες, αύριο το παραγγέλνω.
Υπάρχει καινούργιο στο κουτί του αν σε ενδιαφέρει.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είμαι στην φάση να το βάλω ή όχι; και διαβάζω το νήμα από την αρχή για να δω γνώμες.... ε, στην σελίδα 29 με έπεισες, αύριο το παραγγέλνω.
Έτσι όπως το έθεσες, δεν χρειάζεται να ρωτήσω σε ποια περίπτωση ανήκεις!!!!!
Σε αυτή που ανήκω και εγώ........:happy:
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Έτσι όπως το έθεσες, δεν χρειάζεται να ρωτήσω σε ποια περίπτωση ανήκεις!!!!!
Σε αυτή που ανήκω και εγώ........:happy:
Βαρέθηκα να αλλάζω αλυσίδες με κολλημένους κρίκους, όταν βάζω καινούργια λαυσίδα λέω ότι θα την προσέχω και θα την λαδώνω συχνά.... λέω όμως... Κάποιος πρέπει να το κάνει τελικά!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βαρέθηκα να αλλάζω αλυσίδες με κολλημένους κρίκους, όταν βάζω καινούργια λαυσίδα λέω ότι θα την προσέχω και θα την λαδώνω συχνά.... λέω όμως... Κάποιος πρέπει να το κάνει τελικά!
Μόλις βρήκες τη λύση!!!!!
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Βρήκα και μέρος να το βάλω, προσιτό και προστατευμένο. Κάτω από τη σέλα στο πλαϊνό αριστερό καπάκι. Τώρα μου μένει το κουρμπάρισμα σε ένα σωληνάκι μπρούτζινο το οποίο θα δέσει επάνω στην γλίστρα της αλυσίδας και θα στάζει ακριβώς πίσω από το μπροστινό γρανάζι.
Μπαίνει και το πλαστικό αλλά θέλω να κάνω μόνιμη δουλειά., να μην κουνηθεί ποτέ... μόνο με την αλλαγή γλίστρας














Σε λίγες μέρες θα βάλω και το ακροφύσιο, μόλις το φτιάξω.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Βρήκα και μέρος να το βάλω, προσιτό και προστατευμένο. Κάτω από τη σέλα στο πλαϊνό αριστερό καπάκι. Τώρα μου μένει το κουρμπάρισμα σε ένα σωληνάκι μπρούτζινο το οποίο θα δέσει επάνω στην γλίστρα της αλυσίδας και θα στάζει ακριβώς πίσω από το μπροστινό γρανάζι.
Μπαίνει και το πλαστικό αλλά θέλω να κάνω μόνιμη δουλειά., να μην κουνηθεί ποτέ... μόνο με την αλλαγή γλίστρας














Σε λίγες μέρες θα βάλω και το ακροφύσιο, μόλις το φτιάξω.
Το εκρυψες πισω απο το καπακι?
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Το εκρυψες πισω απο το καπακι?
Ναι, στηρίζεται όμως μόνο στο λαμάκι χωρίς να ακουμπάει πουθενά αλλού. Δεν ήθελα να φαίνεται. Σήμερα είδα και την πρώτη υγρασία λαδιού στην αλυσίδα, μετά από 40 χιλ περίπου. Το έχω με το απλό σωληνάκι στο μπροστά γρανάζι....με το σύρμα μέσα.

Έχω όμως θέμα, δεν μπορώ να βρω μεταλλικό εύκαμπτο (μαλακό) σωληνάκι 4mm εξωτερική, εσωτερική δεν έχει και τόσο σημασία. Των ψυκτικών για πλήρωση στα μοτέρ είναι σκληρά και δεν λυγίζουν εύκολα και τόσο που θέλω, τσακίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ναι, στηρίζεται όμως μόνο στο λαμάκι χωρίς να ακουμπάει πουθενά αλλού. Σήμερα είδα και την πρώτη υγρασία λαδιού στην αλυσίδα, μετά από 40 χιλ περίπου.

Το ειχε φιλος εκει και δεν τον βολεψε.Το εβαλε λιγο πιο κατω για να το ελεγχει και οχι εντελως καθετα για να το γεμιζει χωρις να ανοιγει την σελα.
 
Top Bottom