Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Το ειχε φιλος εκει και δεν τον βολεψε.Το εβαλε λιγο πιο κατω για να το ελεγχει και οχι εντελως καθετα για να το γεμιζει χωρις να ανοιγει την σελα.
Δεν είναι κόπος, ανοίγω συχνά την σέλα και το ελέγχω, αν μείνει θα το πάρω χαμπάρι από το διαφανές σωληνάκι, 20cm φαίνεται όλο κι όλο... και από αυτό :)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ναι, στηρίζεται όμως μόνο στο λαμάκι χωρίς να ακουμπάει πουθενά αλλού. Δεν ήθελα να φαίνεται. Σήμερα είδα και την πρώτη υγρασία λαδιού στην αλυσίδα, μετά από 40 χιλ περίπου. Το έχω με το απλό σωληνάκι στο μπροστά γρανάζι....με το σύρμα μέσα.

Έχω όμως θέμα, δεν μπορώ να βρω μεταλλικό εύκαμπτο (μαλακό) σωληνάκι 4mm εξωτερική, εσωτερική δεν έχει και τόσο σημασία. Των ψυκτικών για πλήρωση στα μοτέρ είναι σκληρά και δεν λυγίζουν εύκολα και τόσο που θέλω, τσακίζουν.
Συνδετηρας ?
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Τι είδους συνδετήρα; Ένα σωληνάκι θέλω 15cm με εξωτερική διάμετρο 4mm και εσωτερική από 2-3,5mm. Αλλά να είναι απο μαλακό κράμα για να λυγίζει εύκολα και να μην τσακίζει... εύκολα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Τετοιο σωληνακι δεν νομιζω να βρεις...
Ελεγα μηπως βαλεις 4mm ευκαμτο σωληνακι αερος με συνδετηρα στο εσωτερικο για να μπορεις να διαμορφωσεις.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Τετοιο σωληνακι δεν νομιζω να βρεις...
Ελεγα μηπως βαλεις 4mm ευκαμτο σωληνακι αερος με συνδετηρα στο εσωτερικο για να μπορεις να διαμορφωσεις.
Αυτό έχω κάνει τώρα, με το σύρμα και τα σωληνάκια του τουόρου, αλλά λέω να φτιάξω ένα πιο στιβαρό ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σε αυτούς που κάνουνε επισκευές στα συστήματα ψεκασμού των diesel.
Τρόμπες,μπέκ κτλ.
Παρόμοιους σωλήνες χρησιμοποιούν αλλά όχι και τόσο εύκαμπτους...
Δεν χάνεις κάτι όμως να ρωτήσεις... ;)
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Το ψάχνω, δεν με βιάζει, λειτουργεί το σύστημα,, θα ρωτήσω και εκεί.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Παιδιά θέλω πληροφορίες.... ανακάλυψα ότι το τουτορόλαδο είναι υδραυλικό λάδι για τους γρύλους (actuators) στις μπουλντόζες.... εμείς τι βάζουμε και από που το παίρνουμε κυρίως γιατί έχω φάει τον τόπο να βρω βαλβολίνη 75W (GL-1 που σημαίνει απλό ορυκτέλαιο)
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Εγώ δοκίμασα με βαλβολινη 80αρα και δεν έφτασε ούτε μέχρι το ακροφύσιο. Πολύ χοντρή μάλλον για το τουτορο.
Έβαλα 32αρι υδραυλικό και δουλεύει μια χαρά, αλλά το συγκεκριμένο λάδι βγαίνει μόνο σε μεγάλη συσκευασια 20λιτρη από ότι μου είπαν

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Εγώ δοκίμασα με βαλβολινη 80αρα και δεν έφτασε ούτε μέχρι το ακροφύσιο. Πολύ χοντρή μάλλον για το τουτορο.
Έβαλα 32αρι υδραυλικό και δουλεύει μια χαρά, αλλά το συγκεκριμένο λάδι βγαίνει μόνο σε μεγάλη συσκευασια 20λιτρη από ότι μου είπαν

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ έψαχνα για 75άρα σε μαγαζιά λαδάδικα και έδειξα σε έναν το tout;oro που έχω στην μηχανή και με την μία μου είπε ότι αυτό δεν είναι λάδι αλλά υδραυλικό για μπουλντόζες, μπαίνει και σε μερικά τιμόνια.....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το gear oil ειναι η βαλβολινη και επειδη ειναι πολυ παχυρευστη δεν περναει απο τουτουρια και λοιπα λαδωτηρια.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Σε διάφορα φόρουμ στο εξωτερικό διάβασα ότι βάζουν λάδι κινητήρα, αυτό που περισσεύει από τις αλλαγές.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Εγώ έψαχνα για 75άρα σε μαγαζιά λαδάδικα και έδειξα σε έναν το tout;oro που έχω στην μηχανή και με την μία μου είπε ότι αυτό δεν είναι λάδι αλλά υδραυλικό για μπουλντόζες, μπαίνει και σε μερικά τιμόνια.....
Δεν θέλει τίποτα το ιδιαίτερο, ένα απλό 30αρακι λάδι για να έχεις μια σχετικά σωστή ρευστότητα για να μπορείς Α ρυθμίσεις τη ροή του.

Γκουγκλαρε SAE 30 ή 32 υδραυλικό και πάρε το πιο φθηνό που θα βρεις. (3-5€...)

Εγώ να καταλάβεις βάζω υδραυλικό 30αρακι μεταχειρισμένο, το οποίο το έχω κρατήσει από αλλαγή λαδιών σε υδραυλική μπουκάλα.

Υ.Γ: και υδραυλικό λάδι να μην είχα, θα έβαζα από περισσεύματα από αλλαγές σε αμάξια, μοτο κλπ που εχω,10-40, 15-50 κλπ!

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom