Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να αναφερω για οποιον παει χωμα και κοπανιεται με tutoro στο μηχανακι οτι υπαρχει κινδυνος να λασκαρει και να χαθει το καπακι του, εγω εχασα το δικο μου καπου στα Βαρδουσια. Το καπακι πουλιεται ξεχωριστα απο την Tutoro στις 4.73 λιρες, δειτε εδω. Εγω μετα απο αυτο εσφιξα το δικο μου με ενα δεματικο το οποιο αφηνω μονιμα πανω ωστε να μπαινει/βγαινει πιο σφιχτα, δειτε φωτο.

ΥΓ Εννοειται οτι κλεινουμε τη ροη τελειως οταν μπαινουμε χωμα για να μην αδειασει για πλακα.

Εμενα μου έβαλε ο γάτος από milko μπουκαλο.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Δεν νομίζω να κάνει κάτι αυτό σε τόσο σκληρό πλαστικό.... έλεος ρε παιδιά!

Είναι θέμα χρόνου το πότε θα σου ξαναφύγει σε εκτός δρόμου διαδρομή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Δεν νομίζω να κάνει κάτι αυτό σε τόσο σκληρό πλαστικό.... έλεος ρε παιδιά!

Είναι θέμα χρόνου το πότε θα σου ξαναφύγει σε εκτός δρόμου διαδρομή.
E και?θα παει για δευτερο milko.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
αυτά με τα δεσίματα για να μπαίνει-βγαίνει πιο σφιχτά είναι λίγο κίνκι πάντως να το ξέρετε, σας έχει κολλήσει ο #skliros_kariolis (geez996)

(μίλκο να πάρει, τυρόπιτα μαζί με το μίλκο να μην φάει)
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Ούτε με κολιέ δεν μπορείς να το συγκρατήσεις έτσι.... αν έσφιγκε έστω και λίγο θα έσπαγε.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
E και?θα παει για δευτερο milko.
Μην κολλάμε με το Μιλκο... Κάνει και από γάλα Όλυμπος και είναι κόκκινο για τα ων hrc.
ιΕτσι....Ολυμπος σου έβαλα...Το καλό , το γΝήσιο ,το Χωμάτινο. :sneaky:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δεν νομίζω να κάνει κάτι αυτό σε τόσο σκληρό πλαστικό.... έλεος ρε παιδιά!

Είναι θέμα χρόνου το πότε θα σου ξαναφύγει σε εκτός δρόμου διαδρομή.
Νομιζεις. Σκεφτηκα ακριβως το ιδιο πριν το δοκιμασω αλλα βαζοντας το δεματικο, το οποιο τραβηξα με πενσα για να σφιξει προσεχοντας μην κανει κρακ το πλαστικο, διαπιστωσα οτι το βαλσιμο/βγαλσιμο εγινε αρκετα πιο σφιχτο :ok:

Η αλλη λυση φυσικα ειναι να βαλει κανεις δυο κομματια μονωτικη ταινια σταυρωτα που να πιανει στο πλαινο πλαστικο, αλλα αυτη πρεπει να βγαινει/αλλαζει καθε φορα που γεμιζουμε το δοχειο.

Η τριτη λυση ειναι να βαλουμε συστηματικα Milko Ολυμπος στο πρωινο μας και να κραταμε τα καπακια, simple! :D
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Νομιζεις. Σκεφτηκα ακριβως το ιδιο πριν το δοκιμασω αλλα βαζοντας το δεματικο, το οποιο τραβηξα με πενσα για να σφιξει προσεχοντας μην κανει κρακ το πλαστικο, διαπιστωσα οτι το βαλσιμο/βγαλσιμο εγινε αρκετα πιο σφιχτο :ok:

Η αλλη λυση φυσικα ειναι να βαλει κανεις δυο κομματια μονωτικη ταινια σταυρωτα που να πιανει στο πλαινο πλαστικο, αλλα αυτη πρεπει να βγαινει/αλλαζει καθε φορα που γεμιζουμε το δοχειο.

Η τριτη λυση ειναι να βαλουμε συστηματικα Milko Ολυμπος στο πρωινο μας και να κραταμε τα καπακια, simple! :D
Αφού το πλεξιγκλας είναι άκαμπτο και ασυμπίεστο, πως γίνεται αυτό; Αν το καθάρισες καλά από τα λάδια πριν το βάλεις τότε αυτό σου έδωσε την πιο σφιχτή αίσθηση, ήθελα να το γράψω και το ξέχασα.
Καθαρίζεις καλά το καπάκι και λίγο το επάνω χείλος του πλέξιγκλας και είσαι οκ, αν ανοίγεις βάζεις λάδι και το κλείνεις με τα λάδια τότε θα γλιστράει. Εσύ τι έκανες;
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αφού το πλεξιγκλας είναι άκαμπτο και ασυμπίεστο, πως γίνεται αυτό; Αν το καθάρισες καλά από τα λάδια πριν το βάλεις τότε αυτό σου έδωσε την πιο σφιχτή αίσθηση, ήθελα να το γράψω και το ξέχασα.
Καθαρίζεις καλά το καπάκι και λίγο το επάνω χείλος του πλέξιγκλας και είσαι οκ, αν ανοίγεις βάζεις λάδι και το κλείνεις με τα λάδια τότε θα γλιστράει. Εσύ τι έκανες;
Δεν καθαρισα τα λαδια καθολου, απλα πριν δοκιμασω αυτη την ψιλο-πατεντα εσφιξα το πανω μερος του δοχειου με το χερι και ειδα οτι "παιρνει" λιγο και οτι δεν ειναι τελειως ασυμπιεστο. Σκεφτηκα μαλιστα στην αρχη να βαλω μεταλικο σφιχτηρα αλλα φοβηθηκα να το παραζορισω μη ραγισει/σπασει. Το δεματικο το εσφιξε ισα-ισα, οπως και με το χερι, και εκανε το βαλσιμο/βγαλσιμο λιγο πιο σφιχτο οπως εγραψα. Θα δοκιμασω επισης το καθαρισμα του καπακιου και του πανω χειλους να δω αν κανει την αισθηση ακομα πιο σφιχτη.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Η πλακα ειναι οτι κανενα μαλλον δεν ξεβιδωνει στα κοπανηματα.

Ολα ξεκινησαν οταν βουτηξα το καπακι απ τον #skliros_kariolis (geez996) επειδη μου ελειπε απ το κουτι κι εκεινος απ τον διπλανο του.
Του XLGeorge ειχε δεματικα και θ αργουσα!!!
:ha
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Νομιζεις. Σκεφτηκα ακριβως το ιδιο πριν το δοκιμασω αλλα βαζοντας το δεματικο, το οποιο τραβηξα με πενσα για να σφιξει προσεχοντας μην κανει κρακ το πλαστικο, διαπιστωσα οτι το βαλσιμο/βγαλσιμο εγινε αρκετα πιο σφιχτο :ok:

Η αλλη λυση φυσικα ειναι να βαλει κανεις δυο κομματια μονωτικη ταινια σταυρωτα που να πιανει στο πλαινο πλαστικο, αλλα αυτη πρεπει να βγαινει/αλλαζει καθε φορα που γεμιζουμε το δοχειο.

Η τριτη λυση ειναι να βαλουμε συστηματικα Milko Ολυμπος στο πρωινο μας και να κραταμε τα καπακια, simple! :D
Εγω θα ελεγα να βγαλεις το δεματικο και να βρεις αλλο τροπο να το ασφαλισεις.Πολυ φοβαμαι οτι το κρακ θα στο κανει μακροπροθεσμα.Πηγαινε στα οικοδομικα υλικα και βρες μια ταπα που βαζουν στους γαλβανιζε σωληνες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στα σοβαρά τώρα.... Το "μαμά" καπάκι φεύγει εύκολα στο χώμα.
Το καπάκι από το γάλα μπαίνει σφιχτά και δεν κουνιέται
Και δεν κάνω πλάκα... Δοκιμάστηκε.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Στα σοβαρά τώρα.... Το "μαμά" καπάκι φεύγει εύκολα στο χώμα.
Το καπάκι από το γάλα μπαίνει σφιχτά και δεν κουνιέται
Και δεν κάνω πλάκα... Δοκιμάστηκε.
Δες και την ταπα που λεω.Μπαινει εσωτερικα και εχει κανα ποντο πατουρα οπως το κανονικο.Αν το ασφαλισεις και με ενα σχοινακι νομιζω οτι λυνεις το προβλημα.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δες και την ταπα που λεω.Μπαινει εσωτερικα και εχει κανα ποντο πατουρα οπως το κανονικο.Αν το ασφαλισεις και με ενα σχοινακι νομιζω οτι λυνεις το προβλημα.

Αυτο.... Το εσωτερικά δημιουργεί το πρόβλημα.
Με την λίπανση που υπάρχει μέσα φεύγει το καπάκι.
Ενώ το "ΟΛΥΜΠΟΣ" πιάνει από έξω.
Θα βάλω φωτο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom