Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άντε, κανονίστε στο αντίστοιχο νήμα, ακόμα μια ομαδική.
Θέλει αν κατάλαβα καλά και ο Αποστόλης για το δικό του.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ψαχνεται φιλος για μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση.

Αν υπαρχει κανεις που το βαρεθηκε η δεν τον βολευει,μου στελνει πμ.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Παιδιά μετά από χρήση όλο το χρονικό διάστημα που έχω την λαδιέρα βρήκα ότι καμιά φορά ειδικά τώρα με τα κρύα κάτι δεν πάει καλά με την ροή. Ακόμα περισσότερο αν δεν χρησιμοποιεί κάποιος τα μαμά λάδια, όπως εγώ. Κάποιες φορές σταματούσε, δεν είχε καλή ροή κλπ. Το πρόβλημα το εντόπισα στην πάρα πολύ μικρή τρυπούλα αερισμού που έχει πάνω στο καπάκι. Αυτή η τρυπούλα ή βούλωνε ή δεν έπαιρνε ικανοποιητικό αέρα για κάποιο λόγο. Με τρυπανάκι 2 mm την άνοιξα και πολύ προσεκτικά καθάρισα μεσα έξω τα γρεζάκια και χειλάκια που είχαν δημιουργηθεί. Από τότε άψογο το εργαλείο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Παιδιά μετά από χρήση όλο το χρονικό διάστημα που έχω την λαδιέρα βρήκα ότι καμιά φορά ειδικά τώρα με τα κρύα κάτι δεν πάει καλά με την ροή. Ακόμα περισσότερο αν δεν χρησιμοποιεί κάποιος τα μαμά λάδια, όπως εγώ. Κάποιες φορές σταματούσε, δεν είχε καλή ροή κλπ. Το πρόβλημα το εντόπισα στην πάρα πολύ μικρή τρυπούλα αερισμού που έχει πάνω στο καπάκι. Αυτή η τρυπούλα ή βούλωνε ή δεν έπαιρνε ικανοποιητικό αέρα για κάποιο λόγο. Με τρυπανάκι 2 mm την άνοιξα και πολύ προσεκτικά καθάρισα μεσα έξω τα γρεζάκια και χειλάκια που είχαν δημιουργηθεί. Από τότε άψογο το εργαλείο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.
Λες γιαυτό μια δουλεύει καλά μια όχι; Θα το κοιτάξω και εγώ! Ευχαριστώ!

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Λες γιαυτό μια δουλεύει καλά μια όχι; Θα το κοιτάξω και εγώ! Ευχαριστώ!

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Πρόσεξε πολύ το καλό καθάρισμα από τα χειλάκια - γρεζάκια που δημιουργούνται από το τρύπημα.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Σωστό ότι φταίει η τρύπα, αλλά το χειμώνα αλλάζει το ιξώδες του λιπαντικού και χρειάζεται μικρορυθμισεις.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Αυτονόητο, ακόμα και στο τέρμα ανοιχτό έφτασε να μην δουλεύει σωστά. Η λύση τελικά για μένα ήταν η τρύπα....
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Αυτονόητο, ακόμα και στο τέρμα ανοιχτό έφτασε να μην δουλεύει σωστά. Η λύση τελικά για μένα ήταν η τρύπα....
Με τι λάδι το δουλεύεις? Είχα δοκιμάσει με βαλβολινη 80αρα και δεν έτρεχε σταγόνα...τώρα υδραυλικό λαδι

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Με τι λάδι το δουλεύεις? Είχα δοκιμάσει με βαλβολινη 80αρα και δεν έτρεχε σταγόνα...τώρα υδραυλικό λαδι

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχω βρει για κάτω απο 20 βαθμούς το ISO 68 υδραυλικό λάδι, αυτό βάζω τώρα για καλοκαίρι ISO 200+ . Το βρήκα πάμφθηνο ντόπιας παραγωγής και αν θυμάμαι καλά με 8 ε πήρα 4 λίτρα......
 
Τελευταία επεξεργασία:

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τι λάδι είναι να βάλουμε και εμείς διότι εδώ μου ζητάνε 40 ευρώ το τετραλιτρο

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Παιδιά μετά από χρήση όλο το χρονικό διάστημα που έχω την λαδιέρα βρήκα ότι καμιά φορά ειδικά τώρα με τα κρύα κάτι δεν πάει καλά με την ροή. Ακόμα περισσότερο αν δεν χρησιμοποιεί κάποιος τα μαμά λάδια, όπως εγώ. Κάποιες φορές σταματούσε, δεν είχε καλή ροή κλπ. Το πρόβλημα το εντόπισα στην πάρα πολύ μικρή τρυπούλα αερισμού που έχει πάνω στο καπάκι. Αυτή η τρυπούλα ή βούλωνε ή δεν έπαιρνε ικανοποιητικό αέρα για κάποιο λόγο. Με τρυπανάκι 2 mm την άνοιξα και πολύ προσεκτικά καθάρισα μεσα έξω τα γρεζάκια και χειλάκια που είχαν δημιουργηθεί. Από τότε άψογο το εργαλείο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.
Και το καλοκαιρι που θα εχει ζεστη και τα αυξηθει η ροη θα την ξανακλεισεις?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα κλείσει τον ρυθμιστή λιγάκι... ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Τι λάδι είναι να βάλουμε και εμείς διότι εδώ μου ζητάνε 40 ευρώ το τετραλιτρο



Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λες γιαυτό μια δουλεύει καλά μια όχι; Θα το κοιτάξω και εγώ! Ευχαριστώ!

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Bαζουμε βαλβολινη 75w...σκετο 75w, και εχουμε την ιδια ροη χειμωνα καλοκαιρι.

Σπυρο η πηγαινε παρε ενα λιτρο απο τον Τσακανελη η πες μου να σου κανω ενα γεμισμα να την δοκιμασεις πριν κανεις τζαμπα ζημια στο tutoro.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Bαζουμε βαλβολινη 70w...σκετο 70w, και εχουμε την ιδια ροη χειμωνα καλοκαιρι.

Σπυρο η πηγαινε παρε ενα λιτρο απο τον Τσακανελη η πες μου να σου κανω ενα γεμισμα να την δοκιμασεις πριν κανεις τζαμπα ζημια στο tutoro.
Έχει τόση διαφορά η 70αρα από την 80αρα? Εμένα η 80αρα καλοκαίρι δεν έτρεχε καθολου

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Θα κλείσει τον ρυθμιστή λιγάκι... ;)
Απο την μια τα υδραυλικα υγρα συνηθως τραβαν την υγρασια και δεν βλεπω τον λογο να τους δωσεις αιτια να τραβηξουν ακομη περισσοτερη.

Απο την αλλη αφου μπορει να γινει σωστα η δουλεια με αλλο τροπο γιατι να παιζει με τον ρυθμιστη?
 
Top Bottom