Σχεδιασμος διαδρομης στο Google Earth

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα εναν απλο τροπο για καποιον που θελει να σχεδιασει μια διαδρομη απο το σπιτι του η και να παρει μια ετοιμη διαδρομη και να την περασει σε ενα smartphone η και σε ενα gps
που δεχεται gpx η kmz αρχεια.


Για τον σχεδιασμο μιας νεας διαδρομης ανοιγουμε το google earth και επανω αριστερα και κατω
απο την επιλογη ''βοηθεια'' εχει κουτακια με διαφορες επιλογες. Επιλεγουμε το τεταρτο απο αριστερα
το οποιο ειναι η προσθηκη διαδρομης. Αμεσως ανοιγει ενα παραθυρο στο οποιο επιλεγουμε την επιλογη
''στυλ χρωμα'' στο οποιο διαλεγουμε το χρωμα και παταμε οκ. Αφηνουμε το παραθυρο ανοιχτο και το σερνουμε στην ακρη αν μας εμποδιζει.
Ο κερσορας τωρα εχει αλλαξει και μπορουμε πατωντας τον να σχεδιασουμε την διαδρομη μας επανω στον
χαρτη. Αν κανουμε λαθος τοτε με το backspace σβηνουμε το τελευταιο κομματι που σχεδιασαμε και συνεχιζουμε. Οταν τελειωσουμε παταμε οκ στο παραθυρο και η διαδρομη μας σωθηκε.
Τοτε παμε πανω αριστερα Αρχειο/αποθηκευση μερους ως και σωνουμε το αρχειο kmz στο pc μας
δινοντας του και ενα ονομα για να το αναγνωριζουμε.

Το αρχειο με την διαδρομη που φτιαξαμε μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σε ενα gps
η ενα smartphone.

Για να τρεξουμε το αρχειο στο smartphone μας κατεβαζουμε απο το google play την εφαρμογη
GPX viewer. Επειτα περναμε απο τον υπολογιστη μας το αρχειο στην καρτα sd του κινητου μας.

Ανοιγουμε την εφαρμογη και την τοποθεσια και επιλεγουμε open files και διαλεγουμε το αρχειο μας απο την καρτα sd.
H εφαρμογη μας ανοιγει το αρχειο με την διαδρομη μας σε χαρτες google maps και εμεις ακολουθουμε
την γραμμη επανω στον χαρτη. Αν το ιντερνετ ειναι κλειστο απλα δεν ανανεωνεται ο χαρτης παρα μονο φαινεται η γραμμη της διαδρομης μας και το στιγμα μας το οποιο ακομα και ετσι καποιος μπορει να το ακολουθησει. Αν παλι εχουμε ιντερνετ εχουμε μια τελεια εφαρμογη πλοηγησης χωρις να ξοδευτουμε.

Η εφαρμογη GPX viewer τρεχει αρχεια gpx αλλα και kmz.
Απο την πρωτη δοκιμη που εκανα χτες ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Καλησπέρα το GPX View εμφανίζει τα αρχεία gpx και kmz στο κινητό αλλά δεν κάνει πλοήγηση. Υπάρχει δυνατότητα να γίνει πλοήγηση με Google maps;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Καλησπέρα το GPX View εμφανίζει τα αρχεία gpx και kmz στο κινητό αλλά δεν κάνει πλοήγηση. Υπάρχει δυνατότητα να γίνει πλοήγηση με Google maps;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οταν σου εμφανιζει τα αρχεια και βλεπεις και το κινουμενο στιγμα σου στον χαρτη τοτε μπορεις να πλοηγηθεις ακολουθωντας την χρωματισμενη γραμμη. Αν εχεις ιντερνετ θα σου τα ανοιξει με χαρτες google maps.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Αν θες google maps μπορεις να γλιτωσεις την παρακαμψη..
Αν σχεδιασεις εξ αρχης την διαδρομη στο gmaps την στελνεις κατευθειαν στο κινητο σου,
Aν σου δωσουνε gpx ετοιμο (πχ για βολτα) παλι το φορτωνεις στους google maps και το στελνεις στο κινητο σου.
Αν δε θα χεις και ιντερνετ μπορεις να αποθηκευσεις περιοχες ολοκληρες για offline χρηση.
Θα ανεβασω σε μερικες μερες καποιες σχετικες οδηγιες.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το gpx σε google maps πως το κανεις Αλεξ; @achalatsis
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Αν θες google maps μπορεις να γλιτωσεις την παρακαμψη..
Αν σχεδιασεις εξ αρχης την διαδρομη στο gmaps την στελνεις κατευθειαν στο κινητο σου,
Aν σου δωσουνε gpx ετοιμο (πχ για βολτα) παλι το φορτωνεις στους google maps και το στελνεις στο κινητο σου.
Αν δε θα χεις και ιντερνετ μπορεις να αποθηκευσεις περιοχες ολοκληρες για offline χρηση.
Θα ανεβασω σε μερικες μερες καποιες σχετικες οδηγιες.
Ρε Αλέξανρε να κάνω μια ερώτηση "πρίν" απο ολα αυτά;
Αφού σχεδιάσω μέσω ιντερνετ την διαδρομή στο gmaps και την στείλω στο κινητό για να την δουλέψω oφ λαΐν, που στα γμδια πάει και αποθηκεύεται για να το βρω και να το βάλω να οδηγάει;;

Κατάφερα να το κάνω αυτό μόνο οταν το έκανα κατευθείαν.
Δλδ, εκάνα αποστολή οδηγιών στο τηλ. εκλεινα το νετ και έφευγα και ολα κομπλέ.

Οταν ομως δεν το χρησημοποιούσα κατευθείαν, το εψαχνα μετά μεσα στο τηλ. αλλά δεν το εβρισκα πουθενά!!!:rage: και για να εκτονωθώ στόλιζα ολα τα βουνά της Αλβανίας-Μαυροβουνίου και Κοσόβου με οτι μου ερχόταν πρώτο στο μυαλό...:happy:
Χελπ μι..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
αυτό κάνει πολύ καλά το αντίστροφο Σπύρο.
Από gpx --> google maps γίνεται μεν, αλλά σε βγάζει σε σελίδα δική του που δε μπορείς να πάρεις το link.
Εγώ γιατί το κάνω;
Ψάξτο λίγο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ γιατί το κάνω;
Ψάξτο λίγο.
οκ θα το κοιτάξω, δεν το έψαξα και πάρα πολύ γιατί δουλευω με base camp-google earth και πάντα με το ΜΟΝΤΑΝΑ. Οπότε δε μου χρησιμεύει και πολύ το google maps, παρά μόνο για να δίνω τα αρχεία διαδρομών σε κάποιους που δεν έχουν gps.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@achalatsis
Aν σου δωσουνε gpx ετοιμο (πχ για βολτα) παλι το φορτωνεις στους google maps και το στελνεις στο κινητο σου.
Θα ανεβασω σε μερικες μερες καποιες σχετικες οδηγιες.
Για εξηγησε πως γινεται αυτο?
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Καλησπέρα το GPX View εμφανίζει τα αρχεία gpx και kmz στο κινητό αλλά δεν κάνει πλοήγηση. Υπάρχει δυνατότητα να γίνει πλοήγηση με Google maps;

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Aυτη την απορια,την εχω και εγω.
Καθεσαι στο pc σου κυριος με καφεδαρα και σχεδιαζεις διαδρομη.
Οχι στο earth,στο MAPS.

Μετα,με ποιο τροπο και μορφη πρεπει να μεταφερθει στο κινητο για να ανοιξει με google πλοηγηση?
Πχ δοκιμασα να στειλω το url της διαδρομης με ενα wordpad πχ.
Αλλα και παλι οταν παω να ανοιξω το λινκ απ το κινητο,δεν....
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Ok το καταφερα.
Την στελνεις στο κινητο και ξεκιναει πλοηγηση.
Αν ομως θες να την ξαναβρεις αργοτερα?
Δεν αποθηκευονται καπου αυτες που εχεις στειλει στο κινητο?
Πως την αποθηκευεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Και στο κινητο αφου ανοιξει πατας εδω.


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
:woho::yew:
Τελικά ηταν τόσο εύκολό αλλά και δύσκολο όπως είχε αποδειχθεί μαζί!
Χάρη σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
:woho::yew:
Τελικά ηταν τόσο εύκολό αλλά και δύσκολο όπως είχε αποδειχθεί μαζί!
Χάρη σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τιποτα..!!
:friendship:
Εγω ειχα κολλησει,στο οτι ενω παταγα να προστεθει στην αρχικη οθονη,δεν το εβγαζε.
Απλα ειχε να κανει με τα δικαιωματα της εφαρμογης στο κουνιστο.
 
Top Bottom