Σχεδιασμός 2-Ήμερης Βόλτας

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Καλημέρα σύντροχοι,

Τελευταία και διαβάζοντας τα όμορφα ταξιδιωτικά σας θέματα, το μυαλό ταξιδεύει. Έχω μπει στην αναζήτηση διαδρομής για μια 2-ήμερη, τριήμερη βολτίτσα αποσυμπίεσης όπου θα έχω την ευκαιρία να θαυμάσω τα υπέροχα τοπία της χώρας μας, να χαλαρώσω και να ευχαριστηθώ τη μοτοδιαδρομή.

Παρόλα τα έτη που οδηγάω μηχανή, ποτέ μα ποτέ δεν έχω πάει ένα ταξιδάκι σε στυλ γυρνάω με τη μοτοσυκλέτα από χωριό σε χωριό κι από πόλη σε πόλη βλέποντας τοπία και εξερευνώντας νέες διαδρομές. Όποτε έχω ταξιδέψει ήταν για να πάω από το σημείο Α στο σημείο Β (όπου κι αν ήταν αυτό), στο συντομότερο χρονικό διάστημα γιατί με περιμένουν.

Αυτή η εισαγωγή έγινε απλά για να σας δώσω να καταλάβετε ότι δεν έχω την παραμική ιδέα από σχεδιασμό όμορφης μοτοσυκλετιστικά διαδρομής. Παρόλα αυτά, έχοντας μια εικόνα αναφορικά με τα σημεία που θα ήθελα να επισκεφτώ, σχεδίασα την παρακάτω πορεία.


Στο ταξίδι θα έχω παρέα ένα Hornet 600 (αδερφός) οπότε χωμάτινο πέρασμα αποκλείεται. Μάξιμουμ μέρες διανυκτέρευσης θα είναι 2 (από γυναίκα και παιδιά έχουμε πάρει το οκ για 1 μέρα αλλά 1 ίσον καμία, οπότε 2 θα είναι αποδεκτές εκτιμούμε ;):p).

Ζητώ λοιπόν τις ιδέες, γνώμες, απόψεις σας, και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή. Εναλλακτικές διαδρομές απολύτως αποδεκτές, προτάσεις διαμονής, προτάσεις για καταστήματα φαγοοινοποσίας, not-to-miss, κλπ κλπ.

Υ.Γ.: Η βόλτα θα γίνει τέλη Φλεβάρη αρχές Μάρτη λόγω επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων, απλά ξεκινήσαμε τον σχεδιασμό για να ταξιδεύει το μυαλό έως τότε :ltg:
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
κατεβαινεις καλο νερο για καποιο λογο?
γιατι αν δεν υπαρχει λογος απο καρυταινα βγες ανδριτσαινα και μετα βγες ιονιο.
σκεφτεσαι να επισκεφθεις καποιους αρχαιολογικους χωρους ή μονο οδηγηση?
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
κατεβαινεις καλο νερο για καποιο λογο?
γιατι αν δεν υπαρχει λογος απο καρυταινα βγες ανδριτσαινα και μετα βγες ιονιο.
σκεφτεσαι να επισκεφθεις καποιους αρχαιολογικους χωρους ή μονο οδηγηση?
Η διαδρομή ξεκινάει από Αθήνα και καταλήγει Κόρινθο με φορά Αθήνα -> Κυριάκι -> Γραβιά -> Μακρακόμη -> Καρπενήσι -> Μεσσολόγγι -> Καλάβρυτα -> Πλανιτέρο -> Ζαχάρω -> Καρύταινα -> Κόρινθος. Η αλήθεια είναι ότι από Καρύταινα, θα ήθελα να μην γυρίσουμε πάλι πίσω για να πάμε προς Κόρινθο, αλλά να συνεχίσουμε τον δρόμο από άλλα χωριά (πχ Βυτίνα, Λεβίδι, κλπ). Απλά λόγω άγνοιας εμπιστεύτικα την προτεινόμενη διαδρομή από τον Γουγλη.

Όσον αφορά Αρχαιολογικούς χώρους, δεν είναι σκοπός του ταξιδιού. Αλλά αν βρεθούν στο δρόμο μας, σίγουρα θα τους επισκεφθούμε.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Διόρθωση στο αρχικό link της διαδρομής, ώστε η επιστροφή να περνάει από Βυτίνα και να μην γυρνάει προς τα πίσω μετά την Καρύταινα :). Τώρα αν και προστέθηκε 1.5 ώρα στο σύνολο, η διαδρομή δείχνει πιο σωστή.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Διόρθωση στο αρχικό link της διαδρομής, ώστε η επιστροφή να περνάει από Βυτίνα και να μην γυρνάει προς τα πίσω μετά την Καρύταινα :). Τώρα αν και προστέθηκε 1.5 ώρα στο σύνολο, η διαδρομή δείχνει πιο σωστή.
μπομπα εισαι τωρα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ θα πρότεινα να μείνεις Πελλοποννησο όλες τις ημέρες.
Πρώτα από όλα θα είναι πιο ήπιος και μοτοσυκλετιστικος καιρός από κεντρική Ελλάδα τους συγκεκριμένους μήνες και έπειτα έχει πολύ πράμα η περιοχή και είναι ευκαιρία να δείτε.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Εγώ θα πρότεινα να μείνεις Πελλοποννησο όλες τις ημέρες.
Πρώτα από όλα θα είναι πιο ήπιος και μοτοσυκλετιστικος καιρός από κεντρική Ελλάδα τους συγκεκριμένους μήνες και έπειτα έχει πολύ πράμα η περιοχή και είναι ευκαιρία να δείτε.
Αυτο ακριβως. Θα διαλεγα την Πελοπόννησο ή το πανω κομματι,
Θεωρω οτι ειναι πολλα τα χιλιομετρα για 2-3 μερες, οτι βγαινουν σιγουρα βγαινουν αλλα θεωρω οτι δεν
το ευχαριστηθειτε.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Εγώ θα πρότεινα να μείνεις Πελλοποννησο όλες τις ημέρες.
Πρώτα από όλα θα είναι πιο ήπιος και μοτοσυκλετιστικος καιρός από κεντρική Ελλάδα τους συγκεκριμένους μήνες και έπειτα έχει πολύ πράμα η περιοχή και είναι ευκαιρία να δείτε.
Η αλήθεια είναι ότι την σχεδίασα κατ' αυτό τον τρόπο με σκοπό την αναζήτηση ποικιλομορφίας. Να δούμε όσο περισσότερα μπορούμε, από άποψη κουλτούρας των εκάστοτε ντόπιων, παραδοσιακά εδέσματα της κάθε περιοχής, αρχιτεκτονική των παλιών χωριών, κλπ κλπ.

Παρόλα αυτά Κώστα, αν έχεις την καλοσύνη να μας προτείνεις μια Πελοποννησιακή διαδρομή, ευχαρίστως να την λάβουμε υπόψιν μας, μιας και όπως είπα, δεν έχουμε παρόμοια εμπειρία... :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η αλήθεια είναι ότι την σχεδίασα κατ' αυτό τον τρόπο με σκοπό την αναζήτηση ποικιλομορφίας. Να δούμε όσο περισσότερα μπορούμε, από άποψη κουλτούρας των εκάστοτε ντόπιων, παραδοσιακά εδέσματα της κάθε περιοχής, αρχιτεκτονική των παλιών χωριών, κλπ κλπ.

Παρόλα αυτά Κώστα, αν έχεις την καλοσύνη να μας προτείνεις μια Πελοποννησιακή διαδρομή, ευχαρίστως να την λάβουμε υπόψιν μας, μιας και όπως είπα, δεν έχουμε παρόμοια εμπειρία... :friendship:
Ναι.. Από υπολογιστή αργότερα.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
MadMar καλησπέρα Μάριε, αρχικά με το καλό να πραγματοποιηθεί η πρώτη σου εκδρομή. Στο χάρτη σου εφόσον θες να πας από Κυριάκι και μετά Γραβιά θα σου πρότεινα να πας από μέσα ( Αράχωβα - Επτάλοφο (Αγόριαννη) - Λιλαία - Γραβιά.

Η διαδρομή είναι πολύ ωραία, μέσα στα έλατα και με σχετικά καλό οδόστρωμα. Επίσης αξίζει πολύ να δεις την Αγόριαννη είναι πολύ όμορφο χωριό σε σχέση με Αμφίκλεια και Τιθορέα που θα περάσεις τα οποία δεν έχουν κάτι να δεις.

Τώρα για καφέ υπάρχει ένα μαγαζί εκεί στο δρόμο πάνω το Le Grand Chalet το οποίο έχει τρομερή θέα.
Στη Λιλαία υπάρχει ένα ξενοδοχείο που δουλεύει και σαν εστιατόριο με πολύ τίμιο φαγητό.
Στη Γραβιά εγώ πηγαίνω συνέχεια στο Τζάκι.

Και όπως περνάς από Μεγάλο Χωριό σίγουρα στάση για Γαλακτομπούρεκο και καφέ στο Γαλακτομπούρεκο του Καρβέλη. Και αν πεινάτε εκεί κοντά η ταβέρνα Άγιος Αθανάσιος είναι όλα τα λεφτά.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Θα πρότεινα να κατεβείτε ακρωτήριο Ταίναρο διασχίζοντας επαρχιακά την κεντρική Πελοπόννησο απο Μαίναλο - Ταΰγετο (αν θέλετε μπορείτε να περπατήσετε και μέχρι τον φάρο), διανυκτέρευση Αρεόπολη ή Γύθειο και επιστροφή την επομένη από Κοσμά - Λεωνίδιο.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Θα πρότεινα να κατεβείτε ακρωτήριο Ταίναρο διασχίζοντας επαρχιακά την κεντρική Πελοπόννησο απο Μαίναλο - Ταΰγετο (αν θέλετε μπορείτε να περπατήσετε και μέχρι τον φάρο), διανυκτέρευση Αρεόπολη ή Γύθειο και επιστροφή την επομένη από Κοσμά - Λεωνίδιο.
Ε,ναι ,αλλά θα πρεπει να κοψουν το κομματι στερεας ελλαδας οπως ειπε κ ο Κωστας πανω. Να κανουν το κλασσικο ''γυρο πελοποννησου'' αλλα με πολυ ορεινο κομματι και εννοειται Μανη
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Σας ευχαριστώ όλους για τη συνεισφορά σας παιδιά... Όπως είπα δεν έχουμε ξανακάνει κάτι τέτοιο οπότε η διαδρομή που έβαλα ήταν ενδεικτική. Έχουμε αρκετό χρόνο για σχεδιασμό μέχρι μα την πραγματοποιήσουμε οπότε λαμβάνουμε υπόψιν όλες τις προτάσεις σας:friendship:
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Πάντως μην χαθείς με τον προγραμματισμό με όλες αυτές τις προτάσεις ή να τα υπερσυμπιέσεις όλα μαζί.

Με αφετηρία την Αθήνα όλα αυτά που κοιτάς είναι αρκετά εφικτά, μπορείς να δεις και κάποια μέρη σε 2ο χρόνο (όπως Καλάβρυτα ή Αράχωβα που γίνονται άνετα μονοήμερο ) ,μην καταλήξεις να κάνεις iron butt challenge κάθε μέρα απλά για να περάσεις τα μέρη.. Καλύτερα να δεις κανά δύο μέρη λιγότερα αλλά να τα περπατήσεις, να φας με την ησυχία σου κτλπ, παρά 500-700 χιλιόμετρα τη μέρα και σε ορεινούς/επαρχιακούς δρόμους.

Βέβαια μην λέω πολλά γιατί θα πέσει πέλεκις από κάποιους υπέρμαχους των σιδηρόκωλων εκδρομών :ha
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημέρα Μάριε και καλή χρονιά. Από Καρπενήσι κατεβαινοντας είναι πολύ πιο όμορφα να πας Θερμο και από εκεί να ακολουθήσεις ταμπέλες για Ναύπακτο. Θα σε πάει από γέφυρα Μπάνια και θα απολαύστε στροφιλικι και ωραία θέα της λίμνης...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αν έχεις όρεξη μπορείς φεύγοντας απο Καρπενήσι ,πριν φτάσεις στο Μεγάλο Χωριό στρίψε για Κλαυσί - Μουζίλο - Συγκρέλο -Κρίκελο- Δομνίστα-Αγ Δημήτριο-Περδικόβρυση-Αμπελακιώτισα κλπ...
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Καλημέρα Μάριε και καλή χρονιά. Από Καρπενήσι κατεβαινοντας είναι πολύ πιο όμορφα να πας Θερμο και από εκεί να ακολουθήσεις ταμπέλες για Ναύπακτο. Θα σε πάει από γέφυρα Μπάνια και θα απολαύστε στροφιλικι και ωραία θέα της λίμνης...
Αν έχεις όρεξη μπορείς φεύγοντας απο Καρπενήσι ,πριν φτάσεις στο Μεγάλο Χωριό στρίψε για Κλαυσί - Μουζίλο - Συγκρέλο -Κρίκελο- Δομνίστα-Αγ Δημήτριο-Περδικόβρυση-Αμπελακιώτισα κλπ...
Καλημέρα και Καλή Χρονιά Γιάννη! Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Καθένας που μου απαντάει μου δίνει και μια όμορφη παράκαμψη οπότε με τη σειρά μου, μεταβάλλω τον αρχικό χάρτη :) Χρόνου θέλοντος θα περάσουμε από όσα περισσότερα σημεία μπορούμε!!!
 
Top Bottom