Σωληνάκια υψηλής

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Στο πλαίσιο βελτίωσης εμπρός κ πίσω φρένου της KLEρης σκέφτομαι τα σωληνάκια υψηλής, αρχικά. Σκέφτομαι να τα κάνω φτιαχτά του μέτρου, λόγω κ του μειωμενου κόστους. και θα ήθελα τη γνώμη σας. Τα ειδα στο μαστορα που πήγα, ο οποίος κ θα τα φτιάξει και είναι ανοξείδωτα με σωληνάκι teflon εσωτερικά. Ετσι είναι τα υψηλής? Πρέπει να προσέξω κατι?
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Εξωτερικά έχουν κάποια προστασία;Παλαιότερα που είχα φτιαχτά δεν είχαν εξωτερικά τίποτα.Σε κάποια σημεία μπορεί να κάνανε γρατσουνιές πχ στα πλαστικά και εμφάνισαν σκουριά. Από τότε μόνο custom πχ hel αγοράζω που περισστρέφεται και το banjo για καλύτερη εφαρμογή.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Τα φτιαχτά τα περνάς μεσα σε αλφαδολάστιχο & δεν κανουν ζημιες στα πλαστικά & προστατεύονται απο σκουριές.
 
Reactions: STF

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Πόση χρηματική διαφορά έχουν τα φτιαχτα, από κάτι επώνυμο;δε μιλάω απαραιτήτως για χελ, υπάρχουν και άλλες εταιρίες.
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις...
Όσον αφορά την προστασια σκεφτόμουν κι εγω κατι τέτοιο με λάστιχο, ίσως κ ποτίσματος εύκαμπτο.
Η διαφορά στην τιμή τωρα νομίζω οτι ειναι περιπου στα μισα αφού θα τα φτιάξω κ τα δυο με περιπου 40-45 γιουρο(1,5 μέτρα), ενω στο νετ επώνυμα βρισκω με 80-120. Αν υπάρχει κ κάποια προταση για επώνυμα, καλοδεχούμενη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης στα φτιαχτά να προσέξεις η εσωτερική διάμετρος του τεφλόν σωλήνα να είναι ίδια και όχι μεγαλύτερη από αυτήν που θα έχει το σωληνάκι που θα βγάλεις.
Εάν είναι μεγαλύτερη πολύ πιθανόν να μην έχεις φρένο... ;)
Το μήκος δεν μας προβληματίζει...
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Ευχαριστώ πολύ
Θα προχωρήσω με την αλλαγή κ θα γράψω εντυπώσεις...:cool:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Mην περιμενεις να δεις τρομερη διαφορα στο φρεναρισμα. Μονο σε αισθηση θα κερδισεις , εκτος εαν ειχες κανενα σαπιο σωληνακι που μπαλοναριζε.
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Ανακινω το θεμα μετα απο ενα χρονο πιο αποφασιστικα.:oops:... Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει εμπειρια καποιος απο τα σωληνακια υψηλης της frentubo, καθως επισης κ εκτος απο τους δισκους της braking ποιους αλλους θεωρειτε αξιοπιστους....(pro race, tsuboss, sensor, jt etc.). Θενκς...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
καλησπερα, frentubo εχω σε yamaha R1 εδω και 10 χρονια ,μια χαρα ειναι με πολλα κμ σε πιστα.οπως και τα hel ειναι πολυ καλα
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπέρα παίδες , να επαναφέρω αυτό το θέμα , λέω να πάω στο παφιτη να φτιάξω ένα σωληνάκι μπροστινό , έχεις κάνει άποψη από ποιότητα;;;; Επίσης αν έχετε κάποιον άλλον να πάω εννοείτε πείτε μου .... Επίσης αν ξέρατε κάποιο μαγαζί να πουλάει χύμα venhill να προσαρμόσω θα ήθελα να μου πείτε γιατί ο kostas parts στην Δημητρακοπούλου που πήγαινα παλιότερα δυστυχώς έκλεισε!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Αν θες ρίξε και μια ματιά στον Μπέλλο στη Σπ Πάτση
έχω φτιάξει μερικά εκεί και πρόσφατα που άλλαξα το μπροστά στο klx
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Σε όλα μου τα οχήματα τα φτιάχνω στον Μπέλλο και δεν είχα ποτέ παράπονο. Ενδέχεται να χρειαστεί δείγμα ωστόσο, να ξέρεις.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε τον μαστρο Μπέλλο .....θα πάω !!!!! Ισχύει αυτό που είπε ο θενος πιο πάνω ότι πρέπει να του πω εσωτερική διάμετρο από το παλιό;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ευχαριστώ πολύ παίδες , πολύ καλοί άνθρωποι και συννενοησημοι!!!!

Εδώ θα έρχομαι .......


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Θα βοήθαγε πολύ να τους πας δείγμα.

edit: Με πρόλαβες. Καλά φρεναρίσματα!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα βοήθαγε πολύ να τους πας δείγμα.

edit: Με πρόλαβες. Καλά φρεναρίσματα!
Τώωωρα, πάει τα έφτιαξε ήδη!

edit: Τώρα με πρόλαβες εσύ :roflmao:

Ωστόσο μια ερώτηση έχω. Όταν φτιάχνουμε μπροστινά σωληνάκια υψηλής τα οποία έχουν μικρότερη εξωτερική διάμετρο, δεν έχουν πρόβλημα στη κίνηση τους όταν η ανάρτηση δουλεύει. Ξανασημειώνω ότι αναφέρομαι στο μπροστινό φρένο όπου η διαδρομή της ανάρτησης κάνει και μεγάλες διαδρομές και μπορεί το σωληνάκι να πηγαίνει όπου να 'ναι καθώς ανεβοκατεβαίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ευχαριστώ πολύ παίδες , πολύ καλοί άνθρωποι και συννενοησημοι!!!!

Εδώ θα έρχομαι .......


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αποστόλη χρησιμοποίησε σωληνάκι της Hel; Και αν επιτρέπετε ποιο ήταν το κόστος περίπου;
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Οι βίδες είναι οι πιο ακριβές όπου μπορεί κάποιος να χρησιμοποιησει τις μαμά ..... (10 ευρώ η μία) εγώ επειδή έκανα custom ότι του είπα το κατάλαβε και μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να τα στρίψω ελάχιστα με ένα κατσαβίδι και μια πένα.... Σωλήνας με τους ανταπτορες που ζήτησα και βίδες και ένα πιαστρακο στην μέση και ροδελες (54 ευρώ) ..... Σε χθεσινή μου pro custom παραγγελία που πήγα να κάνω στην venhill ήθελε χωρίς τελωνείο 94 ευρώ και αν ερχόταν αυτό που ήθελα γιατί οι μοίρες δεν φαινοντουσαν καλά από τι φωτό ....ωσον αφορά το πάχος δεν νομιζω να έχει θέμα απλα πάντα με τα αντίστοιχα πιαστρακια όπως τις φωτό μπορείς να σταθεροποιήσεις αλλά και με εντουραδικα πιαστρακια όπως στο κοπκιτ η όπου πιστεύει να είναι γλυκιά η διαδρομή...... Τέλος αυτός έχει όλα τα εξαρτήματα της hell και τα πρεσαρει σε ότι γωνίες κλπ θες....τα σωληνάκια επειδή τον ρώτησα έχει μόνο ένα μέγεθος σε εσωτερικό πάχος και από κει και μετά διαλέγεις χρώμα.....ήθελα να βάλω ροζ αλλά θα έπεφτε γλεντη χαχαχα


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom