Σύνορα Μαυροβούνιο - Αλβανία - Κόσοβο

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Λειτουργεί κανονικά το πέρασμα, πράγματι είναι πανέμορφη διαδρομή.

Λειτουργεί κανονικά απο 06:00 μέχρι 22:00 το βράδυ, δεν είναι όπως όλα τα άλλα σύνορα 24h.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Λειτουργεί κανονικά το πέρασμα, πράγματι είναι πανέμορφη διαδρομή.

Λειτουργεί κανονικά απο 06:00 μέχρι 22:00 το βράδυ, δεν είναι όπως όλα τα άλλα σύνορα 24h.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Ευχαριστω ελις...
Το ελληνοαλβανικο κονιτσα - λεσκοβιτς το εχεις περασει?
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Ευχαριστω ελις...
Το ελληνοαλβανικο κονιτσα - λεσκοβιτς το εχεις περασει?
Τίποτα φίλε. Το έχω περάσει πολλές φορές, κανένα πρόβλημα και δεν έχει κίνηση όπως τα άλλα σύνορα.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

thanasismk1

Μέλος
Περιοχή
Πολύκαστρο
Όνομα
Αθανασιος Ταντσιδης
Μοτό
VARADERO - AFRICA TWIN
πάρα πολλή ωραία διαδρομή αλλά από izvor μέχρι gari άσχημος χωματόδρομος. θα σου πρότεινα μπιτολα οχριδα στρούγκα διβρη δίπλα στο ποτάμι και στριφτερή. απο πισκοπη μεχρι κυκες https://www.google.gr/maps/dir/Νίκη/Οχρίδα,+Πρώην+Γιουγκοσλαβική+Δημοκρατία+της+Μακεδονίας/41.7643982,20.3836/@41.7536276,20.1889066,11z/data=!4m15!4m14!1m5!1m1!1s0x13573c2ec1c3b9bf:0x5a3de818c69005d9!2m2!1d21.4207091!2d40.9091274!1m5!1m1!1s0x1350db6587ea6657:0xc46cfc65390bc9d3!2m2!1d20.8016481!2d41.1230977!1m0!3e0
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλησπέρα! Σχεδιάζω διαδρομή στα παρακείμενα μέρη και θα ήθελα πληροφορίες σε περίπτωση που κάποιος έχει βρεθέι προς τα εκεί.
Ιδανικά με ενδιαφέρει το Mavrovo - Gllobocica των Σκοπίων με διανυκτέρευση στην Prizren του Κοσόβου.
Από εκεί... PCR εκ νέου και συνέχεια Κukes Αλβανίας - Σκοδρα - Vermosh, έπειτα Μαυροβούνιο προς Kolasin.

Αξίζουν τα κομμάτια της πρώτης ημέρας; Η 'εύκολη' λύση θα ήταν να παω από τα Αλβανικά παράλια, αλλά με ενδιαφέρει να δω τα μέρη που προανέφερα.
Υπ όψιν την διαδρομή θα την κάνω με CBR600F. To εχω ταξιδέψει αρκετές φορές Βαλκάνια, ξέρω σε ένα βαθμό τι να περιμένω, ωστόσο δεν είμαι σε θέση να κάνω χωματόδρομο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα όμορφα είναι, με κορυφαίο το κομμάτι του vermosh.
Γιατι θέλεις να περάσεις Κόσοβο και δεν πας από νότια Σερβία και Μαυροβούνιο?
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλησπέρα Κώστα, ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Η επιστροφή θα είναι από Νότια Σερβία, χονδροειδώς γράφω ότι από Σεράγεβο σκοπεύω να κατηφορίσω προς Ντουρμίτορ - Κοπαόνικ και από εκεί νότια για Ελλάδα.

Οπότε είναι η άνοδος που σχεδιάζεται τώρα. Ωχρίδα-Σκόδρα - Κότορ τα έχω περάσει στο παρελθόν. Έτσι κοιτούσα τι εναλλακτικές υπάρχουν. Διαβάζω πώς το βόρειο τμήμα των Σκοπίων έχει ενδιαφέρον και πώς η Πρίζρεν έχει ιστορία, γι' αυτό και θέλησα να δω σε τι βαθμό ισχύουν τα γραφόμενα.
Αθροιστικά προστίθενται ~6 ώρες οδήγησης στο πρώτο διήμερο αν κάνω αυτό που σκέφτομαι.

Και ο έταιρος περιορισμός (ελπίζω μόνο για φέτος!) είναι πώς η Βοσνία απαιτεί PCR 48 ωρών (και οχι 72), οπότε πρέπει να βρει κανείς σχετικά μεγάλη πόλη.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Μια φοβερή διαδρομή είναι αυτό εδώ


και από το τέλος του ferry πας barjam curri και από εκεί Τροπόγια και εάν θες φευγεις προς Κόσοβο. Στο Κόσοβο παρε διαβατήριο
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλησπέρα Δημήτρη! Εξαιρετική η πρόταση σου, σε ευχαριστώ. Την είχα δει στο παρελθόν, αλλά απ' ότι είχα τότε δει, τα Ferry έφευγαν ασύμβατες ώρες με το πλάνο μου.
Μετά το μήνυμα σου έψαξα ξανά, εν τέλει υπάρχουν τουλάχιστον τρεις 'ακτοπλοϊκές' με μπόλικα δρομολόγια. Αφήνω το link σε περίπτωση που το χρειαστεί κανείς στο μέλλον.
Να 'σαι καλά!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η Σερβία διάβασα ότι σε πλήρως εμβολιασμενους δεν ζητάει τεστ με διακρατική συμφωνία.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Έκανα την πρόταση του nomad σήμερα, αλλά αντίστροφα, δλδ από Bajram Curri προς Koman.
Εύκολα η καυτερή ταξιδιωτική πρόταση που μου έχουν κάνει, ευχαριστώ ξανά. Με λίγη σύνεση, το χωμάτινο κομμάτι βγαίνει με CBR+BT16Pro.

Όσο για το Vermosh, οδηγικά πολύ καλύτερο από τα διάσημα ιταλικά πάσα.

Όταν επιστρέψω θα γράψω αναλυτικότερα, ήθελα ήθελα να πω ένα "ευχαριστώ" ήδη!
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Έκανα την πρόταση του nomad σήμερα, αλλά αντίστροφα, δλδ από Bajram Curri προς Koman.
Εύκολα η καυτερή ταξιδιωτική πρόταση που μου έχουν κάνει, ευχαριστώ ξανά. Με λίγη σύνεση, το χωμάτινο κομμάτι βγαίνει με CBR+BT16Pro.

Όσο για το Vermosh, οδηγικά πολύ καλύτερο από τα διάσημα ιταλικά πάσα.

Όταν επιστρέψω θα γράψω αναλυτικότερα, ήθελα ήθελα να πω ένα "ευχαριστώ" ήδη!
Όταν μπορέσεις γράψε μας εντυπώσεις. Πήγα πριν ένα μήνα στο βόρειο κομμάτι αλλά διαφορετική διαδρομή. Στην δική σου διαδρομή πηγα το '17.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Εγώ πάντως κολλάω μαρμαρα
Μιας και κολλάς μάρμαρα, έχε το νου σου. Φαίνεσαι και παλιομουτρο με μια πρωτη ματιά. Μην έχεις τρεχάματα.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιας και κολλάς μάρμαρα, έχε το νου σου. Φαίνεσαι και παλιομουτρο με μια πρωτη ματιά. Μην έχεις τρεχάματα.

Τώρα ποιος είναι ο στόκος στην περίπτωση...??
 
Top Bottom