ΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ?

CAROLOS

Μέλος
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 2008 ESA
Καλησπέρα σ' όλους.
Κάτοχος R 1200 GS 2008 με 85.000 KM έμεινα από μπαταρία. Η προηγούμενη που είχα είναι η ODYSSEY PC 535.
Την έχω από 26 Σεπτεμβρίου 2014 ( 130 ευρώ την αγόρασα) και μετά από σχεδόν 46 μήνες περίπου 4 χρόνια έμεινα από μπαταρία.
Πέρα απ' τη συγκεκριμένη υπάρχει κάτι καλύτερο?
Ευχαριστώ.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Απο ποια αποψη καλυτερη;
Η exide τις βγαζει και η μαμα τις πουλαει με ενα καπελο των 50€ ,με την εκπτωση.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλησπέρα σ' όλους.
Κάτοχος R 1200 GS 2008 με 85.000 KM έμεινα από μπαταρία. Η προηγούμενη που είχα είναι η ODYSSEY PC 535.
Την έχω από 26 Σεπτεμβρίου 2014 ( 130 ευρώ την αγόρασα) και μετά από σχεδόν 46 μήνες περίπου 4 χρόνια έμεινα από μπαταρία.
Πέρα απ' τη συγκεκριμένη υπάρχει κάτι καλύτερο?
Ευχαριστώ.
Η odyssey 535 εχει σημερα απο 150 ως 165.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Καλησπέρα σ' όλους.
Κάτοχος R 1200 GS 2008 με 85.000 KM έμεινα από μπαταρία. Η προηγούμενη που είχα είναι η ODYSSEY PC 535.
....
Ευχαριστώ.
Κάτοχος ιδίου μοντέλου κι εγώ,έβαλα πρόπερσυ μία Ac Delco με 55€ και μέχρι τώρα τσακμάκι!Τα λεφτά της τα έχει ήδη βγάλει.
Καλύτερα πάρε αυτή με τα 16 Ah, 2 Ah παραπάνω,κάνει καλύτερη δουλειά.Είναι ελάχιστα πιο ψηλή και δεν θα δυσκολευτεί χωροταξικά,λίγο τα καλώδια θα τακτοποιήσεις για να κουμπώνει η σέλα.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κατοχος του ιδιου μοντελου μολις πριν 1 εβδομαδα αλλαξα την Yuasa YTX14-BS, 5 ετων!! (τα 4 απ τα οποια τα εβγαλε ανετα , τον τελευταιο χειμωνα με καποια δυσκολια) και χωρις ιδιαιτερη συντηρηση
Ξαναεβαλα την ιδια με 55 ευρω. και 3 χρονια να βγαλει θα ναι σουπερ, οι odyssey πλεον δεν ειναι αυτες που ηταν και που εβγαζαν 6ετια παλιοτερα, ασε που εχουν εκτοξευθει οι τιμες αλλα και παλι δεν αξιζει η τριπλασια τιμη της...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι η motobatt ειναι καλη και σε καλη τιμη.
 

gsgs

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F650GS '01
Αν θες ψάξε στο Google και για την Outdo YTX14-BS. Οι Outdo είναι μπαταρίες Gel που τις βγάζει η Huawei. Έβαλα πρόσφατα στη μηχανή μου οπότε δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία, αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια για αυτό την επέλεξα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κι η motobatt ειναι καλη και σε καλη τιμη.
Και γω αυτη φοραω , την ΗD ,ειναι αναβαθμισμενη απο το προηγουμενο μοντελο, 16.7Αh και 240cca .
Καλη ειναι ειναι ,τεραστια η χωρητικοτα της.Αλλα ξεφευγει ελαφρως ,η τιμη της στο 90αρι.
Μπορεις να κανεις και τη δουλεια σου με λιγοτερα ή με κανα 15αρι να πας σε μια λιθιου .
 

CAROLOS

Μέλος
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 2008 ESA
Ευχαριστώ για όλες τις γνώμες, χρήσιμες και ενδιαφέρουσες.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
εγω νταξ,εβαλα μπαταρια,δε θελω να ρωτησω τι να βαλω..

απλα για να μην ανοιγω νεο θεμα γραφω εδω..

εγινε τοποθετηση την προηγουμενη εβδομαδα,εκανα κανα δυο βολτες,μετα λιγο ο καιρος,λιγο η δουλεια,το εχω αραγμενο μεσα.
και μεχρι να το ξαναπαρω,δε ξερω μεχρι ποτε θα καθεται λογω καιρου,ειπα να το βαλω στο συντηρητη (optimate III sp)
υπερβολη λετε?
να το βγαλω?δεν εχει αναγκη καινουρια μπαταρια?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εγω νταξ,εβαλα μπαταρια,δε θελω να ρωτησω τι να βαλω..

απλα για να μην ανοιγω νεο θεμα γραφω εδω..

εγινε τοποθετηση την προηγουμενη εβδομαδα,εκανα κανα δυο βολτες,μετα λιγο ο καιρος,λιγο η δουλεια,το εχω αραγμενο μεσα.
και μεχρι να το ξαναπαρω,δε ξερω μεχρι ποτε θα καθεται λογω καιρου,ειπα να το βαλω στο συντηρητη (optimate III sp)
υπερβολη λετε?
να το βγαλω?δεν εχει αναγκη καινουρια μπαταρια?
συντηρητης δεν κανει κακο ...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κάνει κρύο πλέον Μήτσε...σε παρατεταμένη ακινησία ,ή ξεκουμπώνεις έναν πόλο ,ή την κουμπώνεις στον συντηρητή.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κάνει κρύο πλέον Μήτσε...σε παρατεταμένη ακινησία ,ή ξεκουμπώνεις έναν τον αρνητικο πόλο ,ή την κουμπώνεις στον συντηρητή.
fixed!

Παντως αν αν εχω καταλαβει σωστα αν δεν τραβαει ρευμα κατι πανω στην μοτο δεν εχει νοημα να βγαλει καποιος τον πολο
Και αν παλι εχω καταλαβει σωστα η μπαταρια εχει δικια της εσωτερικη αντισταση οποτε χωρις φορτιση ειτε βγει ο πολος ειτε οχι και παλι ξεφορτιζει (αναλογως του χρονου και της καταστασης της)
Οποτε ετσι και αλλιως καλυτερα στον συντηριτη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
fixed!

Παντως αν αν εχω καταλαβει σωστα αν δεν τραβαει ρευμα κατι πανω στην μοτο δεν εχει νοημα να βγαλει καποιος τον πολο
Και αν παλι εχω καταλαβει σωστα η μπαταρια εχει δικια της εσωτερικη αντισταση οποτε χωρις φορτιση ειτε βγει ο πολος ειτε οχι και παλι ξεφορτιζει (αναλογως του χρονου και της καταστασης της)
Οποτε ετσι και αλλιως καλυτερα στον συντηριτη
Οντως.... Στο 2002 που σίγουρα δεν τραβάει ρεύμα ότι και να κάνω αδειάζει η μπαταρία!
Ιδίως τον χειμώνα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κόζα Νοστρα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom