ΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ?

steliosgj

Μέλος
Μια ισως χαζη ερωτηση κ απο εμενα για να μν ανοιγω αλλο θεμα, τις προαλλες εμεινε φιλος απο μπαταρια σε ταξιδι κ ενω του ειπα να του φερω μια να τν βαλουμε μου ειπε οτι θελει σεταρισμα κ κατι τετοια,στο δικο μου τν ειχα βαλει οπως βαζεις καθε μπαταρια,ειχα κανει βλακεια; Ρωταω γιατι μαλλον πηγαινω κ εγω για αλλαγη μπαταριας, μν κανω καποια βλακεια.μοτο gs 1200 09


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια ισως χαζη ερωτηση κ απο εμενα για να μν ανοιγω αλλο θεμα, τις προαλλες εμεινε φιλος απο μπαταρια σε ταξιδι κ ενω του ειπα να του φερω μια να τν βαλουμε μου ειπε οτι θελει σεταρισμα κ κατι τετοια,στο δικο μου τν ειχα βαλει οπως βαζεις καθε μπαταρια,ειχα κανει βλακεια; Ρωταω γιατι μαλλον πηγαινω κ εγω για αλλαγη μπαταριας, μν κανω καποια βλακεια.μοτο gs 1200 09


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πρώτη φορά το ακούω!!
Βγάζεις πόλους, πετάς παλιά, βάζεις πόλους και έφυγες.
 

steliosgj

Μέλος
Κ εγω αυτο ξερω αλλα μ εθεσε προβληματισμο λογω του οτι σε ενα καινουργιο mercedes που ετυχα σε αλλαγη εκανε διαφορα κολπα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Όπως είπε το γεροντι από πάνω βγάζεις παλιά βάζεις καινούργια
Τπτα άλλο!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μια ισως χαζη ερωτηση κ απο εμενα για να μν ανοιγω αλλο θεμα, τις προαλλες εμεινε φιλος απο μπαταρια σε ταξιδι κ ενω του ειπα να του φερω μια να τν βαλουμε μου ειπε οτι θελει σεταρισμα κ κατι τετοια,στο δικο μου τν ειχα βαλει οπως βαζεις καθε μπαταρια,ειχα κανει βλακεια; Ρωταω γιατι μαλλον πηγαινω κ εγω για αλλαγη μπαταριας, μν κανω καποια βλακεια.μοτο gs 1200 09


Sent from my iPhone using Tapatalk
Eξαρταται. Αν την παρεις απο το καταστημα ετοιμη προς χρηση, με τα υγρα της και φορτισμενη, τοτε δεν χρειαζεται τιποτα.
Οι καλες μπαταριες ομως και οι καλοι επαγγελματιες δεν τις εχουν στο ραφι γεματες με υγρα και φορτισμενες, γιατι χανουν με τον καιρο σε αποδοση λογω θειωσης. Μολις την παραγγειλεις την γεμιζουν υγρα, και τις βαζουν για φορτιση συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη.

Φυσικα δεν θα δεις αμεσα τη διαφορα, και με τους 2 τροπους θα βαλεις μπροστα. Το θεμα ειναι στη διαρκεια ζωης, εκει που η πρωτη θα σου κανει νερα απο το 2ο χρονο, η σωστα προετοιμασμενη θα σου βγαλει ανετα 5. Γι'αυτο συνηθως οι "μαμα" μπαταριες κρατανε περισσοτερο απο τους αντικαταστατες τους.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κ εγω αυτο ξερω αλλα μ εθεσε προβληματισμο λογω του οτι σε ενα καινουργιο mercedes που ετυχα σε αλλαγη εκανε διαφορα κολπα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γι'αυτό πριν αποσυνδεθεί μια μπαταρία, συνδέεται μια άλλη στους ακροδέκτες του συγκεκριμένου οχήματος, με αποτέλεσμα να μην ξερυθμιζεται απολύτως τίποτα!

Ελάχιστα μαγαζιά το κάνουν!!!!
 

tazman

Μέλος
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
GS 1200 04'
MOTOBATT MBYZ16 - 12V 16.5 (10HR)Ah - 240CCA
Αγορά Μάρτιο 2018 95€ την πηρά στα χέρια από αρχές καλοκαιριού , και χωρίς προειδοποίηση μόλις πέρασε ο χρόνος γεια σας.
Μιας και την μηχανή δυστυχώς (gs 1200) αυτό το καλοκαίρι δεν την κούνησα , επέμεινα μπας και την συνεφέρω με φορτιστή συντηρητή αλλά παπαλα…
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Εαν έχουμε δικό μας χώρο στάθμευσης και η μηχανή δεν κινείται σε συχνή βάση ένας συντηρητής επιμηκύνει τη ζωή της μπαταρίας παααρα πολυ!
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Μόλις 8 (οκτώ) χρόνια, ούτε καν 9, άντεξε η μαμά Exide (μπήκε εντός εγγύησης) και χαιρέτησε χθες.. Ποια μπαταρία προτείνετε για GS 09; Η αντίστοιχη της Exide είναι η ETZ14-BS;

Το εξουσιοδοτημένο συνεργείο είναι κλειστό στην Θεσσαλονίκη...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μόλις 8 (οκτώ) χρόνια, ούτε καν 9, άντεξε η μαμά Exide (μπήκε εντός εγγύησης) και χαιρέτησε χθες.. Ποια μπαταρία προτείνετε για GS 09; Η αντίστοιχη της Exide είναι η ETZ14-BS;

Το εξουσιοδοτημένο συνεργείο είναι κλειστό στην Θεσσαλονίκη...
Έβαλες τελικά καινούρια;
 
Reactions: sek
Top Bottom