ΤΙ μηχανή έχετε

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν βάζετε το τι μηχανή (ή μηχανές) έχετε στην καρτέλα σας;

Και καλά δεν την βάζετε, μετά πάτε και ρωτάτε πράγματα για τη μηχανή σας και είτε απευθύνεστε σε όποιους σας ξέρουν προσωπικά (πάρτε τους τηλέφωνο τότε ρε παιδιά), είτε πρέπει να ανατρέξουμε σε άλλο post που μπορεί να αναφέρετε τι έχετε, είτε πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας...
(μαντέψτε τι προτιμάει κάποιος)

Δεν είναι δύσκολο.
Πάτε δεξιά πάνω στο ονοματάκι σας και πατάτε "Προσωπικές λεπτομέρειες".
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχει βέβαια η περίπτωση κάποιοι φίλοι να μην είναι γνώστες φόρουμ και να δυσκολευονται σε πραγματα που σε άλλους φαίνονται εύκολα.
Θεωρώ ότι στέλνοντας ένα π.μ.....βοηθάμε καλύτερα, γιατί αυτός είναι και ο σκοπός μας, σαν advride.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ο χωρος αυτος εχει καποιους κανονες αλλα ο μεγαλυτερος ειναι να αισθανετε ο αλλος ανετα χωρις πολλα πρεπει!!!και να γραφει οτι αισθανετε και οπως αισθανετε χωρις να προσβαλει τον εαυτο του και τους αλλους
καλο θα ηταν να αναγραφουμε τι μηχανες εχουμε αλλα και να μην το γραψει καποιος σε πρωτη φαση δε τρεχει και τιποτα
επειτα οπως εχουμε καταλαβει ολοι σε αυτον τον χωρο το επικεντρο ειναι ο χρηστης και η εξελιξη των δυνατοτητων του και οχι το μεσο καθεαυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Κατάλαβες το πνεύμα που έγραψα ότι έγραψα Στέργιο ή λέμε έτσι για να λέμε;

Δεν με ενδιαφέρει να μάθω τη μηχανή κάποιου για να βγάλω στατιστικά, ούτε για να ξέρω αν θα του μιλάω ή αν θα του κρατάω μούτρα, ούτε ζήτησα να μου γράψει 50 φορές "μου αρέσει το advride" σαν δοκιμασία μύησης (και ποιος είμαι εγώ να το έκανα αυτό).
Σαν μίνιμουμ σεβασμό/διευκόλυνση απέναντι σε όποιον του ζητάμε βοήθεια το ζήτησα.

Α και αφού πρέπει κάποιος να είναι άνετα εδώ μέσα (1) ένιωσα άνετα ώστε να γράψω την προτροπή που έγραψα, (2) ΔΕΝ αισθάνομαι άνετα τώρα με αυτή την αντιμετώπιση.

Τέλος πάντων, καλό ΣΚ από μένα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νικόλα. ...μιλάμε πάντα για μέλος που ίσως δεν είναι εξικοιωμενο με πλατφόρμες - ρυθμίσεις κλπ.
Υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν να ανεβάσουν μια φωτογραφία.
Το σκεπτικό σου και η προτροπή σου έχει βάση και μάλιστα μεγάλη.
Και η κουβέντα γίνεται, για να λέμε την γνώμη μας.
Όχι για να συμφωνούμε όλοι με όλα.
Η ουσία είναι ότι βλέπουν και οι άμεσα ενδιαφερομενοι. ..;)

advφον!!
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Κοίτα μια και λες για εξοικείωση, εγώ βρήκα τι έχει σε δευτερόλεπτα. Τρια post είχε όλα κι όλα. Άρα δεν έγραψα ότι έγραψα επειδή... κουράστηκα.
Μια και για συγκεκριμένη περίπτωση το πήγαμε (και ναι ήταν η αφορμή), αλλά η οδηγία μου ήταν γενική και έτσι έπρεπε να αντιμετωπιστεί. Πολλοί δεν τα συμπληρώνουν όχι από άγνοια αλλά από αδιαφορία.*
Όμως αν το πάρουμε ως έλλειψη εξοικείωσης, εξοικείωση μπορεί να μην έχει και αυτός που έχει θέληση να βοηθήσει. Άρα να μην βρήκε σε δευτερόλεπτα (ή και καθόλου) τι έχει ο άλλος.
Έτσι και αυτός που ζητούσε βοήθεια δεν την πήρε, από κάποιον που είχε όρεξη να βοηθήσει.
Και αυτός που ήθελε να βοηθήσει έμεινε με τη γεύση "μας κοροϊδεύει ο τύπος; καψόνι μας κάνει;".
(η πλάκα είναι ότι δεν το ανέφερε καν στο κείμενο του μηνύματος - αφού δεν ήξερε να το βάλει στην καρτέλα του)

Τώρα ξαναδιάβασε το bold.
Εγώ δεν ξανασυζητάω για το θέμα.

* Σε ένα moto forum να ξέρεις τι (και αν) έχει ο άλλος είναι χρήσιμο και για τον ίδιο και για τους άλλους. Δεν είναι ούτε για επίδειξη ούτε για ντροπή. Αν ρωτήσω εγώ κάτι για τον καθρέφτη μου, ξέρετε για ποιον καθρέφτη λέω. Αν από την άλλη απαντήσω σε ένα θέμα που αφορά την οδική συμπεριφορά του R1 στο όριο, ο άλλος βλέποντας τι έχω, θα αξιολογήσει και την πληροφορία που του δίνω ως αξιόπιστη ή όχι. Σε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ξένα forum πολλές φορές γράφεις όχι μόνο τι έχεις, αλλά και τι είχες. Δεν τους έχω για ηλίθιους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
http://advride.gr/threads/καλησπερα-μαγκες.3045/

Στο πρώτο του ποστ φαίνεται τι μηχανή έχει.

Για να τελειώνω και εγώ, όχι με το καινούργιο μέλος, αλλά με την ροή της κουβέντας.
Διαχείριση κάνουν οι διαχειριστές και είναι και υπεύθυνοι για το κλίμα και το ύφος κάθε φόρουμ.
εμείς έχουμε επιλέξει ύφος βοήθειας προς όλους.
Αν ένα μέλος δεν μπορεί να απαντήσει σε ερώτημα , γιατί υπάρχει θολούρα, απλά δεν απαντάει.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Νίκο το να θες να βοηθήσεις κάποιον, και να μη μπορείς λόγω ελλιπών στοιχείων είναι πολύ κρίμα. Είναι πολύ κρίμα φυσικά και για τους δύο.

Από κει και πέρα το να γράψει τη μηχανή έχει, είναι προαιρετικό. Και εφόσον είναι προαιρετικό για την εγγραφή του στο Φόρουμ, είναι καθαρά στη θέληση του το αν θα το πράξει η όχι. Όπως φυσικά το να ενημερώσει και το προφίλ του. Εφόσον οπότε είναι προαιρετικό, ποιος ο λόγος να υπάρχουν εντάσεις. .. Βεβαίως αυτό δυσχεραίνει στο να βοηθήθει από όλους τους υπόλοιπους, αλλά και τι να κάνουμε... Με αυτό τον τρόπο, η εκάστοτε βοήθεια από το κάθε έναν από εμάς, παίρνει άλλη βαρύτητα, γιατί όχι μόνο βοηθάμε, αλλά και ερευνούμε το πώς να βοηθήσουμε...
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
Νικόλα. ...μιλάμε πάντα για μέλος που ίσως δεν είναι εξικοιωμενο με πλατφόρμες - ρυθμίσεις κλπ.
Υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν να ανεβάσουν μια φωτογραφία.
Το σκεπτικό σου και η προτροπή σου έχει βάση και μάλιστα μεγάλη.
Και η κουβέντα γίνεται, για να λέμε την γνώμη μας.
Όχι για να συμφωνούμε όλοι με όλα.
Η ουσία είναι ότι βλέπουν και οι άμεσα ενδιαφερομενοι. ..;)

advφον!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγω πιστευω οτι ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ η Διαχειριστικη Ομαδα εχει ασχοληθει με την μοτο στην καρτελα μας κατω απο το αβαταρ...ΛΑΘΟΣ...τεραστιο...μεγιστο...μπαν...





























...επρεπε να βαλουμε και τι Κομμα ειμαστε(μια ζωη το ΠΑΣΟΚ θυμαμαι και ασπαζομαι,μου εχει μεινει απωθημενο τεραστιο...σαν τον Παγκαλο...:roflmao::devilish:),να βαλουμε και τη θρησκεια(με τοσες επικλησεις εν ζωη παιζει να ειμαι και ο πιο θρησκος εδω μεσα...:alien:),να βαλουμε και την αγαπημενη μας Ομαδα(παει ο ΑΟ Χελμου...παλαι ποτε οικογενειακη Ομαδα,την φαγανε τα συμφεροντα κι ας ειχε παιχταραδες βεληνεκους... Μουρματσιλα,Καντουλιτση,Παλαγκουρα... λολ:(:D)να βαλουμε και αγαπημενο φαγητο(εκεινος ο τραχανας εδω μου χει κατσει τονους εχω φαει μεγαλωνοντας..ωδη στον Τραχανα ρεεε!:wacky:)αλλά και αλλα χομπυ οπως γυναικες ποτα τι ΙΧ γουσταρουμε κακι λοιπα και αλλιως και ζησαμε εμεις Ελληνικα και αυτοι Ευρωπαϊκοτερα δι ευχων των Αγιων πατερων και λοιποων Μηχανων και σωζων εαυτω σωθητω....:secret:

Σορυ...αλλα εδω μεσα...:spam:...επι σοβαροτερου...νοιωθω οτι ανασαινουμε τα ιδια χνωτα:ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ...:friendship:και καθε αλλο τι,πιο μικρο μου φανταζει και δεν θελω ουτε καν να το συζητω για αστειο για σοβαρο ή για να λεμε να λεγαμε...με ΣΕΒΑΣΜΟ σε ολους αλλά...βρε παιδια...ΒΟΛΤΑ και ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ...και ολα τα "λοιπα" ειλικρινα ξεπερνιόνται πολυ ευκολοτερα απ'οτι βασανιζουμε το μυαλο μας!!!:)

Και μην "ακουσω" και παρεξηγησει κανεις τα γραφομενα μου...ΔΕΝ την λεω σε ΚΑΝΕΝΑΝ αλλα και ΔΕΝ επιασα πληκτρολογιο να "χτυπησω" ΚΑΝΕΝΑΝ...τα σκεφτομαι και ειπα να τα κανω ενα κοπυ και στο "χαρτι"...ισως ειναι κι αλλοι μεγαλωμενοι ετσι...:secret:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω πιστευω οτι ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ η Διαχειριστικη Ομαδα εχει ασχοληθει με την μοτο στην καρτελα μας κατω απο το αβαταρ...ΛΑΘΟΣ...τεραστιο...μεγιστο...μπαν...





























...επρεπε να βαλουμε και τι Κομμα ειμαστε(μια ζωη το ΠΑΣΟΚ θυμαμαι και ασπαζομαι,μου εχει μεινει απωθημενο τεραστιο...σαν τον Παγκαλο...:roflmao::devilish:),να βαλουμε και τη θρησκεια(με τοσες επικλησεις εν ζωη παιζει να ειμαι και ο πιο θρησκος εδω μεσα...:alien:),να βαλουμε και την αγαπημενη μας Ομαδα(παει ο ΑΟ Χελμου...παλαι ποτε οικογενειακη Ομαδα,την φαγανε τα συμφεροντα κι ας ειχε παιχταραδες βεληνεκους... Μουρματσιλα,Καντουλιτση,Παλαγκουρα... λολ:(:D)να βαλουμε και αγαπημενο φαγητο(εκεινος ο τραχανας εδω μου χει κατσει τονους εχω φαει μεγαλωνοντας..ωδη στον Τραχανα ρεεε!:wacky:)αλλά και αλλα χομπυ οπως γυναικες ποτα τι ΙΧ γουσταρουμε κακι λοιπα και αλλιως και ζησαμε εμεις Ελληνικα και αυτοι Ευρωπαϊκοτερα δι ευχων των Αγιων πατερων και λοιποων Μηχανων και σωζων εαυτω σωθητω....:secret:

Σορυ...αλλα εδω μεσα...:spam:...επι σοβαροτερου...νοιωθω οτι ανασαινουμε τα ιδια χνωτα:ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ...:friendship:και καθε αλλο τι,πιο μικρο μου φανταζει και δεν θελω ουτε καν να το συζητω για αστειο για σοβαρο ή για να λεμε να λεγαμε...με ΣΕΒΑΣΜΟ σε ολους αλλά...βρε παιδια...ΒΟΛΤΑ και ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ...και ολα τα "λοιπα" ειλικρινα ξεπερνιόνται πολυ ευκολοτερα απ'οτι βασανιζουμε το μυαλο μας!!!:)

Και μην "ακουσω" και παρεξηγησει κανεις τα γραφομενα μου...ΔΕΝ την λεω σε ΚΑΝΕΝΑΝ αλλα και ΔΕΝ επιασα πληκτρολογιο να "χτυπησω" ΚΑΝΕΝΑΝ...τα σκεφτομαι και ειπα να τα κανω ενα κοπυ και στο "χαρτι"...ισως ειναι κι αλλοι μεγαλωμενοι ετσι...:secret:
:yew::yew::yew::biker::biker::biker::biker::biker::biker::friendship:
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Δεν θα είχα ξανασχοληθεί με το θέμα, αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να χρησιμοποιήσει την πρόταση μου με λάθος τρόπο υπονοώντας άλλα πράγματα.
Έστω και στον Κώστα που βρήκε ευκαιρία να ξετυλίξει άλλη μια φορά, τον ιδιαίτερο (και ενδιαφέροντα) τρόπο γραφής του.

Θα απαντήσω μόνο με quote από τα post μου στο θέμα:

Και καλά δεν την βάζετε, μετά πάτε και ρωτάτε πράγματα για τη μηχανή σας και είτε απευθύνεστε σε όποιους σας ξέρουν προσωπικά (πάρτε τους τηλέφωνο τότε ρε παιδιά), είτε πρέπει να ανατρέξουμε σε άλλο post που μπορεί να αναφέρετε τι έχετε, είτε πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας...
Κατάλαβες το πνεύμα που έγραψα ότι έγραψα Στέργιο ή λέμε έτσι για να λέμε;
Δεν με ενδιαφέρει να μάθω τη μηχανή κάποιου για να βγάλω στατιστικά, ούτε για να ξέρω αν θα του μιλάω ή αν θα του κρατάω μούτρα, ούτε ζήτησα να μου γράψει 50 φορές "μου αρέσει το advride" σαν δοκιμασία μύησης (και ποιος είμαι εγώ να το έκανα αυτό).
Σαν μίνιμουμ σεβασμό/διευκόλυνση απέναντι σε όποιον του ζητάμε βοήθεια το ζήτησα.
Έτσι και αυτός που ζητούσε βοήθεια δεν την πήρε, από κάποιον που είχε όρεξη να βοηθήσει.
Και αυτός που ήθελε να βοηθήσει έμεινε με τη γεύση "μας κοροϊδεύει ο τύπος; καψόνι μας κάνει;".
(η πλάκα είναι ότι δεν το ανέφερε καν στο κείμενο του μηνύματος - αφού δεν ήξερε να το βάλει στην καρτέλα του)
Σε ένα moto forum να ξέρεις τι (και αν) έχει ο άλλος είναι χρήσιμο και για τον ίδιο και για τους άλλους. Δεν είναι ούτε για επίδειξη ούτε για ντροπή. Αν ρωτήσω εγώ κάτι για τον καθρέφτη μου, ξέρετε για ποιον καθρέφτη λέω. Αν από την άλλη απαντήσω σε ένα θέμα που αφορά την οδική συμπεριφορά του R1 στο όριο, ο άλλος βλέποντας τι έχω, θα αξιολογήσει και την πληροφορία που του δίνω ως αξιόπιστη ή όχι. Σε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ξένα forum πολλές φορές γράφεις όχι μόνο τι έχεις, αλλά και τι είχες. Δεν τους έχω για ηλίθιους.
Είμαι κατανοητός ή θα ψάχνετε δράκους ακόμα;
Διακρίνω μια ευκολία που μου την πέσατε εμένα σε αυτό που πρότεινα (η πλάκα είναι ότι η πρώτη απάντηση κάτω από το θέμα μου είναι ότι σωστό πράγμα προτείνω - θα σου δώσω τα 10 ευρώ μετά Νίκο) και ξέρετε έρχεστε σε αντίθεση με το φιλικό κλίμα που υποτίθεται εγώ... τραυμάτισα με την πρόταση μου (όμως εγώ μπορώ άνετα να "την φάω" από όποιον περάσει περαστικός από το thread).
Ενδιαφέρον.
Μπορεί και να με ενοχλούσε πριν 10 χρόνια.

Καλό ΠΣΚΔ.
 
Top Bottom