Τέρμα Aνατολή

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Για κακό λόγο (μνημόσυνο) έτυχε να μαζευτούμε στην Ανατολική άκρη της Κρήτης πολλοί μοτοσυκλετιστές, τελικά αποφασίσαμε Σπύρος @enkefalos , Γιάννης @yns , εγώ και η Κική να πάμε μία βόλτα από Ζάκρο προς νότο αρχικά και παραλιακά πίσω μέχρι Ηράκλειο. Η βόλτα ήταν σε χαλαρούς ρυθμούς αν και περάσαμε μερικούς νέους και ζόρικους χωματόδρομους, άγνωστους μέχρι τώρα στην παρέα.

Από Ζάκρο προς την παραλιακή Κάτω Ζάκρο, υπάρχει χωματόδρομος...



...που περνάει δίπλα στο φαράγγι των νεκρών.




Το ποτάμι που περνάει μέσα από το φαράγγι.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τα πρώτα χιλιόμετρα από Ζάκρο μέχρι και λίγο μετά τον Ξερόκαμπο είναι άσφαλτος.





Ξερόκαμπος στα πόδια μας.





Λίγο αργότερα, ελάχιστα πριν το χωριό Χαμαίτουλο, στρίβουμε αριστερά σε χωματόδρομο. Επιλέγουμε τον αριστερό που κατεβαίνει σε ένα όμορφο φαράγγι αλλά και περνά μέσα από ελαιώνες.





Οι ελαιώνες δίνουν πάλι τη θέση τους σε ξερές πλαγιές, βοσκοτόπια.









Κάποια στιγμή (νομίζω στη δεύτερη διασταύρωση, η πρώτη αριστερά πάει σε παραλία) στρίβουμε αριστερά σε έναν κακοτράχαλο χωματόδρομο. (ευθεία πάει Ζήρο) Στη φωτογραφία φαίνεται ο δρόμος στο βάθος, προς στιγμήν τον χάσαμε για λίγα μέτρα οπότε...





...πάμε πίσω.



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το εντυπωσιακότερο κομμάτι της βόλτας είναι αυτό που βλέπει στο εργοστάσιο της ΔΕΗ και το Κουφονήσι στο βάθος. Δεν έχει τύχει ποτέ να το δω αυτό σε φωτογραφία και σίγουρα αξίζει μία βόλτα από εδώ.







Θέλει προσοχή όμως για όποιον έρθει με μεγάλη μηχανή. Οι σκόρπιες πέτρες και οι πολλές κλειστές φουρκέτες σίγουρα κάνουν τη βόλτα αρκετά κουραστική και αυξάνουν τον κίνδυνο πτώσης.




Εμείς όμως έχουμε έμπειρους συνοδοιπόρους και ευτυχώς με λίγη τύχη (για εμένα που είμαι επιρρεπής :) ) γλιτώνουμε την τούμπα.






 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Άσφαλτος πάλι και συνεχίζουμε παραλιακά νότια μέχρι...




...μέχρι Μακρύ Γιαλό όπου κάνουμε στάση για καφεδάκι. Καλοκαίρι μας μύρισε (αργότερα τις επόμενες μέρες έκανε ένα καλό χιονιά Πασχαλιάτικα αλλά αυτά τα γράφω αλλού)




Σελάχι ζωντανό έχετε δει; Εγώ ποτέ μέχρι σήμερα τουλάχιστον που είδα αυτό το μωρό.




Η βόλτα συνεχίζεται νότια...




... μέχρι να κάνουμε πάλι στάση για φαγητό σε κλασικό ταβερνείο στα Τέρτσα.




Για εμένα η βόλτα ολοκληρώνεται με την επιστροφή μέσω Βιάννου. Για Σπύρο και Γιάννη συνεχίζεται με καφέ σε χωριό της διαδρομής




400 περίπου πλήρη χλμ με Εθνικό, επαρχιακό, χώμα. Ξημερώματα (6 το πρωί) είχαμε ξεκινήσει, απόγευμα μετά τις έξι φτάσαμε σπίτια μας.

Πολύ όμορφη βόλτα αλλά μακάρι να μην υπάρχει ποτέ ξανά τέτοια αφορμή (το μνημόσυνο του φίλου και μοτοσικλετιστή Νίκου Λυκάκη) για να βρισκόμαστε.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όντως, η βόλτα πολύ όμορφη, η αφορμή μακάρι να μην ήταν αυτή που ήταν..

Και η μοναδική φωτογραφία που πρόλαβα να τραβήξω στον κωλόδρομο που περιγράφει ο τρελός παραπάνω... :p

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όντως, η βόλτα πολύ όμορφη, η αφορμή μακάρι να μην ήταν αυτή που ήταν..

Και η μοναδική φωτογραφία που πρόλαβα να τραβήξω στον κωλόδρομο που περιγράφει ο τρελός παραπάνω... :p

Εννοείται πως εμένα σχεδόν όλες τις φωτογραφίες τις τράβηξε η Κική που δε μασάει από κακοτράχαλα μέρη και έχει την ψυχραιμία να τραβά και φωτογραφίες :photo:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πανέμορφη Κρήτη...
Εύχομαι ποτέ κανά αφορμές τέτοιες και πάντα όρθιες και όμορφες βόλτες!!!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μας μάζεψε τους(περισσότερους)φίλους του ο Νίκος στον όμορφο τόπο που τόσο αγαπούσε και αυτός ήταν απών,κρίμα φίλε Νικόλα.
Ωραία διάδρομή κάνατε στην επιστροφή παιδιά,κρίμα που δεν γνωριστήκαμε,ίσως να ερχόμασταν μαζί σάς μέχρι το Μακρύ γυαλό.
Με το καλό να βρισκόμαστε,ΠANTA όμως για ευχάριστα γεγονότα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Οταν καποιος φεύγει ...εμείς οι υπόλοιποι !!πρεπει να ζούμε και για αυτους
Για αυτόν τον λόγο παντα βόλτες,παντα όρθιοι,ζώντας το τωρα που βιώνουμε,το πριν πέρασε και έγινε παρελθόν,το μετα κανείς δε το ξερει,ανήκει στο μέλλον και στους θεούς
Ωραία βόλτα φιλαράκια μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Έτσι ακριβώς.
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
Ο "Φαρούκ" είχε την μαγική ικανότητα να γίνετε αγαπητός απο πολύ κόσμο.
Είχε την ικανότητα να μαζεύει κόσμο γύρω του σαν μαγνήτης , πλακατζής μέχρι αηδίας , παιδί που δεν μεγάλωσε ποτέ!!

Ακόμα και με την απώλειά του , ακόμα μας μονιάζει να κάνουμε παρέες....
Αυτός ήταν ο Νίκος.
Πάντα όρθιοι και μην κρατάτε κακίες , δεν αξίζει!!

ΥΓ.Τα Λασιθιώτικα έχουν κρυφές μαγείες που περιμένουν να τις ανακαλύψεις...
Όχι πως η υπόλοιπη Κρήτη πάει πίσω φυσικά...
 
Top Bottom