Τίρανα - Φλώρινα

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Επιστρέφοντας από Μαυροβούνιο, είπα να αλλάξω τη διαδρομή και να δω κάτι διαφορετικό. Έβαλα στου χάρτες την πόλη Gramsh σαν στάση και μου βγήκε το δρομολόγιο!


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Μετά το El Basan, άρχισε να αλλάζει το τοπίο. Που καλή άσφαλτος, ωραία χωριά και γη που καλλιεργούνταν. Μετά από λίγο άρχισα να βλέπω το πρώτο κομμάτι της λίμνης Banjes. Διασχίζει το μεγαλύτερο κομμάτι του δήμου, η άσφαλτος και η χάραξη σε υψηλά επίπεδα και πάρα πολλές γέφυρες! Μικρά χωριά δίπλα στη λίμνη και μαγαζάκια.


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Συνεχίζω μέχρι Gramsh. Η μεγαλύτερη πόλη της περιοχής, με εμφανή σημάδια φτώχειας. Μικρή στάση για ξεμουδιασμα. Ρωτάω για Κορυτσά και μου δείχνουν να συνεχίσω. Αρχίζω να ανεβαίνω το βουνό. Ο δρόμος θέλει προσοχή πλέον καθώς υπάρχουν κάποια κομμάτια σπασμένα. Αρχίζει η κατάβαση. Το gps μου λέει να συνεχίσω για 12 χλμ αλλά μετά από λίγο χάνει τελείως το σήμα. Πιάνει βροχή και κάνουμε μια στάση για αδιάβροχα και να τσιμπήσουμε κάτι.


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Ο δρόμος κατεβαίνει μέχρι τη βάση του βουνού και ξανά επάνω. Ο δρόμος είναι καλός, η βροχή κόβει και το βουνό με τα μαύρα απότομα βράχια είναι εντυπωσιακό. Ανεβαίνοντας βλέπουμε την βάση ενός ταμιευτήρα. Φτάνουμε για τρίτη φορά σε κορυφή βουνού και βλέπουμε την πρώτη πινακίδα για Κορυτσά. Το gps μας δείχνει άγνωστο δρόμο.Βρισκουμε έναν βοσκό και μας δείχνει να συνεχίσουμε.Ξανα κατάβαση σε έναν δρόμο απαιτητικό μεν αλλά με τρομερή θέα. Πλέον βλέπουμε την τεχνητή λίμνη Moglica.


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Δύσκολη διαδρομή...

Εάν δε την πετύχεις με κίνηση άκρως επικίνδυνη....
Βάλε φωτό....
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Φτάνοντας στη βάση του φράγματος,ο δρόμος ξαφνικά σταματάει από ασφάλτινος και είναι βομβαρδισμένος χωματόδρομος. Το gps μου δείχνει ότι ήμαστε σωστά και ότι σε 30 Χλμ περίπου είναι η Κορυτσά! Δεν υπάρχει η επιλογή να γυρίσουμε καθώς τα καύσιμα τελειώνουν και θέλουμε ένα δύωρο μέχρι να βγούμε ξανά El Basan! Με τη βροχή να ξεκινά ξανά κάνω μια διερευνητική με τα πόδια για να δω αν και πόση λάσπη έχει. Η σύζυγος αρχίζει να ανησυχεί, ήμαστε μόνοι, νηστικοί, χωρίς σήμα και κουρασμένοι. Βρίσκουμε έναν ντόπιο που έρχεται από την αντίθετη με αυτοκίνητο. Μας επιβεβαιώνει ότι αυτός είναι ο δρόμος. Μόνο χώμα, αλλά περνάει! Και ξεκινάμε!


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Μετά από 30 χλμ, λάσπη, λακούβες και συνεχές ψιλόβροχο φτάνουμε επιτέλους λίγο πριν την Κορυτσά και επιτέλους ξανά άσφαλτο! Τριβάλιτσο και ασφάλτινα ελαστικά και πάλι βγήκαμε σώοι!


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Πραγματικά από τις ωραιότερες διαδρομές απο θέμα τοπίων και φύσης! Συνολικά δύο λίμνες και τρία βουνά. Θέλει αρκετή προσοχή, φαγητό μαζί σου και νερό και όρεξη για χιλιόμετρα!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom