Ταβερνες που αξιζουν

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωχ τι ευαίσθητο θέμα έθιξες τώρα...

Το λοιπόν:

Η λίστα που ακολουθεί είναι ξεκάθαρα υποκειμενική, και πάντα υπάρχει η περίπτωση τα μαγαζιά να έχουν αλλάξει σεφ, αφεντικά, συμπεριφορές, τιμές κτλ... Επίσης κάποιες είναι λίγο γκουρμέ ταβέρνες αλλά αξίζουν. Από τα μέρη που έχω γυρίσει, έχω ξεχωρίσει τις εξής:

Σέρρες (κατ' εμέ γαστρονομικός παράδεισος της χώρας, πιο πάνω από Κρήτη, Θεσ/νικη κτλ): Κάππαρη, Κρόνιο, και πριν φύγετε μπουγάτσα από το Ρεκόρ. Αλλά όπου και να φάτε εκεί, καλά θα φάτε και σε εξαιρετικές τιμές συγκριτικά με την υπόλοιπη χώρα.

Θεσσαλονίκη: Σέμπρικο

Λέσβος: Μελβούρνης, Καφενείο της κυρά Μένης, Ουζερί Αντώνης.

Ηράκλειο Κρήτης: Κουζινερί (TOP κότσι)

Ανήλιο (απέναντι από Μέτσοβο): Νιάο (τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ παϊδάκια στον κόσμο)

Λέρος: Ο Σώτος

Κως: Μάκης στο Μαστιχάρι

Αστυπάλαια: Αργώ (διαστημικό κατσικάκι)

Κάλυμνος: Μαμουζέλος

Αγρίνιο: Το Τζάκι (ψησταριά ωχ αμάν αμάν)

Στράτος Αγρινίου: Κουτρουμάνος

Μεσολόγγι: Ταβέρνα Χρας

Πεντάλοφος: Ούντρα (διαστημικό γουρουνόπουλο)

Γραμμένη Οξυά: Παντελέος

Καστοριά: Πασατέμπος (Ίσως το top εστιατόριο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή για μένα)

Γαλαξίδι: Κι' όμως όχι τη Μαρίτσα που έχετε περάσει όλοι οι Αθηνέζοι και σας έκοβε από πριν για το τι λογαριασμό θα κάνετε :p, αλλά τον Μπεμπέλη.
Κάνε μου τη χάρη και βάλε λίγο ποιο to the point τις περιοχές, γιατί μια αναζήτηση που έκανα είναι κάπως χάος μόνο με τους νομούς.

Μου κέντρισες το ενδιαφέρον στα της Λέσβου που επισκέπτομαι σχετικά συχνά (κάθε 2-3 χρόνια). Μελβούρνη εννοείς τη ταβέρνα στη Στύψη;
Ουζερί του Αντώνη, εννοείς στον Καγιάννη;
Η κυρά Μένη που είναι;
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Κάνε μου τη χάρη και βάλε λίγο ποιο to the point τις περιοχές, γιατί μια αναζήτηση που έκανα είναι κάπως χάος μόνο με τους νομούς.

Μου κέντρισες το ενδιαφέρον στα της Λέσβου που επισκέπτομαι σχετικά συχνά (κάθε 2-3 χρόνια). Μελβούρνη εννοείς τη ταβέρνα στη Στύψη;
Ουζερί του Αντώνη, εννοείς στον Καγιάννη;
Η κυρά Μένη που είναι;
Τα δύο πρώτα τα πέτυχες, η Κύρα Μένη είναι στα Φίλια και σου δίνει ότι έχει φτιάξει εκείνη τη μέρα: Καφενείο Της Κυρά - Μένης · Epar.Od. Filias, Filia 811 07, Griekenland
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα δύο πρώτα τα πέτυχες, η Κύρα Μένη είναι στα Φίλια και σου δίνει ότι έχει φτιάξει εκείνη τη μέρα: Καφενείο Της Κυρά - Μένης · Epar.Od. Filias, Filia 811 07, Griekenland
Είναι επειδή στα δυο πρώτα έχω φάει.... :roflmao:

Μέσα από τα Φίλια έχω να περάσω πολλά χρόνια παρά το γεγονός ότι περνάω από Σκουτάρο συχνά... Θα μπει στο πρόγραμμα. Ευχαριστώ!
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Σωστός ....γιατί δίπλα στην Δημητσάνα παίρνουν τσεπες
Έχω φτάσει πλέον σε ηλικία που όπως αφήνω και δεν πάω από τις παλιές εθνικές οδους και πιάνω τους επαρχιακούς ,έτσι δεν δίνω πλέον και σημασία σε ταβέρνες μέσα στα κοσμοπολίτικα χωριά :ha
Προτιμώ τα καφενεδάκια/ταβερνες/μπακάλικα στα μικρά χωριουδάκια για τις απαραίτητες σπιτικές γεύσεις και τη φιλοξενία των Ανθρώπων τους :)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Και για όσους πάνε στο λατρεμένο μου Πήλιο (μετά τα κρύα εννοείται δεν ειναι χειμερινός προορισμός),φαγητό με φρέσκο ψάρι και τα πάντα όλα σε τιμές ανθρώπινες και πολυνόστιμη κουζίνα γενικοτερα, εδω στο Σταμο...
Αρετή ταβέρνα
2423 071440

Αρετή ταβέρνα - Google Zoeken
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Είναι κοντά και οι δύο ....... μεταξύ τους :wacky:

Ταβέρνα της Μαρίας
698 660 9913

Το Χάνι του Λιόλιου
2634 048408
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οι Μουριές στα Μαζέικα (Κλειτορία Αχαίας) με την XXXXXL καλοψημένη χοιρινή.

Google Maps

Πρέπει να φτιάξω ένα χάρτη με τις ταβέρνες που βάζετε για να υπαρχουν συγκεντρωμένες σε ένα σημείο να τις βρίσκουμε εύκολα....με την πείνα δεν είναι να παίζουμε..
 
Top Bottom