Τακάκια

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όχι φίλος. Τα αλλάζεις όποτε απαιτείται. Σιγά μην πηγαίνανε όλα πακέτο!
Ούτε στα αυτοκίνητα γίνεται κάτι ανάλογο. Ότι τελειώνει, αλλάζει!;)
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
52000χλμ με τα μαμα ακομα τα μπροστινά αλλα απο προχθές αρχίζω και ακούω λιγο τριξιμο στις χαμηλές ταχύτητες,τα κοίταξα έχουν ακομα λίγη γόμα,βέβαια παράγγειλα απο carpimoto τα κόκκινα τα brembo περιμένω να μου έρθουν.λεω να αφήσω την μηχανη σε ακινησία μην μου φάει κανενα δίσκο..
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
52000χλμ με τα μαμα ακομα τα μπροστινά αλλα απο προχθές αρχίζω και ακούω λιγο τριξιμο στις χαμηλές ταχύτητες,τα κοίταξα έχουν ακομα λίγη γόμα,βέβαια παράγγειλα απο carpimoto τα κόκκινα τα brembo περιμένω να μου έρθουν.λεω να αφήσω την μηχανη σε ακινησία μην μου φάει κανενα δίσκο..
52000 χλμ με τα ιδια τακακια;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Eγώ στις 55000χλμ, έχω το 4ο ζεύγος στα εμπρός.....:thinking:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έτσι όπως πας λογικό :p

Sent from my πατάτα-talk
Πως παω δηλαδης;;;
Πως να παω ενα μηχανακι 100 ιππων;;;
Να παιρνα ενα 125 μηπως;:p
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Δεν υπάρχει περίπτωση... τριβεται κάτι εκεί? Ήχος από τα τακακια είναι, σε χαμηλές ταχύτητες στην πόλη γίνεται, όταν ζεσταθουν μετά από βόλτα δεν ακουγονται, τόσα τακακια έχω αλλάξει τα brembo μόνο τριβονται και ακούγονται στην έξω πλευρά? :rolleyes:

Sent from my πατάτα-talk
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Ο λόγος που τρίζουν είναι γιατί το τακακι brembo χρησιμοποιεί όλη την επιφάνεια του δίσκου σε σχέση με άλλα τακάκια. Έτσι όταν βάλουμε για πρώτη φορά brembo πρέπει να κάνουμε πολύ υπομονή μέχρι να φαγωθεί το σημείο που πριν δεν πατούσε το τακακι.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό πρέπει να σε προβληματισει!!!:D:D 70000 χλμ με μαμά τακάκια και έχουν ακομα!!!
Χμμμμμ


Μαλον εσενα πρεπει να βαζει σκεψεις Πανο...:cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό πρέπει να σε προβληματισει!!!:D:D 70000 χλμ με μαμά τακάκια και έχουν ακομα!!!
Χμμμμμ




Μαλον εσενα πρεπει να βαζει σκεψεις Πανο...:cool:
Τα 2 άκρα. ..
Ο ένας στην πόλη με πατημένο φρένο. ..
Ο άλλος ταξίδια και μόνο κατεβάσματα. ..

25000-30000.....ή φυσιολογική αλλαγη
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα 2 άκρα. ..
Ο ένας στην πόλη με πατημένο φρένο. ..
Ο άλλος ταξίδια και μόνο κατεβάσματα. ..

25000-30000.....ή φυσιολογική αλλαγη
Μη λες ετσι και μπερδευεις τον κοσμο.
Εντος πολης κινουμαι ελαχιστα. Περναει και μηνας χωρις να περασω καν απο το κεντρο. Το 90% των χλμ που κανω, ειναι ποταμι και παραλιακη...
Καμια σχεση με πολη δηλαδη.
Εκεινο που παιζει ρολο ειναι ο ρυθμος κινησης. ;):)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μη λες ετσι και μπερδευεις τον κοσμο.
Εντος πολης κινουμαι ελαχιστα. Περναει και μηνας χωρις να περασω καν απο το κεντρο. Το 90% των χλμ που κανω, ειναι ποταμι και παραλιακη...
Καμια σχεση με πολη δηλαδη.
Εκεινο που παιζει ρολο ειναι ο ρυθμος κινησης. ;):)
πες το οπως θελεις....εξακολουθεις να εισαι ακραιο παραδειγμα, οπως και ο παναγιωτης;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
πες το οπως θελεις....εξακολουθεις να εισαι ακραιο παραδειγμα, οπως και ο παναγιωτης;)
Ναι, αλλα οχι λογω "πολης";)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν ξέρω αν έχει διαφορά το βάρος, το ότι δεν έχω συνδυασμένα στο 800, το χώμα ή άλλο αλλά τα μπροστινά τα άλλαξα 1η φορά στα 55.000 (και είχαν και λίγο ακόμα) ενώ παράλληλα πίσω άλλαξα και δισκόπλακα με την 4η αλλαγή σε τακάκια... :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Ο λόγος που τρίζουν είναι γιατί το τακακι brembo χρησιμοποιεί όλη την επιφάνεια του δίσκου σε σχέση με άλλα τακάκια. Έτσι όταν βάλουμε για πρώτη φορά brembo πρέπει να κάνουμε πολύ υπομονή μέχρι να φαγωθεί το σημείο που πριν δεν πατούσε το τακακι.
Φίλος που έχει 1200 2011 μοντέλο τα έβαλε προχτες και δεν κάνουν κιχ! :eek: τι να πω...:mad:

Sent from my πατάτα-talk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ναι, αλλα οχι λογω "πολης";)
Αν έχεις αλλάξει 4 τακακια στα 55000 και χωρις πολη πάει να πει πως οδηγας νευρικά και με πολύ φρενο πριν τις στροφες
Σιγουρα είστε τα δυο άκρα που λέει κι ο Κώστας! :D Εμένα κράτησαν 35-40.000 χλμ

Sent from my πατάτα-talk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν ξέρω αν έχει διαφορά το βάρος, το ότι δεν έχω συνδυασμένα στο 800, το χώμα ή άλλο αλλά τα μπροστινά τα άλλαξα 1η φορά στα 55.000 (και είχαν και λίγο ακόμα) ενώ παράλληλα πίσω άλλαξα και δισκόπλακα με την 4η αλλαγή σε τακάκια... :)
Καθαρα "χωματινα" συμπτωματα:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν έχεις αλλάξει 4 τακακια στα 55000 και χωρις πολη πάει να πει πως οδηγας νευρικά και με πολύ φρενο πριν τις στροφες
Σιγουρα είστε τα δυο άκρα που λέει κι ο Κώστας! :D Εμένα κράτησαν 35-40.000 χλμ

Sent from my πατάτα-talk
Γιαννη οταν φτανεις γρηγορα, πεφτεις στα φρενα....
Ετσι ειναι αυτα.
Επισης τα περισσοτερα φρενα, ειναι πισω απο αυτοκινητα κι οχι στο στροφιλικι.
Εχω ενα χουι..., παω πολυ πιο γρηγορα απο την κινηση γυρω μου, ενω το σωστο ειναι να πηγαινει κανεις, λιγο πιο γρηγορα. Ισα να προσπερναει. Εκει τρωω πολυ τακακι , στα φρενα απο 160-180 στα 100.
 
Top Bottom