Τακουνατα ελαστικα κ καρφια...ερωτηση.

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
σιγουρα ειναι μεγαλη η εμπειρια πολλων απο την παρεα οποτε σας ακουω με προσοχη.

τα τακουνατα ελαστικα ''μαζευουν'' σχετικα πιο ευκολα ενα καρφι απο τον δρομο η΄ισχυει οτι κ με τα ασφαλτινα?
δλδ ενα σετ Sahara ειναι πιο ευαλωτο απο ενα σετ Pirelli Scorpion Trail η΄ενα Metzeler EXP/Tourance?

θυμαμαι παλιοτερα με κατι TW47/48 ειχα τετοια φαινοιμενα,οσα χρονια τωρα βαζω ασφαλτινα ελαστικα ουδεποτε ειχα θεμα στις ιδιες αστικες μετακινησεις.

(λες κ εδω να φταει η οικ.κριση...:muted:
τοτες 2007-8 το γιαπι ηταν στα φορτε του,τωρα πουθενα δεν ακουγεται σκεπαρνι αρα δεν πετανε προκες...:D)
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
@George_M. Γιώργη με τακουνατα δεν έχω εμπειρία,αλλά νομίζω ότι καθαρά θέμα τύχης το αν πατήσεις/βρεις στον δρόμο μου καρφιά.Τελικά έβαλες τα sahara;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Περα απο θεμα τυχης, νομιζω πως με τακουνατο λαστιχο ειναι πιο δυσκολο να τρυπησει η σαμπρελα Και αυτο γιατι μικρα καρφακια, αγκαθια κλπ ειναι πολυ πιθανον να καρφωθουν στο τακουνι χωρις να καταφερουν να ακουμπησουν την σαμπρελα Και οσο μεγαλυτερο τακουνι και μικροτερο το καρφι τοσο πιο δυσκολα θα τρυπησει

Και κατι αλλο ασχετο-σχετικο
Εχετε παρατηρησει οτι τις περισσοτερες φορες τα καρφια προτιμουν το πισω λαστιχο;
Αυτο συμβαινει γιατι ο μπροστα τροχος ανασηκωνει το καρφι και ο πισω το παταει με τετοια πλεον γωνια ωστε να εισχωρησει στο λαστιχο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καρφί σε λάστιχο μόνο μία φορά "κανονικά". Άλλες 2 ενώ κινούμουν στην "ακάθαρτη" λωρίδα.... Κοντά σε πεζοδρόμιο κλπ.
Με τόσα χλμ με τα μηχανάκια μου, πράγματι είναι θέμα ατυχίας να πατήσεις καρφί.
Το κακό είναι ότι όταν συμβεί, συμβαίνει σε φρέσκο λάστιχο :( (ο πστς ο Μέρφυ:D)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
''λενε'' οτι οσο αυξανει η ταχυτητα τοσο πιο ευκολα γυρναει το καρφι που πατας με συνεπεια να καρφωθει στο ελαστικο,
πιστευω οτι ''αν'' ισχυει αυτο ισως αφορα ενα ευρος ταχυτητας κινησης κ ενδεχομενως αφορα ρυθμους πολης κ οχι πορειας..

ετσι μηπως τα τακουνια βοηθουν να ''γυρισει'' περισσοτερο η' λιγοτερο τελικα ενα καρφι προς το ελαστικο....
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Αυτο που ειπε ο Θοδωρης... Οτι πατας τα καρφια με τα καινουργια σου λαστιχα... Το επιβεβαιωνω κι εγω γιατι το παθαινω καθε φορα!
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
''λενε'' οτι οσο αυξανει η ταχυτητα τοσο πιο ευκολα γυρναει το καρφι που πατας με συνεπεια να καρφωθει στο ελαστικο,
πιστευω οτι ''αν'' ισχυει αυτο ισως αφορα ενα ευρος ταχυτητας κινησης κ ενδεχομενως αφορα ρυθμους πολης κ οχι πορειας..

ετσι μηπως τα τακουνια βοηθουν να ''γυρισει'' περισσοτερο η' λιγοτερο τελικα ενα καρφι προς το ελαστικο....
Μπαααα
Μπορει κιολας αλλα εγω εχω 1 σε εθνικη με 150 χαω και 2 στην πολη. Οπουδηποτε μπορει να σου συμβει.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όταν είσαι κwλόφ@ρδος... :D


Και ναι, ΔΕΝ τρύπησε! Το είχα μαζέψει στην Κορίνθου - Πατρών με τα έργα..
Η φάση είναι πως το είδα τυχαία στο Ξυλόκαστρο που βγήκα για ένα τσιγάρο.

Αφού το έβγαλα πήγα μέχρι Ολυμπία για ένα συνέδριο και μετά Στενή Ευβοίας για το ADVtrOFFy 2015.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όταν είσαι κwλόφ@ρδος... :D


Και ναι, ΔΕΝ τρύπησε! Το είχα μαζέψει στην Κορίνθου - Πατρών με τα έργα..
Η φάση είναι πως το είδα τυχαία στο Ξυλόκαστρο που βγήκα για ένα τσιγάρο.

Αφού το έβγαλα πήγα μέχρι Ολυμπία για ένα συνέδριο και μετά Στενή Ευβοίας για το ADVtrOFFy 2015.
:eek::eek::eek:
 
Reactions: yns

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Όταν είσαι κwλόφ@ρδος... :D


Και ναι, ΔΕΝ τρύπησε! Το είχα μαζέψει στην Κορίνθου - Πατρών με τα έργα..
Η φάση είναι πως το είδα τυχαία στο Ξυλόκαστρο που βγήκα για ένα τσιγάρο.

Αφού το έβγαλα πήγα μέχρι Ολυμπία για ένα συνέδριο και μετά Στενή Ευβοίας για το ADVtrOFFy 2015.
Ειδες τελικα που το τσιγαρο κανει καλο;
:p:D
 
Top Bottom