Ταξίδι και Covid

contes di Zante

Μέλος
Όνομα
Διονύσης Κ
Μοτό
Ducati Multistrada 1200s DVT '17
Piaggio Beverly 350 '20
Το Σάββατο γύρισα από Αλβανία-Μαυροβούνιο-Βοσνία-Κροατία. Ήμασταν με τα διεθνή πιστοποιητικά με εμβολιασμό από τον Μάη οπότε κανένα πρόβλημα στα σύνορα, όπου αλλού μας ζητούσαν τα πάντα (Κροατία και PLF) και αλλού με το που δείχναμε διαβατήρια μας έκαναν νόημα να περάσουμε.....
....και φτάνουμε στα ΑλβανοΕλληνικά σύνορα όπου στον Ελληνικό τομέα μας ζητάνε το PLF (σωστά) που είχαμε ξεχάσει να το κάνουμε. Εκεί μας λένε ότι "δεν περνάτε" και δείχνουν μια απροθυμία γενικά να μας βοηθήσουν. Ακόμα και όταν είδαν τη γυναίκα μου να προσπαθεί να μπεί στο gov.gr όπου δυσκολευόταν με τις ημερομηνίες και είχε τρομοκρατηθεί της είπαν κυνικά "ακόμα και τώρα να το κάνετε θέλει μια μέρα, οπότε θα μπείτε αύριο".....ταυτόχρονα Αλβανοί που ήταν δίπλα μου και πήραν χαμπάρι το σκηνικό μου λέγανε "πήγαινε στο δικό μας φυλάκιο και σε 2' θα στο φτιάξει ο υπάλληλος, μια απλή αίτηση είναι".....από θέμα εγωισμού προσπαθούσαμε κάνα μισάωρο με το κινητό.....τελικά μπήκαμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σύνορα Σκοπίων για Ελλάδα
Υπάλληλοι της πολιτικής προστασίας ζητούν plf και μετά περνάς στον έλεγχο συνόρων.
Οποιος δεν έχει plf τον βοηθούν να συμπληρώσει
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
Όποιος και να είναι ο προορισμός θέλει συνεχή επαγρύπνηση και καθημερινά να διαβάζεις για τις απαιτήσεις της χώρας.
Προγραμμάτισα να πάω Ισλανδία και μια εβδομάδα πριν το ταξίδι άλλαξε πολίτικη και ζήτησε Rapit Test και από τους εμβολιασμένους.
Επίσης όταν μπήκα στην χώρα ήταν πράσινη και δυο εβδομάδες αργότερα όταν έβγαινα ήταν πορτοκαλί.
 

mariosktm

Μέλος
Όνομα
μαριος
Μοτό
Ktm adventure
Σήμερα το πρωί πέρασα από Ρούσε στη Ρουμανία!!μου κοίταξαν διαβατήριο και άδεια μηχανής μόνο!!μου έκανε εντύπωση που δε μου είπαν τπτ για εμβόλιο η pcr!αποτι φαντάζομαι όταν βγάζουμε το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού μας ρωτάει αν θέλουμε να το δηλώσουμε στο διαβατήριο η στην ταυτότητα!εγώ επέλεξα διαβατήριο και μάλλον το βλέπουν μέσα από εκεί στο σύστημα!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έχουμε καμοια ενημέρωση, για την Πολωνία;;; δεν βρίσκω τι έγινε και την καναν γκρι......


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Έχουμε καμοια ενημέρωση, για την Πολωνία;;; δεν βρίσκω τι έγινε και την καναν γκρι......


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δες την φωτογραφία εξηγεί το κάθε χρώμα τι σημαίνει
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δες την φωτογραφία εξηγεί το κάθε χρώμα τι σημαίνει
Nαι το είδα αλλά δεν κατάλαβα το γιατί;;; αποκλείεται να μην έχουν δεδομένα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Δεν είναι ότι δεν έχουν δεδομένα... αλλά ότι δεν τα έστειλαν στο European Surveillance System (TESSy).
Από όσο γνωρίζω αυτοί έχουν ήδη ξεκινήσει τις τρίτες δόσεις για τους 50+ και εφόσον έχουν παρέλθει 6 μήνες από τον εμβολιασμό τους.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Καλημέρα..Πριν μια εβδομάδα πήγα Κρακοβία..Από Ουγγαρία κ πάνω τα σύνορα είναι υποτιποδες, δεν σταματάς καν για έλεγχο.. Γενικά είναι ψηλοχυμα παντού εξωτερικό,αν έχεις κάνει εμβόλιο δεν θα έχεις σίγουρα θέμα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλημέρα..Πριν μια εβδομάδα πήγα Κρακοβία..Από Ουγγαρία κ πάνω τα σύνορα είναι υποτιποδες, δεν σταματάς καν για έλεγχο.. Γενικά είναι ψηλοχυμα παντού εξωτερικό,αν έχεις κάνει εμβόλιο δεν θα έχεις σίγουρα θέμα.
Πριν μια βδομάδα;;; τι έλεγες ο καιρός;;; κρύο φουλ;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Από κρύο με χειμερινό εξοπλισμό την πάλεψα άνετα..Από βροχές την γλύτωσαν,μόνο κάτι ψιχαλες..Στην transalpina είχε κρυο -2 κ χιόνι στην κορυφή κ πολύ ομίχλη..Είχα σκοπό να πάω από transfagarasan αλλά τα πράγματα από εκεί ήταν ακόμη χειρότερα..την επόμενη φορά..
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Δεν ελεγχουν για PCR test 48 ωρων στην Πολωνία? Μακαρι να ειναι έτσι γιατι το ταξίδι βγαινει οριακα σε 48 ώρες
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Από Σερβία να μπω Ουγγαρία είδαν μόνο το διαβατήριο χώρις καν να το ελέγξουν,άλλα σε άλλους κάναν κανονικά έλεγχο, από Ουγγαρία για να μπω Σλοβακία ήταν κάτι αστυνομικοί αλλά δεν σταμάτησαν κανέναν,κ από Σλοβακία για να μπω Πολωνία δεν υπήρχε κανένας..Εν ολίγης μόνο Σκοπιά, Ρουμανία κ Ελλάδα μου ζήτησαν έγγραφο COVID.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Δεν ελεγχουν για PCR test 48 ωρων στην Πολωνία? Μακαρι να ειναι έτσι γιατι το ταξίδι βγαινει οριακα σε 48 ώρες
Μην παίρνεις ως δεδομένο ότι δεν ελέγχουν. Να είσαι καλυμμένος με τα απαραίτητα και νόμιμα έγγραφα γιατί δεν ξέρεις σε ποιον θα πέσεις.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Kαλησπέρα σε όλους, γνωρίζει κάποιος οποιοδήποτε site που μπορεί να έχει μαζεμένες πληροφορίες ανά χώρα και τι χρειάζεται για να περάσεις τα σύνορα. Προς το παρόν μόνο το skyscanner έχω βρει αλλά δεν είναι και πολύ βολικό.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Kαλησπέρα σε όλους, γνωρίζει κάποιος οποιοδήποτε site που μπορεί να έχει μαζεμένες πληροφορίες ανά χώρα και τι χρειάζεται για να περάσεις τα σύνορα. Προς το παρόν μόνο το skyscanner έχω βρει αλλά δεν είναι και πολύ βολικό.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Kαλησπέρα σε όλους, γνωρίζει κάποιος οποιοδήποτε site που μπορεί να έχει μαζεμένες πληροφορίες ανά χώρα και τι χρειάζεται για να περάσεις τα σύνορα. Προς το παρόν μόνο το skyscanner έχω βρει αλλά δεν είναι και πολύ βολικό.
Δοκιμασε το site της Aegean.
 
Top Bottom