Ταξίδι και Covid

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Ίσως μια καλή βόλτα εντός συνόρων απο Σεπτέμβριο ...
Εξωτερικά δεν .... μεγάλο το ρίσκο να βρεθείς σε κανά κρεβάτι
νοσοκομείου μόνος και με μια άγνωστη γλώσσα γύρω σου !
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλησπερα,

Παρακαλουθω καιρο αλλα δεν γραφω προς το παρον.

Το λοιπον, μιας και μενω μονιμα εξωτερικο φετος ειναι η 2η χρονια που θα κατέβω οδικώς με μηχανη.
Αρχικα ειχα βγαλει προγραμμα να παω απο Νοτια Γαλλια - Μονακο - Ιταλια και Ανκονα αλλα το αλλαξα για να αποφυγω το καράβι, τουλάχιστον στο πηγαινε μιας και θα δω ευπαθείς ομαδες στην Ελλαδα.

Οποτε θα κατεβω απο βαλκάνια, Αυστρια - Σλοβενία - Κροατια - Μαυροβούνιο - Αλβανια.

Φυσικα θα ανεβω με καράβι μιας και δεν υπάρχει ανεση ημερών :rolleyes:
Ομοιοπαθης και εγω.
Για ποτε και με τι αφετηρία?
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Ομοιοπαθης και εγω.
Για ποτε και με τι αφετηρία?
Απο Λουξεμβούργο 1η Αυγούστου με αναμενόμενη άφιξη 6/08, εσυ απο που μεσω που?
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Από σήμερα ξεκινάω επαγγελματικά ταξίδια για κάποιους μήνες, τα οποία περιλαμβάνουν περίπου 20 ακτοπλοικά, 10 αεροπορικά και 30 ξενοδοχεία...
Έχω συμφιλιωθεί πλήρως με την ιδέα του οτι είναι πιθανό να τον τσιμπήσω κάπου τον κύριο κόβιντ και το μόνο που με απασχολεί πρακτικά είναι το που θα τον δωρίσω.
Στο ενδιάμεσο για κάποιες μέρες θα δω τους γονείς μου και αυτό που με προβλιματίζει πάρα πολύ είναι το πως / που θα μπορέσω να κανω τεστ αμέσως πριν, διότι η περίπτωση του να πω στη μάνα μου "μη με αγκαλιάσεις μάνα" δεν παίζει...
Αυτά
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από σήμερα ξεκινάω επαγγελματικά ταξίδια για κάποιους μήνες, τα οποία περιλαμβάνουν περίπου 20 ακτοπλοικά, 10 αεροπορικά και 30 ξενοδοχεία...
Έχω συμφιλιωθεί πλήρως με την ιδέα του οτι είναι πιθανό να τον τσιμπήσω κάπου τον κύριο κόβιντ και το μόνο που με απασχολεί πρακτικά είναι το που θα τον δωρίσω.
Στο ενδιάμεσο για κάποιες μέρες θα δω τους γονείς μου και αυτό που με προβλιματίζει πάρα πολύ είναι το πως / που θα μπορέσω να κανω τεστ αμέσως πριν, διότι η περίπτωση του να πω στη μάνα μου "μη με αγκαλιάσεις μάνα" δεν παίζει...
Αυτά
Στο ενδιάμεσο... Σφύριξε κλέφτικα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Απο Λουξεμβούργο 1η Αυγούστου με αναμενόμενη άφιξη 6/08, εσυ απο που μεσω που?
Α διπλα! Εγω απο Γαλλια. Ενδεχομένως σε 2 ή 3 βδομάδες. Δρομολόγιο : Ιταλία , Σλοβενια, Κροατια, Σερβια, Β Μακεδονια και Ελλαδα. Θα εξαρτηθεί όμως απο το τί θα συμβεί στις χώρες αυτες και τι θα γίνει με τα περάσματα στα βόρεια σύνορα. Επιστροφή πλοίο και Ιταλία
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Σύμφωνα παντως με πληροφορίες απο εδω :


μονο η συνοριακή διάβαση του Προμαχώνα είναι ανοιχτή μεχρι στιγμής. Με τις υπόλοιπες χωρες ειναι κλειστά εκτος και αν συντρέχει λογος ( επαγγελματικο ταξιδι, υγεια κλπ)
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Σύμφωνα παντως με πληροφορίες απο εδω :


μονο η συνοριακή διάβαση του Προμαχώνα είναι ανοιχτή μεχρι στιγμής. Με τις υπόλοιπες χωρες ειναι κλειστά εκτος και αν συντρέχει λογος ( επαγγελματικο ταξιδι, υγεια κλπ)
O Συνδεσμος δεν δουλευει, εγω διαβασα οτι ο Προμαχωνας ειναι μονο για τους μη εχοντες ελληνικο διαβατηριο.

Εμεις που εχουμε ελληνικο μπορούμε να μπουμε απο ολες τις εισόδους.
Βεβαια θα κανω και ενα τηλ στην ελληνικη πρεσβεια αλβανιας για να ειμαι σιγουρος και να μην τραβιεμαι απο Βουλγαρία.

Για πες ημερομηνιες μπας και βρεθουμε καπου, εγω φευγω απο Λουξ 01/08με αφιξη 06/08 Αθηνα

:friendship:
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
Την προηγούμενη βδομάδα πήγαμε λίγες μέρες Βουλγαρία - Ρουμανία, όπως είμαστε εδώ, έτσι και εκεί είναι πολύ χαλαρά τα πράματα με τον covid, η τουριστική τους κίνηση έχει αρχίσει, η δυσκολία είναι εκεί που δέν δέχονται κάρτες γιατί τα μετρητά είναι μία σοβαρή εστία.
Κατα την είσοδό μας στην Ελλάδα, στα σύνορα Σάββατο μεσημέρι είχε τεράστια ουρά χλμέτρων από ΙΧ με διάφορες πινακίδες, αλλά το είχαν καλά οργανωμένο οι Βούλγαροι με αστυνόμευση σε όλη την ουρά των περίπου 15χλμ, μέχρι και νερά μοιράζανε, εμείς περάσαμε εύκολα από το αριστερό ρεύμα που ήταν κλειστό για την κυκλοφορία και ήταν τα μπατσόνια.
Οι συνοριακοί έλεγχοι ήταν καθ όλα και παντού ελλιπείς, μόνο στο ανέβασμα από Βουλγαρία - Ρουμανία, μας θερμομετρήσαν
Τα μέτρα προφύλαξης πιστεύω πλέον είναι σε προσωπικό επίπεδο, και δέν νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε κάποια παραπάνω.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ο κουμπαρος μου μπηκε αλβανια και περασε με καραβι απο δυρραχιο στην ιταλια προ 15νθημερου
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τη φοβάμαι την Ιταλία Μανωλιό...

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
και αυτος,αλλα δουλευει σε ναυπηγειο στην βενετια,τι να κανει...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λέγαμε με την παρέα για Βαλκάνια ξανά, αλλά κλάϊν, η Ελλάδα μας έχει πολύ ψωμί σε οn και off για μοτό, ποδήλατο και περπάτημα.

πχ Elona pass, καταπληκτική διαδρομή για μοτοσυκλέτα, Σκάλα Λακωνίας - Κοσμάς - Μονή Ελώνης - Λεωνίδιο την οποία έχω κάνει πάρα πολλές φορές στα 20 χρόνια που κατεβαίνω στον Νότο.

ΟΜΩΣ όχι με τα πόδια. Γύρω από τον Κοσμά πχ έχει πάρα πολλά μονοπάτια για περπάτημα, διαδρομές off road για ποδήλατο ή οn/off μηχανές, χωριουδάκια με καλές ταβέρνες, μνημεία και μουσεία και άλλα πολλά για όλα τα γούστα διακοπών.

Το ίδιο ισχύει για κάθε ορεινό πέρασμα της πατρίδας μας. Οπότε μην κάνετε μόνο το κεντρικό πέρασμα με την μοτοσυκλέτα, αφιερώσετε λίγο χρόνο στα τριγύρω χωριά, θα γνωρίσετε ωραίους ανθρώπους, θα φάτε καλά και υγιεινά και θα ανακαλύψετε διαδρομές διαμαντάκια.






Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αρχές Σεπτεμβρίου στην Κεντρική Ευρώπη έως Πολωνία και επιστροφή.
Να κλάψω ή να γελάσω με τα λεγομενα μου.

Αναθεωρηση για κάπου Ελλαδα... Κρητη ή Ηπειρο/Παργα ή Θάσο. Βάζω πολλά για να πετύχω κάπου... σαν τις πανελλήνιες ενα πράμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έλα μωρέ εντάξει, ας μην πάτε και μια χρονιά εξωτερικό, δε χάλασε και ο κόσμος.
Αφού η κατάσταση γενικά ένα μπουρδελο είναι, θα περάσει και του χρόνου θα ξαναπατε...
 
Top Bottom