Ταξίδι και Covid

mike_4

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Nc 750x 2014
Εντος συνορων θα παιξουμε μπαλα φετος, σιγουρα ενα ζαγορι τελευταιο τριημερο Αυγουστου και ισως κεντρικη μακεδονια μεσα Σεπτεμβρη. Εαν προλαβω βεβαια και δεν μας μαντρωσουν μεχρι τοτε...
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έλα μωρέ εντάξει, ας μην πάτε και μια χρονιά εξωτερικό, δε χάλασε και ο κόσμος.
Αφού η κατάσταση γενικά ένα μπουρδελο είναι, θα περάσει και του χρόνου θα ξαναπατε...
Δεν είναι έτσι ακριβώς για διάφορους λόγους.
  • ΝΑΙ με χαλάει (αρκετά) να μην πάω ένα ετήσιο ταξίδι που έχω προγραμματίσει, γιατί στο μυαλό μου έχει γίνει ήδη αναγκαιότητα. Η απόδραση που την θες για να αντέξεις 1002 άλλα που θα σου έρθουν στην συνέχεια και να μείνεις ψυχικά ΟΚ. Ο καθένας βρίσκει την δικιά του "σταθερής αξίας απόδραση" που (πρέπει να) περιλαμβάνει αλλαγή παραστάσεων.
  • ΔΕΝ αναβάλλω ποιοτικό χρόνο, παρά μόνο ΑΝ με τίποτα δεν γίνεται διαφορετικά. Όχι για του χρόνου αλλά ούτε καν για αύριο. Ο χρόνος (το τώρα) και η αξιοποίηση του είναι μέγιστης σημασίας. Θέμα προσωπικού χαρακτήρα ειδικά τα τελευταία χρόνια.
  • ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει πως θα είναι η κατάσταση του χρόνου, ούτε πως θα είναι ο ίδιος.
UPDATE: Ο φίλος με τον οποίο είχαμε κανονίσει (κοινές μέρες άδειας) να πάμε παρέα με τις μηχανές είναι στρατιωτικός. Μαντέψτε τι έχει γίνει με τις άδειες τους αυτή την περίοδο.

Η λέξη "μπουρδέλο" είναι πετυχημένη! (Αν και εκεί ξέρεις τι θα συναντήσεις και υπάρχει κάποια σχετική οργάνωση :D:D:D)
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Δεν είναι έτσι ακριβώς για διάφορους λόγους.
  • ΝΑΙ με χαλάει (αρκετά) να μην πάω ένα ετήσιο ταξίδι που έχω προγραμματίσει, γιατί στο μυαλό μου έχει γίνει ήδη αναγκαιότητα. Η απόδραση που την θες για να αντέξεις 1002 άλλα που θα σου έρθουν στην συνέχεια και να μείνεις ψυχικά ΟΚ. Ο καθένας βρίσκει την δικιά του "σταθερής αξίας απόδραση" που (πρέπει να) περιλαμβάνει αλλαγή παραστάσεων.
  • ΔΕΝ αναβάλλω ποιοτικό χρόνο, παρά μόνο ΑΝ με τίποτα δεν γίνεται διαφορετικά. Όχι για του χρόνου αλλά ούτε καν για αύριο. Ο χρόνος (το τώρα) και η αξιοποίηση του είναι μέγιστης σημασίας. Θέμα προσωπικού χαρακτήρα ειδικά τα τελευταία χρόνια.
  • ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει πως θα είναι η κατάσταση του χρόνου, ούτε πως θα είναι ο ίδιος.
UPDATE: Ο φίλος με τον οποίο είχαμε κανονίσει (κοινές μέρες άδειας) να πάμε παρέα με τις μηχανές είναι στρατιωτικός. Μαντέψτε τι έχει γίνει με τις άδειες τους αυτή την περίοδο.

Η λέξη "μπουρδέλο" είναι πετυχημένη! (Αν και εκεί ξέρεις τι θα συναντήσεις και υπάρχει κάποια σχετική οργάνωση :D:D:D)
Σωκράτη σα να μίλησες για εμένα...μέχρι και σήμερα το πρωΐ έψαχνα τα σύνορα απο που και προς που μπορώ να κινηθώ και αν θέλω τεστ κλπ

Του χρόνου κανείς δε ξέρει πως θα είναι και τπτ δεν είναι δεδομένο μπορεί να είμαστε και χειρότερα, όμως αυτό δε λέει τπτ. Τώρα έχω ανάγκη να φύγω, τώρα είμαι καλά μπορώ να φύγω!?

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σωκράτη σα να μίλησες για εμένα...μέχρι και σήμερα το πρωΐ έψαχνα τα σύνορα απο που και προς που μπορώ να κινηθώ και αν θέλω τεστ κλπ

Του χρόνου κανείς δε ξέρει πως θα είναι και τπτ δεν είναι δεδομένο μπορεί να είμαστε και χειρότερα, όμως αυτό δε λέει τπτ. Τώρα έχω ανάγκη να φύγω, τώρα είμαι καλά μπορώ να φύγω!?

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Τέτοια εποχή έβλεπα τα βίντεο και τις φωτογραφίες από τις αποδράσεις μου. Φέτος με τις διαδοχικές αναβολές δεν είχα διάθεση να πάω πουθενά. Πήγα στο "χωριό" μου στην Εύβοια και επένδυσα τα χρήματα των διακοπών εκεί κάνοντας κάποιες δουλειές.

Αποτέλεσμα;

Γύρισα από την άδεια μου και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ζητήσω ότι υπόλοιπο είχε μείνει για να ξαναφύγω ΑΝ προλάβω πριν μας κλείσουν πάλι μέσα (με οποια μορφή lockdown αποφασίσουν για το καλο μας).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Φέτος? Έχουμε σκέψεις?
Για Ιταλία με βλέπω με εκκρεμότητες παρελθόντος, Άλπεις και Ουμπρια.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Λίγο πριν επιβιβαστείς στο καράβι...


... μας έχουν τρελάνει. Ξέρουμε ότι θα "ανοίξουν" τα ταξίδια απλά δεν ξέρουμε με τι όρους. Η Ιταλία είναι μια καλή σκέψη για όποιον θέλει να ξεφύγει έστω και λίγο από την κατάσταση.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Λίγο πριν επιβιβαστείς στο καράβι...


... μας έχουν τρελάνει. Ξέρουμε ότι θα "ανοίξουν" τα ταξίδια απλά δεν ξέρουμε με τι όρους. Η Ιταλία είναι μια καλή σκέψη για όποιον θέλει να ξεφύγει έστω και λίγο από την κατάσταση.
Θεωρώ πως θα είναι με τεστ κάποιες ώρες πριν την επιβίβαση...
Ούτως η άλλως εμβόλιο δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε όλοι...
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
Πληροφορίες για ταξίδι σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην παρακάτω ιστοσελίδα.
Re-open EU
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Για να μην ανοίξω νέο θέμα, επαναφέρω στην επιφάνεια το παρόν.... Θα ήθελα να επιβεβαιώσουμε το πως βγαίνει και μπαίνει κάποιος στην Ελλάδα οδικώς. Έριξα πολύ μελέτη και στο πιο πάνω θέμα κάτι στο οποίο δεν βρήκα μέσα Αλβανία, σκοπιά, κοσοβο... Επίσης τα ίδια ακριβώς διάβασα και στις πρεσβείες που με ενδιαφέρουν για φέτος Βουλγαρία και Ρουμανία, αλλά δεν Καταλαβ θέλει και τεστ και πιστοποιητικό εμβολιασμού..... Η μόνο πιστοποιητικό 14 μέρες μετά την β δόση!!!!



Απορώ θέλουν τουρισμό η όχι;;;;; δεν τους απασχολεί καθόλου.... Επίσης με τα ξενοδοχεία ξέρουμε κάτι;;;


Είναι τόση η ενημέρωση καθημερινά που με έχει μπερδέψει; και οι πρεσβείες όπως τόσα χρόνια έτσι και φέτος δεν σηκώνουν τηλέφωνο ούτε ποτεεεε

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Και εσυ τοσες χωρες εχει το Κοσοβο κοιτας???:D

Απο τα λιγα που εχω διαβασει βγαινεις εκτος με: rapid/μοριακο τεστ, πιστοποιητικο εμβολιασμου που ισχυει 14 μερες μετα, για να σε πιασει.
Επισης αν δεν κανω λαθος σε καποιες χωρες αν κανεις απλα trasit με ιδιο μεσο δεν χρειαζεται τιποτα αν βγεις εντος καποιων ωρων...
Τωρα πως θα το διαπιστωνουν δεν ξερω...

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οι ανακοινωνσεις, τουλαχιστον για Ιταλια που κοιταω, ειναι μεχρι 31/07.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για την Ευρωπη και μονο, ενα χρησιμο εργαλειο ειναι το παρακατω. Βαζεις χωρα αναχωρησης και προορισμου και πιθανες ενδιαμεσες και σου λεει τι και τι χρειαζεται.

 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μια Αλβανια τον Αυγουστο θα ηταν ωραια,αν βολεψουν αδειες,υποχρεωσεις,οικονομικα...
δλδ αν ηταν στο κουπονι θα το εδινε 18.50 αποδοση να παω,με 1,05 να μην παω.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Για την Ευρωπη και μονο, ενα χρησιμο εργαλειο ειναι το παρακατω. Βαζεις χωρα αναχωρησης και προορισμου και πιθανες ενδιαμεσες και σου λεει τι και τι χρειαζεται.

Το είδα το κατέβασα στο κινητό αλλά τα λέει μπερδεμένα νομίζω

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
Την σελίδα reopeneurope την έχω προτείνει απο 20 Μαρτίου και την διάβαζα σχεδόν καθημερινά γιατί ήταν να φέρω από την Γερμανία οδικώς ένα ΚΤΜ που αγόρασα.
Ξεκίνησα από Γερμανία την Μεγάλη Δευτέρα 26/4 και έφτασα στην Ελλάδα την Πέμπτη 6/5.
Πέρασα απο Πολωνία , Σλοβακία , Ουγγαρία , Ρουμανία και Βουλγαρία.
ΜΟΝΟ στα Ελληνικά σύνορα στον Προμαχώνα μου ζήτησαν να δουν το PCR Test και υποβλήθηκα και σε Rapid Test αν και εμβολιασμένος και με τις δυο δόσεις.
Σε όλα τα άλλα σύνορα δεν υπήρχε καθόλου έλεγχος ή έδειχνα μόνο το διαβατήριο.
Μάλιστα η σελίδα reopeneurope έλεγε για την Σλοβακία οτι έπρεπε να την διασχίσω μέσα σε 8 ώρες και στάση μόνο για βενζίνη.
Έμεινα 2 μέρες στην Σλοβακία με μια διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έξω τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά σε σχέση με εδώ.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Την σελίδα reopeneurope την έχω προτείνει απο 20 Μαρτίου και την διάβαζα σχεδόν καθημερινά γιατί ήταν να φέρω από την Γερμανία οδικώς ένα ΚΤΜ που αγόρασα.
Ξεκίνησα από Γερμανία την Μεγάλη Δευτέρα 26/4 και έφτασα στην Ελλάδα την Πέμπτη 6/5.
Πέρασα απο Πολωνία , Σλοβακία , Ουγγαρία , Ρουμανία και Βουλγαρία.
ΜΟΝΟ στα Ελληνικά σύνορα στον Προμαχώνα μου ζήτησαν να δουν το PCR Test και υποβλήθηκα και σε Rapid Test αν και εμβολιασμένος και με τις δυο δόσεις.
Σε όλα τα άλλα σύνορα δεν υπήρχε καθόλου έλεγχος ή έδειχνα μόνο το διαβατήριο.
Μάλιστα η σελίδα reopeneurope έλεγε για την Σλοβακία οτι έπρεπε να την διασχίσω μέσα σε 8 ώρες και στάση μόνο για βενζίνη.
Έμεινα 2 μέρες στην Σλοβακία με μια διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έξω τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά σε σχέση με εδώ.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.... Να κάνω μια ερώτηση, όταν λες στα σύνορα σε βαλαν να κάνεις rapid επιτόπου υπάρχει κλιμάκιο;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατί δε ρωτάτε τον φίλο που ρώτησε αν μπορούμε να περάσουμε τα σύνορα από κάπου αλλού εκτός τους συνοριακούς σταθμούς;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.... Να κάνω μια ερώτηση, όταν λες στα σύνορα σε βαλαν να κάνεις rapid επιτόπου υπάρχει κλιμάκιο;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στους συνοριακους σταθμους μαζι και τα αεροδρομια που δεχονται κόσμο από εξωτερικό κάνουν δειγματοληπτικα ραπιντ τεστ.

Αυυο δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να εχεις κανει απο πριν δικο σου και να έχεις το χαρτι μαζι.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Στους συνοριακους σταθμους μαζι και τα αεροδρομια που δεχονται κόσμο από εξωτερικό κάνουν δειγματοληπτικα ραπιντ τεστ.

Αυυο δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να εχεις κανει απο πριν δικο σου και να έχεις το χαρτι μαζι.
Με πιστοποιητικό εμβολιασμού πάλι θέλει ραπιντ;;;; αυτό δεν μπορώ να χωνεψω

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Με πιστοποιητικό εμβολιασμού πάλι θέλει ραπιντ;;;; αυτό δεν μπορώ να χωνεψω

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Περιμενε για που ρωτας? Για χωρα ΕΕ ή επιστροφη στην Ελλαδα ΟΧΙ δεν θέλει αν εχεις πιστοποιητικό εμβολιασμου.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αααα λοιπόν για να μην ρώταω περί ανέμων και υδάτων.... Ξεκινάω τώρα και πάω Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία και πάλι πίσω όλα με δαίμονες.... Τι θέλει και που αν μπορείς να με βοηθήσεις....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom