Ταξίδι και Covid

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Όταν έχεις φαγούρα... μια Ρουμανία την θες γμτ.
Θα πάρω την άδεια μου και θα έχω δύο γεμάτες εβδομάδες το πρώτο 15νθήμερο του Ιουλίου.
Αν γίνεται κάτι με PCR Test (ένα στο πήγαινε από Ελλάδα και ένα στο γύρνα από Ρουμανία ) με ψήνει.
Με ένα τέστ στο πήγαινε και ένα στο έλα γίνεται. Το κοιτάζω και εγώ αλλά για τέλη Σεπτέμβρη...

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ουτε προλαβα να παρω αδεια κ μου την εκοψαν... Οποτε με βλεπω και μενα για τελος Σεπτεμβρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Ένα update από μέρους μου μιας και ταξίδεψα την περασμένη βδομάδα.

Δεν σας λέω ότι τα παραπάνω είναι κανόνας, μεταφέρω το τι έτυχε σ εμένα, σε περίπτωση που βοηθήσει άλλους. Ίσως πέσετε σε πιο τυπικούς συνοριακούς.

Αναφέρω επίσης ότι ακόμη είμαι στην αναμονή για εμβολιασμό, όσοι έχετε ξεμπερδεψει ήδη τα πράγματα είναι ακόμη πιο απλά.

Αλβανία: Δεν υπάρχουν περιορισμοί περί covid.

Μαυροβούνιο: Θεωρητικά χρειάζεσαι PCR /rapid, δεν ηλεγξαν το παραμικρό.

Βοσνία: Θεωρητικά χρειάζεσαι PCR 48 ωρών (και όχι 72), γεγονός που με προβλημάτισε αρχικά. Στην πράξη, δεν ηλεγξαν κατι.

Εντος Βοσνίας έψαχνα για test. Στο Medugorge κάνουν rapid μεταξύ 8-11 πμ και έχεις το αποτέλεσμα σε δύο ωρες, αλλά εγγράφως, δεν υπάρχει δυνατότητα αποστολής με SMS/Mail.
Στο Mostar έφαγα κανένα δίωρο, υπάρχουν κλινικές που κάνουν το τεστ, αλλά δέχονται πληρωμή μόνο μετρητοίς και μόνο στο τοπικό νόμισμα.
Στο αεροδρόμιο του Σαράγεβο εξαιρετική εξυπηρέτηση, ακόμη και πρωί Κυριακής. Κάνουν rapid και PCR, μάλιστα αποτελέσματα PCR ήταν στο mail μου σε μολις 1.5 ώρα. Κόστος 50€.

Σερβία: Τα ίδια, θεωρητικά απαιτούνται τεστ, δεν ασχολήθηκαν.

Ελλαδα: Απαιτείται και PLF πέραν των τεστ. Με ρώτησαν αν έχω τα δύο έγγραφα στα πεταχτά, δεν τα κοίταξαν, θα μπορούσαν να ήταν QR codes από οτιδήποτε.

Αυτά από μέρους μου, καλές βόλτες όπου διαλέξετε να πάτε ☺
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ένα update από μέρους μου μιας και ταξίδεψα την περασμένη βδομάδα.

Δεν σας λέω ότι τα παραπάνω είναι κανόνας, μεταφέρω το τι έτυχε σ εμένα, σε περίπτωση που βοηθήσει άλλους. Ίσως πέσετε σε πιο τυπικούς συνοριακούς.

Αναφέρω επίσης ότι ακόμη είμαι στην αναμονή για εμβολιασμό, όσοι έχετε ξεμπερδεψει ήδη τα πράγματα είναι ακόμη πιο απλά.

Αλβανία: Δεν υπάρχουν περιορισμοί περί covid.

Μαυροβούνιο: Θεωρητικά χρειάζεσαι PCR /rapid, δεν ηλεγξαν το παραμικρό.

Βοσνία: Θεωρητικά χρειάζεσαι PCR 48 ωρών (και όχι 72), γεγονός που με προβλημάτισε αρχικά. Στην πράξη, δεν ηλεγξαν κατι.

Εντος Βοσνίας έψαχνα για test. Στο Medugorge κάνουν rapid μεταξύ 8-11 πμ και έχεις το αποτέλεσμα σε δύο ωρες, αλλά εγγράφως, δεν υπάρχει δυνατότητα αποστολής με SMS/Mail.
Στο Mostar έφαγα κανένα δίωρο, υπάρχουν κλινικές που κάνουν το τεστ, αλλά δέχονται πληρωμή μόνο μετρητοίς και μόνο στο τοπικό νόμισμα.
Στο αεροδρόμιο του Σαράγεβο εξαιρετική εξυπηρέτηση, ακόμη και πρωί Κυριακής. Κάνουν rapid και PCR, μάλιστα αποτελέσματα PCR ήταν στο mail μου σε μολις 1.5 ώρα. Κόστος 50€.

Σερβία: Τα ίδια, θεωρητικά απαιτούνται τεστ, δεν ασχολήθηκαν.

Ελλαδα: Απαιτείται και PLF πέραν των τεστ. Με ρώτησαν αν έχω τα δύο έγγραφα στα πεταχτά, δεν τα κοίταξαν, θα μπορούσαν να ήταν QR codes από οτιδήποτε.

Αυτά από μέρους μου, καλές βόλτες όπου διαλέξετε να πάτε
Καλησπέρα, αυτό το plf έχουν ανοίξει ημερομηνίες Αυγούστου, γιατί πριν 10 μέρες έφτιαξα ένα για πλάκα και μου ζήτησε χιλιάδες στοιχεία και τον Αύγουστο τον είχε κλειδωμένο.... Κανείς μια αίτηση και για πήγαινε και για ελα. Η δύο διαφορετικές;;;
Σευχαριστω

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Μόνο όταν μπαίνεις Ελλάδα..Ναι ζητάει ότι μαλακια μπορείς να φανταστείς κ το ειρωνικό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είναι στα Ελληνικά,να είναι καλά το γκουγκλ τρανσλαιτ..
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μόνο όταν μπαίνεις Ελλάδα..Ναι ζητάει ότι μαλακια μπορείς να φανταστείς κ το ειρωνικό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είναι στα Ελληνικά,να είναι καλά το γκουγκλ τρανσλαιτ..
Αυτό είναι μόνο για τους Έλληνες;;; η για όλους;;;; θα ζητηθεί μόνο στην επιστροφή;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Το ψηφιακό πιστοποιητικό COVID της ΕΕ τίθεται σε εφαρμογή
Από την 1η Ιουλίου 2021, το ψηφιακό πιστοποιητικό COVID της ΕΕ είναι διαθέσιμο και ενεργό σε ολόκληρη την ΕΕ.

Το πιστοποιητικό διευκολύνει τα ταξίδια σε όλες τις χώρες της ΕΕ, καθώς αποτελεί απόδειξη ότι έχετε εμβολιαστεί κατά της COVID-19, έχετε αρνητικό αποτέλεσμα από διαγνωστική εξέταση για τη νόσο ή έχετε αναρρώσει από τη νόσο. Εκδίδεται δωρεάν και αναγνωρίζεται και στα 27 κράτη μέλη της ΕΕ, καθώς και στην Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία.

Πηγή: COVID-19: Ταξίδια εντός της ΕΕ
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Αυτό είναι μόνο για τους Έλληνες;;; η για όλους;;;; θα ζητηθεί μόνο στην επιστροφή;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για όλους όσους εισέρχονται στην Ελλάδα (Έλληνες-αλλοδαπους είτε μόνιμους είτε τουρίστες)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Aυτη η μακακια δεν μαφηνει να σημπληρωσω ημερομηνια που θα γυρισω να το εχω ετοιμο , μπορω να το φτιαξω και το προηγουμενο βραδυ απο τον υπολογιστη ;;; Παντως για την εξοδο απο την χωρα δεν χρειαζετε;;;
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Aυτη η μακακια δεν μαφηνει να σημπληρωσω ημερομηνια που θα γυρισω να το εχω ετοιμο , μπορω να το φτιαξω και το προηγουμενο βραδυ απο τον υπολογιστη ;;; Παντως για την εξοδο απο την χωρα δεν χρειαζετε;;;
Τόλη απ'οτι θυμάμαι που το είχα κάνει πρέπει να το κάνεις μια μέρα πριν την ημερομηνία που θες να περάσεις τα σύνορα όχι να μπεις 5 μέρες πριν και να δηλώσεις.

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Τόλη απ'οτι θυμάμαι που το είχα κάνει πρέπει να το κάνεις μια μέρα πριν την ημερομηνία που θες να περάσεις τα σύνορα όχι να μπεις 5 μέρες πριν και να δηλώσεις.

Sent from my Mi10T using Tapatalk

Kατι τετοιο καταλαβα ,παλι καλα που θα εχω laptop , αλλα αν το ξεχασω θα αραξω στα duty free να το κανω ..... χαχαχαχα


ευχαριστω πολυ!!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kατι τετοιο καταλαβα ,παλι καλα που θα εχω laptop , αλλα αν το ξεχασω θα αραξω στα duty free να το κανω ..... χαχαχαχα


ευχαριστω πολυ!!!!!
To αργοτερο 24 ωρες πριν την εισοδο. Κατι μου λεει ομως οτι στα χερσαια και αν το ριξεις στο μπλα μπλα μαλλον θα σε αφηνουν ευκολα...
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Kατι τετοιο καταλαβα ,παλι καλα που θα εχω laptop , αλλα αν το ξεχασω θα αραξω στα duty free να το κανω ..... χαχαχαχα


ευχαριστω πολυ!!!!!
Προσοχή Τόλη,αν για παράδειγμα θες να περάσεις τα σύνορα 22/7 θα πρέπει να κάνεις την αίτηση 21/7 ακόμα και 23:58(μην το ρισκάρεις με την ώρα) και θα σου έρθει με email μόλις αλλάξει η μέρα, κράτα τη λεπτομέρεια.

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πολύ χρήσιμη πληροφορία.... Θα το έχω στο νου μου.... Ευχαριστώ πολυ

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Στο παρελθόν το ειχα κάνει 2-3 μέρες πριν περάσω σύνορα.
Εύκολα το κάνεις και στο κινητό.
Επίσης με ένα PLF δηλώνεις και την κοπέλα σου.
Μην σε αγχωνει ιδιαιτερα πάντως.
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Στο παρελθόν το ειχα κάνει 2-3 μέρες πριν περάσω σύνορα.
Εύκολα το κάνεις και στο κινητό.
Επίσης με ένα PLF δηλώνεις και την κοπέλα σου.
Μην σε αγχωνει ιδιαιτερα πάντως.
Χρήσιμο αυτό!
Δηλαδή εμείς που θα είμαστε 2 ζευγάρια, κάνουμε μόνο οι 2 οδηγοί και συμπεριλαμβάνουμε και τις συζύγους;
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Μπορείτε να κάνετε μόνο ένα και να συμπεριλάβετε τους άλλους τρεις της παρέας ως travel companions όπως το θέτει. Προϋπόθεση για αυτό είναι και καλά ίδια διεύθυνση κατοικίας αλλά δεν ασχολείται κανείς όσο έχω δει.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μπορείτε να κάνετε μόνο ένα και να συμπεριλάβετε τους άλλους τρεις της παρέας ως travel companions όπως το θέτει. Προϋπόθεση για αυτό είναι και καλά ίδια διεύθυνση κατοικίας αλλά δεν ασχολείται κανείς όσο έχω δει.
Πωωω ωραίο αυτό, πιο εύκολο!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom