Ταξίδι με ενοικίαση moto... ιδέες κόστη εμπειρίες.

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει η συζήτηση αυτή αλλου στο φόρουμ, αλλά το να πας κάπου και να νοικιάσεις εκεί moto έχει σαφώς κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα.
Ιδιαίτερα για όταν έχουμε λίγες μέρες στην διάθεση μας και θέλουμε να τις αφιερώσουμε σε μια συγκεκριμένη περιοχή ακόμα και σε πιο μακρυνούς προορισμούς.

Όσοι έχετε παρόμοια εμπειρία ή το έχετε ψάξει το θέμα καλό θα ήταν να το μοιραστείτε εδώ. Άντε να μας μπουν νέες ιδέες και νέοι ταξιδιωτικοί προορισμοί... για όσους από εμάς έχουν τέτοιες "ανησυχίες".

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ορίστε!!!
Το καλύτερο ταξιδιωτικό που έχω διαβάσει ποτέ!
Ταξίδι με μηχανή (ενοικίασης) που θέλεις, καθόλου βαρετό, πολλές φωτογραφίες (που όμως δεν είναι σε κάθε φωτογραφία και η μηχανή μέσα - νισάφι πια- ), και το βασικότερο, πάρα μα πάρα πολλές πληροφορίες για την εκεί χώρα!!!! Πολλές πληροφορίες με ποικίλη θεματολογία!!!!!!
Απόλαυσε το (αν δεν το έχεις διαβάσει)!

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ιεροσυλία 3 σε 1...πρωτα απόλα πήγε εκει αεροπορικως, δευτερον στο μισό ταξίδι περπαταει και τριτον καμία σελφι...
Για την έλλειψη φωτο με το μηχανάκι τι να πεις?Προφανώς και ντρέπεται που νοικιασε γι'αυτό δεν το βγάζει φωτο. Να μην σχολιάσω επίσης οτι χώμα δεν πατησε ουτε με το παπούτσι... estebahn απαράδεκτος. :mooning:

socrates αμα είναι να ταξιδεύουμε ετσι καλύτερα σπίτι. :roflmao:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Πρωτη φορα το 2017 σε Βιετναμ, Λαος, Καμποτζη, αγορασα εκει ενα μικρο μηχανακι και για τρεις μηνες εκανα τις βολτες μου. Λυση φθηνη και δεν εχεις στο μυαλο σου να ασχοληθεις για τιποτα. Και σε ενα μηνα θα το ξανακανω φευγοντας για Ινδια, και νοικιαζοντας ενα enfield Himalayan 400 για να γνωρισω τα ιμαλαια..

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
Πολυ ωραιο θεμα!
Προσφατα ειχα και εγω την εμπειρια , αλλα το ενοικιασα απο Αθηνα μιας και το ταξιδι εγινε εντος Ελλαδος. Τιμες κλπ οποιος θελει ευχαριστως να μοιραστω . Εξυπηρετηση ειχα καλη απο τα παιδια στο γραφειο -ακουσα και κατι κουλαμαρες αλλα οκ φανταζομαι πηζουν αρκετα με τους μλκες τους ξενους .. (ειχαν μεσα μια gs 1300 σακατεμενη -το ειδα και πονεσε η ψυχη μου ποσο κουλος ηταν ο τυπος αραγε..) Το μονο μελανο σημειο ηταν η εγγυηση για την ενοικιαση . Το ποσο ειναι σχετικα μεγαλο (1500 ευρω) και το χειροτερο ηταν οτι δε με ενημερωσαν οτι αν πληρωσω με καρτα (χρεωστικη ) το ποσο που εδωσα επιστρεφεται μετα απο.... 25 μερες. :wht:φυσικα ακομα τα λ7 δεν τα εχω δει στο λογαριασμο μου .. Τα χρειαστηκα στην αρχη ειναι η αληθεια γιατι περναγαν οι μερες και λεφτα δεν εβλεπα (φαινονται στις προβλεψεις ομως στο ebanking) . Αν με ειχαν ενημερωσει σωστα θα τα εδινα μετρητα για να τα παρω πισω στο καπακι . Ρωτησα στην τραπεζα μου φυσικα και μου ειπαν ολα οκ ειναι παγια τακτικη οχι μονο για μοτο αλλα και για αυτοκινητο . Επισης παρ`ολο που ειπα να πληρωσω να ερθουν να το παρουν απο το σπιτι μολις γυρισουμε ,δεν ειχαν κοσμο λογο φορτου εργασιας και αναγκαστικα κ εφαγα ολη τη κινηση στη μαπα με τη χοντρη . Και στο πηγαινε και στο ελα .

Κατα τα αλλα πολυ ευχαριστημενος και με τον εξοπλισμο (3βαλιτσο δωρεαν) και απεριοριστα χλμ και διαδρομες ξηγηθηκε ο παλαιουρας εκει σε gpx και το μηχανακι ηταν καινουργιο .

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολυ ωραιο θεμα!
Προσφατα ειχα και εγω την εμπειρια , αλλα το ενοικιασα απο Αθηνα μιας και το ταξιδι εγινε εντος Ελλαδος. Τιμες κλπ οποιος θελει ευχαριστως να μοιραστω . Εξυπηρετηση ειχα καλη απο τα παιδια στο γραφειο -ακουσα και κατι κουλαμαρες αλλα οκ φανταζομαι πηζουν αρκετα με τους μλκες τους ξενους .. (ειχαν μεσα μια gs 1300 σακατεμενη -το ειδα και πονεσε η ψυχη μου ποσο κουλος ηταν ο τυπος αραγε..) Το μονο μελανο σημειο ηταν η εγγυηση για την ενοικιαση . Το ποσο ειναι σχετικα μεγαλο (1500 ευρω) και το χειροτερο ηταν οτι δε με ενημερωσαν οτι αν πληρωσω με καρτα (χρεωστικη ) το ποσο που εδωσα επιστρεφεται μετα απο.... 25 μερες. :wht:φυσικα ακομα τα λ7 δεν τα εχω δει στο λογαριασμο μου .. Τα χρειαστηκα στην αρχη ειναι η αληθεια γιατι περναγαν οι μερες και λεφτα δεν εβλεπα (φαινονται στις προβλεψεις ομως στο ebanking) . Αν με ειχαν ενημερωσει σωστα θα τα εδινα μετρητα για να τα παρω πισω στο καπακι . Ρωτησα στην τραπεζα μου φυσικα και μου ειπαν ολα οκ ειναι παγια τακτικη οχι μονο για μοτο αλλα και για αυτοκινητο . Επισης παρ`ολο που ειπα να πληρωσω να ερθουν να το παρουν απο το σπιτι μολις γυρισουμε ,δεν ειχαν κοσμο λογο φορτου εργασιας και αναγκαστικα κ εφαγα ολη τη κινηση στη μαπα με τη χοντρη . Και στο πηγαινε και στο ελα .

Κατα τα αλλα πολυ ευχαριστημενος και με τον εξοπλισμο (3βαλιτσο δωρεαν) και απεριοριστα χλμ και διαδρομες ξηγηθηκε ο παλαιουρας εκει σε gpx και το μηχανακι ηταν καινουργιο .
Τα ποσά της εγγύησης είναι τα χρήματα απαλλαγής από την ασφάλεια και ισχύει σε ότι νοικιάζουμε.
Φαντάσου ότι στα ιστιοπλοϊκά φτάνουν 3-4 χιλιάρικα .

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πχ για να ενοικιάσεις ένα gs 1250 απο Αθηνα και να βγεις εκτος Ελλαδος ,το ποσο της εγγυησης ειναι πανω απο 10.000€
Δεν νομίζω να νοικιάζουν για εξωτερικό.
Γενικά μια εταιρεία που γνωρίζω εγώ, νοικιάζει σε Εβραίους πακέτα διακοπών ....φουλ τα πάντα όλα με 400 ευρώ την ημέρα σε καλά ξενοδοχεία, πλοηγό, μάσα κλπ

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ενοικιάζουν , η πληροφορία που σου δίνω είναι πριν ένα μήνα και την επικοινωνία την έκανα εγώ , το ποσο ανάλογα με το μοντέλο κτλ ήταν από 12Κ έως 14Κ .

Ξέρω κ για τους Εβραίους

Top Bottom