Ταξίδι στην Ευρώπη με ταυτότητα

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Όπως λέει και ο τίτλος, υπάρχει πιθανότητα, στις αρχές του 2018 να κάνω ένα ταξίδι, οδικώς, από Ελλάδα μέχρι Δανία.
Σκέφτομαι να διασχίσω Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Τσεχία, Γερμανία και φυσικά Δανία.
Γνωρίζετε, οι ταξιδευτές του φόρουμ, αν χρειάζομαι διαβατήριο για κάποια από αυτές ή αρκεί η "νέου" τύπου ταυτότητα που έχω?

Επίσης, αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη διαδρομή, ευπρόσδεκτη.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Νομιζω πως θα εισαι ΟΚ με την νεου τυπου ταυτοτητα που αναφερεις!! Δεν βλεπω το λογο να τρεχεις για διαβατηριο !! Ωραιο ταξιδι με το καλο:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όπως λέει ο από πανω....αν και το διαβατήριο είναι πιο "επισημο" ταξιδιωτικο έγγραφο, δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτές τις χωρες.
Για τις διαδρομές...βαλε πόσες ημέρες θα έχεις στην διάθεση σου και καμμία λεπτομέρεια ακόμη!
Με αυτοκίνητο ή μηχανή θα Είσαι?






P.s...το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή ενότητα
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
@ilai και @gsmaniac ευχαριστώ.
Θα είμαι με αυτοκίνητο και θέλω να φτάσω όσο το δυνατό συντομότερα. Άρα θα προτιμήσω εθνικούς άξονες για να έχω μια κάποια μέση ωριαία.
Στην Κοπεγχάγη, θα παραλάβω τη γυναίκα και την κόρη μου και θα κάνουμε "τουρισμό" κατεβαίνοντας για Ελλάδα.
Η επιστροφή θα είναι πολύ πιο χαλαρή και δεν έχουμε πρόβλημα ακόμα και να κρατήσει 10 μέρες.
Δεν έχουμε βρει ακόμα τις πόλεις που θα επισκεφθούμε στην επιστροφή, αλλά μάλλον θα είναι μεγάλες πόλεις στις οποίες θα φτάνουμε μεσημέρι προς απόγευμα, θα κάνουμε διανυκτέρευση και θα συνεχίζουμε για την επόμενη.

P.S. @gsmania ευχαριστώ για τη μεταφορά και συγγνώμη που το έβαλα σε λάθος ενότητα!
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ταυτοτητα και εισαι κομπλε!!
Βεβαια αν εχεις και το καινουργιο διπλωμα "καρτα" ολα ζαχαρη.
Προσεξε με την ασφαλεια σου οι χωρες που θα επισκεφθεις να ειναι μεσα στην ΠΡΑΣΙΝΗ καρτα που θα λαβεις.
Καλα να περασεις και αναμενουμε ομορφες εικονες και εμπειριες!
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Με ταυτοτητα ταξιδεψα κανονικα στα βαλκανια αλλα αν ξαναπηγαινα θα εβγαζα διαβατηριο διοτι οι υπαλληλοι των συνορων ξυνιζαν καθε φορα που εβλεπαν την ταυτοτητα και εχανα χρονο μεχρι να εξακριβωσουν τα στοιχεια μας κατι που δεν συμβαινει με το διαβατηριο.
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Με ταυτοτητα ταξιδεψα κανονικα στα βαλκανια αλλα αν ξαναπηγαινα θα εβγαζα διαβατηριο διοτι οι υπαλληλοι των συνορων ξυνιζαν καθε φορα που εβλεπαν την ταυτοτητα και εχανα χρονο μεχρι να εξακριβωσουν τα στοιχεια μας κατι που δεν συμβαινει με το διαβατηριο.
Επειδή δεν υπάρχει χρόνος για να βγει το διαβατήριο, θα πάω με ταυτότητα και ας καθυστερήσω λίγο στα σύνορα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Όπως είπαν και τα παιδια απο πάνω, με την ταυτότητα δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.
Η γνώμη μου όμως και η τακτική που ακολουθώ χρόνια, ειναι το διαβατήριο.
Ειναι πιο επίσημο διεθνή ταξιδιωτικό έγγραφο.
Συγκεκριμένα η ελληνική ταυτότητα ειναι η πιο άθλια ταυτότητα στην Ευρώπη, με αποτέλεσμα σε κάποια τελωνεία, οι τελωνειακοί να «στραβώνουν» μόλις την βλέπουν..



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Όπως είπαν και τα παιδια απο πάνω, με την ταυτότητα δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.
Η γνώμη μου όμως και η τακτική που ακολουθώ χρόνια, ειναι το διαβατήριο.
Ειναι πιο επίσημο διεθνή ταξιδιωτικό έγγραφο.
Συγκεκριμένα η ελληνική ταυτότητα ειναι η πιο άθλια ταυτότητα στην Ευρώπη, με αποτέλεσμα σε κάποια τελωνεία, οι τελωνειακοί να «στραβώνουν» μόλις την βλέπουν..



Sent from my iPhone using Tapatalk
Να ευχαριστήσω και εσένα για την απάντηση. Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για να βγει το διαβατήριο και επίσης είναι και "πεταμένα" λεφτά, μιας και δεν προβλέπεται σύντομη επίσκεψη στο εξωτερικό μετά από αυτό το ταξίδι.
Οπότε, θα βολευτώ με την ταυτότητα και ελπίζω να μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Καλές γιορτές να έχουμε!
 
Top Bottom