Ταξίδι στην Σερβία (ζήτηση πληροφοριών)

KostasLC

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally Pro
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
σε λίγες μέρες πρόκειται να ταξιδέψουμε 3 φίλοι στην Σερβία. Αν κάποιο από εσάς έχουν να μοιραστούν κάποιες πληροφορίες (ή να υποδείξουν link) παρακαλώ ας το κάνουν
Το αρχικό πλάνο μας λέει την παρακάτω διαδορμή
Αθήνα - Σκόπια - Νις - Βελιγράδι - Νοβι Σαντ - Τσατσακ - Ουζιτσε - Μοκρα Γκορα - Καπαονικ - Νις - θεσ/κη - Αθηνα
Οι διαδρομές μας θα είναι καθαρά ασφάλτινες.

Σήμερα μου μετέφερε γνωστός ότι περνώντας από Βορ. Μακεδονία σε Σερβία θα πρέπει να επιδείξουμε ταυτότητα και όχι διαβατήριο διότι οι Σέρβοι δεν έχουν ακόμα αναγνωρίσει την νέα ονομασία της χώρας και δεν θα μας αφήσουν να περάσουμε με δαβατήριο, ισχύει?
Υπάρχουν κάτι άλλο να προσέξουμε στα σύνορα?

Οιπαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη
Ευχαριστώ!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
σε λίγες μέρες πρόκειται να ταξιδέψουμε 3 φίλοι στην Σερβία. Αν κάποιο από εσάς έχουν να μοιραστούν κάποιες πληροφορίες (ή να υποδείξουν link) παρακαλώ ας το κάνουν
Το αρχικό πλάνο μας λέει την παρακάτω διαδορμή
Αθήνα - Σκόπια - Νις - Βελιγράδι - Νοβι Σαντ - Τσατσακ - Ουζιτσε - Μοκρα Γκορα - Καπαονικ - Νις - θεσ/κη - Αθηνα
Οι διαδρομές μας θα είναι καθαρά ασφάλτινες.

Σήμερα μου μετέφερε γνωστός ότι περνώντας από Βορ. Μακεδονία σε Σερβία θα πρέπει να επιδείξουμε ταυτότητα και όχι διαβατήριο διότι οι Σέρβοι δεν έχουν ακόμα αναγνωρίσει την νέα ονομασία της χώρας και δεν θα μας αφήσουν να περάσουμε με δαβατήριο, ισχύει?
Υπάρχουν κάτι άλλο να προσέξουμε στα σύνορα?

Οιπαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
σε λίγες μέρες πρόκειται να ταξιδέψουμε 3 φίλοι στην Σερβία. Αν κάποιο από εσάς έχουν να μοιραστούν κάποιες πληροφορίες (ή να υποδείξουν link) παρακαλώ ας το κάνουν
Το αρχικό πλάνο μας λέει την παρακάτω διαδορμή
Αθήνα - Σκόπια - Νις - Βελιγράδι - Νοβι Σαντ - Τσατσακ - Ουζιτσε - Μοκρα Γκορα - Καπαονικ - Νις - θεσ/κη - Αθηνα
Οι διαδρομές μας θα είναι καθαρά ασφάλτινες.

Σήμερα μου μετέφερε γνωστός ότι περνώντας από Βορ. Μακεδονία σε Σερβία θα πρέπει να επιδείξουμε ταυτότητα και όχι διαβατήριο διότι οι Σέρβοι δεν έχουν ακόμα αναγνωρίσει την νέα ονομασία της χώρας και δεν θα μας αφήσουν να περάσουμε με δαβατήριο, ισχύει?
Υπάρχουν κάτι άλλο να προσέξουμε στα σύνορα?

Οιπαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη
Ευχαριστώ!
Καλησπερα Κωστα!ποια η διαφορα ταυτοτητας με διαβατηριο σε σχεση με το ονομα;;εγω ολες τις φορες σερβια με διαβατηριο εχω περασει...δεν ειχα καποιο θεμα..πλεον εν τω μεταξυ εχουν και κοινο συνοριακο ελεγχο και καταργηθηκε ο διπλος εδω και κατι μερες...ααα και δεν νομιζω οτι δεν την εχει αναγνωρισει...ισα ισα αποτι θυμαμαι ηταν απο τις πρωτες χωρες που βγηκαν και ειπαν οτι θα την αναγνωρισουν.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
σε λίγες μέρες πρόκειται να ταξιδέψουμε 3 φίλοι στην Σερβία. Αν κάποιο από εσάς έχουν να μοιραστούν κάποιες πληροφορίες (ή να υποδείξουν link) παρακαλώ ας το κάνουν
Το αρχικό πλάνο μας λέει την παρακάτω διαδορμή
Αθήνα - Σκόπια - Νις - Βελιγράδι - Νοβι Σαντ - Τσατσακ - Ουζιτσε - Μοκρα Γκορα - Καπαονικ - Νις - θεσ/κη - Αθηνα
Οι διαδρομές μας θα είναι καθαρά ασφάλτινες.

Σήμερα μου μετέφερε γνωστός ότι περνώντας από Βορ. Μακεδονία σε Σερβία θα πρέπει να επιδείξουμε ταυτότητα και όχι διαβατήριο διότι οι Σέρβοι δεν έχουν ακόμα αναγνωρίσει την νέα ονομασία της χώρας και δεν θα μας αφήσουν να περάσουμε με δαβατήριο, ισχύει?
Υπάρχουν κάτι άλλο να προσέξουμε στα σύνορα?

Οιπαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη
Ευχαριστώ!
Πέρασα απο Σκοπιά Σερβία κτλ με διαβατήριο μονο, χωρις πολλα πολλα τον 15Αυγουστο.
Δεν θα εχεις προβλημα!
Καλα να περασετε!!!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Εγώ τον Ιούνιο τα πέρασα όλα αυτά με ταυτότητα χωρίς προβλήματα.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kαι με τα δυο περνας. Ουτως ή αλλως νομιζω οτι στο διαβατηριο δεν σφραγιζουν κατι σε καμια απο τις παραπανω χωρες λογω συμφωνιων.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Kαι με τα δυο περνας. Ουτως ή αλλως νομιζω οτι στο διαβατηριο δεν σφραγιζουν κατι σε καμια απο τις παραπανω χωρες λογω συμφωνιων.
Σφραγίζουν κανονικα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σφραγίζουν κανονικα.
Αλβανια-Μαυροβουνιο-Σκοπια-Σερβια δεν ειδα να μου σφραγιζουν το διαβατήριο. Απλα το σκαναραν. Βοσνια ισως. Θα ψαξω να το βρω το απογευμα να το σιγουρεψω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ 2 φορές πέρασα με Ταυτότητα... Δεν χρειάζεται διαβατήριο, εκτός και δεν υπάρχει ταυτότητα με λατινικούς.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Αλβανια-Μαυροβουνιο-Σκοπια-Σερβια δεν ειδα να μου σφραγιζουν το διαβατήριο. Απλα το σκαναραν. Βοσνια ισως. Θα ψαξω να το βρω το απογευμα να το σιγουρεψω.
Εμενα ολες φορες σερβια μου το χουν σφραγισει...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KostasLC

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally Pro
Έχετε κάποια πρόταση για πράσινες διαδρομές ή αξιοθέτα ?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εμενα ολες φορες σερβια μου το χουν σφραγισει...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχετε ολοι δικιο. Κοιταξα χτες το δικο μου. Εχω σφραγιδες απο Σερβια και Βοσνια, αλλα οχι απο Αλβανια, Μαυροβουνιο και Βορεια Ζουαζηλανδη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχετε κάποια πρόταση για πράσινες διαδρομές ή αξιοθέτα ?
Θα μπεις από Λεσκοβατς προς χιονοδρομικό κοπαονικ και μετά για νοβι παζαρ και studenica.
Είναι κούκλα εκεί μέσα και δροσερά.
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Καλημερα φιλε και καλο σας ταξιδι. περασα σκοπια σερβια τον ιουνιο και θελω να σου επιστησω την προσοχη στα συνορα ελλαδα σκοπια. εμεις επειδη φευγαμε σαββατο και η παρεα γενικα αποφευγει εθνικες και διοδια, περασαμε τα σκοπια απο ενα μικρο συνοριακο σταθμο στην βιτολα και απο εκει δρομος επαρχιακος μεχρι λιγο εξω απο την πρωτευουσα οπου και σε βαζει στην εθνικη τους για σερβια. χωρις καθολου κινηση και γυριζοντας καταλαβαμε οτι ηταν σοφη κινηση μιας και στους ευζωνους η εξοδος απο την ελλαδα ειχε ουρες χιλιομετρων.
τωρα οσων αφορα την σερβια η μοκρα γορα κοπαονικ οπως και το ζλατιμπορ αξιζουν να τα επισκεφτεις. οι εθνικες γενικα ειναι αδιαφορες και ανουσιες μονο για να φτασεις πιο γρηγορα στον προορισμο σου. το νις ομορφο το βελιγραδι κλασικο..

καλους δρομους να εχετε
 

KostasLC

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally Pro
Καλημέρα,

το ταξίδι έγινε, οπότε μεταφέρω μερικές πληροφορίες για όποιον χρειαστεί
Για την είσοδο / έξοδο μας από τις χώρες χρησιμοποιήσαμε την νέα ελληνική ταυτότητα (είχαμε μαζί και διαβατήριο αλλά δεν μας ζητήθηκε). Δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία, πιο πολύ κοίταξαν την πράσινη κάρτα.
Η εθνική οδό στην Σερβία είναι συγχρονη και με διόδια μονο στο μπες / βγες. Και στις 2 χώρες στα διόδια μπορουσες να πληρώσεις με ευρώ.
Από τα μέρη που επισκεφτήκαμε θα ξεχώρισω το Νοβι Σαντ και τα Μοκρα Γκορα & Καπαονικ λόγω φυσικής ομορφιάς (βουνο) και δρόμων για παιχνίδι :)
Το Ουζιτσε παρότι μας φάνηκε μια μικρή όμορφη πόλη που άξιζε μια διανυκτέρευση ... μας έδιωξε μιας και δεν έχει ούτε ένα ξενοδοχείο.

Γενικά οικονομικό ταξίδι σε διαμονή, καύσιμα και φαγητό αλλά ... μας έγδαρε η vodafone / cosmote με χρέωση ανά ημέρα
Το Speed Triple παρόλα τα γεράματα του, ροκάρει ακόμα :)

Καλά ταξίδια σε όλους!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γράψε στην ενότητα των ταξιδιών του εξωτερικού και βάλε καμμια φώτο, γιατί βόλτα χωρίς φώτο δεν αναγνωρίζετε εδώ μεσα :p.
 
Top Bottom