Ταξιδεύοντας με έναν 35άρη φακό. 35mm Video & Photo samples

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραίος ο 35ρης, ελαφρυς, οξυς και φωτεινος... Θα δοκιμάσω να κάνω σε ένα μου ταξίδι αυτό που λες, αλλά τον tokina 11-16, τον έχω αγαπήσει ρε γκαμοτο παροτι είναι βαρίδι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μάλλον πρέπει να του δώσω περισσότερη σημασία... ;)
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ωραίος ο 35ρης, ελαφρυς, οξυς και φωτεινος... Θα δοκιμάσω να κάνω σε ένα μου ταξίδι αυτό που λες, αλλά τον tokina 11-16, τον έχω αγαπήσει ρε γκαμοτο παροτι είναι βαρίδι.
κάτω απο 20mm οι περισσότεροι ειναι στο μισόκιλο και πάνω .
Ο sigma 14 art 1.8 παρόλο που είναι φακουδάρα ζυγίζει 1170gr.. - οτι πρεπει για αναβαση στον όλυμπο χε.,χε., -
και γω υπερευνιγωνιάκιας είμαι αλλα δεν είναι όλοι για όλα ,
δεν μπορεις να βγάλεις καλα ποτραίτα με τους ευρυγωνιους- πολύ παραμόρφωση - η μικρες στιγμες κτλ.
τοπίο αρχιτεκτονική κτηρια κτλ όμως δεν συγκρίνονται
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μάλλον πρέπει να του δώσω περισσότερη σημασία... ;)
Οι dx τις νικον δυστυχώς πασχουν απο ποικίλια φακών. Το οπτικο πεδίο του 35 σε fx μπορεις να το αναπαραστήσεις με καλή προσεγγιση με ενα 24mm φακλο στην dx.
Μια καλη περιπτωση είναι ο nikkor 24mm f/2.8 AF-D. Οπτικά μπορεί να είναι παλιάς τεχνολογίας αλλα για τα 100 με 150ε που τον βρίσκεις στο ebay και για τα 270γρ βάρος είναι μια πολύ καλή εναλλακτική.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Τους καλύτερους φακούς η κάθε εταιρεία πιστεύω δίνει βάση στα fx format γι'αυτό καλό είναι να ζαχαρωνεις φακούς σε τέτοια κατηγορία και ας παίζεις μπάλα με DX - βέβαια είναι ποιο ακριβοί - Θα δώσω ένα παράδειγμα με τον nikkor 20 1.8 _ είται τον έβαλα σε dx είται fx είται miroless .ξυριζε παντού.
 
Top Bottom