Ταξινομήσεις Α τετράμηνου 2018

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με τιμή στα 16 χιλιάρικα
Αν θυμάμαι σωστά, η σιωπηλή έκπτωση που γινόταν στο προηγούμενο ήταν της τάξης του χιλιάρικου. Γενικά το Africa στην χώρα μας βγήκε αρκετά ψηλότερα από την υπόλοιπη ευρώπη και δεν είναι έτσι για όλες τις μοτοσικλέτες, οπότε προφανή ευθύνη έχει ο αντιπρόσωπος. Ο οποίος είχε προσπαθήσει να εξηγήσει τα ανεξήγητα με δελτίο τύπου κάποτε, αλλά...

Αν "κουμπώσει" κάποιος σωστά επάνω, είναι πολύ καλή επιλογή και ας λείπουν άλογα στα χαρτιά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εσυ κι εγω κι ο μαστρο μηστος....
Ο Τασουλης ειναι αλλιως :cool:
Ο μαστρο τασούλης τα σερβαρει και τα δικά μου.
Άμα σου κολλήσει κάτι στο μυαλό ρε βούδα ... :p
120000 χλμ με χώμα τριβαλιτσα ταξίδια, το αμορτισέρ θέλει σέρβις
Εισαι και ψυχακιας με την ανάρτηση :cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν θυμάμαι σωστά, η σιωπηλή έκπτωση που γινόταν στο προηγούμενο ήταν της τάξης του χιλιάρικου. Γενικά το Africa στην χώρα μας βγήκε αρκετά ψηλότερα από την υπόλοιπη ευρώπη και δεν είναι έτσι για όλες τις μοτοσικλέτες, οπότε προφανή ευθύνη έχει ο αντιπρόσωπος. Ο οποίος είχε προσπαθήσει να εξηγήσει τα ανεξήγητα με δελτίο τύπου κάποτε, αλλά...

Αν "κουμπώσει" κάποιος σωστά επάνω, είναι πολύ καλή επιλογή και ας λείπουν άλογα στα χαρτιά.
Στα χαρτιά λείπουν?
Ενώ στο δρόμο βάζει φωτιά???
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ο μαστρο τασούλης τα σερβαρει και τα δικά μου.
Άμα σου κολλήσει κάτι στο μυαλό ρε βούδα ... :p
120000 χλμ με χώμα τριβαλιτσα ταξίδια, το αμορτισέρ θέλει σέρβις
Εισαι και ψυχακιας με την ανάρτηση :cool:
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στα χαρτιά λείπουν?
Ενώ στο δρόμο βάζει φωτιά???
όχι, αλλά στο βίντεο του Motorcycle.com αν θυμάμαι καλά και με αρκετά "αφράτους" αναβάτες, σε κόντρα στην ευθεία δεν υστερούσε ιδιαίτερα του 1090R. Και στο δυναμόμετρο φαίνεται ότι το ΚΤΜ περνάει μπροστά μετά τις 6000-6500 στροφές, δηλαδή σε μιά σχετικά χαλαρή βόλτα δεν θα καταλάβεις διαφορά.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Εμενα το Αφρικα μου αρεσει πολυ εμφανισιακά ειδικα σε κοκκινο ειναι το κατι αλλο και κανει μπαμ απο χιλιομετρα. Σιγουρα ομως για να το παρω φουλ εξτρα με βαλιτσες κτλ κτλ ρην adve εκδοση παντα δεν θα εδινα 18-19 και χιλιαρικα. Παρα πολλα σε σχεση με το αμεσα ανταγωνιστικο του 1090R . Γενικα παντως εχω καταληξει επειδη μια φορα εκανα το λαθος και πηρα καινουργιο μηχανακι( το lc ) δεν αξιζει εκτος και αν ειναι διατεθειμένος καποιος να το κρατησει χρονια και να βγαλει τα λεφτα του. Μετα απο μια 2ετια πχ και λιγοτερο ειμαι σιγουρος οτι θα βρω 1290R με τα
παντα ολα πανω τζαμπε . Γτ να παω να τα σκασω τωρα??
Παντως αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.
Δεν θα δινα το 1190 που ηταν η χρυση τομή και διασπάστηκε σε 2 εξειδικευμενα μηχανακια.
(ενα χωματινο/φτωχοτερο σε εξοπλισμο/φτηνοτερο Και σε ενα πιο ταξιδιαρικο και με περισσοτερη τεχνολογια το οποιο με οσα εχω διαβασει δεν εχει το snap του 1190.Ακομα και με 10 αλογα παραπανω ειναι πιο ηπιο το μοτερ.)

Για το καινουριο παντα ημουν κατα.
Μονο ΚΤΜ θα παιρνα καινουριο.
Μονο και μονο για την εγγυηση και τις ανακλησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
όχι, αλλά στο βίντεο του Motorcycle.com αν θυμάμαι καλά και με αρκετά "αφράτους" αναβάτες, σε κόντρα στην ευθεία δεν υστερούσε ιδιαίτερα του 1090R. Και στο δυναμόμετρο φαίνεται ότι το ΚΤΜ περνάει μπροστά μετά τις 6000-6500 στροφές, δηλαδή σε μιά σχετικά χαλαρή βόλτα δεν θα καταλάβεις διαφορά.
Μην πιστεύεις τα περιοδικά και τους δημοσιογράφους.
Η πραγματικότητα είναι ότι είναι "τάφος" ......:D
Κάναμε πολλά ανοίγματα με φίλο από εδώ μέσα και τα αποτελέσματα σε σχέση με τον δικό μου "τάφο" ήταν πεθαμένα
Φαντάσου με το 1090....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μην πιστεύεις τα περιοδικά και τους δημοσιογράφους.
Η πραγματικότητα είναι ότι είναι "τάφος" ......:D
Κάναμε πολλά ανοίγματα με φίλο από εδώ μέσα και τα αποτελέσματα σε σχέση με τον δικό μου "τάφο" ήταν πεθαμένα
Φαντάσου με το 1090....
Κι αυτη η "μετρηση" ειναι εσφαλμενη.
Σ ενα επαρχιακο δρομο δεν ανοιγεις συνεχως, κι εκει ειναι αλλιως τα πραγματα.
Σε δρομους που δεν ξεπερνας τα 150, η αφρικα ειναι ολοζωντανη και ακολουθει οποιοδηποτε μηχανακι. Αν ειναι μπροστα, πολυ δυσκολα θα τη φτασουν κι ακομα πιο δυσκολα θα την περασουν, μηχανακια με συν 30 ιππους και βαλε. Ειναι πολυ μελετημενο συνολο το μοτερ/μεταδοση της!!! Πραγματικα υποκλιθηκα στους Ιαπωνες σ αυτον τον τομεα!!!
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Μην πιστεύεις τα περιοδικά και τους δημοσιογράφους.
Η πραγματικότητα είναι ότι είναι "τάφος" ......:D
Κάναμε πολλά ανοίγματα με φίλο από εδώ μέσα και τα αποτελέσματα σε σχέση με τον δικό μου "τάφο" ήταν πεθαμένα
Φαντάσου με το 1090....
Πιστεύω ότι είσαι επηρεασμένος από τα επαγγελματικά :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πιστεύω ότι είσαι επηρεασμένος από τα επαγγελματικά :p
Κάτσε.... Στο τέλος θα ακούσουμε πολλα:D
Ότι τα 100 άλογα είναι Περιττά κλπ ομορφιες
Και δεν έχω καπέλο να βγαλω:p
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ιδού κι ένα συγκριτικό για να σπάσει λίγο το μπλα μπλα του νήματος κ να μπανίσουμε κ κανα μηχανάκι...;)

 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
παντως στην ομαδα L.A στο οδοιπορικο ειχαμε 2 μηχανακια που καναν μπαμ στην προσπεραση και ενα που εκανε αμαν!!!
ετσι μου ειπε το πουλακι που πουλαει κολοκυθακια
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ιδού κι ένα συγκριτικό για να σπάσει λίγο το μπλα μπλα του νήματος κ να μπανίσουμε κ κανα μηχανάκι...;)

πόσους καφέδες πρέπει να πιεί κανείς για να το δει αυτό;

πάρε ένα πιο "ζωντανό"
και δες ο ψηλός πόσο αστεία στριμωγμένος είναι στο Χόνδα. Λιγότερο αστεία στο ΚΤΜ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
παντως στην ομαδα L.A στο οδοιπορικο ειχαμε 2 μηχανακια που καναν μπαμ στην προσπεραση και ενα που εκανε αμαν!!!
ετσι μου ειπε το πουλακι που πουλαει κολοκυθακια
:pointu:

Μεγαλη κ@φαλιτσα ο τυπος λεμε!!!
Πηρε φορα απο μακρια και στη μεγαλη ευθεια ατο Αρκαδικο χωριο με περασε σα σταματημενο. Και τραβαγε βιδεο το ρουφιανακι:laugh:

Το εχω ανεβασει το βινταεακι στο θεμα , φαινεται πώς με περναει.
Μετα ομως δεν απομακρυνθηκε ;) Αν οντως ηταν τοσο πιο γληγορος επρεπε να τον βρω στην Καλαματα:D
Με αιφνιδιασε η λουκριτια:p


Α ξεχασα...
Ο ενας με πςρασε ο αλλος πισω μ ειναι σ ολο το βιντεο και φυσικα κι εγω ροδα στο γληγορο...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα στριτ Βαγγελη σε λιγους αρεσουν τελικα.
Τα ον οφφ προσφερουν ανεση καθε μερα και στο ταξιδι επισης.
Αυτο ενδιαφερει πολυ κοσμο!!!
Επιπλεον οι Ευρωπαιοι που επιλεγουν ον οφφ, πανε σε μερη που πατανε και χωμα. Δεν καθονται εκει που απαγορευεται.

Κατι φιλοι Ολλανδοι και Βελγοι με 1190 και gs rallye, που τους γνωρισα το Νοεμβριο στην Πελοποννησο, εχουν κανει αλλα 10 ταξιδια μεχρι νοτιο Αφρικη εκτοτε.....

Ταξιδευει ο κοσμος, στην Ελλαδα ειναι αναποδα τα πραγματα και οι περισσοτεροι ειναι της καφετεριας, οπως λες. Οι αλλοι ειμαστε εδω μαζεμενοι :):D
Μαλλον ειμαι στους λιγους τι να πω! Ισως επειδη δεν με ενδιαφερει και το καθημερινο με τη μηχανη μου και προτιμαω το παπι μου για αυτη τη δουλεια που ειναι φτιαγμενο γι αυτο. Αν ειχα να κανω πολλα χλμ καθημερινα για δουλεια ενα ον οφφ σαφως ειναι πιο ανετο και αρχοντικο. Αλλασε οδηγικη αισθηση ας πουμε εχω σαφη προτιμησξ ας πουμε θα επαιρνα 100% ενα r1200rs αντι για 1200gs αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικο και οδηγικο γουστο. Οπως και στα αυτοκινητα,ολος ο κοσμος ονειρευεται SUV εγω προτιμαω σπορ αμαξια τυπου ας πουμε στα 30.000 θα επαιρνα ευκολα ενα leon cupra, ενα i30n και οχιενα ford kuga π.χ. η ενα quasqai. Ειμαι περισσοτερο του σπορ και λιγοτερο της ανεσης. Ειπαμε προσωπικα γουστα!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
πόσους καφέδες πρέπει να πιεί κανείς για να το δει αυτό;

πάρε ένα πιο "ζωντανό"
και δες ο ψηλός πόσο αστεία στριμωγμένος είναι στο Χόνδα. Λιγότερο αστεία στο ΚΤΜ.
Στο 30:40-30:45 έκλαψα με τον κοντό!

"Sean is like 6 foot giant and I 'm....... not":cautious:
:he:fun
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο 30:40-30:45 έκλαψα με τον κοντό!

"Sean is like 6 foot giant and I 'm....... not":cautious:
:he:fun
όπου ο "γίγαντας" 6 πόδια είναι 182-183... δηλαδή ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
όπου ο "γίγαντας" 6 πόδια είναι 182-183... δηλαδή ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ :p
Απολύτως φυσιολογικοί και κανονικοί είμαστε όσοι γύρο φερνουμε στο 1.75...:D
Οι πάνω από 1.80 ειναι ανωμαλοι:p
 
Top Bottom