Τα Κατσαρολάκια

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Εδώ και καιρό ψάχνομαι να πάρω κατσαρολάκια για μαγείρεμα, μην φανταστείτε τίποτα τρελό, κάνα τορτελίνι, κάνα μακαρόνι, κάνα ρύζι, καμιά σαλτσούλα, ...κάνα χταποδάκι με κοφτό μακαρόνι, κάνα στιφάδο... και τέτοια απλά πράγματα..

Είχα στον νου μου την καινούργια σειρά της fissler αλλά πέφτει λίγο μεγάλη σε όγκο.. :D




Οπότε σκέφτομαι για κάτι πιο μικρό μιας και το θέλω για 1 με 2 μερίδες..

1η επιλογή:
http://www.ebay.com/itm/Portable-Outdoor-Cooking-Set-Aluminum-Pot-Bowl-Cookware-Camping-Picnic-Hiking-EA/252087070943?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=1&asc=33490&meid=874cc0e7ebd04484802b86edb4163ecd&pid=100005&rk=2&rkt=6&sd=381388976065



Κομψό όμορφο και πρακτικό.

2η επιλογή:
http://www.ebay.com/itm/Portable-Outdoor-Cooking-8Pcs-Set-Camping-Hiking-Cookware-Picnic-Bowl-Pot-Pan-/171880766176?hash=item2804e45ae0




Μπολάκια, καπάκι κατσαρόλας (Αν και στα πρώτα υποτίθεται ότι βάζεις το μπολ από πάνω)

3η επιλογή:
http://freerider.gr/set-mageirematos-solo-cook-set-robens.html



Επώνυμα (Robens), κομψά, αλλά 3..



Οι διαφορές στις τιμές είναι πολύ μικρές...

Όποιος έχει εμπειρία ή είναι σεφ να μου δώσει τα φώτα του.. :D
Οτιδίποτε άλλες επιλογές δεκτές..
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Πριν κανένα 6μηνο πήραμε αυτό το σετ και το χρησιμοποιήσε ο σεφ xurxes στις αρκουδότσαρκές μας...

http://www.sportsdirect.com/gelert-phoenix-cook-set-789108?colcode=78910890
Σαν να μου φαίνεται λίγο μεγάλο το συγκεκριμένο.. Είναι εύκολο να αναφέρεις διαστάσεις πακεταρισμένο επειδή δεν τις έχει ούτε στο κεντρικό της σαιτ η Gelert?
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Σαν να μου φαίνεται λίγο μεγάλο το συγκεκριμένο.. Είναι εύκολο να αναφέρεις διαστάσεις πακεταρισμένο επειδή δεν τις έχει ούτε στο κεντρικό της σαιτ η Gelert?
Λοιπόν... 21 εκ. διάμετρο x 11 εκ. ύψος
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
κουβαλαμε μια κατσαρόλα, ,,,,,,για μακαρόνια, ρύζια, τραχανά δες κλπ......για περίπου 5-8ατομα
και στα κατσαρόλα και που λειτουργεί ο Καλφ μαγειρεύω τα παρελκόμενα, ,,,,σάλτσες, τηγανιες, κλπ.....

μια χαρά είναι, ,,,,για μας

τώρα για ένα δύο άτομα ένα τέτοιο σετ είναι ζάχαρη,,,,δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω,,,,,,

γενικά όσο περισσότερο ταξιδευεις και τρως σε σκηνακι ....τόσο λιγότερα θες να κουβαλάς, κάνεις πατέντες.....με μπουκάλια, κονσέρβες. ..χαχαχααααα

ότι θες ρώτα, ,,,,ακόμα και συνταγές σου γραφω........αρκουδομαμαλακης ένα πράμα σε λεΩ
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
κουβαλαμε μια κατσαρόλα, ,,,,,,για μακαρόνια, ρύζια, τραχανά δες κλπ......για περίπου 5-8ατομα
και στα κατσαρόλα και που λειτουργεί ο Καλφ μαγειρεύω τα παρελκόμενα, ,,,,σάλτσες, τηγανιες, κλπ.....

μια χαρά είναι, ,,,,για μας

τώρα για ένα δύο άτομα ένα τέτοιο σετ είναι ζάχαρη,,,,δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω,,,,,,

γενικά όσο περισσότερο ταξιδευεις και τρως σε σκηνακι ....τόσο λιγότερα θες να κουβαλάς, κάνεις πατέντες.....με μπουκάλια, κονσέρβες. ..χαχαχααααα

ότι θες ρώτα, ,,,,ακόμα και συνταγές σου γραφω........αρκουδομαμαλακης ένα πράμα σε λεΩ
Ρε αυτό είναι πολύ καλή ιδέα για thread με συνταγές για ταξίδι... νόστιμες, απλές και τι πατέντες θέλουν.... όρμα αρκουδομαμαλακη!!!!
:friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Άλεξ, το 2ο σετ που έβαλες το έχω πάρει αλλά με το ζόρι χώρεσαν τα 250 γραμμάρια (λασπωμένα) τορτελίνια που έφτιαξα στην εστία οινοπνεύματος, την οποία αναγκάστηκα να ξαναγεμίσω στη μέση του ψησίματος. Και δεν φύσαγε και ιδιαίτερα. Βέβαια πιάνει πολύ λίγο χώρο...



 
Τελευταία επεξεργασία:

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Προσωπικά χρησιμοποιώ το κιτάκι της MSR Quick 2 System cooking set..θα βρείς πληροφορίες στο σάϊτ της touratech..είναι ακριβούτσικο αλλά πιστεύω αξίζει..μπορείς να μαγειρέψεις 500gr κοφτό μακαρονάκι στη κατσαρολίτσα των 2,5lit..
 

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Εδώ και καιρό ψάχνομαι να πάρω κατσαρολάκια για μαγείρεμα, μην φανταστείτε τίποτα τρελό, κάνα τορτελίνι, κάνα μακαρόνι, κάνα ρύζι, καμιά σαλτσούλα, ...κάνα χταποδάκι με κοφτό μακαρόνι, κάνα στιφάδο... και τέτοια απλά πράγματα..

Είχα στον νου μου την καινούργια σειρά της fissler αλλά πέφτει λίγο μεγάλη σε όγκο.. :D




Οπότε σκέφτομαι για κάτι πιο μικρό μιας και το θέλω για 1 με 2 μερίδες..

1η επιλογή:
http://www.ebay.com/itm/Portable-Outdoor-Cooking-Set-Aluminum-Pot-Bowl-Cookware-Camping-Picnic-Hiking-EA/252087070943?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=1&asc=33490&meid=874cc0e7ebd04484802b86edb4163ecd&pid=100005&rk=2&rkt=6&sd=381388976065



Κομψό όμορφο και πρακτικό.

2η επιλογή:
http://www.ebay.com/itm/Portable-Outdoor-Cooking-8Pcs-Set-Camping-Hiking-Cookware-Picnic-Bowl-Pot-Pan-/171880766176?hash=item2804e45ae0




Μπολάκια, καπάκι κατσαρόλας (Αν και στα πρώτα υποτίθεται ότι βάζεις το μπολ από πάνω)

3η επιλογή:
http://freerider.gr/set-mageirematos-solo-cook-set-robens.html



Επώνυμα (Robens), κομψά, αλλά 3..



Οι διαφορές στις τιμές είναι πολύ μικρές...

Όποιος έχει εμπειρία ή είναι σεφ να μου δώσει τα φώτα του.. :D
Οτιδίποτε άλλες επιλογές δεκτές..
Καλησπέρα, απλές αρχές της Κατσαρόλας....
Οπωσδήποτε αλουμίνιο ( τα ινοξ δεν βράζουν ποτέ)
Αρκετά μεγάλο γιατί όλα φουσκώνουν και μπορείς να βάλεις και τα τυριά για τρως απο ένα σκέυος
Τα ανοδιωμένα είναι πιο γερά και πιο υγιεινά απο το τελούν αλλά κολλάνε εύκολα τα φαγητά .
Τα τεφλόν καθαρίζουν εύκολα αλλά εαν γδαρθούν τρως τεφλόν .
Καλή όρεξη.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Λοιπόν... 21 εκ. διάμετρο x 11 εκ. ύψος
Η εστία που έχει μαζί κάνει δουλειά για να φτιάξεις κάτι ή χρειάζεσαι οπωσδίποτε γκαζάκι?
Σε παραγγελίες το συγκεκριμένο κατάστημα είναι οκ? Μπορώ να πραγματοποιήσω την παραγγελία μου?
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
κουβαλαμε μια κατσαρόλα, ,,,,,,για μακαρόνια, ρύζια, τραχανά δες κλπ......για περίπου 5-8ατομα
και στα κατσαρόλα και που λειτουργεί ο Καλφ μαγειρεύω τα παρελκόμενα, ,,,,σάλτσες, τηγανιες, κλπ.....

μια χαρά είναι, ,,,,για μας

τώρα για ένα δύο άτομα ένα τέτοιο σετ είναι ζάχαρη,,,,δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω,,,,,,

γενικά όσο περισσότερο ταξιδευεις και τρως σε σκηνακι ....τόσο λιγότερα θες να κουβαλάς, κάνεις πατέντες.....με μπουκάλια, κονσέρβες. ..χαχαχααααα

ότι θες ρώτα, ,,,,ακόμα και συνταγές σου γραφω........αρκουδομαμαλακης ένα πράμα σε λεΩ
Αναμένουμε για σούπερ ευκολοσυνταγές κύριε αρκουδομαμαλάκη! :D
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Άλεξ, το 2ο σετ που έβαλες το έχω πάρει αλλά με το ζόρι χώρεσαν τα 250 γραμμάρια (λασπωμένα) τορτελίνια που έφτιαξα στην εστία οινοπνεύματος, την οποία αναγκάστηκα να ξαναγεμίσω στη μέση του ψησίματος. Και δεν φύσαγε και ιδιαίτερα. Βέβαια πιάνει πολύ λίγο χώρο...

Γιάννη πολύ χρήσιμη πληροφορία, οπότε το πρώτο σετ αποσύρετε..
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Προσωπικά χρησιμοποιώ το κιτάκι της MSR Quick 2 System cooking set..θα βρείς πληροφορίες στο σάϊτ της touratech..είναι ακριβούτσικο αλλά πιστεύω αξίζει..μπορείς να μαγειρέψεις 500gr κοφτό μακαρονάκι στη κατσαρολίτσα των 2,5lit..
Πηγαίνει πολύ ψηλά σε τιμή το συγκεκριμένο..
 
Reactions: VDR

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Καλησπέρα, απλές αρχές της Κατσαρόλας....
Οπωσδήποτε αλουμίνιο ( τα ινοξ δεν βράζουν ποτέ)
Αρκετά μεγάλο γιατί όλα φουσκώνουν και μπορείς να βάλεις και τα τυριά για τρως απο ένα σκέυος
Τα ανοδιωμένα είναι πιο γερά και πιο υγιεινά απο το τελούν αλλά κολλάνε εύκολα τα φαγητά .
Τα τεφλόν καθαρίζουν εύκολα αλλά εαν γδαρθούν τρως τεφλόν .
Καλή όρεξη.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Δημήτρη.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Η εστία που έχει μαζί κάνει δουλειά για να φτιάξεις κάτι ή χρειάζεσαι οπωσδίποτε γκαζάκι?
Σε παραγγελίες το συγκεκριμένο κατάστημα είναι οκ? Μπορώ να πραγματοποιήσω την παραγγελία μου?
Η αλήθεια είναι ότι την εστία δεν την χρησιμοποιήσαμε, αλλά μαγειρεύαμε με εστία γκαζιού στην οποία βιδώναμε φιαλάκι του el greco.
Όσον αφορά το κατάστημα, μια χαρά είναι, απλά τώρα με τον έλεγχο κεφαλαίου δεν ξέρω τι γίνεται...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η εστία που έχει μαζί κάνει δουλειά για να φτιάξεις κάτι ή χρειάζεσαι οπωσδίποτε γκαζάκι?
Σε παραγγελίες το συγκεκριμένο κατάστημα είναι οκ? Μπορώ να πραγματοποιήσω την παραγγελία μου?


Τορτελινια αλά κρεμ σε 20 λεπτά
Καφεδάκι διπλό ελληνικό σε 10
Καύσιμο .....οινόπνευμα
Μάλλον λοσιόν ...:p

advφον!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τορτελινια αλά κρεμ σε 20 λεπτά
Καφεδάκι διπλό ελληνικό σε 10
Καύσιμο .....οινόπνευμα
Μάλλον λοσιόν ...:p

advφον!!
Είναι η προστασία από τον αέρα μάλλον.
Παρόλο που οι εστίες μας είναι οι ίδιες, το σετάκι που έχεις έχει πολύ καλύτερη προστασία και συνεπώς λιγότερες απώλειες θερμότητας. Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, για να βράσω τα τορτελινάκια μου το ξαναγεμίζω στο 15λεπτο.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom