Τα Κατσαρολάκια

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Λοιπόν άντε ν αρχίσουμε τα φόρουμ μαγειρέματα.
Δηλώστε συμμετοχή για τον διαγωνισμό.
Θα πρέπει μέσα στο μισάωρο να ετοιμαστεί το γεύμα
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Χρησιμοποιώ αρκετό καιρό αυτά:
https://www.hobbi.gr/karavana-dipli-inox-compass-p-11048.html

Βράζω μακαρόνια τραχανά κτλ, ενώ τα υπόλοιπα 2 μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τα συνοδευτικά. Κατά την αποθήκευση στο σάκο, βάζεις μέσα διαφορά αντικείμενα εξοικονομώντας χώρο. Απέφυγα το αλουμίνιο καθώς δεν είναι υγιεινό για μαγείρεμα, ενώ τα σκευή με αντικολλητική επίστρωση ''γδέρνονται'' όταν χρησιμοποιούνται & σαν πιάτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stamulee

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
KTM 950 Adventure
σκέφτομαι να πάρω ένα κατσαρολάκι τέτοιο ώστε να μην πιάνει πολύ χώρο ικανό να χωρέσει φαγητό για 2 άτομα. Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το υλικό. Διαβάζω ότι το αλουμίνιο όταν ανεβάσει θερμοκρασία βγάζει μια ουσία κακή για τον οργανισμό μας και ότι επι της ουσίας είναι μόνο για να ζεστάνεις κάτι και όχι για να μαγειρέψεις. Γνωρίζετε κάτι? το stainless steel είναι καλύτερο ?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ έχω ένα σετ από τιτάνιο, το οποίο ζεσταινει πολύ γρήγορα είναι πανάλαφρο και δεν βγάζει περίεργες ουσίες.
Ειμαι από κινητό και δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τον τύπο, αλλά θα το κάνω αργότερα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγώ έχω ένα σετ από τιτάνιο, το οποίο ζεσταινει πολύ γρήγορα είναι πανάλαφρο και δεν βγάζει περίεργες ουσίες.
Ειμαι από κινητό και δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τον τύπο, αλλά θα το κάνω αργότερα
Τιτάνιο!!!!!!!!!!!
Τι είπες τώρα!!!!!!!!!
Και εγώ νόμιζα ότι τα τιτάνια είναι για λάμες σπασιματων
...........
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τιτάνιο!!!!!!!!!!!
Τι είπες τώρα!!!!!!!!!
Και εγώ νόμιζα ότι τα τιτάνια είναι για λάμες σπασιματων
...........
Τιτανιο και χρυσος αντρα μου.
Τι νομιζες?
Οπου να ναι θα τρωμε?:cool:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
μεσα στο καλοκαιρι ειχα παρει ενα σετακι απο τα Lidl με 2 κατσαρολακια,2 ποτηρακια και 2 πιατακια σε τιμη χωμα.
δοκιμαστηκαν στις διακοπες 2 φορες και ηταν μια χαρα.
τωρα απο υλικο,ιδεα δεν εχω τι ειναι.θα τα ξαναβγαλει καποια στιγμη αλλα φανταζομαι θα αργησει.
 

CelioGR

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
KTM 790 Adv R
Ωραία, άλλο ένα thread που μπορώ να εκδηλώσω την αγάπη μου για gadgets, camping και φαγητό (η γυναίκα μου χρησιμοποιεί άλλη περιγραφή που άπτεται της ψυχιατρικής και της πνευματικής ικανότητας).

Βασικό σετ σε κάθε βόλτα:
  • Jet Boil Zip, βράζει ένα λίτρο νερό σε 1 λεπτό δεν παει να φυσά τυφώνας, δες εδώ. Καλύπτει βασικές ανάγκες, καφέ, τσαγιού (και σούπας και φαγητών freeze dried. Μικρά βιδωτά γκαζακια σε καταστήματα camping και ορειβατικά. Γεια άλλη κατσαρόλα ή τηγάνι χρειάζεται και τη βασούλα.
  • Επειδή πάνω από όλα ο καφές, χειροκίνητη μηχανή espresso Wacaco. Δέχεται και καφέ χύμα για εσπρεσσο αλλά και καπσουλα για μηχανή Nespresso.
  • Αν είναι να μαγειρέψω παίρνω το σετ της Sea&Summit που έχει κατσαρόλα, πιάτο, μπολ και κούπα, όλα πτυσσόμενα και μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο.
  • Για πρωινό παίρνω ένα μεγάλο επαναχρησιμοποιούμενο μπουκάλι νερού hiking σαν αυτό (δουλεύει και μπουκάλι νερού από ποδήλατο) και βάζω δύο αβγά με μπόλικο χαρτί κουζίνας (σφιχτά τυλιγμένα αλλά όχι πολύ). σε κατσάβραχα με την μηχανή να πέφτει κάθε λίγο, δεν έσπασε τίποτα.
Τέλος, όταν το επιτρέπει το περιβάλλον και ο χώρος στη μηχανή έχω φορητή ψησταριά UCO Grilliput. Τη μπριζόλα τη βάζω (παγωμένη αν είναι από το σπίτι ή αλλιώς κρύα αν βρω κρεοπωλείο ή SM πριν το camping) σε κουτί φελιζόλ από παγωτό μέσα σε ισοθερμική τσάντα από super market. Με τα δάση και τις πυρκαγιές όμως στην Ελλάδα, δεν το βλέπω να τη χρησιμοποιώ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ωραία, άλλο ένα thread που μπορώ να εκδηλώσω την αγάπη μου για gadgets, camping και φαγητό (η γυναίκα μου χρησιμοποιεί άλλη περιγραφή που άπτεται της ψυχιατρικής και της πνευματικής ικανότητας).

Βασικό σετ σε κάθε βόλτα:
  • Jet Boil Zip, βράζει ένα λίτρο νερό σε 1 λεπτό δεν παει να φυσά τυφώνας, δες εδώ. Καλύπτει βασικές ανάγκες, καφέ, τσαγιού (και σούπας και φαγητών freeze dried. Μικρά βιδωτά γκαζακια σε καταστήματα camping και ορειβατικά. Γεια άλλη κατσαρόλα ή τηγάνι χρειάζεται και τη βασούλα.
  • Επειδή πάνω από όλα ο καφές, χειροκίνητη μηχανή espresso Wacaco. Δέχεται και καφέ χύμα για εσπρεσσο αλλά και καπσουλα για μηχανή Nespresso.
  • Αν είναι να μαγειρέψω παίρνω το σετ της Sea&Summit που έχει κατσαρόλα, πιάτο, μπολ και κούπα, όλα πτυσσόμενα και μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο.
  • Για πρωινό παίρνω ένα μεγάλο επαναχρησιμοποιούμενο μπουκάλι νερού hiking σαν αυτό (δουλεύει και μπουκάλι νερού από ποδήλατο) και βάζω δύο αβγά με μπόλικο χαρτί κουζίνας (σφιχτά τυλιγμένα αλλά όχι πολύ). σε κατσάβραχα με την μηχανή να πέφτει κάθε λίγο, δεν έσπασε τίποτα.
Τέλος, όταν το επιτρέπει το περιβάλλον και ο χώρος στη μηχανή έχω φορητή ψησταριά UCO Grilliput. Τη μπριζόλα τη βάζω (παγωμένη αν είναι από το σπίτι ή αλλιώς κρύα αν βρω κρεοπωλείο ή SM πριν το camping) σε κουτί φελιζόλ από παγωτό μέσα σε ισοθερμική τσάντα από super market. Με τα δάση και τις πυρκαγιές όμως στην Ελλάδα, δεν το βλέπω να τη χρησιμοποιώ
Θα μου άρεσε να ταξιδεύω μαζί σου !!!!
Είσαι τόσο τυπικός και οργανωτικός που δεν θα χρειαζόταν να φέρω σχεδόν τίποτα ..........!!!!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Θα μου άρεσε να ταξιδεύω μαζί σου !!!!
Είσαι τόσο τυπικός και οργανωτικός που δεν θα χρειαζόταν να φέρω σχεδόν τίποτα ..........!!!!!!
Εμενα,για να πω την αληθεια,με τρομαζει.:secret:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τα πολλα καλαμπαλικια οντως με τρομαζουν.Τι κανω λοιπον γα να μην κουβαλαω περιττο βαρος.

Ψυγειακι μαλακο ισοθερμικο με μπουκαλακια νερο αντι παγοκυψελων.Κανουν δουλεια και το πινω οταν ξεπαγωσει.

Ξηρα τροφη που δεν εχει αναγκη και κατα προτιμηση κριτσινια ολικης.Αυγα ετοιμα βρασμενα και καμμια κονσερβα την οποια ζεσταινω με βαμβακι ποτισμενο σε ζηπελαιο σε ενα λεπτο.Ενα πηρουνι μου ειναι αρκετο. Καλη λυση ειναι και οι κυβοι που αναβουμε το τζακι.Προτιμω τα ψαρικα,οπως τονο η σκουμπρι, που δεν χρειαζονται ζεσταμα και δεν ειναι τοσο ευαισθητα στις υψηλες θερμοκρασιες.

Καφεδακι νες σε φακελακι.Μιας και τον πινω σκετο δεν χρειαζομαι ζαχαρες,γαλατα κλπ.Πολλες φορες τον κανω σε μπουκαλακι νερου για να τον παιρνω μαζι μου.

Οταν θελω να ψησω καρφωνω το κρεας η τα λαχανικα με ενα λεπτο κλαδι και τα βαζω πανω απο τα καρβουνα,η ορθια διπλα οπως κανουμε το αντικρυστο.Αν θυμηθω να παρω συρμα μαζι μου κανω αυτοσχεδια ψησταρια.Η καρφωνω ξυλαρακια στο χωμα και το κανω σαν ιστο αραχνης...ας πουμε,η φτιαχνω ενα τριγωνο και τυλιγω το συρμα κατι σαν ρακετα τενις και γινεται η δουλεια.

Αν χρειαστει να βρασω νερο,πραγμα σπανιο,κρεμαω ενα μπουκαλι νερο 30εκατοστα πανω απο την φωτια,η κοβω κανα τενεκεδακι αναψυκτικο και το κανω μπρικι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στις πολυήμερες εξορμήσεις τα σετ μαγειρέματος είναι... Μονόδρομος.
Πρακτικότητα και ποιότητα στο μαγείρεμα.
Η κυρά λενη το έχει ευχαριστηθει



Advphone....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kατσαρολικα το σετακι απο Lidl αλλα και κατι μυστηρια που χρησιμοποιουσαν οι Ινδοι εργατες κατω για να κουβαλανε το φαγητο τους, σαν καραβανες μικρες. Επισης ενα μινι τηγανακι με σπαστο μπρατσο απο αλυσιδα Daiso Japan, βλεπε ξερω γω τυπου Ολα 1 ευρω δικο μας.
Ψυγειακι κι εγω μαλακο ισοθερμικο με παγωμενα μπουκαλια νερου.

Γκαϊφες ελληνικος, με σουπερ ντουπερ στοφιτσα απο Κινα, που δουλευει με φωτιστικο οινοπνευμα (καιει ελαχιστο καθε φορα) και βραζει μπρικι με νερο σε ελαχιστο χρονο.

Camping Picnic Stove Mini Incinerator Spirit Burner Alcohol Portable Outdoor KS | eBay
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Ωραία, άλλο ένα thread που μπορώ να εκδηλώσω την αγάπη μου για gadgets, camping και φαγητό (η γυναίκα μου χρησιμοποιεί άλλη περιγραφή που άπτεται της ψυχιατρικής και της πνευματικής ικανότητας).

Βασικό σετ σε κάθε βόλτα:
  • Jet Boil Zip, βράζει ένα λίτρο νερό σε 1 λεπτό δεν παει να φυσά τυφώνας, δες εδώ. Καλύπτει βασικές ανάγκες, καφέ, τσαγιού (και σούπας και φαγητών freeze dried. Μικρά βιδωτά γκαζακια σε καταστήματα camping και ορειβατικά. Γεια άλλη κατσαρόλα ή τηγάνι χρειάζεται και τη βασούλα.
  • Επειδή πάνω από όλα ο καφές, χειροκίνητη μηχανή espresso Wacaco. Δέχεται και καφέ χύμα για εσπρεσσο αλλά και καπσουλα για μηχανή Nespresso.
  • Αν είναι να μαγειρέψω παίρνω το σετ της Sea&Summit που έχει κατσαρόλα, πιάτο, μπολ και κούπα, όλα πτυσσόμενα και μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο.
  • Για πρωινό παίρνω ένα μεγάλο επαναχρησιμοποιούμενο μπουκάλι νερού hiking σαν αυτό (δουλεύει και μπουκάλι νερού από ποδήλατο) και βάζω δύο αβγά με μπόλικο χαρτί κουζίνας (σφιχτά τυλιγμένα αλλά όχι πολύ). σε κατσάβραχα με την μηχανή να πέφτει κάθε λίγο, δεν έσπασε τίποτα.
Τέλος, όταν το επιτρέπει το περιβάλλον και ο χώρος στη μηχανή έχω φορητή ψησταριά UCO Grilliput. Τη μπριζόλα τη βάζω (παγωμένη αν είναι από το σπίτι ή αλλιώς κρύα αν βρω κρεοπωλείο ή SM πριν το camping) σε κουτί φελιζόλ από παγωτό μέσα σε ισοθερμική τσάντα από super market. Με τα δάση και τις πυρκαγιές όμως στην Ελλάδα, δεν το βλέπω να τη χρησιμοποιώ
Το jetboil ειναι στα άμεσα σχέδιά μου.Θα ήθελα να φτιάχνω καφέ φίλτρου.Υπάρχει τρόπος να το συνδυάσω κάπως;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το jetboil ειναι στα άμεσα σχέδιά μου.Θα ήθελα να φτιάχνω καφέ φίλτρου.Υπάρχει τρόπος να το συνδυάσω κάπως;
Νομίζω ο πιο εύκολος τρόπος είναι ένα Aeropress. Μικρό με μηδέν βάρος και με λίγο πειραματισμό μπορείς να φτιάχνεις φοβερό καφέ.



Εντωμεταξύ το θέμα δεν το είχα δει, και ότι σκεφτόμουν να ρωτήσω ιδέες για μαγείρεμα στην φύση, και συνταγές και εξοπλισμό γενικά.
 
Top Bottom