Τα πάντα για τα 690...

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
2 κιλά το άτομο ή για όλους ???θα τσιμπήσουμε ή θα φάμε??
1)Αν φερεις 2 κιλα , 2 αλογα θα παρεις... ετσι παει...

2)Ποσα σωληνακια περισευουν ? Μετρησε και κανε την μετατροπη σε λουκανικα.

3) τζακικια, αλοιφες, τυρια κτλ, οτι λεει το pdf του onroad .

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλησπέρα στην παρέα,
αρχίζω και γω τις ερωτήσεις, στην παρέα των 690άρηδων...

- με το γρανάζωμα, έχετε κάνει τίποτα ? παραείναι μακρύ το μηχανάκι ... στο χώμα βλέπω στεναχώριες ...

- έβαλα το τελικό της WINGS, δε λέω ... ομορφο. ελαφρύ, μικρό. Νομίζω όμως ότι χαμηλά το μηχανάκι χάλασε ...
είχε - έχει κανείς παρόμοιο θέμα ? μεσαιο-ψηλά σκοτώνει, αλλά χαμηλά μου φαίνεται λίγο χειρότερο
ο Goratz λέει, no need remapping ... :roflmao:
- έχει κάνεις από την παρέα, τελευταία γενιά '19 +, και που κάνει σέρβις ? μιλάω για εξουσιοδοτημένα
καθώς έχω το "βάσανο" της εγγύησης ...
Αυτό με τα συνεργεία ΚΤΜ, μεγάλο βάσανο ... όπου έχω πάει, πίκρα ... πολύ θεωρία, και ουσία λίγη ... δεν θα πω μηδέν ...
Ένα παλικάρι στα Γρεβενά είναι αστέρι, αλλά μας πέφτει λίγο μακριά ...:ha
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
dtz θα σου στείλω κατάλογο με το μενού και μετά θα τα μάθεις όλα .

Δύσκολο να έχει κάποιος τόσο καινούργιο εργαλείο αλλά δεν θέλει κ τίποτα σοβαρό στο σέρβις , ένα λάδι κ ένα φίλτρο όπου κ να πας , ξέρουν να το κάνουν .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
καλησπέρα στην παρέα,
αρχίζω και γω τις ερωτήσεις, στην παρέα των 690άρηδων...

- με το γρανάζωμα, έχετε κάνει τίποτα ? παραείναι μακρύ το μηχανάκι ... στο χώμα βλέπω στεναχώριες ...

- έβαλα το τελικό της WINGS, δε λέω ... ομορφο. ελαφρύ, μικρό. Νομίζω όμως ότι χαμηλά το μηχανάκι χάλασε ...
είχε - έχει κανείς παρόμοιο θέμα ? μεσαιο-ψηλά σκοτώνει, αλλά χαμηλά μου φαίνεται λίγο χειρότερο
ο Goratz λέει, no need remapping ... :roflmao:
- έχει κάνεις από την παρέα, τελευταία γενιά '19 +, και που κάνει σέρβις ? μιλάω για εξουσιοδοτημένα
καθώς έχω το "βάσανο" της εγγύησης ...
Αυτό με τα συνεργεία ΚΤΜ, μεγάλο βάσανο ... όπου έχω πάει, πίκρα ... πολύ θεωρία, και ουσία λίγη ... δεν θα πω μηδέν ...
Ένα παλικάρι στα Γρεβενά είναι αστέρι, αλλά μας πέφτει λίγο μακριά ...:ha
Mήτσε ,παίζει να χει χάρτη κλειδωμένο (Low Map) για ροντάρισμα ,γι'αυτό σου φαίνεται κούφιο χαμηλά.
Ουσιαστικά ,όσο κ να ανοίγεις εσύ το γκαζι ,είναι κομμένο από το πρόγραμμα.
Πάρε ενα τηλ κ ρώτα για σιγουριά ,κ ρώτα αν ισχύει ,κι αν το ξεκλειδώνουν στο 1ο σερβις,

Αν δεν... ,κ είναι ανοιχτό ,άλλαξε χάρτη Μήτσε.
4 έχει.

Το γρανάζωμα ,άστο να το δεις μετά το στρώσιμο ,κ με τον Performance Map
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Mήτσε ,παίζει να χει χάρτη κλειδωμένο (Low Map) για ροντάρισμα ,γι'αυτό σου φαίνεται κούφιο χαμηλά.
Ουσιαστικά ,όσο κ να ανοίγεις εσύ το γκαζι ,είναι κομμένο από το πρόγραμμα.
Πάρε ενα τηλ κ ρώτα για σιγουριά ,κ ρώτα αν ισχύει ,κι αν το ξεκλειδώνουν στο 1ο σερβις,

Αν δεν... ,κ είναι ανοιχτό ,άλλαξε χάρτη Μήτσε.
4 έχει.

Το γρανάζωμα ,άστο να το δεις μετά το στρώσιμο ,κ με τον Performance Map
thanks Κωστή ! από την άλλη εβδομάδα, θα αρχίσω τα τηλέφωνα, γιατί το μηχανάκι έχει ακόμα 400 χλμ.
σκεφτομαι στα 500, να κανω μια αλλαγή μονος μου, να δω τι γινεται και στα 1000 παω για το ΄΄σερβις'' ...
το θέμα είναι που ...:roflmao:
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
thanks Κωστή ! από την άλλη εβδομάδα, θα αρχίσω τα τηλέφωνα, γιατί το μηχανάκι έχει ακόμα 400 χλμ.
σκεφτομαι στα 500, να κανω μια αλλαγή μονος μου, να δω τι γινεται και στα 1000 παω για το ΄΄σερβις'' ...
το θέμα είναι που ...:roflmao:
Καλή ερώτηση...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Mήτσε ,παίζει να χει χάρτη κλειδωμένο (Low Map) για ροντάρισμα ,γι'αυτό σου φαίνεται κούφιο χαμηλά.
Ουσιαστικά ,όσο κ να ανοίγεις εσύ το γκαζι ,είναι κομμένο από το πρόγραμμα.
Πάρε ενα τηλ κ ρώτα για σιγουριά ,κ ρώτα αν ισχύει ,κι αν το ξεκλειδώνουν στο 1ο σερβις,

Αν δεν... ,κ είναι ανοιχτό ,άλλαξε χάρτη Μήτσε.
4 έχει.

Το γρανάζωμα ,άστο να το δεις μετά το στρώσιμο ,κ με τον Performance Map
Αυτά τραβάνε όταν πάνε βόλτα με τον γκαντι... Τους φαίνονται ψοφιμια :nnj:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
thanks Κωστή ! από την άλλη εβδομάδα, θα αρχίσω τα τηλέφωνα, γιατί το μηχανάκι έχει ακόμα 400 χλμ.
σκεφτομαι στα 500, να κανω μια αλλαγή μονος μου, να δω τι γινεται και στα 1000 παω για το ΄΄σερβις'' ...
το θέμα είναι που ...:roflmao:
ΜΗΝ αλλάξεις λάδια στα 500.
Ασε το λάδι ρονταρίσματος να κάνει τη δουλειά του μεχρι τα 1000.
Μόνο φρόντισε με κάποιον τρόπο -όπου το κάνεις- να σιγουρέψεις οτι θα βγούν ΟΛΕΣ οι τάπες ,ΟΛΕΣ οι σίτες ,και ΟΛΑ τα φίλτρα ,για να καθαρίσει σωστά το κύκλωμα.
Αν είσαι από πάνω ,ΜΗΝ κοιτάξεις τη μαγνητική τάπα κ τις σίτες ,γιατί θα τρομάξεις απ'το γρέζι. :laugh:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
ΜΗΝ αλλάξεις λάδια στα 500.
Ασε το λάδι ρονταρίσματος να κάνει τη δουλειά του μεχρι τα 1000.
Μόνο φρόντισε με κάποιον τρόπο -όπου το κάνεις- να σιγουρέψεις οτι θα βγούν ΟΛΕΣ οι τάπες ,ΟΛΕΣ οι σίτες ,και ΟΛΑ τα φίλτρα ,για να καθαρίσει σωστά το κύκλωμα.
Αν είσαι από πάνω ,ΜΗΝ κοιτάξεις τη μαγνητική τάπα κ τις σίτες ,γιατί θα τρομάξεις απ'το γρέζι. :laugh:
:ha μη σκας δεν τρομάζω τόσο εύκολα ... πέρσι έκανα γενική ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ στο 350 ... εκει να δεις τις 2-3 πρώτες αλλαγές
λαδιών ... σαν σκατζοχοιρος εβγαινε η τάπα ...:roflmao:
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
καλησπέρα στην παρέα,
αρχίζω και γω τις ερωτήσεις, στην παρέα των 690άρηδων...

- με το γρανάζωμα, έχετε κάνει τίποτα ? παραείναι μακρύ το μηχανάκι ... στο χώμα βλέπω στεναχώριες ...

- έβαλα το τελικό της WINGS, δε λέω ... ομορφο. ελαφρύ, μικρό. Νομίζω όμως ότι χαμηλά το μηχανάκι χάλασε ...
είχε - έχει κανείς παρόμοιο θέμα ? μεσαιο-ψηλά σκοτώνει, αλλά χαμηλά μου φαίνεται λίγο χειρότερο
ο Goratz λέει, no need remapping ...
- έχει κάνεις από την παρέα, τελευταία γενιά '19 +, και που κάνει σέρβις ? μιλάω για εξουσιοδοτημένα
καθώς έχω το "βάσανο" της εγγύησης ...
Αυτό με τα συνεργεία ΚΤΜ, μεγάλο βάσανο ... όπου έχω πάει, πίκρα ... πολύ θεωρία, και ουσία λίγη ... δεν θα πω μηδέν ...
Ένα παλικάρι στα Γρεβενά είναι αστέρι, αλλά μας πέφτει λίγο μακριά ...:ha
Τι γρανάζωμα φοράει το μηχανάκι?

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
thanks Κωστή ! από την άλλη εβδομάδα, θα αρχίσω τα τηλέφωνα, γιατί το μηχανάκι έχει ακόμα 400 χλμ.
σκεφτομαι στα 500, να κανω μια αλλαγή μονος μου, να δω τι γινεται και στα 1000 παω για το ΄΄σερβις'' ...
το θέμα είναι που ...:roflmao:
το καλοκαίρι που έκανα το 1ο σερβις στο 701, μoυ είπε ότι πρέπει να ξεπεράσω τα 800 ΚΜ για το πρωτο σερβις. Μετά τα 800 ΚΜ μπορεί να καταχωρηθεί το σερβις (γιατί πέρα από βιβλίο πρέπει να καταχωρηθεί για ψηφιακά). Είμαι σίγουρος το ίδιο ισχύει για το 690.

επίσης συμφωνώ με το σχόλιο του el-gatto. Μετά το σερβις είδα κι εγω διαφορά, η μηχανή τραβούσε καλύτερα (μου είπε ότι αλλάζει χάρτη στο σερβις ρονταρίσματος).
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Τι γρανάζωμα φοράει το μηχανάκι?

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
δεν έχω ιδέα ... νομίζω 15/45, εδώ και μια βδομάδα που το πήρα, λέω να μετρήσω, αλλά ... :ha
στο manual δεν είδα να γράφει ...
πάντως η 1η είναι πολύ μακριά, και χθες όπως ανέβαινα εθνική, ανοίγω λίγο "καπως" είδα στο κοντερ 145 ΑΜΕΣΩΣ ...
σκέφτομαι το μπροστινό να το αφήσω και πίσω να δοκιμάσω ενα 48άρι ... απλά θα θέλω και αλυσίδα ... :D
και κάτι παιδιά (και τι παιδιά ... πυροβολημένα ...) που είδα στο Thumbertalk, με 15/48 τα κάνουν όλοι
η αλήθεια είναι τι θες κάνεις, αναλογα παει και το γραναζωμα
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
δεν έχω ιδέα ... νομίζω 15/45, εδώ και μια βδομάδα που το πήρα, λέω να μετρήσω, αλλά ... :ha
στο manual δεν είδα να γράφει ...
πάντως η 1η είναι πολύ μακριά, και χθες όπως ανέβαινα εθνική, ανοίγω λίγο "καπως" είδα στο κοντερ 145 ΑΜΕΣΩΣ ...
σκέφτομαι το μπροστινό να το αφήσω και πίσω να δοκιμάσω ενα 48άρι ... απλά θα θέλω και αλυσίδα ... :D
και κάτι παιδιά (και τι παιδιά ... πυροβολημένα ...) που είδα στο Thumbertalk, με 15/48 τα κάνουν όλοι
η αλήθεια είναι τι θες κάνεις, αναλογα παει και το γραναζωμα
15 45 φοράνε τα 2008. Από τα και μετά τα κάνανε 15 50. Για δες το

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
15 45 φοράνε τα 2008. Από τα και μετά τα κάνανε 15 50. Για δες το

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αν δεν ήμουν με το σώβρακο, θα πήγαινα στο parking ΤΩΡΑ ... :ha
λοιπόν αύριο θα ξέρω ... τέλος, δεν είναι κατάσταση αυτή ... :)
μου ήρθε απάντηση πάντως, η αλυσιδα του δεν φτάνει για 15/48 ... :wacky: οποτε μαλλον είναι 15/45
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
αν δεν ήμουν με το σώβρακο, θα πήγαινα στο parking ΤΩΡΑ ... :ha
λοιπόν αύριο θα ξέρω ... τέλος, δεν είναι κατάσταση αυτή ... :)
μου ήρθε απάντηση πάντως, η αλυσιδα του δεν φτάνει για 15/48 ... :wacky: οποτε μαλλον είναι 15/45
Αν ειναι 15/50 σε βλεπω να βαζεις πισω 19αρι ιντσων γραναζι. :hh:
Δεν θα κοιμηθεις αποψε.
Θα μετρας τα δοντια στα προβατακια:ha
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
15/46 λεει το μανιουαλ του 2020.
ευχαριστώ Κώστα ! που το είδες, να κοιτάξω κι εγώ στο δικό μου pdf ? δεν μπορεί, το ίδιο θα είναι
 
Top Bottom