Τα πάντα για τα 690...

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρων, Μητσο-gpz διαθεσιμος :p

Σε συγκριση με το 700, το 690 ειναι αλλο μηχανακι. Εγω προσωπικα δε θα μπορουσα νο το παω οπως μπορει να παει στο χωμα στα καταλληλα χερια, ουτε και το 700. Αλλα το Τ700 ειναι 2κυλινδρο και πολυ περισοτερο all rounder μηχανακι με rally look, οποτε μεταξυ των δυο για μενα ..Τ700 δαγκωτο :ok:
Θα το λατρέψεις το 690..
Μην πέφτεις στην παγίδα της σύγκρισης - απόκτησης-χρήσης.

Ειδικό εργαλείο και παντού κορυφαιο
Κορυφαίο για αυτό που το κατασκευασαν....Φυσικα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ορθον.
Το εκανα μια βολτα τι καινουργιο και εχει περισσοτερο γκαζι απο τα προηγουμενα...
Πως σου φάνηκαν οι αναρτήσεις, σε σχέση πάντα με το δικό σου?
Ειδες διαφορά στην λειτουργία του κινητήρα χαμηλά?
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Και εγώ πιστεύω ότι το Τ700 είναι πιο allround μηχανάκι.
Από τα test ride που είχα κάνει σε 700 & 690 (σε χώμα πάντα) θεωρώ ότι το 690 είναι λίγο καλύτερο.
Τι δεν μου άρεσε στο καινούργιο 690, μια μεγάλη τρύπα στην ροπή στις μεσαίες στροφές ενώ το 700 ήταν πιο γραμμικό παντού αλλά και πιο αδύναμο (σχέση ίππων/βάρους).
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε 690 (2008+ model) vs 690(2021) vs T700 με εναλλαγές οδηγών.
Ήρεμα μιλάω
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Πως σου φάνηκαν οι αναρτήσεις, σε σχέση πάντα με το δικό σου?
Ειδες διαφορά στην λειτουργία του κινητήρα χαμηλά?
Ηταν test drive εντος πολης οποτε δεν δοκιμασα κατι.
Χαμηλά δεν παρατηρησα κατι, ειχε πολυ γκαζι που επαθα πλακα.Επισεις δεν εχει κραδασμους για μονοκυλινδρο.
Σιγουρα θα ειναι κουφιο χαμηλα στο χωμα και δεν νομιζω να εχουν αλλαξει σχεσεις στο σασμαν σε σχση με του 08.

Εγω θα το αγοραζα, οχι ομως για μακρινες βολτες τυπου 200χλμ και ανω.
Στο χωμα ραβει....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ηταν test drive εντος πολης οποτε δεν δοκιμασα κατι.
Χαμηλά δεν παρατηρησα κατι, ειχε πολυ γκαζι που επαθα πλακα.Επισεις δεν εχει κραδασμους για μονοκυλινδρο.
Σιγουρα θα ειναι κουφιο χαμηλα στο χωμα και δεν νομιζω να εχουν αλλαξει σχεσεις στο σασμαν σε σχση με του 08.

Εγω θα το αγοραζα, οχι ομως για μακρινες βολτες τυπου 200χλμ και ανω.
Στο χωμα ραβει....
Αυτό ακριβώς κατάλαβα και εγώ.
Ο Μήτσος βέβαια κάτι σκαλισε στο πρώτο σέρβις και νομίζω είναι γεμάτο παντού, αλλά αυτό μετά τις μεσαίες που βρίσκει την δύναμη του, πραγματικά είναι τρομακτικο

Νομίζω και οι αναρτήσεις είναι από το πάνω πάνω ράφι της wp
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Αυτό ακριβώς κατάλαβα και εγώ.
Ο Μήτσος βέβαια κάτι σκαλισε στο πρώτο σέρβις και νομίζω είναι γεμάτο παντού, αλλά αυτό μετά τις μεσαίες που βρίσκει την δύναμη του, πραγματικά είναι τρομακτικο

Νομίζω και οι αναρτήσεις είναι από το πάνω πάνω ράφι της wp
εσύ όταν το έκανες βολτα, εκτός από το μπροστινό γρανάζι που ήταν 14άρι, είχε βγεί και ο "λ" και το μηχανακι δουλευε ΟΠΩΣ πρέπει ...
γέμιζε αμέσως με το ξεκινημα, μεχρι όσο αντέχεις ...
δυστυχώς όμως το πριζάκι για την καταργηση του σενσορα λ/Ο2 δεν δουλεψε, και αναβε το check engine.
Ενημέρωσα τα παιδιά στη SMART MOTO, και μου είπαν να τον βγαλω και να τον στείλω πίσω να το δουν,
οπότε πάλι, υπάρχει αυτό το μικρό κόμπιασμα όταν ξεκινάς
Ελπίζω να λυθεί σύντομα, για να ξαναβγαλω τον "λ", και να τελειώσουμε και μ αυτό :D γιατί το μηχανακι δεν πάει βήμα ... :roflmao::roflmao::roflmao:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Πάντως, ωραία είναι η κουβεντούλα, αλλά μήπως, να κανονίζαμε καμιά βόλτα, να τα λεγαμε όλα αυτά από κοντά ... ?
Θα ριξουμε τρελλο γέλιο, και θα βολτάρουμε κιόλας ... γιατί το troffy πέφτει μακριά ακόμα ...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Νομίζω και οι αναρτήσεις είναι από το πάνω πάνω ράφι της wp
Σωστά, οι αναρτήσεις είναι από το πάνω ράφι, υπάρχει ένα ακόμη ράφι για αναβάθμιση αλλά εκεί ξεφεύγει η τιμή (του στυλ 2500 ευρω)
Εγώ την παραλαμβάνω την άλλη εβδομάδα με αναβαθμισμένο ελατήριο, για αναβάτες 105 - 115 kg που τρώνε όλο το φαγητό.
Το μαμά είναι για 75 - 85 kg.

Επισυνάπτω έναν οδηγό για όλες τις χρονολογίες. Και το 2021 μοντέλο που λείπει από τη λίστα, ίδιες αναρτήσεις με του '20 έχει.
 

Attachments

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...
Επισυνάπτω έναν οδηγό για όλες τις χρονολογίες. Και το 2021 μοντέλο που λείπει από τη λίστα, ίδιες αναρτήσεις με του '20 έχει.
...άρα τα 19 / 20 / 21 είναι ίδια,
σωστά;;;
/// Β
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ερωτηξη για Μητσο dtz και οποιον αλλο εχει οδηγησει εκτεταμενα 690 απο το 2019 και μετα. Εχοντας οδηγησει του 2008, το βρηκα εξαιρετικα "νευρικο" σε ταχυτητες πανω απο 120-130χμω (με ντεμι λαστιχα) σε βαθμο που κανει ταξιδι στην ασφαλτο με τετοιες ταχυτητες απαγορευτικο. Ο Γατος el-Gatto μουχε πει οτι ειχε διορθωσει το δικο του με καποια κολπα στην αναρτηση και λιιγο μακρυτερο μεταξονιο. Επισης μουπε οτι καποιοι βαζουν αμορτισερ τιμονιου.

Εχει αλλαξει αυτο απο το 2019 και μετα που το μοντελο ειδε σχετικα σημαντικες αλλαγες? Τα φωτα σας πληζ..
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
...άρα τα 19 / 20 / 21 είναι ίδια,
σωστά;;;
Από άποψη αναρτήσεων ναι ίδια.
19 και 20 είναι ίδια παντού
21 είναι διαφορετικά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα λόγω euro 5 και ο κινητήρας/χαρτογράφηση για να περνάει τις προδιαγραφές, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αν καταφέρω το Πάσχα να κατεβω κατω από το αυλάκι που δεν το βλέπω λόγω της κατάστασης λεω να κάνω μια στάση από KTM Southeast για ενα test ride στο 690...το ιδανικό θα ηταν να εχουν κανενα με το κιτ χαμηλώματος αλλά το αποκλείω. οπως και να χει θα περάσω να το δω...
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...
21 είναι διαφορετικά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα λόγω euro 5 και ο κινητήρας/χαρτογράφηση για να περνάει τις προδιαγραφές, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες
Η σχέση αριθμού Γιούρο και "τρύπας" στις χαμηλομεσαίες, είναι ευθέως ανάλογη σε όλες τις Μ.Ε.Κ απ' ότι καταλαβαίνω:rolleyes:.
/// Β
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
εσύ όταν το έκανες βολτα, εκτός από το μπροστινό γρανάζι που ήταν 14άρι, είχε βγεί και ο "λ" και το μηχανακι δουλευε ΟΠΩΣ πρέπει ...
γέμιζε αμέσως με το ξεκινημα, μεχρι όσο αντέχεις ...
δυστυχώς όμως το πριζάκι για την καταργηση του σενσορα λ/Ο2 δεν δουλεψε, και αναβε το check engine.
Ενημέρωσα τα παιδιά στη SMART MOTO, και μου είπαν να τον βγαλω και να τον στείλω πίσω να το δουν,
οπότε πάλι, υπάρχει αυτό το μικρό κόμπιασμα όταν ξεκινάς
Ελπίζω να λυθεί σύντομα, για να ξαναβγαλω τον "λ", και να τελειώσουμε και μ αυτό :D γιατί το μηχανακι δεν πάει βήμα ... :roflmao::roflmao::roflmao:
Καλημερα.
Το κομπιασμα στο κανει οταν ειναι κρυο ?
Εαν ζεσταθει για παραδειγμα ? Σταματαει ?
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ερωτηξη για Μητσο dtz και οποιον αλλο εχει οδηγησει εκτεταμενα 690 απο το 2019 και μετα. Εχοντας οδηγησει του 2008, το βρηκα εξαιρετικα "νευρικο" σε ταχυτητες πανω απο 120-130χμω (με ντεμι λαστιχα) σε βαθμο που κανει ταξιδι στην ασφαλτο με τετοιες ταχυτητες απαγορευτικο. Ο Γατος el-Gatto μουχε πει οτι ειχε διορθωσει το δικο του με καποια κολπα στην αναρτηση και λιιγο μακρυτερο μεταξονιο. Επισης μουπε οτι καποιοι βαζουν αμορτισερ τιμονιου.

Εχει αλλαξει αυτο απο το 2019 και μετα που το μοντελο ειδε σχετικα σημαντικες αλλαγες? Τα φωτα σας πληζ..
Καλημερα σερ Ζωρζ,

Η γνωμη μου ειναι , πως επιλεγεις λαστιχο για μακρινες Εθνικη και υστερα χωμα ?

Βαζεις τακουνια για χωμα-χανεις απο Εθνικη, θορυβος , κουνημα , λιωσιμο ελαστικου.

Βαζεις λιγο καλυτερο για ασφαλτο-χανεις στο χωμα και βλαστημας.

Βαζεις ντεμι - χανεις και στα 2 και δεν ευχαριστιεσε...

Δεν με ενοχλησε καπου σε ταχυτητες 130-140 (copyright amyroukai )
 
Top Bottom