Τα πάντα για τα 690...

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Ερωτηξη για Μητσο dtz και οποιον αλλο εχει οδηγησει εκτεταμενα 690 απο το 2019 και μετα. Εχοντας οδηγησει του 2008, το βρηκα εξαιρετικα "νευρικο" σε ταχυτητες πανω απο 120-130χμω (με ντεμι λαστιχα) σε βαθμο που κανει ταξιδι στην ασφαλτο με τετοιες ταχυτητες απαγορευτικο. Ο Γατος el-Gatto μουχε πει οτι ειχε διορθωσει το δικο του με καποια κολπα στην αναρτηση και λιιγο μακρυτερο μεταξονιο. Επισης μουπε οτι καποιοι βαζουν αμορτισερ τιμονιου.

Εχει αλλαξει αυτο απο το 2019 και μετα που το μοντελο ειδε σχετικα σημαντικες αλλαγες? Τα φωτα σας πληζ..
καλημέρα Ζωρζ !

όπως ξέρεις, οι λέξεις "νευρικό" ή "βραχος" είναι πολύ σχετικές, και δεν σημαίνουν το ίδιο για όλους ...
εγώ δεν έχω κάνει τέτοια χρήση, ουτε στο 1ο 690, ούτε σε αυτό μέχρι ώρας, δηλ ταξιδάκι και ταχύτητες 120-130
με το 1ο καθολου, γιατί ήταν μονο για βουνό, και για μακριά το φόρτωνα, και ήταν συνεχώς με Michelin AC10
Τώρα με το καινούργιο, το έχω πάει λίγη ώρα με 130-140 με τα MT21, κουνάει λίγο, αλλά είναι από τα λάστιχα,
κατα τη γνωμη μου, όχι κάτι τραγικό
Νομίζω ότι για τη χρήση που περιγράφεις, είναι απαραίτητο ενα σετάκι φεριγκ και τα σχετικά ... και τα 120-130 δεν είναι πρόβλημα
ειδικά αν φοράς ενα λάστιχο λιγο πιο ασφάλτινο από τα ΜΤ21
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Κάτι απλό, μου πήρε 2 ώρες και 30.

Κατι ακόμα, ποδια έχουμε καμία πρόταση για 2008 ...?
Γιώργο, ρίξε μια ματιά στην AXP ... τούμπανο τις βλέπω.
Εμένα αν δεν είχε τη μαμά, νομίζω εκεί θα κατέληγα ...

https://www.axp-racing.com/en/engine-search/

από '13 λέει, αλλά τι διαολο, δεν μπορεί να μην ταιριάζει ... πιάνει και μοχλικό και πισω τρόμπα, αν βλέπω καλά ...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εσταξα στον ιδρώτα, δεν είναι τρύπες.
Εσύ τις έκανες για κάποιο λόγο;
Α καλά!!!!!!
Τώρα που έκανα ζουμ στην φωτογραφία, κατάλαβα.....:p!!!

Υπόσχομαι, να μην σε ξαναρωτησω για.... τρυπες:yew:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γιώργο, ρίξε μια ματιά στην AXP ... τούμπανο τις βλέπω.
Εμένα αν δεν είχε τη μαμά, νομίζω εκεί θα κατέληγα ...

https://www.axp-racing.com/en/engine-search/

από '13 λέει, αλλά τι διαολο, δεν μπορεί να μην ταιριάζει ... πιάνει και μοχλικό και πισω τρόμπα, αν βλέπω καλά ...
Εγώ στη δική μου μηχανή έχω βάλει της AXP. Από κάλυψη και ποιότητα κατασκευής είμαι υπερευχαριστημένος και δεν έχει φάει και λίγες "καλές".
Και να της συμβεί κάτι από εδώ και πέρα πάλι την ίδια θα αγοράσω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Καλημέρα, ευχαριστώ για τη βοήθεια για την προστασία. Δεν έχω προλάβει να τα δω διότι έχω μείνει από συμπλεκτη, Αλλά και από κοντερ, έχουμε καμία λύση για να πάρω κάνα αλλο? Μτχ ίσως? Η δεν είναι καλή ιδέα. Να κοιτάξω για νέο?
 

slekkas

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
KTM 690 Enduro R 2019
Καλημέρα,

Κάποιο λάστιχο να προτείνετε για το 690 Enduro R 2019 ;

85% άσφαλτο και 15% χώμα σε μονοπάτια για ψαροτούφεκο κλπ.

Συγνώμη που δεν έψαξα μιας και είμαι σίγουρος κάπου θα γίνεται αναφορά αλλά με 2 παιδιά και πολύ δουλειά δεν έχω χρόνο για τίποτα αυτές της μέρες και χρειάζομαι επειγόντως λάστιχα.

Ευχαριστώ

Sent from my Mi Note 10 Pro using Tapatalk
 

slekkas

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
KTM 690 Enduro R 2019
Mt21

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά το πίσω λάστιχο

Sent from my Mi Note 10 Pro using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά το πίσω λάστιχο

Sent from my Mi Note 10 Pro using Tapatalk
D606... Αν και αυτό ίσως υπάρχει σε ελλειψη
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Bridgestone TW301 . Αυτά έβαλα εγώ την τελευταία φορά αναγκαστικά γιατί και εγώ δεν έβρισκα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Πίσω μόνο 130/80/18 σε 140 δεν βγαίνει. Αλλά καλύτερα.


Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Bridgestone TW301 . Αυτά έβαλα εγώ την τελευταία φορά αναγκαστικά γιατί και εγώ δεν έβρισκα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Πίσω μόνο 130/80/18 σε 140 δεν βγαίνει. Αλλά καλύτερα.


Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλό στο χώμα?
Δείχνει λίγο "πυκνό"
Χλμ έβγαλε?
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Στο χώμα όπως και στην άσφαλτο ήταν εξαιρετικό. Στο 690 βγάζει 3 με 4 χιλιάδες.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το συγκεκριμενο λαστιχο TW301/302 το βγαζει η Bridgestone δεκαετιες, το φοραγα 20+ χρονια πριν σε ενα KMX200 που ειχα τοτε για 80-20 χρηση ασφαλτο-χωμα (διαστασεις 3.00-21 μπροστα και 4.60-17 πισω). Ητανε μια χαρα για τετοια χρηση αλλα θυμαμαι ειχα κοψει τακουνια του πισω στην ασφαλτο, κι'αυτο με τα 31 (διχρονα) αλογα του KMX. Εχω την εντυπωση οτι το πολυ δυνατο 690 θα φαει το πισω πολυ γρηγορα, ειδικα με αρκετη ασφαλτινη χρηση. Επισης δεν ητανε οτι καλυτερο σε βρεγμενη ασφαλτο και θελανε προσοχη.
 
Top Bottom