Τα πάντα για τα 690...

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Χαιρετώ, τελικά από κάπου έχω διαρροή στα υγρά του συμπλεκτη.Ξανα γέμισα αλλά τα έχασε πάλι χωρίς να το ζορίσω. Καμία ιδέα κανείς?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Χαιρετώ, τελικά από κάπου έχω διαρροή στα υγρά του συμπλεκτη.Ξανα γέμισα αλλά τα έχασε πάλι χωρίς να το ζορίσω. Καμία ιδέα κανείς?
Κοίταξε το λάδι του κινητήρα αν έχει το κλασικό χρωμα ή αν έχει ασπρίσει τότε έχει περάσει στον κινητήρα.
Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει όταν χαλάει το slave clutch.

Έχεις διαρροή αλλά η πίεση στη μανέτα ειναι σωστή;
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μανετα χωρίς πίεση καθόλου. Ποτήρι χωρίς υγρά, διαρροή προς τα έξω δεν βλέπω κάτι. Λάδια το ωραίο το μαύρο χρώματακι έχουν
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μανετα χωρίς πίεση καθόλου. Ποτήρι χωρίς υγρά, διαρροή προς τα έξω δεν βλέπω κάτι. Λάδια το ωραίο το μαύρο χρώματακι έχουν
Old Time Classic
Μην το πολυ-ψάχνεις.
Εχει κλάσει η κάτω τρόμπα.
Μόλις τη βγάλεις ,θα δεις κ το λαδάκι του συμπλέκτη να τα'χει κάνει όλα πτνα από πίσω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και σε ξεγελαει, νομιζεις οτι παιρνει καμια λιμνη υγρο μεσα αλλα ζητημα αν γεμιζει σφηνοποτηρο.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Έλα παιδιά! Καλά νέα! Μετά από τόσα χρόνια αποφάσισαν την αλλαγή και να προβούν σε ανάκληση!
Το παράδοξο είναι πως αλλάζουν μόνο για τα μοντέλα 2018 με 2020...
Το clutch slave του 2021 είναι καινούργιας σχεδίασης κ δεν χαλάει.
 

Attachments

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Τώρα έχουν αγοράσει όλοι oberon, όσοι δλδ δεν έχουν βάλει ρεκλους...
Σωστό, κι εγω έβαλα oberon από την αρχή.
Αλλά διάβαζα ότι Γερμανία μεριά ζητάει από τους κατόχους να υπογράψουν έγγραφο ότι αποποιούνται τυχόν ευθύνη της ΚΤΜ.
Με λίγα λόγια ή υπογράφεις ή αφήνεις τη μηχανή στο συνεργείο με το μαμά (έτσι ώστε να βάλουν το καινούργιας σχεδίασης και μετά το ξανα αλλάζεις). Απίστευτα σκηνικά, αντί να σε ευχαριστήσουν που το άλλαξες και δεν πηγες για εγγύηση επισκευή, βγαίνεις και ζημιωμένος.
 

DIM-BOB

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200 GS ADV lc
ktm 690
Κάτοχος και εγώ περίπου εδώ και ένα χρόνο ktm 690 2008..Χρειαζομουν ένα μηχανάκι που να τα κάνει σχεδόν όλα καλά και νομίζω ότι το βρήκα,μιας και οι χωμάτινες βόλτες γίνονταν με μεγάλο ON Off gs 1200 lc..
Το ktm ειναι σχετικά ποδήλατο σε σύγκριση με την χοντρούλα μου..
Φυσικά ήθελε κάποιες βελτιώσεις τις οποίες τι έχω κάνει όπως τρόμπα συμπλέκτη(oberon) ,δίσκους ,πόδια αλουμινίου,κάγκελα για μεταφορά σάκους και αυτοσχέδιο φεριγκ από άλλο μηχανάκι..
Kαι μερικες φωτό...
Καλές χωμάτινες βόλτες σε όλες και ελπίζω κάποια στιγμή να σμίξουν οι γόμες μας σε κάποια βόλτα...











Και ένα βιντεάκι απο μία βόλτα τον περασμένο χειμώνα να καταλάβετε τι τραβάει το ερμο...


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Κάτοχος και εγώ περίπου εδώ και ένα χρόνο ktm 690 2008..Χρειαζομουν ένα μηχανάκι που να τα κάνει σχεδόν όλα καλά και νομίζω ότι το βρήκα,μιας και οι χωμάτινες βόλτες γίνονταν με μεγάλο ON Off gs 1200 lc..
Το ktm ειναι σχετικά ποδήλατο σε σύγκριση με την χοντρούλα μου..
Φυσικά ήθελε κάποιες βελτιώσεις τις οποίες τι έχω κάνει όπως τρόμπα συμπλέκτη(oberon) ,δίσκους ,πόδια αλουμινίου,κάγκελα για μεταφορά σάκους και αυτοσχέδιο φεριγκ από άλλο μηχανάκι..
Kαι μερικες φωτό...
Καλές χωμάτινες βόλτες σε όλες και ελπίζω κάποια στιγμή να σμίξουν οι γόμες μας σε κάποια βόλτα...











Και ένα βιντεάκι απο μία βόλτα τον περασμένο χειμώνα να καταλάβετε τι τραβάει το ερμο...


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δίσκους να έχουμε να καίμε Δημήτρη ;).
Ότι χρειαστείς για το 690 μιας και το δικό μου τα ίδια τραβάει ... στην διάθεση σου

Υ.Γ. Ωραία χώματα έχετε πότε θα μας καλέσετε?
 

DIM-BOB

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200 GS ADV lc
ktm 690
Δίσκους να έχουμε να καίμε Δημήτρη ;).
Ότι χρειαστείς για το 690 μιας και το δικό μου τα ίδια τραβάει ... στην διάθεση σου

Υ.Γ. Ωραία χώματα έχετε πότε θα μας καλέσετε?
Θα το κανονίσουμε όποτε θέλετε τωρα που αρχίζουν και μαλακώνουν τα χώματα!!;);)
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Καλησπέρα, με την κατανάλωση πως πάτε? Εμένα ένα τεποζιτο βγάζει 100χλμ περίπου. Φυσιολογικό?
Γιώργο κάτι λάθος υπάρχει.
Κοίτα μήπως χάνεις από κάπου βενζίνη (με μυρωδιά θα το καταλάβεις) ή .
Φυσιολογικά θα έπρεπε να είχες πάνω από 220 km.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
120 βγάζω με το 7.5 λίτρων ρεζερβουάρ του EXC 450...
Κάτι δεν πάει καλά νομίζω...
 

Agelis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Angelis
Μοτό
690 enduro R 12'
1090 adventure R 19'
Μοντέλο του 12, βγάζω τουλάχιστον 170 μέχρι να ανάψει λαμπάκι με αστική χρήση.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Θα έχει μυριστικη το βράδυ. Αν και δεν έχω δει κάποια διαρροή έστω στο πάτωμα.
 
Top Bottom