Τα πάντα για τα 690...

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Επανέρχομαι με ένα από τα προβλήματα του μοτοσακου που είναι τα σινεμπλοκ που κρατάνε το μπροστά μέρος του ντεπόζιτου τα οποία ξερενωνται και γίνονται κομμάτια

Εδώ βλέπετε ότι απέμεινε από αυτό δλδ τίποτα
Δυστηχως η σκατεμ δεν είχε σε στοκ όποτε την λύση έδωσε φίλος σε τορνο με συνεμπλοκ από σουστοφυλλα παλιού σταρλετ (αν θυμάμαι καλά)

Και έτσι κάναμε την δουλειά μας μέχρι νεοτέρας



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Επανέρχομαι με ένα από τα προβλήματα του μοτοσακου που είναι τα σινεμπλοκ που κρατάνε το μπροστά μέρος του ντεπόζιτου τα οποία ξερενωνται και γίνονται κομμάτια

Εδώ βλέπετε ότι απέμεινε από αυτό δλδ τίποτα
Δυστηχως η σκατεμ δεν είχε σε στοκ όποτε την λύση έδωσε φίλος σε τορνο με συνεμπλοκ από σουστοφυλλα παλιού σταρλετ (αν θυμάμαι καλά)

Και έτσι κάναμε την δουλειά μας μέχρι νεοτέρας



Sent from my iPhone using Tapatalk
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και έφτιαξα προσωρινά από πολυαμίδιο.
Το δύσκολο κομμάτι είναι ότι η τρύπα για την βίδα είναι κωνική και όχι ευθύγραμμη.
Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αυτό.
Αν θέλεις πάντως έχω ένα spare ζευγάρι καινούργια σινεμπλοκ καθώς αργούσε η εδώ αντιπροσωπεία και τα έφερα από Ολλανδία.
Αν τα θέλεις στείλε μου πμ.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και έφτιαξα προσωρινά από πολυαμίδιο.
Το δύσκολο κομμάτι είναι ότι η τρύπα για την βίδα είναι κωνική και όχι ευθύγραμμη.
Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αυτό.
Αν θέλεις πάντως έχω ένα spare ζευγάρι καινούργια σινεμπλοκ καθώς αργούσε η εδώ αντιπροσωπεία και τα έφερα από Ολλανδία.
Αν τα θέλεις στείλε μου πμ.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόθεση αλλά αφού βολεύτηκα και αφού έτσι και αλλιώς τα έχω παραγγγειλει δεν υπάρχει λόγος να σου τα στερήσω
Καλητερα να τα πάρει κάποιος που τα έχει ανάγκη
Ευχαριστώ και παλι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Νέες ιστορίες άνοιξα πάλι

Οι 4 τρύπες που συγκρατούν Τις χειρολαβές του συνεπιβάτη πίσω και πάνω στο τεπόζιτο έχουν την τάση να μαζεύουν σκόνη λάσπη κτλ με αποτελέσμα να φρακαρουν οι βίδες

Το παξιμάδι είναι με κάποιο τρόπο πρεσάρισμενο μέσα αλλά έτσι και το ζορισεις αρχίζει και γυρνάει
Κοινώς των υγιές
Και δεν βγιενει το μαμιμενο με τίποτα
Με αρκετό κοπο λοιπόν το έβγαλα και μου έμεινε μόνο η τρύπα

Το θέμα είναι πως το ξανάκολλας εκεί μέσα
Σκέφτομαι για εποξικη κόλλα δυο συστατικών αλλά δεν ξέρω άμα κρατήσει .
Καμία ιδέα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Πριτσινια υπάρχουν φίλε αλλά το πριτσινι μπαίνει σε μια τρύπα και πιάνει από τις δυο πλευρές τις επιφάνειας
Εδώ δεν το έχεις αυτό απλά έχεις μια τριπα στο σχήμα του παξιμαδιού .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Κάρολε αν έχει 'ψωμί' να φας me dremel λίγο πλαστικό πέριξ της τρύπας, προσπαθώντας να δημιουργήσεις 6γωνη φωλιά ώστε φυτέψεις μακρύ παξιμάδι (Din 6334).
Προσοχή να μην την ανοίξεις πολύ και γίνει χάρχαλο. Φυτεύεις το παξιμάδι πρεσαριστά μαζί με καλή εποξική.
Αν είναι πιο βαθιά η τρύπα κάνεις στον τόρνο ένα δακτυλίδι επάνω από το παξιμάδι και το πρεσάρεις και αυτό με κόλλα.
Μετά γίνεται αθάνατο.
Το όλο project θέλει υπομονή και προσεκτικές κινήσεις.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κάρολε αν έχει 'ψωμί' να φας me dremel λίγο πλαστικό πέριξ της τρύπας, προσπαθώντας να δημιουργήσεις 6γωνη φωλιά ώστε φυτέψεις μακρύ παξιμάδι (Din 6334).
Προσοχή να μην την ανοίξεις πολύ και γίνει χάρχαλο. Φυτεύεις το παξιμάδι πρεσαριστά μαζί με καλή εποξική.
Αν είναι πιο βαθιά η τρύπα κάνεις στον τόρνο ένα δακτυλίδι επάνω από το παξιμάδι και το πρεσάρεις και αυτό με κόλλα.
Μετά γίνεται αθάνατο.
Το όλο project θέλει υπομονή και προσεκτικές κινήσεις.
Κατι τέτοιο έχω στο μυαλό αλλά δεν ξέρω ποσό πλαστικό έχει πριν μπεις στο ντεπόζιτο .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Παραπάνω από 3mm δεν πρέπει να είναι το τοίχωμα.
Καλύτερα να βάλεις μικρότερο σπείρωμα (από όσο θυμάμαι το μαμά είναι Μ10.
Οι μέγιστη περίμετρος για το M8 (κορυφές 6γωνου) 14,6mm ενώ οι πλευρές είναι 12,8mm.
Δες την διάμετρο και προχώρα αναλόγως.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγώ έλεγα να βάλω κάτι σαν αυτό

Και το κενό να το Καλυψώ με εποξικη κόλλα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Σωστά αλλά καλό είναι να μπει σφηνωτά και όχι ελεύθερο γιατί θα σου ξαναγυρίσει.
Γενικά εχθρός σου είναι η στρογγυλή τρύπα.
Με κάποιο τρόπο πρέπει να της κάνεις πλευρές.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Καλό θα ήταν αλλά δεν μπορείς να ρισκάρεις χωρίς να ξέρεις τι γίνεται από κει και πέρα . Αν δεις το παξιμάδι έχουν πατούρα μέσα και πάλι γύρισε . Όποτε φαντάζομαι ότι το πλαστικό δεν έχει μεγάλο πάχος . Όποτε μάλλον δεν γίνεται να το φας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Να....κάτι τέτοια ποστάρετε...κ θα μπεί πάλι ο @gsmaniac να μας κάνει "ρόμπα". :mad:

Τηλέφωνα δεν έχετε ωΡέ ; . . . :p
Σιγά το πράγμα
Ολόκληρο κολονακι από το δρόμο ξύλοσε ο Κώστας για ένα παξιμάδι θα μας την πει;



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom