Τα πάντα για τα 690...

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Συμφωνώ με την άποψη σου!
Θα σε ενοχλήσω οσονούπω...! ;)
Θανο ενημερωσε με μηπως παρουμε 2..... :ok:



ilias.ali πολυ ωραιο μπραβο!!!
Και στο 990 ειχες βαλει; θυμασαι ποιο ειναι; τιμη ;
Ευκολο περασμα; θενκς...
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Δεν πλήρωσα τελωνείο. Αν θες να σου πω το tip πες να σου στείλω pm. Δημόσια δεν ξέρω αν επιτρέπεται . Εμπίπτει στην προτροπή εκνομων ενεργειών


Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πμ παρακαλώ!
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Δεν πλήρωσα τελωνείο. Αν θες να σου πω το tip πες να σου στείλω pm. Δημόσια δεν ξέρω αν επιτρέπεται . Εμπίπτει στην προτροπή εκνομων ενεργειών


Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
...δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία στα δικονομικά, αλλά μέχρι πρόσφατα στις φιλελεύθερες δημοκρατίες τιμωρείται η (παράνομη) πράξη και όχι η πρόθεση (παράνομη πράξης). Βεβαίως απαιτείται προσεκτική διατύπωση, αναφορά στο δυνητικό της υπόθεσης και όχι προτροπή ...
...εν κατακλείδι, ένα πμ παρακαλώ !
/ Β
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Δώρο...

Δείγμα εμπορικό...

Απλά γράφω λέξεις που αρχίζουν με το γράμμα δέλτα και τίποτα άλλο.
Ειδικά το δεύτερο μου είχε χαρίσει πολλούς πόντους στο τηλεπαιχνίδι που έβλέπα.
Είμαι υπό την επιρρέπεια έκδηλης μέθης.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004

.....................................................................................
Καί ένα δοκιμαστικό...........................................................................................................................


Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Το βάζω και εδώ να υπάρχει. καγκελακια για σαμαρακια . Θα δοκιμαστούν στο τροφυ και θα επανέλθω με ένα μίνι review. Τοποθετήθηκαν στον ΚΑΣΙΜΗ στην τιμή των 50 ευρώ . Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας το αφαιρέσουν οι admin .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμένα γιατί μου είπε ότι θα μου φτιάξει του χρόνου???
Τεσπα... Καλοφορτωτα να ειναι
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Το βάζω και εδώ να υπάρχει. καγκελακια για σαμαρακια . Θα δοκιμαστούν στο τροφυ και θα επανέλθω με ένα μίνι review. Τοποθετήθηκαν στον ΚΑΣΙΜΗ στην τιμή των 50 ευρώ . Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας το αφαιρέσουν οι admin .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτές οι πλακέ κόντρες έτσι μπαινουν?
Όχι κάθετα?
:thnkg:
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Αυτές οι πλακέ κόντρες έτσι μπαινουν?
Όχι κάθετα?
:thnkg:
Ο μάστορας έτσι τις έβαλε ...τι να σου πω ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μάλλον αν τις έβαζε αλλιώς θα ήταν κοντές οι βίδες και που να ψάχνει τώρα....
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
REAR BREAKE LEVEL
Άλλο ένα θέμα προέκυψε με το 690 και πιο συγκεκριμένα με το πεντάλ του πίσω φρένου για τα μοντέλα 2008.
Ο κωδικός 76513050144 έχει πλέον καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί με τον 7651305024401.
Μέχρι εδώ όλα καλά.
Εν όψη του Olympus maddness και επειδή το παλιό πεντάλ είχε λίγο τζόγο και είχε κολληθεί λόγο ενός μικρού ραγίσματος λέω δεν το αλλάζεις βρε αδελφέ, φρένο είναι.
Παραγγέλνω τον καινούργιο κωδικό και όταν παραλαμβάνω κάτι δεν μου άρεσε.
Ρωτάω μήπως έχει κανένα adaptor ή καμιά ειδική βίδα, η απάντηση αρνητική.

Η 1η μακακία φάνηκε με το καλημέρα, η πολύ κόλλα σπειρωμάτων που είχε η βίδα έλιωσε όλα το αλουμινένιο σπείρωμα που είχε η πλάκα έδρασης.


Η 2η μακακία είναι ότι ο γαμάτος σχεδιαστής της ktm είχε οραματιστεί τι όμορφα που θα δούλευε το pental του φρένου απευθείας επάνω σε αλουμίνιο χωρίς γρασαδόρους, δακτυλίδια με γραφίτη, ρουλεμάν (και ότι άλλο βάζει ο υπόλοιπος κόσμος για να μειώνει τις τριβές σε μια μοτό όπου προορίζεται για χώμα αλλά και σε ένα εξάρτημα ασφάλειας με πολύ μεγάλη χρήση). BTW πριν λίγο καιρό είχα μαζέψει μια ωραία πτώση από μπλοκάρισμα του πίσω φρένου.


Σκέφτηκα να βάλω helicoil αλλά επειδή ήταν αριστερόστροφο το σπείρωμα δεν το βρήκα ούτε σαν κωδικό, και σίγουρα η λύση τοποθέτησης του παλιού pental δεν ήταν λύση!

Το ρουλεμάν του καινούργιου pental είχε εσωτερική οπή 8mm.
Τοποθέτησα χιτώνιο M12 σπείρωμα εξωτερικά με Μ8 εσωτερικό κάνοντας την σχετική μηχανούργηση στην πλάκα.


Έφτιαξα μια φωλιά στον τόρνο ώστε να μπορεί να πάρει μια κοινή allen Μ8x45 όπου το κοτσάνι της βίδας είναι όσο το ρουλεμάν έτσι ώστε να μην πατάει το σπείρωμα της βίδας (όπως στον μαμά κωδικό!) στο ρουλεμάν.



Έτσι με αυτόν τον τρόπο γλίτωσα την αλλαγή του μπλοκ αλουμινίου που εδράζεται το pental του φρένου και ανά πάσα στιγμή είναι εύκολα ανταλλάξιμο.
Τέλος η διαφορά στην αίσθηση του φρένου είναι πολύ καλύτερη (κυρίως λόγο ρουλεμάν).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία δουλειά Σάκη.
Πως έφαγες την πτώση; το φρένο σου μπλοκαρε λόγω πεντάλ;
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Ωραία δουλειά Σάκη.
Πως έφαγες την πτώση; το φρένο σου μπλοκαρε λόγω πεντάλ;
Το πετάλι κολλαγε κατά καιρούς αλλά ποτέ δεν έμενε μπλοκαρισμένο.
Του έριχνα λίγο wd40 και μέχρι να μαζεψει λασπουρια δούλευε καλά.
Σε μια αριστερή με καμία 40αρια πάτησα λίγο πισινό φρένο και έμεινε μπλοκαρισμένο μέχρι που ξάπλωσα!
Όταν σήκωσα την μηχανή δούλευε κανονικά.
Πάντως τεχνικά αυτό που έχουν κάνει δεν στέκει.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Αν και δεν είμαι κάτοχος 690, φίλος καλός με πρόβλημα στο ψηφιακό κοντέρ του, που άναβε το μισό και κροταλιζε το υπόλοιπο γεμίζοντας ψιλή άσπρη σκόνη, μπήκε χειρουργείο. Ανοίχτηκε, βγήκαν τα μεταλλικά πιν που έχει για συνδέεται με την οθόνη, καθορίστηκαν όλες οι αναμονές, μπήκε ψιλό καλώδιο για να αντέχει κραδασμο. Με προσοχή συναρμολογηθηκαν πάλι και στην πλάκα που ακουμπάει στο όργανο μπήκαν μικρά αφρώδη αυτοκόλλητα σε σημεία που δεν είχαν ενδείξεις. Τα αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικά. Η οθόνη λειτουργεί ολόκληρη και το όργανο είναι μπετό.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Αν και δεν είμαι κάτοχος 690, φίλος καλός με πρόβλημα στο ψηφιακό κοντέρ του, που άναβε το μισό και κροταλιζε το υπόλοιπο γεμίζοντας ψιλή άσπρη σκόνη, μπήκε χειρουργείο. Ανοίχτηκε, βγήκαν τα μεταλλικά πιν που έχει για συνδέεται με την οθόνη, καθορίστηκαν όλες οι αναμονές, μπήκε ψιλό καλώδιο για να αντέχει κραδασμο. Με προσοχή συναρμολογηθηκαν πάλι και στην πλάκα που ακουμπάει στο όργανο μπήκαν μικρά αφρώδη αυτοκόλλητα σε σημεία που δεν είχαν ενδείξεις. Τα αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικά. Η οθόνη λειτουργεί ολόκληρη και το όργανο είναι μπετό.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ωραία δουλειά ! Έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα υπάρχει κάποιος πιο αναλυτικός οδηγός για αυτήν την επισκευή ; Η γνωρίζουμε κανέναν που να τα αναλαμβάνει αυτά ;
.......
Η αλήθεια είναι ότι βρήκα ένα βίντεο κ είδα στο YouTube κ διαβάζοντας ξανά το ποστ κατάλαβα πολλά περισσότερα ! Το τριμαρισμα στο πλαστικό γιατί το έκανε ; Ωραία η λύση με τα καλώδια ! επίσης τα σφουγγαράκι για ποιο λόγο μπήκαν ; Για να σταθεροποιούν την οθόνη ; Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ωραία δουλειά ! Έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα υπάρχει κάποιος πιο αναλυτικός οδηγός για αυτήν την επισκευή ; Η γνωρίζουμε κανέναν που να τα αναλαμβάνει αυτά ;
.......
Η αλήθεια είναι ότι βρήκα ένα βίντεο κ είδα στο YouTube κ διαβάζοντας ξανά το ποστ κατάλαβα πολλά περισσότερα ! Το τριμαρισμα στο πλαστικό γιατί το έκανε ; Ωραία η λύση με τα καλώδια ! επίσης τα σφουγγαράκι για ποιο λόγο μπήκαν ; Για να σταθεροποιούν την οθόνη ; Ευχαριστώ
Συγγνώμη δεν το έγραψα καλά, εγώ έκανα την επισκευή. Το πλαστικό το έφαγα για να κάνω χώρο για τα καλώδια. Όσο για το αφρώδες δεν αφήνει την πλάκα με τις ενδείξεις να τρίβεται με το λευκό πλαστικό και δημιουργεί αυτή τη σκόνη.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Project: Βάση κινητού.
Στην τελευταία χωματοβόλτα στην Περαχώρα, ένα κλαδί αποκεφάλισε την βάση του κινητού που ήταν τοποθετημένη στην αριστερή πλευρά του τιμονιού.
Βασικά το περίμενα καθώς ήταν ελαφρώς εκτεθειμένο και με αυτήν την αφορμή σχεδίασα μια βάση η οποία να πιάνει στο καβαλέτο του τιμονιού και να είναι στο κέντρο του.
Επίσης ήθελα να έχει κλίση (20 μοίρες) ώστε να μην έχω μεγάλη αντανάκλαση του ήλιου.
Είπα να την εκτυπώσω (3d printing) κυρίως για λόγους ταχύτητας και ευκολίας μετατροπής.

Βάση που πιάνει στο καβαλέτο με σπείρωμα Μ4 με 5 θέσεις ολίσθησης.


Κάτω μέρος βάσης




Επάνω μέρος της βάσης




και το τελικό αποτέλεσμα


Ελπίζω να φαίνονται οι φωτογραφίες ;)
Μένει να την δοκιμάσω σε off road τερέν.
Όποιος θέλει τα σχέδια μου στέλνετε pm το email και σας τα περνάω.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Δυστυχώς δεν φαίνονται οι φωτο
 
Top Bottom