Τα φώτα σας περικαλω για μπότες!

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι μπότες και θα ήθελα βοήθεια. Σκέφτομαι τις Forma Cape Horn ή κάτι αντίστοιχο ώστε να ειναι και αδιάβροχες και ψιλό εντουρο. Καμμιά ιδέα παίδες?
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πολύ ωραίες μπότες και αν είναι ανθεκτικές όσο τα προγενέστερα μοντέλα της εταιρίας, τότε είναι καλή λύση! Τις συγκεκριμένες τις έχω δοκιμάσει και διαπίστωσα ότι είναι μαλακότερες από τις Forma Gt, που έχω...
Αν θέλεις, μία μπότα τουριστική, αδιάβροχη με τις οποίες κάπου - κάπου να κάνεις μη απαιτητικές χωμάτινες διαδρομές, είναι καλή λύση!
'Ασε που από εμφάνιση (διατίθεται και με μεταλλική μύτη, όπως οι εντουρομπότες), έχουν ον-οφφ χαρακτήρα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
και αυτή είναι πολύ καλη αδιαβροχη.....AXO Dart Enduro Waterproof Enduro Boot
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω το συγκεκριμένο ειναι μόνο eshop. Αλλά θα την ψάξω και με το FC-moto που ανεβασες προηγουμένως gsmaniac. ;)
ναι.....αλλα εχεις πολλες επιλογες.
θα προτεινα ότι αγορασεις, να τις εχεις δοκιμασει πρωτα;)
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
οι καθαρα χωματινες μποτες δεν ειναι τελειως αδιαβροχες απο την μανα τους γιατι προοριζονται για σπορ (αγωνιστικο εντουρο και μοτοκρος - ασχετα αν εμεις χρησιμοποιουμε τις μποτες και για αλλες χρησεις οπως ταξιδιωτικο εντουρο) και γιατι σε ολα τα σπορ απαιτειτε καλη διαπνοη, και η μεμβρανη σου κοβει διαπνοη οσο διαπνεον και αν ειναι
αυτος ειναι ο κυριoς λογος που οι εταιριες δεν βαζουν μεμβρανες στις μποτες εντουρο, και μετα ερχεται και το κοστος, γιατι σε μια καλη και ηδη ακριβη μποτα αν εμπενε και καλη μεμβρανη (πχ goretex)η τιμη θα εκτοξευονταν
ειδα πιο πανω καποια αδιαβροχη που εβαλε ο maniac την οποια δεν την ηξερα αλλα δεν ειναι ο κανονας, ειναι η εξαιρεση. Ολες οι κορυφαιες εταιριες στα top μοντελα τους που προοριζονται απο παγκοσμιους μεχρι και κοινους θνητους δεν βαζουν μεμβρανες αδιαβροχοποιησης χρονια τωρα sidi, gearne, fox, alpinestars κτλ
ουτε η εντουρο μποτα της BMW εχει μεμβρανη αδιαβροχοποιησης, και η αδιαβροχοποιηση γινεται μονο με την προσθηκη μεμβρανης, αν δεν εχει μεμβρανη η μποτα δεν ειναι 100% αδιαβροχη οτι και αν σας λει ο πωλητης
μεμβρανες εχουν οι ντεμι μποτες που δεν προοριζοντε για τοσο 'αθλητικη' χρηση πχ sidi adventure που εχει goretex
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οι καθαρα χωματινες μποτες δεν ειναι τελειως αδιαβροχες απο την μανα τους γιατι προοριζονται για σπορ (αγωνιστικο εντουρο και μοτοκρος - ασχετα αν εμεις χρησιμοποιουμε τις μποτες και για αλλες χρησεις οπως ταξιδιωτικο εντουρο) και γιατι σε ολα τα σπορ απαιτειτε καλη διαπνοη, και η μεμβρανη σου κοβει διαπνοη οσο διαπνεον και αν ειναι
αυτος ειναι ο κυριoς λογος που οι εταιριες δεν βαζουν μεμβρανες στις μποτες εντουρο, και μετα ερχεται και το κοστος, γιατι σε μια καλη και ηδη ακριβη μποτα αν εμπενε και καλη μεμβρανη (πχ goretex)η τιμη θα εκτοξευονταν
ειδα πιο πανω καποια αδιαβροχη που εβαλε ο maniac την οποια δεν την ηξερα αλλα δεν ειναι ο κανονας, ειναι η εξαιρεση. Ολες οι κορυφαιες εταιριες στα top μοντελα τους που προοριζονται απο παγκοσμιους μεχρι και κοινους θνητους δεν βαζουν μεμβρανες αδιαβροχοποιησης χρονια τωρα sidi, gearne, fox, alpinestars κτλ
ουτε η εντουρο μποτα της BMW εχει μεμβρανη αδιαβροχοποιησης, και η αδιαβροχοποιηση γινεται μονο με την προσθηκη μεμβρανης, αν δεν εχει μεμβρανη η μποτα δεν ειναι 100% αδιαβροχη οτι και αν σας λει ο πωλητης
μεμβρανες εχουν οι ντεμι μποτες που δεν προοριζοντε για τοσο 'αθλητικη' χρηση πχ sidi adventure που εχει goretex
Το μεγαλυτερο ποσοστο, ειναι οπως τα λες Νικολα.....αλλα ο Παναγιωτης μιλησε για ψιλοεντουρο.
εκει υπαρχουν πολλες επιλογες.
Και σε καμμια περιπτωση δεν εχουν την αδιαβροχοποιησητων touring.
Η sidi adventure....ειναι πολυ καλη επιλογη παντως.
Για ψιλοεντουρο:D
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
ναι σουπερ ειναι η sidi adventure, την εχω, και αδιαβροχοποιηση γαλοτσας:p με το gorotex που εχει, δεν μου εχει παρει ποτε νερο
Και σε αδιαβροχοποιηση δεν υστερει σε τιποτα απο τις touring daytona που εχω, γιατι gorotex η μια, gorotex και η αλλη, δεν αλλαζει το gorotex στο αν η μποτα εινα ντεμι εντουρο ή touring

top εντουραδικες μποτες = δεν εχει καμια μεμβρανη αδιαβροχοποιησης
ντεμι μποτες = υπαρχουν παρα πολλες με μεμβρανη αδιαβροχοποιησης (προτιμησε με gorotex αν σε περνει οικονομικα)
 
Top Bottom