Τα φώτα σας!

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Τελος Αυγουστου θα την κανω για Ρουμανια δικαβαλος με σκοπο ενα συνεδριο στο Μπαια Μαρε.
Εχω αρκετο χρονο 2βδομαδες και σκεφτομαι αυτη τη διαδρομη...

https://goo.gl/maps/FrMegAqdz8L2

Βεβαιως ειναι μεσα και το Τρανσφαργκαρασαν και το Bran αλλα δεν τα εχω τσεκαρει για να βγει ολη η διαδρομη τωρα.

Πως το βλεπετε αξιζει οπως το σκεφτομαι, θα βγει με την δικαβαλια;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δυο βδομάδες !!!!
Προλαβαίνεις να την κανεις 2 φορες αυτη την διαδρομη
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Δυο βδομάδες !!!!
Προλαβαίνεις να την κανεις 2 φορες αυτη την διαδρομη

Αυτο ειναι σιγουρο αλλα δεν το ειπα απο θεμα χρονο οσο απο επιλογη διαδρομης....
Αν εχει εκει διπλα κ κατι που ξεχασα για να δω.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το μονο σιγουρο ειναι οτι όσο χρονο και να εχεις,μια χωρα δεν φτάνει μια ζωή για να την δεις
Απο την άλλη ομως μπορεις να καταλάβεις πολλα αν τριφτεις κατα καποιο τροπο με τον κοζμο της μεσα στον κόσμο τους
Η Ρουμανία ειναι μια χωρα 22 εκατομυρίων ανθρωπων με ΑΕΠ γύρω στα 130 δις ευρώ νομιζω, με υποδομές της παλε ποτε σοβιετικής ένωσης μαζι με τον σοσιαλισμό του Τσαουσέσκου με ισχυρή επάλειψη της γερμανικής Ευρώπης και με εναν αέρα απο τον ιταλικό βορά
Αν και ανήκει στην βαλκανική χερσόνησο και ηταν υπό των Τούρκων θεωρώ οτι δεν δένουν τοσο καλα με τα Βαλκάνια αλλα όντως γεωγραφικά ανήκουν σε αυτα
Τε κομμάτια που εχω επισκεφτεί στο πέρασμα μου για Βουδαπέστη ειναι το πιτεστι σιμπιου τρανσφαγκαρασαν και πογιεναρι( κάστρο του Δράκουλα ) αυτο που ειναι στο μπρασοφ ειναι χιατα μας διότι ειναι αντιεμπορικο να ανέβεις 1500 σκαλοπάτια για να φτάσεις στο προαναφερόμενο και ετσι στήσανε την μπιζνα στο μπρασοφ που ειχε εκει μια κατικοια ο ντρακουλ
Δεν εχω παει στην τρανσαλπινα
Δεν εχω παει Βουκουρεστι
Δεν εχω παει τίμισοαρα κλπ κλπ κλπ
Θεωρώ οτι ειναι μια χωρα με μεγαλο ενδιαφέρον πολιτισμικά και γεωγραφικά
Αυτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλησπέρα.
Συμφωνώ με τον @Phoenix οτι όσο χρονο και να διαθέτεις παντα θα εχεις πραγματα να δεις σε μια χώρα.
Εγω πρόσφατα επισκέφτηκα, κραιοβα, τρανσφαγκαρασαν, σιμπιου , Τιμισοαρα.
Πιστευω οτι η βόρεια Ρουμανια ειναι πιο Ευρωπαϊκή πόλη απο την νότια. Φαινονται έντονα οι επιρροές της Ευρώπης πανω τους.Απο τα κτίρια μεχρι τους δρόμους τους.
Η νότια θα ελεγα οτι ειναι πιο βαλκανική.Αν και δεν ξερω αν θα την ελεγα βαλκανική. λιγοτερο αναπτυγμένη ας πουμε.
Θεωρώ την βόρεια πιο ομορφη και αν ξαναπηγαίνα θα γυρνούσα εκει.
Μπρασοβ να πας να μας πεις εντυπώσεις..

Αν δεν εχεις φυγει ηδη καλο ταξίδι! καλούς δρόμους!!!
 
Top Bottom