Τα χαμαλίκια μιας βόλτας (που κανείς δε θέλει να συζητάει;-)

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Είναι από εκείνες τις στιγμές που σκέφτεσε αν άξιζε τον κόπο για έναν καφέ στην πόλη, όλη η ταλαιπωρία του συμαζέματος μετά!
Και δυστυχώς δεν τελειώνει τόσο γρήγορα όπως μας περιγράφεται στο βίντεο:)
Αν μάλιστα σε όλο το πακέτο προστεθεί και μια μικρή βροχούλα λίγο πιο πριν, τότε περνάν από το μυαλό σκέψεις κακές και ανάδρομες ότι μήπως διάλεξα λάθος "ψώρα" να κολήσω;
Ευτυχώς όμως, μου περνάνε γρήγορα με την πρώτη βόλτα που θα με αποζημιώσει με τις ομορφιές τις :rolleyes:
Αλλά πριν από αυτό, ήθελα να το καταγράψω, γιατί υπάρχει και αυτό μέσα στο παιχνίδι!
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Αυτό το μαγικό στο 0:17 πως το έκανε ? :wacky::wacky::wacky:
Είδες είδες τι δυνατός που είμαι;:)
Βοηθάει λίγο βέβαια ότι η μηχανή είναι με τον ορθοστάτη σε μια μικρή ράμπα, που εχει ροδάκια απο κάτω για να μπορώ να τη φέρνω κι εγώ καμμιά βόλτα.
Τι; μόνο αυτή θα με πηγαίνει βόλτες;;)
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Αυτήν τη φορά, το βίντεο Χαμαλίκι 2 μετά τη μοτοβόλτα, δεν είναι τόσο ανώδυνο. Είναι ένα άλλο βίντεο, σε πραγματικό (βασανιστικό) χρόνο σχεδόν, συνοδευόμενο από διάφορα σχόλια.
Όποιος έχει ένα τεταρτάκι βαρεμάρας και αρέσκεται να βλέπει τους άλλους να παιδεύονται, ας πατήσει το Play!
Όποιος το δει από smartphone θα πρότεινα να βάλει ακουστικά αν θέλει να ακούσει τα σχόλια ενός ταλαίπωρου μεν, ευχαριστημένου μετά από βόλτα δε, μοτοσυκλετιστή.

Υ.Γ Για σένα φίλε @Padis , σου έχω την απάντηση στην απορία σου περίπου στα μισά του βίντεο.


 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Περιμένουμε και βιντεάκι με τα χαμαλίκια μια χωματο-λασπο-βόλτας!

Εκεί όπου πρέπει να πλύνεις:
1. το μηχανάκι
2. τα ρούχα σου
3. τον εαυτό σου


:yes:
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Περιμένουμε και βιντεάκι με τα χαμαλίκια μια χωματο-λασπο-βόλτας!

Εκεί όπου πρέπει να πλύνεις:
1. το μηχανάκι
2. τα ρούχα σου
3. τον εαυτό σου


:yes:
Δυστυχώς στη Γερμανία, εντουρολασποβόλτα δεν παίζει. Απογορεύεται δια ροπάλου.
Παίζει όμως επιμελημένο πλύσιμο το χειμωνα μετά από βόλτα, για να φύγουν τα αλάτια. Σε λίγες βδομάδες.
Λάσπες παλιά! Στην Ελλάδα.
Αύριο όμως λέω να αλλάξω λάστιχα.
Κάτι θα κάνω και μ'αυτό το χαμαλίκι!:thinking:
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Ήρθε και το τρίτο το φαρμακερό (χαμαλίκι)
Όπως είπα και προχθές, αλλαγή ελαστικών. Και όχι μόνο, γιατί έτσι όπως εξελίχθηκε, ήταν σαν την Οδύσσεια! Έχει και χαμαλίκι Bonus δηλαδή!
Ένα θα πω! Το βίντεο δεν προορίζονταν για πάνω από 7-8 λεπτά.
Πάλι στα 15 έκατσε κι έχει και βουβό κινηματογράφο, γρήγορο (time lapse) μέσα όπως το πρώτο. Φανταστείτε Χαμαλίκι!:wacky:
Πάρτε καφέ πριν τη δουλειά, και νιώστε τυχεροί σήμερα, ότι κι αν σας τύχει, βλέποντας τη δική μου ταλαιπώρια χθες.:mkms:

 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ήρθε και το τρίτο το φαρμακερό (χαμαλίκι)
Όπως είπα και προχθές, αλλαγή ελαστικών. Και όχι μόνο, γιατί έτσι όπως εξελίχθηκε, ήταν σαν την Οδύσσεια! Έχει και χαμαλίκι Bonus δηλαδή!
Ένα θα πω! Το βίντεο δεν προορίζονταν για πάνω από 7-8 λεπτά.
Πάλι στα 15 έκατσε κι έχει και βουβό κινηματογράφο, γρήγορο (time lapse) μέσα όπως το πρώτο. Φανταστείτε Χαμαλίκι!:wacky:
Πάρτε καφέ πριν τη δουλειά, και νιώστε τυχεροί σήμερα, ότι κι αν σας τύχει, βλέποντας τη δική μου ταλαιπώρια χθες.:mkms:

Ζυγοσταθμιση γινεται και στο ηλεκτρονικο μηχανημα,απλα δεν ηθελε να στο κανει.Αν επαιρνες τα λαστιχα απο εκει μαλλον θα γινοτανε;)
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
@KORAX δεν είναι αυτό. Αυτό έγινε άλλη φορά και δεν είχε να κάνει με αλλαγή ελαστικών. Δεν αρνήθηκε να μου την κάνει τότε. Απλά μου είπε ότι δε θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα κι ότι το μηχάνημα δεν μπορεί να του βγάλει 0 με το χτύπημα στη ζάντα που μπορεί να "τραβάει" πχ 5 γραμμάρια εκεί και το λάστιχο 15-20 αλλού. Αν αυτά τα 2 δεν είναι ακριβώς απέναντι (πράγμα απίθανο) τότε υπάρχει πρόβλημα στο μηχάνημα να το διαβάσει μου είπε και θα έχει πάντα κάτι αζυγιστο. Δεν ξέρω κι εγώ από αυτά, λέω τι είπε.
Ο άλλος που πήγα χθες είχε ηλεκτρονικές ζυγοσταθμίσεις κι αυτός. Για μηχανές όμως προτιμάει τον "χειροποίητο" τρόπο γιατί οι απαιτήσεις για ακρίβεια είναι μεγαλύτερες εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Ύστερα από απαίτηση πολλών χιλιάδων τηλεθεατών:UH: ΄
έρχεται το τέταρτο (κι εύχομαι το τελευταίο) χαμαλίκι που κάνουμε για τις "αγαπημένες" μας.
Η περιποίησή και το beauté της:sav:

Μη φοβάστε, timelapse είναι, λίγο διαρκεί αυτήν τη φορά! (στο βίντεο)
Εμένα μου πήρε μία και ώρα!
Για σας, μόνο 1:19 και καθάρισα:)


 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC

Σε συνέχεια της σειράς "Χαμαλίκια" έρχεται το πέμπτο επεισόδιο όπου αυτήν τη φορά έχουμε μια ιδιαίτερη περίπτωση κι έχει να κάνει με μία επιδιόρθωση σέλας από GS 1200. Είναι από τα "χαμαλίκια" που αν έχεις καλή παρέα, τα κάνεις ευχάριστα. Αυτή είναι ακριβώς μια τέτοια περίπτωση
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
@Nick_990 Αν και δεν ξέρω σε ποιον χώρο ακριβώς αναφέρεσαι, στο τελευταίο βίντεο είμαστε στου φίλου μου του Γιάννη. Στα προηγούμενα είναι ο δικός μου. Όπως και να χει πάντως ο λόγος που βρήκα αυτόν τον χώρο επιτακτικά, εκτός του ότι το ήθελα ούτως ή άλλως, ήταν η ζημιά που μου έκαναν στη σέλα (βλέπε φωτό στο τελευταίο βίντεο).
Πάντως αν εσύ τα βολεύεις όλα σε μια ντουλάπα, θα είσαι αρκετά ολιγαρκής και αυτό έχει τα προτερήματά του;)
Σου εύχομαι πάντως να βρεις κι εσύ κάποτε ένα κεραμίδι για την "αγαπημένη" σου και την "προίκα" της.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
@Nick_990 Αν και δεν ξέρω σε ποιον χώρο ακριβώς αναφέρεσαι, στο τελευταίο βίντεο είμαστε στου φίλου μου του Γιάννη. Στα προηγούμενα είναι ο δικός μου. Όπως και να χει πάντως ο λόγος που βρήκα αυτόν τον χώρο επιτακτικά, εκτός του ότι το ήθελα ούτως ή άλλως, ήταν η ζημιά που μου έκαναν στη σέλα (βλέπε φωτό στο τελευταίο βίντεο).
Πάντως αν εσύ τα βολεύεις όλα σε μια ντουλάπα, θα είσαι αρκετά ολιγαρκής και αυτό έχει τα προτερήματά του;)
Σου εύχομαι πάντως να βρεις κι εσύ κάποτε ένα κεραμίδι για την "αγαπημένη" σου και την "προίκα" της.
στα πρωτα 2 βιντεο, ελπιζω να βρω καποια στιγμη ;)
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC

Ένα αναλυτικό (ερασιτεχνικό) ομιλών, βίντεο, στα ελληνικά, για το πως αλλάζουμε τακάκια φρένων (μπροστά και πίσω) και το πως καθαρίζουμε τις δαγκάνες, σε ένα BMW GS 1200 r του 2004, που σημαίνει ότι είναι η ίδια διαδικασία για μοντέλα εως το 2013. Αναφέρονται εκτός των βασικών, αρκετές λεπτομέρειες που έχουν να κάνουν με τις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου (εξ ου και η μισή ώρα διάρκειας του βίντεο).
Οι τεχνικές πληροφορίες που περιέχονται στο βίντεο, είναι αποτέλεσμα εμπειρικής χρήσης και εφαρμογής καθώς και σχετικών εγχειριδίων και σε καμία περίπτωση προϊόν επαγγελματικής γνώσης.
 
Top Bottom