Τετράποδοι φιλοι......

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εδώ κ πολύ καιρό ,ο CatM ,με προτρέπει ,να σας γνωρίσω κ την αδελφή του.
Μόλις μου ψυθίρισε στ'αυτί ,ότι θα μου κάτσει στο σβέρκο ,μέχρι να το κάνω.:laugh:
Αρα δεν έχω επιλογή ...:D

Πριν απο ένα χρόνο + ,εμφανίστηκε στην γειτονιά μας ,μια γατούλα αδύνατη ,αδύναμη ,πληγιασμένη παντού ,με εμφανή σημάδια ψώρας κ άλλων παρασσίτων στο τρίχωμά της ,με τσίμπλες στα μάτια απο μικρόβιο ,με μαύρο υγρό να τρέχει απο τ'αυτιά της ,και με το πίσω αριστερό πόδι σπασμένο σε 3 σημεία ,παραμορφωμένο ,να κρέμμεται ,με την μιά άρθρωση να είναι μια ανοιχτή πληγή μολυσμένη.
(είχα βγάλει φωτό ,αλλά τις διέγραψα ,γιατί όποτε τις έβλεπα ,σταναχωριόμουν ,πολύ)

Εγκαταστάθηκε κάτω απο το αυτ/το μας ,στο δρόμο ,έξω απο το παραθύρι που αράζει κ ρεμβάζει ο CatM.
Πιθανολογώ ότι ο KaTeMakos την ενημέρωσε ,οτι είμαστε χώρος υποδοχής ΓΑΜΕΑ (βλ.Γάτες Με Ειδικές Ανάγκες) και δεν έφευγε απο κεί ποτέ ,κ κάθε που άνοιγε το παραθύρι μας ,μας κοιτούσε στα μάτια μ'ένα βλέμα που φώναζε βοήθεια.

Αρχικά την ταϊζαμε-ποτίζαμε απ'έξω.(γιατί μέσα υπάρχει ο επιληπτικός κ σχεδόν τυφλός CatM)
Αλλά αδύναμη όντας ,οι άλλες γατες-γατοι της την έπεφταν κι έτρωγαν το φαγητό της.
Ο περαστικός κόσμος δεν την πλησίαζε λόγω της εμφάνισής της.
Και η μαμάδες φώναζαν στα παιδιά τους: "ΜΑΚΡΙΑ ,είναι άρρωστη ,θα σας κολήσει..."
Και τα παιδάκια μετά ,γεμάτα φόβο ,φώναζαν το ένα στο άλλο: "Φύγε-Φύγε....η Κουτσή"
Ετσι... αυτόματα ...την βάφτισα γΚούτσι(Guzzi) :D

Η ιστορία-διαδικασία αποκατάστασής της ,ήταν μακροχρόνια κ δύσκολη.(κάποια στιγμή ,ίσως την γράψω)
Εχει πλέον όμως αποκατασταθεί πλήρως απο άποψη υγείας ,και κατά 95% ορθοπεδικά (το 100% ήταν ανέφικτο ,αφού η άμεση προτροπή των γιατρών ήταν ακρωτηριασμός ,τον οποίον δεν δέχτηκα)

Εχει ενταχθεί πλήρως στην αγέλη μας ,και δείχνει ευτυχισμένη.
Αυτό που μας δίνει πίσω ανταποδωτικά ,με το βλέμα ,το νάζι ,την συμπεριφορά ,κ το γουργουρητό της ,είναι ασύγκριτα πολυτιμότερο ,απο αυτό που μπορέσαμε-μπορούμε να της προσφέρουμε εμείς.

Αν σταματήσει να σφαλιαρώνει κ τον CatM όταν τον ξεμοναχιάζει (είναι άκρως κυριαρχική>βλ.κλασσική γυναίκα) θα είμαστε ακόμα καλύτερα. :rolleyes:

Κυρίες & Κύριοι....η γΚούτσι





 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
H οποία γΚούτσι ,με ακολουθεί παρά πόδας ,όπου κι αν πηγαίνω ,κ μου κάνει κ παρέα για όσες ώρες κι αν περνάω μουτζουρωμένος στο γκαράζ.

"Κάτσε να βλέπεις να μαθαίνεις", χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!
Ωραία κι η γΚούτσι και ωραία κι η πράξη σου Κωστή! (πολύχρονος btw).
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
H οποία γΚούτσι ,με ακολουθεί παρά πόδας ,όπου κι αν πηγαίνω ,κ μου κάνει κ παρέα για όσες ώρες κι αν περνάω μουτζουρωμένος στο γκαράζ.

Γιατί τα ζώα....φίλε μου el- Gatto...είναι πάντα ευγνώμονες σε αυτούς που τα βοηθάνε και οχι αγνώμονες σαν τους ανθρώπους ;) Χρόνια πολλά για την ονομαστική σου...να είσαι πάντα γερός...:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδώ κ πολύ καιρό ,ο CatM ,με προτρέπει ,να σας γνωρίσω κ την αδελφή του.
Μόλις μου ψυθίρισε στ'αυτί ,ότι θα μου κάτσει στο σβέρκο ,μέχρι να το κάνω.:laugh:
Αρα δεν έχω επιλογή ...:D

Πριν απο ένα χρόνο + ,εμφανίστηκε στην γειτονιά μας ,μια γατούλα αδύνατη ,αδύναμη ,πληγιασμένη παντού ,με εμφανή σημάδια ψώρας κ άλλων παρασσίτων στο τρίχωμά της ,με τσίμπλες στα μάτια απο μικρόβιο ,με μαύρο υγρό να τρέχει απο τ'αυτιά της ,και με το πίσω αριστερό πόδι σπασμένο σε 3 σημεία ,παραμορφωμένο ,να κρέμμεται ,με την μιά άρθρωση να είναι μια ανοιχτή πληγή μολυσμένη.
(είχα βγάλει φωτό ,αλλά τις διέγραψα ,γιατί όποτε τις έβλεπα ,σταναχωριόμουν ,πολύ)

Εγκαταστάθηκε κάτω απο το αυτ/το μας ,στο δρόμο ,έξω απο το παραθύρι που αράζει κ ρεμβάζει ο CatM.
Πιθανολογώ ότι ο KaTeMakos την ενημέρωσε ,οτι είμαστε χώρος υποδοχής ΓΑΜΕΑ (βλ.Γάτες Με Ειδικές Ανάγκες) και δεν έφευγε απο κεί ποτέ ,κ κάθε που άνοιγε το παραθύρι μας ,μας κοιτούσε στα μάτια μ'ένα βλέμα που φώναζε βοήθεια.

Αρχικά την ταϊζαμε-ποτίζαμε απ'έξω.(γιατί μέσα υπάρχει ο επιληπτικός κ σχεδόν τυφλός CatM)
Αλλά αδύναμη όντας ,οι άλλες γατες-γατοι της την έπεφταν κι έτρωγαν το φαγητό της.
Ο περαστικός κόσμος δεν την πλησίαζε λόγω της εμφάνισής της.
Και η μαμάδες φώναζαν στα παιδιά τους: "ΜΑΚΡΙΑ ,είναι άρρωστη ,θα σας κολήσει..."
Και τα παιδάκια μετά ,γεμάτα φόβο ,φώναζαν το ένα στο άλλο: "Φύγε-Φύγε....η Κουτσή"
Ετσι... αυτόματα ...την βάφτισα γΚούτσι(Guzzi) :D

Η ιστορία-διαδικασία αποκατάστασής της ,ήταν μακροχρόνια κ δύσκολη.(κάποια στιγμή ,ίσως την γράψω)
Εχει πλέον όμως αποκατασταθεί πλήρως απο άποψη υγείας ,και κατά 95% ορθοπεδικά (το 100% ήταν ανέφικτο ,αφού η άμεση προτροπή των γιατρών ήταν ακρωτηριασμός ,τον οποίον δεν δέχτηκα)

Εχει ενταχθεί πλήρως στην αγέλη μας ,και δείχνει ευτυχισμένη.
Αυτό που μας δίνει πίσω ανταποδωτικά ,με το βλέμα ,το νάζι ,την συμπεριφορά ,κ το γουργουρητό της ,είναι ασύγκριτα πολυτιμότερο ,απο αυτό που μπορέσαμε-μπορούμε να της προσφέρουμε εμείς.

Αν σταματήσει να σφαλιαρώνει κ τον CatM όταν τον ξεμοναχιάζει (είναι άκρως κυριαρχική>βλ.κλασσική γυναίκα) θα είμαστε ακόμα καλύτερα. :rolleyes:

Κυρίες & Κύριοι....η γΚούτσι





Είσαι ωραιος. ...:friendship:
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300


Ετοιμος ο κούκλος. ....
Μπράβο πάλι για την κίνηση, εύχομαι να βρει ένα σπίτι σύντομα.

advφον!!
εχει περαση καμποσος καιρος και ακομα ψαχνει σπιτι φιλικο αν εχει καποιος υποψιν του....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τώρα που γέρασε το καραβοσκυλο......βρήκα την λύση.
Με είχε φάει η κυρά λενη, να τον περνάμε μαζί σε τσαρκες!



advφον
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η γνωστη φατσα στο καταφυγιο της Βοβουσας...
Ενας απο τους λογους που κοιμασαι διπλα στο ποταμι και δεν φοβασαι τις αρκουδες:D



Δεν ξερω ποιοι φυλανε καλυτερα την περιοχη βεβαια:cool:

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο Μαρλευ.....το ρετριβερ, προσπαθουσε να μαθει τροπους στο 2 μηνων ποιμενικο με καυκασου κουταβο:eek:
Δεν εχω δει πιο αγριο κουταβι...ηθελε να μας φαει, παρα τα χαδια μας
Αμπελια Ευρυτανιας....

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Η μαμα και τα διδυμα της, this summer's cat family in Elati, Trikala.

ΥΓ Γατε @el-Gatto, τα περιποιουμαστε δεοντως, χθες τα ταϊσα ..παστιτσιο :cool:

Επανερχομαι με καποιες συμπληρωματικες φωτο, που ταβρισκα / που ταχανα τα γατακια και τη μαμα τους, παντα στη μηχανη μου για ολη την διαμονη στην Ελατη.










Στην τελευταια φωτο, το ενα απο τα διδυμα βυζαινει τη μανα του πανω στη σελα! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom