Τετράποδοι φιλοι......

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αμα είναι "γλυκούλικα" έχει μπλέξει γυναίκα μέσα :yew:

υγ.... στη δουλειά δε φαίνονται όλες οι φωτό οπότε υπάρχει και σοβαρή πιθανότητα λάθους στην εκτίμηση
Με την ευκαιρία να πω για την επιλογή του westie....
Μετά από ένα γκριφον, Doberman , Δαλματιας.....εψαξα μια φυλή που θα είναι μικρή, δεν θα μαδαει και δεν θα μασαει :D
Σε όλα έπεσα μέσα.....ασχοληθηκα ιδιαίτερα τον πρώτο του χρόνο με την εκπαίδευση του και για τα επόμενα 10 χρόνια που ειναι μαζί μας.....πραγματικα είναι ένα Ατρόμητο καραβοσκυλο, πιστός φύλακας με 60 ράμματα μετά από μια μάχη με ένα ροτβαιλερ :eek::eek:
Μπορεί να φαίνονται γλυκουλια κάποια σκυλιά, αλλά κρύβουν διαφορα στο μυαλό τους!
Γενικά μακρια από terrie....:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@gsmaniac Tα Doberman τι λενε σαν σκυλια?
Τα καλύτερα...
Μου στοίχισε τόσο πολύ όταν τον έχασα, που δεν μπόρεσα να ξαναπάρω dobie!
Προϋποθέτει βεβαια Καθημερινή εκπαίδευση και ενασχόληση, μιλάμε ίσως για τα πιο έξυπνα σκυλιά με κριση και όχι υποταγή!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδώ είναι 6 μηνών...με την κόρη μου 40 ημερών!!
Πιο τρυφερό και προσεκτικό σκύλο με μωρά και παιδιά, δεν είχα ποτε.
Παρά τα 6ο κιλά του και τους 65 πόντους ράχη.......διπλα σε παιδιά ήταν κύριος!




advphone
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ειναι καιρο που τα κοιταω... Ειμαι αναμεσα σε Doberman και γερμανικο ποιμενικο.
Ξερω διαφορετικα σκυλια εντελως αλλα ψαχνω κατι ωστε να εκτελει και χρεη φυλακα.
Θα τα πουμε απο κοντα και σε καποιο καφε γιατι εισαι ο πρωτος που μου λεει τοσο καλα λογια για αυτη την ρατσα.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
@kon/nos Και εγω μονο καλα λογια εχω να πω για τα Doberman... Εμεις ειχαμε εναν αρσενικο και τον ειχαμε μεσα στο σπιτι. Ανθρωπο-κεντρικα σκυλια... Ηταν σε μια τσιτα διαρκως αλλα ηταν ενας αγαθος γιγαντας και η παλιοκουφαλα ειχε το μυαλο του στην χαζομαρα...

Αγάπη μεγάλη ο "Κρονος"... Μονο αγαπη, παιχνιδι, φυλαξη και οταν τον πηγαινες βολτα και εβλεπε κανα γατί, σε πηγαινε αεροπορια..

Αυτος που δεν εχει νταλαβεριστει με τετοια ρατσα, δεν ξερει και δικαιολογημενα φοβαται...

Ειναι επιβλητικα σκυλια και μονο στην οψη, σου αρκει να αλλαξεις δρομο. Αυτος που γνωριζει ομως, μπορεί να πλησιάσει αφοβα.. (Φυσικα μετά την άδεια του "Πατερα" η της "Μητερας")
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@Chester24 Ωραια αυτα που μου λες.Χαιρομαι γιατι μου αρεσει πολυ η ρατσα.(οπτικα)
Αυτο που μου εχουν πει ατομα που ειχαν ειναι οτι ειναι πολυ φασαριοζικα και ζημιαρικα.
Βεβαια σκυλος απο σκυλος διαφερει.Επισης παιζει ρολο και ποση σημασια του δινεις ιδιαιτερα οταν ειναι μικρο...
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
@Chester24 Ωραια αυτα που μου λες.Χαιρομαι γιατι μου αρεσει πολυ η ρατσα.(οπτικα)
Αυτο που μου εχουν πει ατομα που ειχαν ειναι οτι ειναι πολυ φασαριοζικα και ζημιαρικα.
Βεβαια σκυλος απο σκυλος διαφερει.Επισης παιζει ρολο και ποση σημασια του δινεις ιδιαιτερα οταν ειναι μικρο...
Ακριβως.. Οπως το μαθεις... Αλλα ειναι λιγο μ@λ@κοπίτουρες ωρες ωρες αχχαχαχαχα
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Ειναι καιρο που τα κοιταω... Ειμαι αναμεσα σε Doberman και γερμανικο ποιμενικο.
Ξερω διαφορετικα σκυλια εντελως αλλα ψαχνω κατι ωστε να εκτελει και χρεη φυλακα.
Θα τα πουμε απο κοντα και σε καποιο καφε γιατι εισαι ο πρωτος που μου λεει τοσο καλα λογια για αυτη την ρατσα.
Αν έχεις χώρο και χρόνο κοίταξε και τον ελληνικό ποιμενικό.
Πολύ καλός φύλακας!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@takis652 Γενικα οι ποιμενικοι νομιζω οτι το εχουν με την φυλαξη. Αλλα μιας και το προτεινεις θα το κοιταξω...:ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν έχεις χώρο και χρόνο κοίταξε και τον ελληνικό ποιμενικό.
Πολύ καλός φύλακας!
@takis652 Γενικα οι ποιμενικοι νομιζω οτι το εχουν με την φυλαξη. Αλλα μιας και το προτεινεις θα το κοιταξω...:ok:
Κρίμα σε πόλη τέτοιο ζώο!!!!
Τα έχω ζήσει χρόνια...., αλλά εκεί που τους ταιριάζει! Και ειλικρινά δεν έχουν ταίρι! Σκύλος που δε μασάει να τα βάλει με αρκούδα κι ας τον κομματιάσει και το ξέρει! Όχι σε πόλη αυτά τα ζώα ρε φιλαράκια.. ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κρίμα σε πόλη τέτοιο ζώο!!!!
Τα έχω ζήσει χρόνια...., αλλά εκεί που τους ταιριάζει! Και ειλικρινά δεν έχουν ταίρι! Σκύλος που δε μασάει να τα βάλει με αρκούδα κι ας τον κομματιάσει και το ξέρει! Όχι σε πόλη αυτά τα ζώα ρε φιλαράκια.. ;)
Oπως το λες ΑΚΡΙΒΩΣ...ειχα την τυχη να εχω εναν εξαιρετικο φιλο, μαζι μας...:inlove:τα υπολοιπα,τα κραταω για μενα...:(:cry:
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ειναι καιρο που τα κοιταω... Ειμαι αναμεσα σε Doberman και γερμανικο ποιμενικο.
Ξερω διαφορετικα σκυλια εντελως αλλα ψαχνω κατι ωστε να εκτελει και χρεη φυλακα.
Θα τα πουμε απο κοντα και σε καποιο καφε γιατι εισαι ο πρωτος που μου λεει τοσο καλα λογια για αυτη την ρατσα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Διάλεξε ότι σαρεσει,μικρό μεγάλο, ενεργητικό η βαριεστημενο,αλλά κάνε το καλό να πάρεις είτε από αυτά που χαρίζονται είτε από φιλοζωική είτε απτον δρόμο.
Θα δώσεις μια ζωή.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
@gsmaniac Tα Doberman τι λενε σαν σκυλια?
Αν μου επιτρέπεις θα σου έλεγα :Το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις....
Διάλεξε τον σκύλο σου, δώσε του αγάπη και μάθε του πέντε πράγματα και θα έχετε την καλύτερη σχέση!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ειναι καιρο που τα κοιταω... Ειμαι αναμεσα σε Doberman και γερμανικο ποιμενικο.
Ξερω διαφορετικα σκυλια εντελως αλλα ψαχνω κατι ωστε να εκτελει και χρεη φυλακα.
Ντόμπερμαν κοιτά να πάρεις απο τον Κουνελα , τα ξέρει πιο καλά και απο την παλάμη του .
Επισεις όταν λείπεις ο σκύλος πρεπει να μένει στο box γιατί μόνο εκει νιώθει ασφάλεια και ξέρει οτι αυτός ο χώρος ειναι δικός του .
Επικίνδυνο δεν ειναι σε καμία περίπτωση ,αγάπη και διαρκεί εκπαίδευση θελει (σαν τις γυναίκες ) .

Βάλε στο παιχνίδι και τον ελληνικό ποιμενικό , δεν ειναι τόσο όμορφος αλλα ειναι μια ράτσα που δεν επηρεάζεται απο ασθένειες και προβλήματα υγείας που μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν με αλλα σκυλιά .



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Γενικα δεν θα ειναι ο πρωτος μου σκύλος.
Παντα ειχα και τωρα εχω, απλα
θα ηθελα ενα να εκτελεί και χρέη φύλακα γιατι εχουν γινει δύσκολοι οι καιροί.
Αλλα επειδή δεν θελω να κανω λαθος επιλογή προσπαθώ να μαθαίνω για την
καφε φυλή και το αφηνω να ερθει απο μονο του.
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες παιδια!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γενικα δεν θα ειναι ο πρωτος μου σκύλος.
Παντα ειχα και τωρα εχω, απλαθα ηθελα ενα να εκτελεί και χρέη φύλακα γιατι εχουν γινει δύσκολοι οι καιροί.
Κωστη μού δινεις μια πασα καλη και να απαντησω γενικοτερα οχι μονο σε σενα...Αυτο,το ακουω απο πολλα παιδια...ειναι λιγο "περιεργο" οσο κι αν ακουγεται περιεργο οπως το λεω...Φυλακας σκυλος με την εννοια φύλαξης περιουσιας(κυριως) ή σωματοφυλακη θελει πολλη δουλεια και κοπο προσωπικο,χρημα ισως,ενστικτο απο σκυλο σε σκυλο ακομα και ιδιας ρατσας και...υπαρχουν και Νομικα κωλλυματα πανω στην ιδια τη φυλαξη αλλά και καταστολη εαν ποτέ χρειασθει...που απευχομαι...Ισως περισσοτερο ενας σκυλος να λειτουργει αποτρεπτικα για ενα πρεζονι ή εναν "ρομά",αλλά ο επαγγελματιας λωποδυτης το πιο σιγουρο ειναι οτι θα βλαψει το σκυλακο...οσο εκπαιδευμενος αρτια ειναι αυτος(ο σκυλος οχι ο λωποδυτης)...Καλυτερη λυση ειναι ενας περιμετρικος συναγερμος,πορτοπαραθυρα ασφαλειας ή και αλλου ειδους μετρα προστασιας παρα ο σκυλος ως "μπραβος"...Και το λεω αυτο εν γνωσει οσων γραφω και εχοντας ζησει για πολλα χρονια μαζι με ενα θηλυκό Γερμανικο Ποιμενικο και ενα Αρσενικο(με ολη τη σημασια)Ελληνικο Λευκο Ποιμενικο....2 σκυλους που χυσαμε πολλα κιλα ιδρωτα μαζι σε εκπαιδευση βασικης υπακοης,φυλαξης κλπ κλπ κλπ.....ειχαμε φθασει σε επιπεδο "Μεινε" για οσο χρειαζοταν ακομα και ξυλο να τρωγανε...(που λεει ο λογος)...Αν χρειαζοταν να φυλαξουν χωρο ή οικογενεια(αγελη καλυτερα θα ελεγα)πρωτα σε σκιζανε και μετα σε ρωτουσαν ειδικα αν δεν ημουν μαζι ως αρχηγος της αγελης......Ομως ποτέ δεν χρειασθηκε ευτυχως να το αποδειξουν...Αποτροπη ναι λειτουργουσε αλλά ως εκει...κατι περισσοτερο,ισως δεν ειναι και ο δημοσιος λογος επιτρεπτος για να πουμε τι και πως...
Προσωπικος φιλος,εκτροφεας και εκπαιδευτης σε Dogo Argentino...εξαιρετικα σκυλια και παντα ανοιχτη προσκληση να συμβιωσω με ενα απο αυτα...αριστα δειγματα και χαρακτηρες.Εξαιρετος σκυλος...ομως...δεν ειναι η στιγμη.Κι ας ειναι δυσκολες εποχες οπως σωστα ειπωθηκε και ετσι ισως ειναι...

Εχετε υποψη αυτο οσοι θελετε ενα σκυλο-"φυλακα"...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom