Τετράποδοι φιλοι......

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πάνω στον έλατο γύρω στα 6-7 μέτρα απ'το έδαφος μετά το ανελέητο κυνηγητό του τσοπανόσκυλου...
Πρώτη φορά βλέπω γάτα να σκαρφαλώνει σαν σκίουρος σε δέντρο...


" Άμα περισσεύουν βίδες ξαναλύσε το μοτέρ σου..."
Ο φόβος κάνει θαύματα... :ha

Τι όμορφο ζωντανό όμως πάρα την ένταση που έχει στο βλέμμα από την τρεχάλα..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ερωτηση αν ξέρει κάποιος... ενδιαφερομαι για λαμπραντόρ η Γκόλντεν ριτρίβερ.. υπάρχει καποιο μελος να ασχολείται και να ξέρει απο εκτροφεις;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακη ,με το συμπάθιο κιόλας ,αλλά ,με τόσα ζωντανά εκεί έξω που ψάχνουν για σπίτι ,μήπως να το ξανά-σκεφθείς κ να μην πληρώσεις εκτροφέα...;
Λέω εγώ τώρα...
πχ

 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ακη ,με το συμπάθιο κιόλας ,αλλά ,με τόσα ζωντανά εκεί έξω που ψάχνουν για σπίτι ,μήπως να το ξανά-σκεφθείς κ να μην πληρώσεις εκτροφέα...;
Λέω εγώ τώρα...
πχ
Αυτό.
Βρες κάποιο να χαρίζεται.
Ακόμα κι αν δεν είναι καθαρόαιμο (κατά την προσωπική μου άποψη, καλύτερα ημίαιμο ).
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Και από εμένα ακόμα μια ψήφος.Βρες κάποιο που να χαρίζεται υπάρχουν πολλά,την ίδια αγάπη θα σου δώσει,μπορεί και περισσότεροι.Εντελως φιλικά το γράφω!!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ακη ,με το συμπάθιο κιόλας ,αλλά ,με τόσα ζωντανά εκεί έξω που ψάχνουν για σπίτι ,μήπως να το ξανά-σκεφθείς κ να μην πληρώσεις εκτροφέα...;
Λέω εγώ τώρα...
πχ

Κωστα δικιο εχεις...και μενα η πρωτη μου σκεψη αυτη ηταν...ηθελα βεβαια τη φυλη λογω χαρακτηριστικων αλλα το παρεβλεψα...επικοινωνησα για υιοθεσία αλλα ειναι δυσκολο μου παν επειδη πρεπει να ρθει καποιος να δει το σπιτι αλλα τωρα με τον κορονοιο δεν γινεται και ειμαι και σε νησι κτλ κτλ.οποτε με γειωσαν 2-3 φιλοζωικες που επικοινωνησα.γιαυτο ξαναγυρισα σε συγκεκριμένη φυλη...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστα δικιο εχεις...και μενα η πρωτη μου σκεψη αυτη ηταν...ηθελα βεβαια τη φυλη λογω χαρακτηριστικων αλλα το παρεβλεψα...επικοινωνησα για υιοθεσία αλλα ειναι δυσκολο μου παν επειδη πρεπει να ρθει καποιος να δει το σπιτι αλλα τωρα με τον κορονοιο δεν γινεται και ειμαι και σε νησι κτλ κτλ.οποτε με γειωσαν 2-3 φιλοζωικες που επικοινωνησα.γιαυτο ξαναγυρισα σε συγκεκριμένη φυλη...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι γνωστές φιλοζωικές είναι όντως πολύ τυπικές.
Καλά κάνουν απο τη μια μεριά ,αλλά θα πρεπε να υπάρχει ελαστικότητα ,για να αποσυμφορηθούν τα συστήματα.
Τελος πάντων.
Υπάρχουν κι ευκολότερες περιπτώσεις.
Τώρα με το νετ ,οι επιλογές είναι ανεξάντλητες.
Ψάξε φατσομπούκι κ σκυλο φόρουμς .
Πολύς κόσμος χαρίζει ,είτε κουτάβια δικά του ,είτε δρομίσια που φιλοξενεί.
Κάνε το καλό ,κ θα σου γυρίσει πίσω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κωστα δικιο εχεις...και μενα η πρωτη μου σκεψη αυτη ηταν...ηθελα βεβαια τη φυλη λογω χαρακτηριστικων αλλα το παρεβλεψα...επικοινωνησα για υιοθεσία αλλα ειναι δυσκολο μου παν επειδη πρεπει να ρθει καποιος να δει το σπιτι αλλα τωρα με τον κορονοιο δεν γινεται και ειμαι και σε νησι κτλ κτλ.οποτε με γειωσαν 2-3 φιλοζωικες που επικοινωνησα.γιαυτο ξαναγυρισα σε συγκεκριμένη φυλη...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για να καταλάβω καλύτερα!!!
Όταν θέλει κάποιος να «υιοθετήσει» (όπως το λένε σήμερα) πχ σκύλο, έρχεται κάποιος και..... ελέγχει.... το σπίτι του υποψηφίου..... «γονέα»;;;;; :rolleyes:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Για να καταλάβω καλύτερα!!!
Όταν θέλει κάποιος να «υιοθετήσει» (όπως το λένε σήμερα) πχ σκύλο, έρχεται κάποιος και..... ελέγχει.... το σπίτι του υποψηφίου..... «γονέα»;;;;; :rolleyes:
Ooooo yes...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Για να καταλάβω καλύτερα!!!
Όταν θέλει κάποιος να «υιοθετήσει» (όπως το λένε σήμερα) πχ σκύλο, έρχεται κάποιος και..... ελέγχει.... το σπίτι του υποψηφίου..... «γονέα»;;;;; :rolleyes:
Ooooo yes...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νταξ....δεν είναι πάντα τόσο τυπικά κ αυστηρά τα πράγματα.
Αυτό που κυρίως θέλουν (όσο γίνεται) να διασφαλίσουν ,είναι να υπάρχει η δυνατότητα μόνιμης υιοθεσίας ,ώστε να αποφευχθεί (όσο γίνεται) το παράτημα του ζωντανού για άλλη μια φορά.
Υπάρχουν κ χαλαρότερες περιπτώσεις ,που όλα γίνονται μεσω τηλ κ μέιλ
Φιλικό ζευγάρι πρόσφατα υιοθέτησε κοκονάκι από Γιάννενα.
Ολα έγιναν τηλ/κά - ηλεκ/κά ,κ το ζωντανό ήρθε Αθήνα από Γιάννενα με Ταξί πληρωμένο από την Φιλοζωική.
Οπότε ,αν κάποιος μπορεί κ θέλει ,ας έχει τα ηλεκτρονικά του μάτια ανοιχτά ,κ θα το βρεί.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Για να καταλάβω καλύτερα!!!
Όταν θέλει κάποιος να «υιοθετήσει» (όπως το λένε σήμερα) πχ σκύλο, έρχεται κάποιος και..... ελέγχει.... το σπίτι του υποψηφίου..... «γονέα»;;;;; :rolleyes:
Δεν ειναι παραλογο.
Δεν γινεται παντα,αλλα οπως ειπε ο Κωστας ,δεν θελουν να δουν το ζωντανο ξανα παρατημενο. Θελουν να "ψαρεψουν" καταστασεις ,να σιγουρευτουν οσο μπορουν βεβαια, οτι δεν θα παρεις το κουταβι για δωρο στο παιδι για ενα 6μηνο. Να δουν οτι δεν εισαι φοιτητης που σε λιγους μηνες θα φυγεις απτη πολη και αντε γεια το σκυλι. Πραγματα τα οποια εμεις θεωρουμε παραλογα ,αλλα αυτοι που ασχολούνται ,αφιερωνουν χρονο κ χρημα στα αδεσποτα τα εχουν συναντησει πολλες φορες. Εμενα μου ετυχε προ μηνων που φιλοξενουσα εναν κουταβο να ερθει μια κοπελα να το παρει ,η οποια δυστυχως δεν μπορουσε να του παρεχει ουτε τα εμβολια,ουτε και τη τροφη του. Προφανως θα γινοταν περιπτωση εγκαταλειψης σε λιγους μηνες.

Για την αγορα εγω εχω να πω ,απο προσωπικη εμπειρια......οτι η αγαπη κ αφοσιωση που παιρνεις απο ενα σκυλι που σωζεις....δε συγκρινεται με κανενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικό καμιας ρατσας. Ωστοσο στηριζω αγορες απο νομιμο εκτροφεα και οχι παρανομες της πισω πορτας.

Εδω μια φωτο οταν βρηκα το δικο μου γεματο αγκαθακια...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγώ ξέρω ότι τα δίνουν με συμβόλαιο υιοθεσίας για να προσπαθήσουν να μειώσουν τις πιθανότητες να βρεθεί ξανά στους δρόμους.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Εγώ ξέρω ότι τα δίνουν με συμβόλαιο υιοθεσίας για να προσπαθήσουν να μειώσουν τις πιθανότητες να βρεθεί ξανά στους δρόμους.
βεβαια , οι υιοθεσίες κανονικα, γινονται σε κτηνιατρο με συμβολαιο και τσιπακι.
Το παρατας? σε βρισκουν, πληρωνεις
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ ξέρω ότι τα δίνουν με συμβόλαιο υιοθεσίας για να προσπαθήσουν να μειώσουν τις πιθανότητες να βρεθεί ξανά στους δρόμους.
Σωστό.
Και επίσης είναι τσιπαρισμένα ,κ καταγράφονται στο όνομά σου ,ώστε σε περίπτωση κακοποίησης ή εγκατάλειψης ,να βρεθείς κ να αντιμετωπίσεις τις συνέπειες ,βάσει του συμβολαίου που έχεις υπογράψει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Τα γυαλιά τα πήραμε σήμερα.
Το σαμάρι της μένει να φτιάξω.



Και μετά να ξεκινήσω την πλατφόρμα σαν και αυτή:
Εχω δει πολλες ιδέες στο νετ. Εχω δουλεψει μαρσιπο για λιγο , αβολο και νομιζω θα καταληξω σε μπαγκαζιερα με ΄΄παραθυρο΄΄στο πανω μερος να βγαζει κεφαλι. Βεβαια εχει να κανει οτι το δικο μου ειναι 10κιλα. Απο αυτα τα κιλα και πανω θελει κατι τετοιο που κοιτας και εσυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Εχω δει πολλες ιδέες στο νετ. Εχω δουλεψει μαρσιπο για λιγο , αβολο και νομιζω θα καταληξω σε μπαγκαζιερα με ΄΄παραθυρο΄΄στο πανω μερος να βγαζει κεφαλι. Βεβαια εχει να κανει οτι το δικο μου ειναι 10κιλα. Απο αυτα τα κιλα και πανω θελει κατι τετοιο που κοιτας και εσυ.
Εμένα είναι 22 κιλά.
Στην αρχή σκεφτόμουν μεγάλη βαλίτσα στην πλάτη μου με το κεφάλι της και τα μπροστινά πόδια μόνο έξω αλλά δεν το είδα και πολύ ασφαλής.
Ο τρόπος αυτός με την πλατφόρμα είναι πιο ασφαλές για το σκυλί γιατί είναι δεμένο μπρος και πίσω.
Απλά θέλει εκπαίδευση να μην φοβάται.
 
Top Bottom