Τετράποδοι φιλοι......

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Εμένα είναι 22 κιλά.
Στην αρχή σκεφτόμουν μεγάλη βαλίτσα στην πλάτη μου με το κεφάλι της και τα μπροστινά πόδια μόνο έξω αλλά δεν το είδα και πολύ ασφαλής.
Ο τρόπος αυτός με την πλατφόρμα είναι πιο ασφαλές για το σκυλί γιατί είναι δεμένο μπρος και πίσω.
Απλά θέλει εκπαίδευση να μην φοβάται.
Σε αυτο που εδειξες παραπανω ,με φοβιζει πολυ που δεν εχει "ορια" το σκυλι ,με το παρακικρο που θα του τραβηξει τη προσοχη θα σε κουναει.

Κοιτα και κατι τετοιο..

 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Σε αυτο που εδειξες παραπανω ,με φοβιζει πολυ που δεν εχει "ορια" το σκυλι ,με το παρακικρο που θα του τραβηξει τη προσοχη θα σε κουναει.
Όχι, το μόνο που θα κουνιέται είναι το κεφάλι της. Το σκυλί δένεται ξαπλωμένη μπρος και πίσω πάνω στην πλατφόρμα με το ειδικό σαμάρι που προανέφερα.
Στην φωτογραφία απλά κάθετε εκεί. Δες το βίντεο και θα καταλάβεις:

Έχω τέτοιο κουτί μεταφοράς αλλά δεν είναι πλέον για τα κιλά της.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Όχι, το μόνο που θα κουνιέται είναι το κεφάλι της. Το σκυλί δένεται ξαπλωμένη μπρος και πίσω πάνω στην πλατφόρμα με το ειδικό σαμάρι που προανέφερα.
Στην φωτογραφία απλά κάθετε εκεί. Δες το βίντεο και θα καταλάβεις:

Έχω τέτοιο κουτί μεταφοράς αλλά δεν είναι πλέον για τα κιλά της.
Οκ , δεν ειχα καταλαβει οτι δενεται το σκυλι!!
Ωραιο ειναι.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένα σκυλί για να ταξιδέψει με ασφάλεια μέσα σε τέτοιες κατασκευές, θα πρέπει να το μάθουμε από κουτάβι.
Δεν είναι εύκολο να προσαρμοστεί ένα μεγάλο σε ηλικία ζώο σε τέτοιες συνθήκες.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ζώο, ταξίδι με μηχανή και ασφάλεια..... δεν πάνε μαζί!!!!! Ποσό δε, να το έχεις και «δεμένο» επανω στη μηχανή!!!!!
Οποίος θέλει να πάρει το ζωντανό του μαζί του σε μια βόλτα, αυτοκίνητο μόνο!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ζώο, ταξίδι με μηχανή και ασφάλεια..... δεν πάνε μαζί!!!!! Ποσό δε, να το έχεις και «δεμένο» επανω στη μηχανή!!!!!
Οποίος θέλει να πάρει το ζωντανό του μαζί του σε μια βόλτα, αυτοκίνητο μόνο!
Όχι μόνο αυτοκίνητο ρε φιλε
Ο καλύτερος μούτσος που είχα ποτέ σε βαρκα
Αλλά είχε γράψει από κουτάβι εκατοντάδες μίλια και 4 φορές ικαριο με πολύ δυναμη



Advphone....
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ζώο, ταξίδι με μηχανή και ασφάλεια..... δεν πάνε μαζί!!!!! Ποσό δε, να το έχεις και «δεμένο» επανω στη μηχανή!!!!!
Οποίος θέλει να πάρει το ζωντανό του μαζί του σε μια βόλτα, αυτοκίνητο μόνο!
Δεν ειναι μονο για ταξιδι.
Εγω πχ ,αμαξι δεν εχω. Θελω να τη παω γιατρο,βολτα ,καπου τελοσπαντων. Ταξιδι να σου πω...δεν θα το βασανιζα μες στη ζεστη πχ το ζωντανό. Αλλά για καποια συντομη μεταφορα ,χρειαζεται
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όχι μόνο αυτοκίνητο ρε φιλε
Ο καλύτερος μούτσος που είχα ποτέ σε βαρκα
Αλλά είχε γράψει από κουτάβι εκατοντάδες μίλια και 4 φορές ικαριο με πολύ δυναμη



Advphone....
Έτσι!!!! :happy:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν ειναι μονο για ταξιδι.
Εγω πχ ,αμαξι δεν εχω. Θελω να τη παω γιατρο,βολτα ,καπου τελοσπαντων. Ταξιδι να σου πω...δεν θα το βασανιζα μες στη ζεστη πχ το ζωντανό. Αλλά για καποια συντομη μεταφορα ,χρειαζεται
Εφοσον δεν έχεις την επιλογή του αυτοκινήτου, μαζί σου, για τέτοιες απαραίτητες και σύντομες μετακινήσεις!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Εφοσον δεν έχεις την επιλογή του αυτοκινήτου, μαζί σου, για τέτοιες απαραίτητες και σύντομες μετακινήσεις!
Και εγώ για σύντομες μετακινήσεις το σκέφτομαι.
Αυτοκίνητο έχω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και εγώ για σύντομες μετακινήσεις το σκέφτομαι.
Αυτοκίνητο έχω.
Εσένα σε κόβω να φτιάχνεις κοτσαδόρο και τρέιλερ ειδικό για ζώα, και με αερόσακους! :happy:
Με ηλους ή κολληση, δεν έχει καμμία σημασία! Περιμένουμε φωτορομάντζο απ´την κατασκευή! :ok:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αρσενικοί γάτοι 10-12 μηνών εξοικειωμένοι με τους ανθρώπους και πολύ φιλικοί ψάχνουν σπίτι...Διαδώστε ελεύθερα οι γατόφιλοι...

Είναι πολύ δύσκολο (για να μην πω ανέφικτο) να βρεθεί ανάδοχος για γατάκια ,δυστυχώς ,έχει γεμίσει ο τόπος ,γιατί δεν ασχολείται (σχεδόν) κανείς με στειρώσεις.
Ούτε ο Δήμος (ως οφείλει) ,ούτε κ το 99% των ζωόφιλων ,οι οποίοι θεωρούν οτι λίγη τροφή κ νερό ,είναι αρκετά.

Εχω ήδη 4 μέσα στο σπίτι (τα 2 γΑΜΕΑ ,τα άλλα 2 φοβικά ,διωγμένα από σπίτια)
3 στο γκαράζ (αδέσποτα τα οποία έγιναν μουτζουρό-γατα)
2 εντός του κοινόχρηστου χώρου (υποτίθεται ότι είναι των γειτόνων)
Ολα πρώην αδέσποτα της γειτονιάς ,κ όλα στειρωμένα-κ-εμβολιασμένα από εμένα

Πλέον ,έχω σταματήσει ,κ προσπαθώ να μην εμπλακώ με άλλο.
Πολύ δύσκολο ,γιατί υπάρχουν απίστευτα γλυκές φατσούλες εκεί εξω.

Προσπαθώ όμως να με πείσω ,ότι δεν μπορώ να τα σώσω εγώ όλα.

Στη γειτονιά κ τριγύρω ,η πλειοψηφία (ευτυχώς) ,συμπαθεί τα τετράποδα ,κ ο περισσότερος κόσμος είναι φιλικός απέναντί τους ,αλλά μέχρι εκεί.
Διαχρονικά μιλώντας...
ΑΝ όλοι όσοι βάζουν στα αδέσποτα λίγη τροφή κ νερό ,αναλάμβαναν να στειρώσουν έστω 1-2 από αυτά ,τότε το πρόβλημα των αδέσποτων θα είχε περιοριστεί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ,αν δεν είχε εξαλειφθεί.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι πολύ δύσκολο (για να μην πω ανέφικτο) να βρεθεί ανάδοχος για γατάκια ,δυστυχώς ,έχει γεμίσει ο τόπος ,γιατί δεν ασχολείται (σχεδόν) κανείς με στειρώσεις.
Ούτε ο Δήμος (ως οφείλει) ,ούτε κ το 99% των ζωόφιλων ,οι οποίοι θεωρούν οτι λίγη τροφή κ νερό ,είναι αρκετά.

Εχω ήδη 4 μέσα στο σπίτι (τα 2 γΑΜΕΑ ,τα άλλα 2 φοβικά ,διωγμένα από σπίτια)
3 στο γκαράζ (αδέσποτα τα οποία έγιναν μουτζουρό-γατα)
2 εντός του κοινόχρηστου χώρου (υποτίθεται ότι είναι των γειτόνων)
Ολα πρώην αδέσποτα της γειτονιάς ,κ όλα στειρωμένα-κ-εμβολιασμένα από εμένα

Πλέον ,έχω σταματήσει ,κ προσπαθώ να μην εμπλακώ με άλλο.
Πολύ δύσκολο ,γιατί υπάρχουν απίστευτα γλυκές φατσούλες εκεί εξω.

Προσπαθώ όμως να με πείσω ,ότι δεν μπορώ να τα σώσω εγώ όλα.

Στη γειτονιά κ τριγύρω ,η πλειοψηφία (ευτυχώς) ,συμπαθεί τα τετράποδα ,κ ο περισσότερος κόσμος είναι φιλικός απέναντί τους ,αλλά μέχρι εκεί.
Διαχρονικά μιλώντας...
ΑΝ όλοι όσοι βάζουν στα αδέσποτα λίγη τροφή κ νερό ,αναλάμβαναν να στειρώσουν έστω 1-2 από αυτά ,τότε το πρόβλημα των αδέσποτων θα είχε περιοριστεί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ,αν δεν είχε εξαλειφθεί.
Στείρωση... Μια "δουλειά" των δημων και των φιλοζωικων σωματείων, για τα οποία όσο περνάει ο χρόνος, αμφιβάλω αν είναι φίλοι των ζώων ή ακόμα μια μπίζνα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η αλήθεια είναι ότι ταϊζουμε αρκετές και 2 από αυτές τις υιοθετήσαμε κιολας. Το θέμα είναι ότι τους συγκεκριμένους τους εχουν στοχοποιήσει επειδή επισκεπτονται συχνα εναν κηπο και για αυτο ψαχνω υιοθεσία. Αν δεν ειχα και το σκυλο μου που ειναι επιληπτικος θα τους επαιρνα εγω. ουτως η αλλως τα πανε καλα αλλά αμα μενεις σε διαμερισμα ειναι δυσκολο. εχω και αλλα 4 σκυλια σε άλλο χωρο εκτος πολης και αυτα αδεσποτα. Μπορεί ομως να τα δει κανεις απο δω γυρω και επειδη αυτα ειναι μαθημενα με ανθρωπους δε θα ειχαν προβλημα και μεσα σε σπιτι. ποτέ δεν ξέρεις. οι περισσοτερες γατες οσο και να τις ταϊζεις δε σε αφηνουν να τις πιανεις κτλ αυτοι απο την αρχη ηταν ετοιμοι για σπιτι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ποσό κοστίζει μια στείρωση;
Και πως πιάνεις μια γάτα, που δεν γουστάρει χάδια; Με παγίδα; Έτσι όμως δεν θα την «αγριέψεις» περισσότερο;
Γιατί και φιλοζωική (τρομάρα τους) να πάρεις τηλέφωνο, σε γράφουν στις κοχόνες τους, κανονικότατα!!!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ποσό κοστίζει μια στείρωση;
Οπως τα πάντα ,κοστίζει αναλόγως στο ΠΟΥ θα απευθυνθείς.
Αν πας σε Κτηνιατρική Κλινική τύπου Ζωο"Ιατρικό Κέντρο" ,οι τιμές παίζουν στα 150-180 €
Μια απλή επίσκεψη για έλεγχο κατάστασης υγείας του Ζώου 50 €
Ενα εμβόλιο 40-50 €
Αυτά όμως τα κέντρα ,έχουν γίνει για τους "έχοντες" λ7 κι αγορασμένα ζώα "ράτσας"

Αν κάποιος ενδιαφερθεί ,ψαχτεί στο νετ ,ή ρωτήσει δεξιά αριστερά ,θα βρεί μεμονωμένους κτηνίατρους ,ακόμα κ μικρές κλινικές ,οι οποίες έχουν πραγματικές ζωοφιλικές ευαισθησίες ,κ σε περιπτώσεις φροντίδας αδέσποτων από πολίτες ,στειρώνουν με 50-70 € ,κ εμβολιάζουν με 20-25 €

Αν κάποιος ενδιαφερθεί επίσης ,υπάρχουν προγράμματα δωρεάν στείρωσης από κάποιους Δήμους ,αλλά θα πρέπει να κλείσει ο πολίτης ραντεβού ,να πιάσει το ζώο ,να το πάει ,να το πάρει πίσω ,κ να το φροντίσει μετ-εγχειρητικά.

Και πως πιάνεις μια γάτα, που δεν γουστάρει χάδια; Με παγίδα; Έτσι όμως δεν θα την «αγριέψεις» περισσότερο;
Η γάτα που δεν γουστάρει επαφή ,πιάνεται δύσκολα.
Αλλά ΟΚ ,αν στειρώνονταν οι γάτες που γουστάρουν επαφή ,κ είναι όλη μέρα στα πόδια μας ,κ πάλι θα υπήρχε μεγάλη διαφορά μείωσης πληθυσμού.

Γιατί και φιλοζωική (τρομάρα τους) να πάρεις τηλέφωνο, σε γράφουν στις κοχόνες τους, κανονικότατα!!!!!
Οι Φιλοζωικές που ΔΕΝ είναι ΜΚΟ ,άρα ΔΕΝ παίρνουν επιδοτήσεις ,σημαίνει ότι όλος ο ΧΡΟΝΟΣ κ το ΧΡΗΜΑ που χρειάζονται για την λειτουργία τους ,παρέχεται από τα μέλη εθελοντικά.
Συνήθως τα μέλη είναι λίγα ,οι ανάγκες τεράστιες ,κ λογικό να μην μπορούν να καλύψουν τους πάντες.

Αν όμως ρωτήσει κάποιος μια Φιλοζωική:
"Θέλω να στειρώσω 2 αδέσποτα. Που μπορώ να απευθυνθώ;"
Θα τον κατευθύνουν σε πρόγραμμα Δήμου (αν τρέχει κάποιο) ,ή σε συνεργαζόμενους Κτηνίατρους ,που προσφέρουν υπηρεσίες φροντίδας αδέσποτων με το ελάχιστο δυνατό κόστος.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Όπως λέει ο el-Gatto, μετά από συννενόηση με Φιλοζωική πήγα σε συνεργαζόμενο κτηνίατρο τις δυο μας γάτες.... κόστος 90€ και οι δύο...
 

vakou

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Αληθεύει ότι οι στειρωμένες γάτες και ειδικά οι γάτοι θέλουν ειδική τροφή; Οπότε αν τις στειρώσεις πρέπει να τις έχεις περιορισμένες μην φάνε τίποτα από έξω;
 
Top Bottom