Τεχνικα θεματα - προβληματα , λυσεις

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σκεφθηκα να ξεκινησω ενα νεο θεμα που να εχει γενικο τιτλο ωστε να εχουμε σε ενα σημειο ολες τις ερωτησεις και τις απαντησεις.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μπαταριες λιθιου




οπως μπορουμε να διαβασουμε στο κειμενο που υπαρχει στην προηγουμενη φωτογραφια, οι μπαταριες λιθιου ειναι ενα προιον που θελει ιδιαιτερη φροντιδα ωστε να εχουμε μακροζωια. Ολες αυτες οι συμβουλες ειναι απο μια γνωστη καλη εταιρεια που ανηκει σε ενα μεγαλο ομιλο της αυτοκινητοβιομηχανιας. Κατα την προσωπικη μου αποψη, οι συμβουλες που γραφουν ειναι απιθανο να ειναι λανθασμενες. Αν λοιπον "δανειστουμε" απο αυτο το προιον αυτα που γραφει και τα χρησιμοποιησουμε στις συσκευες μας (PND, smartphones, κτλ), τοτε θα εχουμε κερδος.

Διαβαζοντας αυτα που γραφει για τις μπαταριες λιθιου στο κειμενο, εχω καταληξει σε 4 "χρυσους" κανονες

  1. οταν μια συσκευη πρεπει να την χρησιμοποιησουμε για μεγιστη αυτονομια, τοτε την φορτιζουμε στο 100% και αμεσως κανουμε χρηση. Σε διαφορετικη περιπτωση εως το 80%
  2. οταν μια συσκευη εχει χρηση ελαχιστες φορες τον μηνα ή ακομα λιγοτερο, τοτε φορτιζουμε την μπαταρια τουλαχιστον 30% και την αποθηκευουμε. Οταν την χρειαστουμε συμπληρωνουμε ενεργεια αναλογα την χρηση που θα απαιτηθει
  3. αναλογα την θερμοκρασια περιβαλοντος φορτιζουμε την μπαταρια αργα ή γρηγορα.
  4. οταν κανουμε χρηση της συσκευης μας και αναλογα την θερμοκρασια του περιβαλοντος, δεν αφηνουμε την μπαταρια χαμηλοτερα απο ενα ποσοστο (20-40%)
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μπαταριες λιθιου στα smartphones

στις συγχρονες συσκευες που εχουν μπαταριες πανω απο 4000mAh υπαρχει ταχυφορτιση. Εχω δει ποσα ενεργειας απο 18 - 240 Watts. Δεν εχω γνωση για ολα τα μοντελα, ομως υπαρχουν περιπτωσεις οπως η σειρα galaxy S2x που στις ρυθμισεις του android εχει
  • επιλογη αργης ή γρηγορης φορτισης
  • διακοπη της φορτισης στο 80%
χωρις να θυμαμαι πιο μοντελο ειναι
- βραδυνη φορτιση. Επιλεγουμε ποτε θα ξυπνησουμε, φορτιζει η συσκευη εως 80% και μια ωρα πριν ξυπνησουμε φορτιζει εως 100%

αν λοιπον δουμε αυτες τις τεχνικες, θα καταλαβουμε πως εχουν αρχισει οι εταιρειες να περνουν στα σοβαρα την υγεια των μπαταριων. Θα πρεπει ομως και οι καταναλωτες να κανουν τις αναλογες κινησεις ......
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλημέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο κινητό μου (OnePlus Nord N10 5G) και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ.

Εδώ και μερικές μέρες, όταν με καλούν η οθόνη παραμένει σβηστή/κλειδωμένη ενώ ακούω το κουδούνισμα. Πρέπει να ξεκλειδώσω το κινητό, το οποίο συνεχίζει να μην δείχνει ποιός καλεί, και να κατεβάσω την μπάρα ώστε να δω ποιος καλεί και να πατήσω το κουμπί απάντηση.

Καμιά ιδέα??
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Καλημέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο κινητό μου (OnePlus Nord N10 5G) και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ.

Εδώ και μερικές μέρες, όταν με καλούν η οθόνη παραμένει σβηστή/κλειδωμένη ενώ ακούω το κουδούνισμα. Πρέπει να ξεκλειδώσω το κινητό, το οποίο συνεχίζει να μην δείχνει ποιός καλεί, και να κατεβάσω την μπάρα ώστε να δω ποιος καλεί και να πατήσω το κουμπί απάντηση.

Καμιά ιδέα??
για αρχη κανε ενα restart στην συσκευη
μηπως εγινε καποιο update στο λογισμικο ?
ριξε μια ματια στις ρυθμισεις που εχουν σχεση με το - security and lock screen
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στο HellasPath προσπαθώ να αλλάξω το μέγεθος των γραμμάτων στα κείμενα του χάρτη και δεν μπορώ,
Κανονικά αλλάζουν από το Ρυθμίσεις -> Εμφάνιση Χάρτη -> Μεγέθυνση στις ετικέτες -> Καμιά, 25%, 50%, 100%

Ο προγραμματιστής μου είπε να καθαρίσω την προσωρινή μνήμη της εφαρμογής για να δω τις αλλαγές.
Αλλά δεν γίνεται τίποτα, οι αλλαγές δεν φαίνονται ούτε με επανεκκίνηση του κινητού.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Στο HellasPath προσπαθώ να αλλάξω το μέγεθος των γραμμάτων στα κείμενα του χάρτη και δεν μπορώ,
Κανονικά αλλάζουν από το Ρυθμίσεις -> Εμφάνιση Χάρτη -> Μεγέθυνση στις ετικέτες -> Καμιά, 25%, 50%, 100%

Ο προγραμματιστής μου είπε να καθαρίσω την προσωρινή μνήμη της εφαρμογής για να δω τις αλλαγές.
Αλλά δεν γίνεται τίποτα, οι αλλαγές δεν φαίνονται ούτε με επανεκκίνηση του κινητού.
το ιδιο προβλημα ισχυει και στην συσκευη μου
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έχω παρατηρήσει ότι όταν σχεδιάζω διαδρομή στο google maps και ξεκινάω, μου βγάζει ΕΩΑ μία ώρα μετά τη κανονική. Εννοώ ότι αν έχω διαδρομή μιας ώρας και ξεκινάω πχ στις 09:00 , μου βγάζει ΕΩΑ στις 11:00! Σαν να είναι η εφαρμογή μία ώρα μπροστά!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom