Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Καλησπέρα στο παρεάκι .
Θα ήθελα τις γνώσεις σας.
Θελω να παρω κατι! Δεν ξέρω ακόμα τι;
Γιατι δεν ξέρω; Εχω μπερδευτεί !
Το λοιπόν ψάχνωντας βρήκα πλοηγούς και gps . Ποια η διαφορά αυτόν των δυο ; Οέο
Αν κατάλαβα καλα ο πλοηγός ειναι ένα χαζοκούτι που σου λεει τραβά εδω στρίψτε εκει κτλ και σου λεει και β μάνα σου ότι θελει σε κανει αυτή παιδί μου Xaxaxaxa
Ενώ το gps ειναι κατι σαν χάρτης στον οποίο εσυ σχεδιάζεις τη. Διαδρομή . Αν κατάλαβα σωστά !
Απο κει και πέρα χάρτες χάρτες και άλλοι χάρτες
Ωραια εγω πες θελω να πάω στο βουνό και να κανω μια διαδρομή άσφαλτο και χωμα που θα σχεδιάσω εγω .
Καλα ως εδω ;
Ποιον χάρτη θα χρησιμοποιείσω και σε ποιο μηχάνημα ;
Αν κατάλαβα καλα οι περισσότερη χάρτες φορτώνουν στα περισσότερα μηχάνηματα είτε πλοηγούς είτε gps. Μπορω να παρω έναν πλοηγώ και να φορτίσω τους χάρτες τις ανάβασης η του τόπο drive ας πούμε ;
Αυτα για την ώρα !


Sent from katemofono 990
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλες σου τις απορίες θα τις λύσεις ο "χαρτολογος" forester........:Dμόλις δει το θέμα βέβαια
Υπάρχουν και άλλοι γνωστες, αλλά ο τεο θα στο αναλύσει σε βάθος........ψοφαει για τετοια
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το έχει αναλύσει εκτενώς ο Θοδωρής σε άλλο θρεντ αλλά με το μάπατολκ είναι δύσκολο να το βρω.

Σεντ φρομ Ντακάρετε - φον
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Πωπω μεγάλο μπλέξιμο !
Ας πω καλητερα τι θελω να κανω και ακούω προτάσεις
Θελω να κάτσω στο περσοναλ κομπιούτερ μου στην πολυθρόνα και να χαραξω μια διαδρομή άσφαλτο χωματόδρομους (δασικούς) να το φορτωσω σε μια συσκευή ( δεν με νοιάζει ποια) και αυτο να μου δείχνει των δρόμο που χάραξα εγω. Αυτα



Sent from katemofono 990
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για μιξ,χωματοδρομους,δασικους, μονοπάτια,ασφαλτο ,χάραξη με κέρσορα το κάνεις μέσω google earth και στελνεις τη διαδρομή μέσω gmail στο κανονικό σου email.Στο smartphone android έχεις προεγκαταστησει την εφαρμογή MAPSME(πλοηγος,gps).ανοιγεις το email στο κινητό σου ,αποθηκευεις τη διαδρομή που έχεις στείλει μέσω gmail και τη προβαλεις στον πλοηγό MAPSme που λειτουργεί και offline
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Για να κάνεις αυτό που θέλεις, ειδικά λι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις χάρτες TopoNavigator, θα χρειαστεί να έχεις συσκευή Garmin. Οι φθηνές σειρές δεν δέχονται οι συσκευές διαδρομές που δημιουργείς στον Η/Υ, αλλά ούτε "Ιχνη-tracks", θα χρειαστεί να δώσεις κάτι παραπάνω! Το πρόγραμμα που μπορείς να φτιάξεις διαδρομές και ίχνη για το Garmin σου είναι το Basecamp και είναι εύκολο. Δημιουργείς και το στέλνεις στην συσκευή σου, τόσο απλά!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Όποτε πια συσκευή να διαλέξω ;
Και γιατι να μην κανω αυτο που είπε ο kaf?


Sent from katemofono 990
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αν δεν έχεις απαιτήσεις από την συσκευή σου, μπορείς όντως να βολευτείς με ένα android.
Αν όμως θέλεις να η συσκευή να χρησιμοποιείται συχνά, να είναι αδιάβροχη, να μπορείς να σχεδιάζεις πολυήμερες εκδρομές, να δημιουργείς "ίχνη" για καθαρά χωμάτινες διαδρομές κι έχεις παραπάνω χρήμα να ξοδέψεις...:D, παίρνεις Gps!
Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιπες συσκευές ή τα νέα μοντέλα της Garmin, μιας κι όταν αγόρασα το Montana μου δεν ξανασχολήθηκα!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Θα δοκιμάσω προσωρινά την λύση του Καφ και βλέπουμε
Ευχαριστω για την βοήθεια


Sent from katemofono 990
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Βέβαια αν επιλέξεις το δρόμο του android, και πρόκειται να κάνεις πολύωρες διαδρομές χρειάζεται οπωσδήποτε παροχή ρεύματος για να το συνδεεις. το θέμα νερού το έχω λύσει με αδιάβροχο κινητό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βέβαια αν επιλέξεις το δρόμο του android, και πρόκειται να κάνεις πολύωρες διαδρομές χρειάζεται οπωσδήποτε παροχή ρεύματος για να το συνδεεις. το θέμα νερού το έχω λύσει με αδιάβροχο κινητό.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το τηλέφωνο δεν έχει καμμια σχέση με τις συσκευές GPS κλπ......
Αν είναι θέμα χρημάτων αλλάζει το πραμα

advφον
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Δεν ειναι θεμα χρημάτων αλλα αμα κανει την δουλεια που θελω γιατι να τα ξοδέψω κιολας; Ας τα πιω σε μπυρες. Θα δω ανάλογος . Θα κανω δοκιμή αυτο με το κινητό και βλέπουμε . Ετσι κι αλλιώς αυτο που ενδοιαφερη ειναι να μπορω να βγάλω διαδρομές χωρίς Βα χάνομαι τιποτα παραπάνω .


Sent from katemofono 990
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Σίγουρα αυτό.ειναι όμως και το τι θέλει ο καθένας και σίγουρα και θέμα χρημάτων.Για τη χρήση που θέλω εγώ προσωπικά έχω λύσει το θέμα μου με αδιάβροχο android το οποίο μου χρειάζεται και για άλλες δραστηριότητες.Οποτε αφού υπάρχει και πληθώρα εφαρμογών με τις οποίες άνετα κάνω τη δουλειά μου στο android έχω ένα για ολα

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom