Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Καιρό είχα να σιχτιρισω το google maps

Βενζινάδικα κοντά μου πάρα πολύ χρήσιμη πληροφορία. Τι θέλεις από τα βενζινάδικα κοντά σου; Κατά κύριο λόγο βενζίνη ή τέλος πάντων κάποιο άλλο είδους καύσιμο. Βλέπεις το χάρτη να εμφανίζονται ένα σωρό τοποθεσίες, αρκετές από αυτές και με την τιμή του λίτρου που ισχύει στο πρατήριο.

Κλειστό το πρώτο κλειστό το δεύτερο.

Τελικά αναγκαστικά να βάλω γυαλιά και να δω ότι υπάρχει ένα έξτρα κουμπάκι το οποίο λέει ανοιχτά τώρα.

Είμαι σίγουρος ότι ο woke προγραμματιστής που κυκλοφορεί με ηλεκτρικό πατίνι για το καλό του πλανήτη δεν έχει σκεφτεί ότι όταν ψάχνεις για βενζινάδικο το κάνεις γιατί θέλεις βενζίνη τώρα όχι απλά για να πας να κάνεις περιήγηση στα πρατήρια της περιοχής. Εννοείται ότι μόλις πατήσεις στο κουμπί ανοιχτά τώρα εξαφανίζονται σχεδον όλα. Το καλό είναι ότι δεν έμεινα.
Θα συμφωνήσω για το θέμα της χρηστικότητας της πληροφορίας ωστόσο δεν νομίζω να φταίει αποκλειστικά το google maps ή ο "woke" προγραμματιστής.

Το πρώτο ζητούμενο για αυτούς είναι να παρέχουν αξιόπιστες πληροφορίες. Το αν υπάρχει η όχι θεωρείται σχετικά αξιόπιστη πληροφορία.
Tο ποιες ώρες είναι ανοιχτό βασίζεται στα λεγόμενα του φερόμενου ιδιοκτήτη της επιχείρησης που δυστυχώς δεν ενημερώνεται όπως θα έπρεπε και είναι πληροφορία που δεν διασταυρώνεται εύκολα από τους χρήστες (όπως πχ με την κίνηση στους δρόμους). Αυτό σημαίνει ότι ένα βενζινάδικο που φαίνεται κλειστό μπορεί να είναι ανοιχτό και το αντίθετο.

Επομένως κάνουν διαχωρισμό αυτής της πληροφορίας... με ένα κουμπί όπως είπες... Το ότι δεν ειναι φανερό όσο θα έπρεπε έχει να κάνει με το καθαρό interface που θέλουν να έχει η εφαρμογή με έμφαση στον χάρτη. Κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις.

Η καλύτερη προσέγγιση για μένα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να σου δίνουν την δυνατότητα στην αναζήτηση να έχεις προεπιλεγμένη την επιλόγή "ανοιχτό" και με μια υποσημείωση για ενδεχόμενη μη αξιοπιστία της πληροφορίας (όπως πχ όταν το βάζεις σαν προορισμό να σου λέει αν είναι ανοιχτό ή όχι). Αυτό βέβαια σημαίνει ότι έχεις μπει με προσωπικό λογαριασμό και όχι ανώνυμα.

Πάντως μου έχει τύχει να εξυπηρετηθώ από "κλειστό" βενζινάδικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τελικά αναγκαστικά να βάλω γυαλιά και να δω ότι υπάρχει ένα έξτρα κουμπάκι το οποίο λέει ανοιχτά τώρα.

Είμαι σίγουρος ότι ο woke προγραμματιστής που κυκλοφορεί με ηλεκτρικό πατίνι για το καλό του πλανήτη δεν έχει σκεφτεί ότι όταν ψάχνεις για βενζινάδικο το κάνεις γιατί θέλεις βενζίνη τώρα όχι απλά για να πας να κάνεις περιήγηση στα πρατήρια της περιοχής.
Η καλύτερη προσέγγιση για μένα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να σου δίνουν την δυνατότητα στην αναζήτηση να έχεις προεπιλεγμένη την επιλόγή "ανοιχτό" και με μια υποσημείωση για ενδεχόμενη μη αξιοπιστία της πληροφορίας (όπως πχ όταν το βάζεις σαν προορισμό να σου λέει αν είναι ανοιχτό ή όχι).
η δικη μου αποψη ....
βασικη αρχη - δεν υπαρχουν προιοντα που να "αρεσουν" 100% στους καταναλωτες -
η google ειναι μια εταιρεια με παγκοσμια αποδοχη. Σχεδον σε 200 χωρες κανουν χρηση της εφαρμογης πλοηγησης που εχουν σχεδιασει. Αυτος λοιπον ο λειτουργικος σχεδιασμος αλλαζει στην παροδο του χρονου με τα εξης κριτηρια. Υιοθετουν 1. τις τεχνολογικες εξελιξεις 2.αυτα που ζητουν οι καταναλωτες και 3. αυτα που νομιζει η εταιρεια πως βοηθουν - τους καταναλωτες και την ιδια.
Ειναι απολυτα λογικο, σε καποιες χωρες οπως η ελλαδα να υπαρχουν καταναλωτες που δεν τους αρεσει "κατι" στην λειτουργια της εφαρμογης. Αν αυτο που αναφερθηκε απο τους 2 χρηστες στα μηνυματα τους ειχε προβλημα σε μεγαλες και πλουσιες χωρες, με αλλη σταση ζωης απο τους πολιτες, ειναι προφανες πως η google θα το ειχε αλλαξει
Αλλα και να κανω λαθος σε αυτο που περιεγραψα, αν συντομα βρεθει προβλημα, θα το καταλαβουν και θα το αλλαξουν. Για να γινει ομως συντομα, καλο θα ειναι να το μαθει η εταιρεια. Και για να γινει αυτο, πρεπει οι χρηστες να ενημερωσουν ..... εκει που πρεπει

νεο μηνυμα
οι χρητες εφαρμογων πλοηγησης πως αναγνωριζουν τα πρατηρια υγρων καυσιμων ?
σαν κομματι των POI ή σαν live υπηρεσια ?
οι αλλες εφαρμογες πλοηγησης εχουν αυτες τις πληροφοριες στα POI τους ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάντως μου έχει τύχει να εξυπηρετηθώ από "κλειστό" βενζινάδικο.
Επαρχία αυτό που λες παίζει συχνά, είτε το βενζινάδικο να είναι αρχαίο λείψανο κλειστό χρόνια είτε να δουλεύει "εκτός ωραρίου" που κάποιος κάποτε δήλωσε.

Τώρα μιλάμε για προάστιο με μια ντουζίνα βενζινάδικα σε ακτίνα 800 μέτρων, όλα κλειστά.

Ανοιχτό ήταν ένα εταιρικό που θυμόμουν από χρόνια, έλεγα μήπως εξυπηρετηθώ πιο κοντά.

Τέλος πάντων, το "κουμπί" είναι χρήσιμο να θυμόμαστε ότι υπάρχει.

Το "βενζινάδικο ο μητσαρας Αιγάλεω" δεύτερο αποτέλεσμα όχι, όταν είσαι στην άλλη άκρη της πόλης. Για τα λεφτά...
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
υπενθυμιση

καλο θα ειναι κατα την πλοηγηση με συσκευες smartphones που τρεχουν πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα, να εχουμε ρυθμισει την εφαρμογη μας σε battery optimization OFF
Ειδικα οταν κανουμε καταγραφη διαδρομης, τοτε ειναι απαραιτητο. Καποιες εφαρμογες το αναγνωριζουν και μας ενημερωνουν. Σε περιπτωση που το εχουμε ξεχασει και σβησουμε την οθονη, τοτε ειναι πολυ απιθανο να λειτουργησει σωστα η εφαρμογη πλοηγησης.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Βέβαια υπάρχει πλέον το ευρωπαϊκό GLONAS και το αντίστοιχο ρώσικο σύστημα (γιατί έληξε η ισχύς της αποκλειστικότητας της Αμερικάνικης ευρεσιτεχνείας) και κάποιες συσκευές (εννοείται και τα νέα Μοντανα), δουλεύουν και στο ευρωπαϊκό σύστημα (σιγά μην τα κάναν και συμβατά με το ρώσικο....., που έχουν οι τύποι κάτι χάρτες "άντε γεια"!!!).
σημερα που ετυχε να διαβασω αυτο το ποστ, θα ηθελα να διορθωσω μερικα λαθη, με σκοπο να μην συνεχιζουμε με κατι που δεν ισχυε ποτε
  • το ευρωπαικο συστημα πλοηγησης ονομαζεται Galileo και λειτουργει επισημα μετα το 2016
  • το Glonass ειναι της Ρωσιας και λειτουργει επισημα μετα το 2010
  • ποτε δεν υπηρχε καμια ευρεσιτεχνια απο την Αμερικη για το δικο τους συστημα. Απλα οι ανταγωνιστες δεν μπορουσαν αμεσα να παρουσιασουν κατι ανταγωνιστικο. Επρεπε να περασουν πανω απο 20 χρονια για να τους φτασουν πρωτα οι Ρωσοι.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
οι συσκευες τυπου fold εχουν μηδεν αντοχες στις κακουχιες. Κραδασμοι, πτωσεις, σκονη, υγρασια, λασπη, κτλ.
?

Οπότε το μπέρδεμα είναι το ότι μια σύγχρονη συσκευή android τρέχει έναν πλοηγό android χωρίς προβλήματα, αλλά κάποια στιγμή ίσως χαλάσει η κάμερα ή η συσκευή από κραδασμούς; ipx8, νέο πλαίσιο, νέος μηχανισμός αλουμινίου κλπ γράφει η Samsung χωρίς προστασία από σκόνη. Μπορεί να το πλύνει στην βρύση όμως.

Σαν να λέμε ξέρω γω, φόρεσα τα ωραία μου αθλητικά παπούτσια στο βουνό και σκίστηκαν στις πέτρες, true story, σοκ και δέος, ποιος να το φανταστεί;

Ας συνεχίσουμε να συζητάμε "απρόοπτα" στο νήμα.
 
Reactions: Gus

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Οπότε το μπέρδεμα είναι το ότι μια σύγχρονη συσκευή android τρέχει έναν πλοηγό android χωρίς προβλήματα, αλλά κάποια στιγμή ίσως χαλάσει η κάμερα ή η συσκευή από κραδασμούς; ipx8, νέο πλαίσιο, νέος μηχανισμός αλουμινίου κλπ γράφει η Samsung χωρίς προστασία από σκόνη. Μπορεί να το πλύνει στην βρύση όμως.
το καλυτερο θα ηταν η επιλογη σε συσκευη τυπου rugged. Μοντελα οπως το samsung xcover 7 στα 300€, εχουν σχεδιαστει για τετοιες καταστασεις

Σαν να λέμε ξέρω γω, φόρεσα τα ωραία μου αθλητικά παπούτσια στο βουνό και σκίστηκαν στις πέτρες, true story, σοκ και δέος, ποιος να το φανταστεί;
ολα τα αθλητικα παπουτσια, δεν κανουν για ολες τις χρησεις. Για το βουνο υπαρχουν ειδικα που να αντεχουν. Αν πας με αυτα που ειναι για τον στιβο, τοτε φταις εσυ που θα χαλασουν γρηγορα, ισως και απο την πρωτη φορα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ολα τα αθλητικα παπουτσια, δεν κανουν για ολες τις χρησεις. Για το βουνο υπαρχουν ειδικα που να αντεχουν. Αν πας με αυτα που ειναι για τον στιβο, τοτε φταις εσυ που θα χαλασουν γρηγορα, ισως και απο την πρωτη φορα.
Αυτό είναι το θέμα μου με την ανάρτηση σου στο νήμα. Δεν έχει τίποτα απρόοπτο, έχει υποψία λάθους χρήστη.

Καλύτερα να την έβαζες στο νήμα σου με τα ανθεκτικά τηλεφωνα με σημείωση "λάθος συσκευή για την χρήση".


Πέρα από αυτό, για το πρόβλημα του δεν ξέρω αν απαντήσατε στο Reddit ή αν έγινε ομαδική πεσιματική για την "λάθος" συσκευή. Δεν είχε να κάνει με το fold.
 
Top Bottom