Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@konkost
Αναφορικα με τους δωρεαν χαρτες οπως ο Pegasus που λες,ναι συμφωνω.Υπαρχουν και αλλοι αρκετοι και με σωστη Χαρτογραφηση και πληρεστερη ισως οπως ο Νικος Σκουτερης... .
Pegasus=Νικος Σκουτερης:D


http://www.swpegasus.com/map_el.html
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επιβεβαιωνεις λοιπον με τις πληροφοριες απο το topodrivehellas.gr αυτο που και εγω εγραψα Οτι οι εξτρα πληροφοριες του topo ειναι τα μονοπατια, οι ισουψεις κλπ Δεν λεμε κατι διαφορετικο λοιπον! Και σιγουρα ο topo ειναι προτιμοτερος απο τον auto Πως θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα αφου εχει περισσοτερη πληροφορια;

Τα χρηματα (οταν υπαρχουν) που θα δαπανησει καποιος ειναι δευτερευων παραγοντας Ο πρωτευων ειναι η χρηση που θα κανει Και αν την χρηση που θα κανει μπορει να την κανει με λιγοτερα χρηματα τοτε γιατι οχι;

Το οτι ενα πχ μοντανα ή ντακοτα θα αντεχει σε απιστευτες κακουχιες δεν μου φαινεται παραξενο αφου γι την χρηση που σχεδιαστηκαν δεν θα επρεπε να ειναι αλλιως Τα μοτοσυκλετας ομως αντεχουν και αυτα σε κακουχιες Λιγοτερες μεν αλλα αντεχουν Τα αυτοκινηταδικα ειναι φυσικα τα πιο ευαισθητα σε σκονες, κρουση κλπ
Γι' αυτο εγραψα για απλα και "απλα" μοντελα σε σχεση παντα με την αντοχη τους και τις δυνατοτητες τους Το δικομου οχι μονο ειναι απλο (χωρις εισαγωγικα) αλλα ηταν οταν το πηρα το απλουστερο (και φτηνοτερο φυσικα) αυτοκινηταδικο Και βεβαια δυστυχως δεν εχει καποιες δυνατοτητες που τις θελω Παντως αποδεδειγμενα παντως αντεχει με την χρηση που κανω
Δεν με εχει αφησει ποτε απο τροφοδοσια παρα μονο μια φορα που τελικα ηταν καμενη η ασφαλεια της πριζας Και λαθος θυμασαι Ποτε δεν εχω παλεψει να το κρατησω σε λειτουργεια με πατεντες Και παντως δικιο εχεις Οσο πιο πολλα μερη εχει ενα συστημα τοσο πιο πιθανο ειναι οποτε ναι παντα υπαρχει η πιθανοτητα στην επομενη πχ βολτα να μεινω απο καλωδιο, πριζα ή και απο την ιδια την συσκευη Ποιος ξερει;

Εγω εχω ακομα πιο φτηνο κινητο απο σενα :D
Καλα ολα αυτα και μια χαρα τα αναλυσαμε..

Αφου ξερεις πολυ καλα οτι στο τελος ευτυχως παλι θα χαθουμε,θα βγουμε σε απειρα κατσικομονοπατια, θα κοπανηθουμε, θα πεφτουν κορμια και μηχανες κατω κι εμεις τα μαζοχια θα καλοπερναμε..!

Δε πα να χεστουν και τα τζι πι ες..! Δωσε χωμα στο λαο!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years

Springer

Μέλος
Όνομα
K
Μοτό
KTM 990 Adv S
Παντως επειδη νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε ανοικτομυαλοι , υπαρχουν πλεον κι αλλες λυσεις που δοκιμαζονται ιδιως στο εξωτερικο κι εγω τα μελεταω λιγο, τυπου μοντερνων κινητων με δυνατοτητες και νεα λειτουργικα Android, κινητα ανθεκτικα και αδιαβροχα οπως το nomu s10 η Kycera Duraforce me gorila glass οθονη μπροστα , με επαφες για φορτιση εξωτερικες αδιαβροχες. Εκει λοιπον μπορουμε να χρησιμοποιησουμε εφαρμογες αναλογα τη χρηση GPS που θελουμε. Αυτα με κοστος λιγοτερα απο τα μισα ενος Montana και απειρες δυνατοτητες και χωρητικοτιτες, με οθονες 5 ιντσων και μικρη συσκευη ομως και βαρος. Ισως τωρα ισως λιγο αργοτερα να ειναι και ο τροπος να κινηθει κανεις. Γιατι θεωρω πως και τα χρηματα που ζητουν αυτες οι Garmin συσκευες σε σχεση με την τεχνολογια που σου παρεχουν πχ ταχυτητα επεξεργαστη η την αναλυση της οθονης ειναι πααρα πολλα.
Τα λεω αυτα γιατι μην εχοντας αυτη τη στιγμη κατι και ξεκινοντας απο την αρχη θελω να αποφασισω την καλυτερη τοποθετηση για τα χρηματα που θα διαθεσω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παντως επειδη νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε ανοικτομυαλοι , υπαρχουν πλεον κι αλλες λυσεις που δοκιμαζονται ιδιως στο εξωτερικο κι εγω τα μελεταω λιγο, τυπου μοντερνων κινητων με δυνατοτητες και νεα λειτουργικα Android, κινητα ανθεκτικα και αδιαβροχα οπως το nomu s10 η Kycera Duraforce me gorila glass οθονη μπροστα , με επαφες για φορτιση εξωτερικες αδιαβροχες. Εκει λοιπον μπορουμε να χρησιμοποιησουμε εφαρμογες αναλογα τη χρηση GPS που θελουμε. Αυτα με κοστος λιγοτερα απο τα μισα ενος Montana και απειρες δυνατοτητες και χωρητικοτιτες, με οθονες 5 ιντσων και μικρη συσκευη ομως και βαρος. Ισως τωρα ισως λιγο αργοτερα να ειναι και ο τροπος να κινηθει κανεις. Γιατι θεωρω πως και τα χρηματα που ζητουν αυτες οι Garmin συσκευες σε σχεση με την τεχνολογια που σου παρεχουν πχ ταχυτητα επεξεργαστη η την αναλυση της οθονης ειναι πααρα πολλα.
Τα λεω αυτα γιατι μην εχοντας αυτη τη στιγμη κατι και ξεκινοντας απο την αρχη θελω να αποφασισω την καλυτερη τοποθετηση για τα χρηματα που θα διαθεσω.
Τα χρήματα που ζητάει η Garmin Κι εμένα μου φαίνονται πάρα πάρα πολλά. Απο 300-350€ ένα μεσαίο μοντέλο μέχρι 600-700€. Μιλάμε για τρελό κέρδος οι τύποι.. Και για μοντέλα που κυκλοφορούν χρόνια ολόκληρα απαράλλακτα, με μικροαλλαγές.

Αν βρεις κάτι αξιολογο είμαστε open minded!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχοντας ένα Garmin 660...εδω και 7-8 χρόνια, χωρίς να το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, παρά μόνο όταν έχω χαθεί, νομίζω ότι δεν πρέπει να κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις!
Είναι σαν να συγκρίνουμε τις φωτογραφίες ενός κινητού με μια DSLR!!!

Να συμφωνήσω ότι οι συσκευές είναι πανάκριβες, αλλά σε αυτή την ζωή ότι πληρώνεις παίρνεις!


P.s.....την εταιρεία Garmin την έχω γνωρίσει από τη δεκαετία του 90 στη θάλασσα και είναι ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει σε αυτές τις συσκευές!!
Και στην θάλασσα... πραγματικά χρειάζεσαι τέτοια μπλιμπλικια
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
off line, πόσο "γλήγοροτερα" είναι τα super duper wow κινητά , σε σχέση μ ένα gps (ας μην είναι και garmin....) ???
Eννοώ χωρίς την κάλυψη δικτύου..., μόνο με τον gps sensor τους.

Να προσθέσω ότι οι οθόνες της Garmin στα ακριβά της μοδελάκια (Zumo-Montana-Montera) δε συγκρίνονται με την πλειοψηφία των οθονών των κινητών και παίζουν στα ίσα με τα κορυφαία κινητά των 600-800€ ;)
Χώρια που δουλεύουν με Ο Λ Α τα γάντια, ακόμα και του σκι!!!!
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Ερώτηση:
Έχει δοκιμάσει κανείς να στερεώσει GPS (Garmin zumo 350 έχω) εσωτερικά στην ζελατίνα του φέρινγκ με την βεντούζα του παρμπρίζ του αυτοκινήτου;
Δοκίμασα και κάθεται πολύ σταθερά, απλά δεν ξέρω σε συνθήκες ταξιδιού...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερώτηση:
Έχει δοκιμάσει κανείς να στερεώσει GPS (Garmin zumo 350 έχω) εσωτερικά στην ζελατίνα του φέρινγκ με την βεντούζα του παρμπρίζ του αυτοκινήτου;
Δοκίμασα και κάθεται πολύ σταθερά, απλά δεν ξέρω σε συνθήκες ταξιδιού...
Mη........θα σου πεσει και θα σπασει
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ερώτηση:
Έχει δοκιμάσει κανείς να στερεώσει GPS (Garmin zumo 350 έχω) εσωτερικά στην ζελατίνα του φέρινγκ με την βεντούζα του παρμπρίζ του αυτοκινήτου;
Δοκίμασα και κάθεται πολύ σταθερά, απλά δεν ξέρω σε συνθήκες ταξιδιού...
Mη........θα σου πεσει και θα σπασει
απολύτως βέβαιο.....!

Ανεξαρτήτως κραδασμών στη ζελατίνα (που δεν υπάρχουν στο παρμπριζ), ανεξαρτήτως καμπυλότητας (το παρμπριζ είναι σχεδόν επίπεδο, στην επιφάνεια επαφής της βεντούζας), σκέψου πόσες φορές σου έχει πέσει από το παρμπρίζ η βεντούζα, λόγω αύξησης της θερμοκρασίας! Με το που το χτυπάει ο ήλιος, μπαμ.... κάτω.... Αλλά στο τουτού δε μας νοιάζει και πολύ, το πιάνουμε και πίσω στη θέση του. Αν σου πέσει στο μηχανάκι εν κινήσει, γεια..... ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να προσθέσω κάτι σημαντικό για τους πλοηγούς Garmin. Αυτή τη στιγμή τα μοντέλα της Garmin τα χαρτογραφικά τουλάχιστον υπάρχει αναγνώριση δορυφορικου σήματος εκτός απο το Αμερικάνικο GPS Και απο το Ρώσικο GLONASS. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως έχεις ακρίβεια σημείου μέχρι και 3-4 μέτρα! Την στιγμή που με το GPS Μόνο η συνήθης μέτρηση ήταν 8-15 μέτρα.

Θα μου πεις σιγά τα λαχανα ΑΛΛΑ εγώ θα πω.. ΠΟΣΕΣ φορές έχουμε πάει μπρος πίσω σε δασικούς δρόμους γιατί η πλοήγηση κούμπωνε στον λάθος δρόμο απο μικρότερη ακρίβεια σήματος σε διχάλες. Δεκάδες φορές θα πω εγώ.

Επίσης, σε δύσβατα σημεία, φαράγγια π.χ. ένα Garmin ποτέ δεν θα μείνει απο σήμα.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
απολύτως βέβαιο.....!

Ανεξαρτήτως κραδασμών στη ζελατίνα (που δεν υπάρχουν στο παρμπριζ), ανεξαρτήτως καμπυλότητας (το παρμπριζ είναι σχεδόν επίπεδο, στην επιφάνεια επαφής της βεντούζας), σκέψου πόσες φορές σου έχει πέσει από το παρμπρίζ η βεντούζα, λόγω αύξησης της θερμοκρασίας! Με το που το χτυπάει ο ήλιος, μπαμ.... κάτω.... Αλλά στο τουτού δε μας νοιάζει και πολύ, το πιάνουμε και πίσω στη θέση του. Αν σου πέσει στο μηχανάκι εν κινήσει, γεια..... ;)
Το Gps θα το ασφαλίσω με την μπάρα πάνω από τα όργανα ώστε αν ξεκολλήσει να μην φύγει από την μοτοσυκλέτα.

Είχα δει την βεντούζα σε ένα παρκαρισμένο GS παλιότερα ....

Θα το δοκιμάσω γιατί σε μια εβδομάδα ταξιδεύω και επειδή έχει βλάβη και δεν φορτίζει από την στάνταρ βάση, αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω την usb θύρα στον φορτιστή αυτοκινήτου που έχω, λύση που είναι συμβατή μόνο με την βεντούζα...

Πάντως εργονομικά αν τελικά λειτουργήσει είναι πολύ καλή λύση χωρίς το βάρος των βάσεων με μόνο μειονέκτημα ότι σε περίπτωση βροχής, αποσυνδέεις το ρεύμα και συνεχίζεις με την μπαταρία του Gps γιατί η σύνδεση αυτή δεν είναι αδιάβροχη.

Στον γυρισμό θα γράψω σχετικά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το Gps θα το ασφαλίσω με την μπάρα πάνω από τα όργανα ώστε αν ξεκολλήσει να μην φύγει από την μοτοσυκλέτα.

Είχα δει την βεντούζα σε ένα παρκαρισμένο GS παλιότερα ....

Θα το δοκιμάσω γιατί σε μια εβδομάδα ταξιδεύω και επειδή έχει βλάβη και δεν φορτίζει από την στάνταρ βάση, αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω την usb θύρα στον φορτιστή αυτοκινήτου που έχω, λύση που είναι συμβατή μόνο με την βεντούζα...

Πάντως εργονομικά αν τελικά λειτουργήσει είναι πολύ καλή λύση χωρίς το βάρος των βάσεων με μόνο μειονέκτημα ότι σε περίπτωση βροχής, αποσυνδέεις το ρεύμα και συνεχίζεις με την μπαταρία του Gps γιατί η σύνδεση αυτή δεν είναι αδιάβροχη.

Στον γυρισμό θα γράψω σχετικά.
Άντε προχώρα και πες μας ;)
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Το Gps θα το ασφαλίσω με την μπάρα πάνω από τα όργανα ώστε αν ξεκολλήσει να μην φύγει από την μοτοσυκλέτα.

Είχα δει την βεντούζα σε ένα παρκαρισμένο GS παλιότερα ....

Θα το δοκιμάσω γιατί σε μια εβδομάδα ταξιδεύω και επειδή έχει βλάβη και δεν φορτίζει από την στάνταρ βάση, αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω την usb θύρα στον φορτιστή αυτοκινήτου που έχω, λύση που είναι συμβατή μόνο με την βεντούζα...

Πάντως εργονομικά αν τελικά λειτουργήσει είναι πολύ καλή λύση χωρίς το βάρος των βάσεων με μόνο μειονέκτημα ότι σε περίπτωση βροχής, αποσυνδέεις το ρεύμα και συνεχίζεις με την μπαταρία του Gps γιατί η σύνδεση αυτή δεν είναι αδιάβροχη.

Στον γυρισμό θα γράψω σχετικά.

Μα σε περίπτωση βροχής θα ξεκολλήσει στα σίγουρα η βάση από τη ζελατίνα ...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Να προσθέσω κάτι σημαντικό για τους πλοηγούς Garmin. Αυτή τη στιγμή τα μοντέλα της Garmin τα χαρτογραφικά τουλάχιστον υπάρχει αναγνώριση δορυφορικου σήματος εκτός απο το Αμερικάνικο GPS Και απο το Ρώσικο GLONASS. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως έχεις ακρίβεια σημείου μέχρι και 3-4 μέτρα! Την στιγμή που με το GPS Μόνο η συνήθης μέτρηση ήταν 8-15 μέτρα.

Θα μου πεις σιγά τα λαχανα ΑΛΛΑ εγώ θα πω.. ΠΟΣΕΣ φορές έχουμε πάει μπρος πίσω σε δασικούς δρόμους γιατί η πλοήγηση κούμπωνε στον λάθος δρόμο απο μικρότερη ακρίβεια σήματος σε διχάλες. Δεκάδες φορές θα πω εγώ.

Επίσης, σε δύσβατα σημεία, φαράγγια π.χ. ένα Garmin ποτέ δεν θα μείνει απο σήμα.
Αν δε κουμπωνε σε αλλη διαδρομη απο μονο του δε θα ειχες αυτο το προβλημα.Δηλαδη να ειναι σταθερα χρωματισμενο το ιχνος που πρεπει να ακολουθησεις, αμεσως θα καταλαβεις με ενα pick ματιας οτι πηρες λαθος δρομο.
off line, πόσο "γλήγοροτερα" είναι τα super duper wow κινητά , σε σχέση μ ένα gps (ας μην είναι και garmin....) ???
Eννοώ χωρίς την κάλυψη δικτύου..., μόνο με τον gps sensor τους.

Να προσθέσω ότι οι οθόνες της Garmin στα ακριβά της μοδελάκια (Zumo-Montana-Montera) δε συγκρίνονται με την πλειοψηφία των οθονών των κινητών και παίζουν στα ίσα με τα κορυφαία κινητά των 600-800€ ;)
Χώρια που δουλεύουν με Ο Λ Α τα γάντια, ακόμα και του σκι!!!!
θοδωρη ειναι το ιδιο γρηγορο ,δεν εχω garmin εχω magellan και με περασμενο χαρτη της Αναβασης αλλα τα τελευταια δυο χρονια πραγματικα εχει γινει μονιμος κατοικος συρταριου ακομα και για τις πεζοποριες που κανω.Να φανταστεις εχει επιλογη διαδρομης και για πεζοπορια η εφαρμογη,βγαζει υψομετρικες διαφορες ,χρονους .Ειναι πολυ πιο ευχρηστο με απεριοριστες δυνατοτητες πλεον ενα smartphone.το μονο μειονεκτημα που παραμενει, ειναι η τροφοδοσια.Στη μηχανη θελεις παροχη 12v,στις πεζοποριες μεχρι και 12ωρη δεν ειχα θεμα(ειχα τελειωσει με 35% υπολοιπο μπαταριας.και στο σακιδιο powerbank σε ετοιμοτητα + το δευτερο αποσυρμενο smartphone με τα ιδια data περασμενα) .παταω κουμπι σβηνει η οθονη αλλα μενει ενεργο με το στιγμα να δουλευει.Στο αυτοκινητο-μηχανη που κινεισαι πιο γρηγορα και πρεπει να βλεπεις πολυ συχνα την οθονη αναγκαστικα μενει ανοιχτο συνεχεια και μιας και το μεγαλυτερο μερος της μπαταριας το καταναλωνει μια ενεργα φωτισμενη οθονη, τοτε θελει τροφοδοσια.Αν βεβαια παω για καμμια βαρκαδα θα παρω και το magellan γιατι επιπλεει:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Περσι το καλοκαιρι στο ταξιδι στη Πινδο 7 μερες δεν ειχα κανενα προβλημα με την πλοηγηση.Ακριβεστατο και 7 μερες offline πλοηγηση.Απο οποιο σημειο και να εισαι και θελεις να κανεις παρακαμψη ή αλλαγη πορειας την κανεις.
Μου φαινεται θα κανω ενα βιντεο να δειξω ποσο απλο και ευχρηστο ειναι.
Βεβαια πρεπει να κατσεις να δεις καποιες απλες λειτουργιες του google earth ή google maps και να μαθεις να δουλευεις την εφαρμογη στο smartphone.Αν δε θες να ασχοληθεις αλλαζει το θεμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πχ.σε zoomed out οθόνη κομμάτι του Advtroffy Σαββάτου.υπαρχει κοντά και ο καταρράκτης Στυγός.αποφασιζω να παω πεζοπορία να το δω.βγαζω επιτόπου track με την επιλογή πεζοποριας


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αλλά παράδειγμα πάλι.επιλεγω να πάω σπήλαιο λιμνών από ένα κομμάτι της διαδρομής που έχω βρεθεί.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Και φυσικά η διαδρομή που έχω βγάλει σταθερά χρωματισμένη το ίχνος της για να καταλάβεις αμέσως αν έχεις βγει off track

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom