Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Και φυσικά η διαδρομή που έχω βγάλει σταθερά χρωματισμένη το ίχνος της για να καταλάβεις αμέσως αν έχεις βγει off track

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Και φυσικά η διαδρομή που έχω βγάλει σταθερά χρωματισμένη το ίχνος της για να καταλάβεις αμέσως αν έχεις βγει off track

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Zoomed in στο Πρασουδι



Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@kaf Κωστή εφόσον το βολεύτηκες, όλα καλώς.
Όταν βρεθούμε θα το δω κι εγώ από κοντα ;)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Επιλέγεις και όσα tracks θέλεις να είναι ορατα,επίσης επιλέγεις και για όση ώρα θες να κάνει καταγραφη του ίχνους σου



Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Σχετικά με την βάση για μοτοσυκλέτα μπορεί κάποιος με montana να περιγράψει τι πήρε και το προσάρμοσε πάνω στη μηχανή; Στο site της Garmin δεν λέει για αξεσουάρ για το montana αλλά λέει για βάση για τα zumo την οποία όμως δεν έχει σε φωτογραφία.
Επίσης, το montana μπορεί να φορτίζει παίρνοντας ρεύμα από την μηχανή;
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
πληροφορια το καθε track


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Να προσθέσω κάτι σημαντικό για τους πλοηγούς Garmin. Αυτή τη στιγμή τα μοντέλα της Garmin τα χαρτογραφικά τουλάχιστον υπάρχει αναγνώριση δορυφορικου σήματος εκτός απο το Αμερικάνικο GPS Και απο το Ρώσικο GLONASS. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως έχεις ακρίβεια σημείου μέχρι και 3-4 μέτρα! Την στιγμή που με το GPS Μόνο η συνήθης μέτρηση ήταν 8-15 μέτρα.

Θα μου πεις σιγά τα λαχανα ΑΛΛΑ εγώ θα πω.. ΠΟΣΕΣ φορές έχουμε πάει μπρος πίσω σε δασικούς δρόμους γιατί η πλοήγηση κούμπωνε στον λάθος δρόμο απο μικρότερη ακρίβεια σήματος σε διχάλες. Δεκάδες φορές θα πω εγώ.

Επίσης, σε δύσβατα σημεία, φαράγγια π.χ. ένα Garmin ποτέ δεν θα μείνει απο σήμα.
Νομιζω οτι η σχετικη ακριβεια της θεσης σε ολα τα συστηματα εντοπισμου (gps, glonass, galileo) ειναι παντα δεδομενη και δεν εξαρταται απο το αν χρησιμοποιειται το gps ή το glonass συστημα
Εξαρταται ομως βεβαιως απο ενα σωρο αλλους παραγοντες οπως τα πιθανα επιγεια εμποδια, η ατμοσφαιρα, η ευαισθησια του δεκτη, το εσωτερικο του ρολοι, το λογισμικο, ο μικροεπεξεργαστης κλπ
Αν λοιπον ειναι ετσι και δεν κανω λαθος, τοτε δεδομενου οτι χρειαζονται ανα πασα στιγμη 4 δορυφοροι για να προσδιοριστει ενα σημειο, τοτε καμια σημασια δεν εχει αν αυτοι οι 4 δορυφοροι ανηκουν στο ενα ή στο αλλο συστημα

Και ειναι φυσικα λογικο συσκευες που ειναι περισσοτερο εντοπισμου θεσης παρα πλοηγησης να ειναι περισσοτερο ακριβεις αλλα και αναλογικα πιο ακριβες σε σχεση με αλλες που στοχευουν περισσοτερο στην πλοηγηση, δεδομενου οτι απο μια τετοια συσκευη καποια στιγμη μπορει να κριθει αν καποιος θα επιβιωσει ή οχι Πχ μια σχεδον αμιγως συσκευη προσδιορισμου θεσης οπως ειναι καποια μοντελα της garmin μπορει να σωσουν ενα ορειβατη ο οποιος ειναι χωμενος μεσα σε δυνατη χιονοθυελα, ή στον πατο ενος βαραθρου
Την χρειαζομαστε ομως ολοι μια τετοια συσκευη ή με μια θεωρητικα υποδεεστερη αλλα με περισσοτερες ευκολιες ειμαστε 100% καλυμενοι για την χρηση που κανουμε με την μοτοσυκλετα μας εν προκειμενω;
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομιζω οτι η σχετικη ακριβεια της θεσης σε ολα τα συστηματα εντοπισμου (gps, glonass, galileo) ειναι παντα δεδομενη και δεν εξαρταται απο το αν χρησιμοποιειται το gps ή το glonass συστημα
Εξαρταται ομως βεβαιως απο ενα σωρο αλλους παραγοντες οπως τα πιθανα επιγεια εμποδια, η ατμοσφαιρα, η ευαισθησια του δεκτη, το εσωτερικο του ρολοι, το λογισμικο, ο μικροεπεξεργαστης κλπ
Αν λοιπον ειναι ετσι και δεν κανω λαθος, τοτε δεδομενου οτι χρειαζονται ανα πασα στιγμη 4 δορυφοροι για να προσδιοριστει ενα σημειο, τοτε καμια σημασια δεν εχει αν αυτοι οι 4 δορυφοροι ανηκουν στο ενα ή στο αλλο συστημα

Και ειναι φυσικα λογικο συσκευες που ειναι περισσοτερο εντοπισμου θεσης παρα πλοηγησης να ειναι περισσοτερο ακριβεις αλλα και αναλογικα πιο ακριβες σε σχεση με αλλες που στοχευουν περισσοτερο στην πλοηγηση, δεδομενου οτι απο μια τετοια συσκευη καποια στιγμη μπορει να κριθει αν καποιος θα επιβιωσει ή οχι Πχ μια σχεδον αμιγως συσκευη προσδιορισμου θεσης οπως ειναι καποια μοντελα της garmin μπορει να σωσουν ενα ορειβατη ο οποιος ειναι χωμενος μεσα σε δυνατη χιονοθυελα, ή στον πατο ενος βαραθρου
Την χρειαζομαστε ομως ολοι μια τετοια συσκευη ή με μια θεωρητικα υποδεεστερη αλλα με περισσοτερες ευκολιες ειμαστε 100% καλυμενοι για την χρηση που κανουμε με την μοτοσυκλετα μας εν προκειμενω;
Για να βαλει και glonass η garmin...., κατι θα ξερει ;)
1ον ειναι απιθανο να χασεις και τα 2 ανεξαρτητα μεταξυ τους συστηματα ταυτοχρονα. Εχει συμβει σε καποιες περιοχες να χαθει το σημα σε ολα τα gps καποιο χρονικο διαστημα. Μιλαω για 50 και βαλε συσκευες
2ον αν ο αμερικανος κλειδωσει το συστημα του, η θεσει καποιους περιορισμους ( υπηρχαν καποτε) , αποκλειεται να το κανει κι ο ρωσσος ταυτοχρονα .

Η δυνατοτητα μιας συσκευης να δουλευει σε 2 συστηματα μονο πλεονεκτημα ειναι!!!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για να βαλει και glonass η garmin...., κατι θα ξερει ;)
...
Η δυνατοτητα μιας συσκευης να δουλευει σε 2 συστηματα μονο πλεονεκτημα ειναι!!!!
Ηπα εγω καπου το αντιθετο;
Αυτο που ειπα ειναι οτι και με τα δυο συστηματα ταυτοχρονα σε μια συσκευη η ακριβεια του στιγματος δεν αυξανεται (αν εχω καταλαβει καλα)
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Για να ξεκαθαρίσω κάτι στο κλούβιο μου:
Αν κάποιος εξοπλιστεί με ένα eTrex 20x παράδειγμα, με τους TOPO χάρτες που δινει. Είναι σε ένα αρκετα καλό επίπεδο εξοπλισμένος; οέο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Διαδικτυακο αρθρο.
There is no clear advantage other than accuracy over GPS. When used alone GLONASS doesn’t have that strong coverage as GPS has, but when both used together certainly increases accuracy with coverage. And it is more useful in northern latitudes as Russia started GLONASS originally for Russia.
The accuracy is an advantage of GLONASS with up-to 2 meter of accuracy. GPS + GLONASS allows your device to be pin pointed by a group of 55 satellites all across the globe. So when you are in a place where GPS signals are stuck like between huge buildings or subways, you will be tracked by GLONASS satellites accurately.
και αλλο ενα GPS>gov
How accurate is GPS?
It depends. GPS satellites broadcast their signals in space with a certain accuracy, but what you receive depends on additional factors, including satellite geometry, signal blockage, atmospheric conditions, and receiver design features/quality.

For example, GPS-enabled smartphones are typically accurate to within a 4.9 m (16 ft.) radius under open sky (view source at ION.org). However, their accuracy worsens near buildings, bridges, and trees.

High-end users boost GPS accuracy with dual-frequency receivers and/or augmentation systems. These can enable real-time positioning within a few centimeters, and long-term measurements at the millimeter level.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ηπα εγω καπου το αντιθετο;
Αυτο που ειπα ειναι οτι και με τα δυο συστηματα ταυτοχρονα σε μια συσκευη η ακριβεια του στιγματος δεν αυξανεται (αν εχω καταλαβει καλα)
Δεν αυξανεται αν και τα δυο δινουν την ιδια ακριβεια (λογω εσωτερικης τους παραμετροποιησης) στον ιδιο τοπο. Δε γνωριζω πιο δινει καλυτερη, αν υφισταται κατι τετοιο.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Νομιζω οτι η σχετικη ακριβεια της θεσης σε ολα τα συστηματα εντοπισμου (gps, glonass, galileo) ειναι παντα δεδομενη και δεν εξαρταται απο το αν χρησιμοποιειται το gps ή το glonass συστημα
Εξαρταται ομως βεβαιως απο ενα σωρο αλλους παραγοντες οπως τα πιθανα επιγεια εμποδια, η ατμοσφαιρα, η ευαισθησια του δεκτη, το εσωτερικο του ρολοι, το λογισμικο, ο μικροεπεξεργαστης κλπ
Αν λοιπον ειναι ετσι και δεν κανω λαθος, τοτε δεδομενου οτι χρειαζονται ανα πασα στιγμη 4 δορυφοροι για να προσδιοριστει ενα σημειο, τοτε καμια σημασια δεν εχει αν αυτοι οι 4 δορυφοροι ανηκουν στο ενα ή στο αλλο συστημα

Και ειναι φυσικα λογικο συσκευες που ειναι περισσοτερο εντοπισμου θεσης παρα πλοηγησης να ειναι περισσοτερο ακριβεις αλλα και αναλογικα πιο ακριβες σε σχεση με αλλες που στοχευουν περισσοτερο στην πλοηγηση, δεδομενου οτι απο μια τετοια συσκευη καποια στιγμη μπορει να κριθει αν καποιος θα επιβιωσει ή οχι Πχ μια σχεδον αμιγως συσκευη προσδιορισμου θεσης οπως ειναι καποια μοντελα της garmin μπορει να σωσουν ενα ορειβατη ο οποιος ειναι χωμενος μεσα σε δυνατη χιονοθυελα, ή στον πατο ενος βαραθρου
Την χρειαζομαστε ομως ολοι μια τετοια συσκευη ή με μια θεωρητικα υποδεεστερη αλλα με περισσοτερες ευκολιες ειμαστε 100% καλυμενοι για την χρηση που κανουμε με την μοτοσυκλετα μας εν προκειμενω;
Για τη χρηση με μοτοσυκλετα ή αυτοκινητο εχεις δικιο.΅Ενα Smartphone αρκει. ,με παροχη (αδιαβροχο βεβαιως για τη μοτο).Πριν λιγα χρονια δεν υπηρχαν ικανες εφαρμογες και smartphones για τετοια λειτουργια.Αυτα που προσφερουν ενα dedicated gps οπως τα handheld ειναι και για αλλες δραστηριοτητες αλλα και για επαγγελματα.οπως πχ το να θες να διασχισεις βουνα εκτος μονοπατιων και ανα πασα στιγμη να περασεις συντεταγμενες που εχεις λαβει ή εχεις διαβασει σε χαρτη.(υπαρχουν βεβαια τετοιες εφαρμογες αλλα δε τις εχω δουλεψει ακομα);) .με το ιδιο εργαλειο να κινηθεις στη θαλασσα.και να εξαρτασαι απο ΑΑ μπαταριες μονο οι οποιες βρισκονται σε καθε γωνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για να ξεκαθαρίσω κάτι στο κλούβιο μου:
Αν κάποιος εξοπλιστεί με ένα eTrex 20x παράδειγμα, με τους TOPO χάρτες που δινει. Είναι σε ένα αρκετα καλό επίπεδο εξοπλισμένος; οέο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απο οτι βλεπω και εδω , μαλλον ναι
http://garmin.opentopomap.org/
μπορεις να περιεργαστεις το χαρτη που εχει κατω δεξια
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πχ.σε zoomed out οθόνη κομμάτι του Advtroffy Σαββάτου.υπαρχει κοντά και ο καταρράκτης Στυγός.αποφασιζω να παω πεζοπορία να το δω.βγαζω επιτόπου track με την επιλογή πεζοποριας
Αν παντως θες να πας στον Καταρρακτη στη Στύγα,υπαρχει και δρομος με τη μοτο...ομορφιας "δεν το συζητω" και αφηνουμε τις μοτο εκει και περπαταμε 15'...λεω εγω τωρα:cool::D
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αν παντως θες να πας στον Καταρρακτη στη Στύγα,υπαρχει και δρομος με τη μοτο...ομορφιας "δεν το συζητω" και αφηνουμε τις μοτο εκει και περπαταμε 15'...λεω εγω τωρα:cool::D
Η προσέγγιση δε ξέρω πως θα γίνει,πάντως το σημείο έχει μαρκαριστει

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Η προσέγγιση δε ξέρω πως θα γίνει,πάντως το σημείο έχει μαρκαριστει.Μαλλον θα μας πας εσύ από τη διαδρομή που ξέρεις... :cool:

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστα @kaf δυστυχως για οσους ειναι ανυπομονοι αλλά ευτυχως για ολους οσοι γουσταρουμε βολτα στα βουνα και στα ομορφα,το να δεις τις ομορφιες τριγυρω σε ΜΙΑ βολτα ειναι αδυνατο...τι σημαινει αυτο.Οτι μια βολτα ποτέ δεν ειναι αρκετη...ευτυχως...γιατι οι βολτες θα ειναι πολλες...;)
 
Top Bottom