Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Νομίζω η καλύτερη λύση τουλάχιστον για εμένα και αυτό έχω κάνει, πήρα ένα δεύτερο κινητό αδιάβροχο που δεν χρειάζεται θήκες κτλπ όταν βρέχει και που φορτίζει μέσα στον ήλιο χωρίς κανένα πρόβλημα και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για GPS στην μηχανή. Έχω μέσα περασμένα όσα προγράμματα navigation θέλω με πάρα πολλές δυνατότητες και νομίζω είναι ότι πιο χρηστικό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μπράβο gsmaniac θα το ζητούσα τώρα (που μαζεύτηκα σπίτι)


kon/nos το ζήτημα είναι καθαρά οικονομικό από την μία και χρηστικό από την άλλη.

Προσωπικές εμπειρίες με ΟΧΙ κορυφαία τηλέφωνα (οκ, έχω "καλό" τηλέφωνο του 2018... δηλαδή αρχαίο όπως τρέχει η τεχνολογία που και τότε είχε μικρή μπαταρία) είναι ότι προτιμώ ξεχωριστές συσκευές. Είναι εύκολο και προφανές το όλα σε ένα, αλλά το τηλέφωνο δεν είναι φτιαγμένο για να κοπανιέται (άλλο αν πχ ο gsmaniac έχει δοκιμάσει και αντέχει το δικό του), το τηλέφωνο δεν είναι φτιαγμένο για 100% χρήση οθόνης και φόρτιση και ήλιο, πιο σημαντικό από όλα προτιμώ να το έχω επάνω μου γιατί σε φάση που έγινε στραβή και το μηχανάκι κατέληξε μακριά, μπόρεσα να πάρω τηλέφωνο εκεί που έπρεπε.

Από άποψη ασφάλειας λοιπόν προτιμώ να έχω το gps με την τροφοδοσία του για την δουλειά του, το τηλέφωνο στην τσέπη μου χωρίς να "ξοδεύω" μπαταρία για κάτι όχι απαραίτητο. Συν το ότι αν πέσει το μηχανάκι και σπάσει το GPS δεν τρέχει τίποτα, αν ξεμείνω από τηλέφωνο έχω αίσθηση ανασφάλειας.
Το θεμα ειναι οτι ειμαι για αλλαγη κινητου και σκεφτομουν να παρω επιτελους gps μηχανης ωστε να ειμαι πιο ανετος με βροχες κτλ κτλ.
Οποτε ουσιαστικα να εκανα οικονομια κατα καποιο τροπο.

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο μπορουμε να εμπιστευτουμε κινητο με offline maps.

Επισης μου αρεσει πολυ που στο googlemaps πχ θες να βαλεις προορισμο ενος ξενοδοχειου και το βαζεις και σε παει.
Στο gps μεχρι τωρα εβαζα η συντεταγμενες η το εβρισκα στο περιπου στον χαρτη.

Το θεμα ασφαλειας που αναφερεις ειναι αδιαπραγματευτο και μπορω να το καταλαβω..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το XT μία χαρά σε πάει σε βενζινάδικο, ξενοδοχεία, εστιατόριο κλπ κοντινά. Γενικά κάνει αξιόλογη πλοήγηση, όσο το έχω δουλέψει. Δεν κάνει τις αηδιες του Google, που με πήγε Σέσι από χώμα χτες.


Δεύτερο τηλέφωνο αδιάβροχο έχω, το orux maps είναι ωραίο για να ακολουθείς στίγμα σε διαδρομή, δεν έχω ιδέα πόσο εύχρηστο σε αναζήτηση/πλοήγηση όπως Google, Here κλπ.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Για πλοήγηση σε δρόμους ασφαλτοστρωμενους είναι ότι καλύτερο το copilot. Φορτώνει διαδρομή που έχεις εσύ σχεδιάσει στον υπολογιστή και έχει κορυφαίους χάρτες νομίζω είναι ίδιοι με τους here αν δεν κάνω λάθος. Με αυτό το πρόγραμμα και με διαδρομές που έχω σχεδιάσει στον υπολογιστή έχω κάνει ότι ταξίδια έχω κάνει στο εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως. Λάθος θα γίνει αν δεν γίνει σωστή σχεδίαση της διαδρομής στον υπολογιστή μόνο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και το HERE είναι πολύ καλό και κάνει λιγότερα "λάθη" από το Google, τουλάχιστον δεν θυμάμαι να με έχει στείλει από χώμα, που το google κάνει συχνά. Με χάλασε λίγο γιατί κατεβάζει χάρτες offline τακτικά αλλά η αναζήτηση διεύθυνσης offline είναι θέμα τύχης. Συχνά λέει "δεν βρέθηκε" και μόλις συνδεθείς το βρίσκει. Ποιό το νόημα του να έχεις την βάση στο τηλέφωνο....

Το βασικό θέμα με τον πλοηγό δεν είναι μόνο να σου δείχνει προ-αποφασισμένη πορεία αλλά να σου βρίσκει λύση στο πρόβλημα. Θέλω βενζίνη (εδώ υπάρχει θέμα, πχ το BMW Navi δεν σου λέει τι θα βρεις μπροστά σου, σου βγάζει ΟΛΑ τα βενζινάδικα γύρω σου, πράγμα το οποίο όταν ας πούμε κινείσαι ΕΟ είναι εντελώς άχρηστο), θέλω να κοιμηθώ, θέλω να φάω, θέλω καφέ. Στην Ελλάδα πες κουτσά στραβά θα βρεις άκρη στα περισσότερα, έξω είναι πιο χρήσιμο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λοιπόν, όσο αναρωτιόμασταν τι θα φέρει η πενφέ με το νέο φημολογούμενο R1300GS σαν πλοηγό, μας φέρνει... το ήδη υπάρχον (ή μιά πιο νέα έκδοση του) ταμπλετάκι/όργανα με ενσωματωμένη πλοήγηση. Ναι, στην Africa 1100 το είδαμε πρώτα, θεωρώ ότι θα το δούμε και στα νέα ΚΤΜ.

 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Λοιπόν, όσο αναρωτιόμασταν τι θα φέρει η πενφέ με το νέο φημολογούμενο R1300GS σαν πλοηγό, μας φέρνει... το ήδη υπάρχον (ή μιά πιο νέα έκδοση του) ταμπλετάκι/όργανα με ενσωματωμένη πλοήγηση. Ναι, στην Africa 1100 το είδαμε πρώτα, θεωρώ ότι θα το δούμε και στα νέα ΚΤΜ.

Πλοήγηση στην οθόνη μέσω του κινητού υπάρχει ήδη στα ΚΤΜ 1290 (S+R)
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Με στροφή, όχι χάρτη. Όπως η BMW.
Ναι, turn by turn έχει, η αλήθεια είναι πως δεν είδα όλο το βίντεο και μου διέφυγε, αν και στο σημείο που βρίσκονται συνήθως οι οθόνες των μοτοσυκλετών είναι έξω από το άμεσο οπτικό πεδίο του οδηγού και μπορεί εύκολα να σου αποσπάσει την προσοχή
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ξεθαβω το παρον θεμα για να ρωτησω το εξης
Γνωριζει καποιος αν στο zumo 660 ο χαρτης της Ελλαδας ειναι ο auto drive; Και αν ναι τοτε οι
Αναβαθμισεις του ειναι δωρεαν;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξεθαβω το παρον θεμα για να ρωτησω το εξης
Γνωριζει καποιος αν στο zumo 660 ο χαρτης της Ελλαδας ειναι ο auto drive; Και αν ναι τοτε οι
Αναβαθμισεις του ειναι δωρεαν;
Ναι... Εγώ το είχα πάρει στις αρχές και πλήρωνες τις αναβαθμίσεις.
Μετά βγήκαν τα LM που ήταν δωρεάν
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αρα και για τα πρωτα 660 οι αναβαθ ισεις ειναι πλεον δωρεαν Εγιναν και αυτα ας πουμε LM;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Στο 390LM παντως η κάλυψη για ελλάδα ήταν απαράδεκτη μεχρι και το 17. Στα τελευταία update δείχνει να είναι καλύτερα και το status εχει αλλάξει σε full coverage. Παρόλα αυτά κατα καιρους ανακαλυπτω διάφορα λάθη.
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Ο χάρτης auto drive είναι ελληνικός που «τρέχει» στα Garmin Zumo και Nuvi μέχρι και το 660.




Δεν είναι ο βασικός χάρτης της Garmin ο οποιος ονομάζεται Navigator.

Οι συσκευές που πωλούνταν από τον Έλληνα αντιπρόσωπο είχαν φορτωμένο και αυτό το χάρτη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ο χάρτης auto drive είναι ελληνικός που «τρέχει» στα Garmin Zumo και Nuvi μέχρι και το 660.




Δεν είναι ο βασικός χάρτης της Garmin ο οποιος ονομάζεται Navigator.

Οι συσκευές που πωλούνταν από τον Έλληνα αντιπρόσωπο είχαν φορτωμένο και αυτό το χάρτη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι ΟΚ Αλλα η ερωτηση ειναι αν πλεον σε ολες τις συσκευες που ειναι προφορτωμενος ο auto drive αυτος αναβαθμιζεται δωρεαν ή αυτο γινεται μονο σε οσες συσκευες ηταν/ειναι LM?
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατι ψαχνω για μεταχειρισμενο Δεν εχω ακομα καποιο Και για να κατεβασω χαρτη απο το ανωτερω λινκ πρεπει να υπαρχει συνδεδεμενη στο πισι δυσκευη gps
Περνας από Πειραιά και παίρνεις το δικό μου να κάνεις ότι δοκιμές θέλεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περνας από Πειραιά και παίρνεις το δικό μου να κάνεις ότι δοκιμές θέλεις.
Δεν τα λες καλά, αν το δικό σου είναι lm δεν σημαίνει ότι θα είναι και το μεταχειρισμένο.

Επίσης lm σημαίνει "ζωή της συσκευής κατά την εταιρεία" όχι όσο ζει ο ιδιοκτήτης. Άρα όποτε αποφασίσουν λένε τέλος, πάρτε καινούριο.

Κατά την ταπεινή μου, καλύτερα ένα φθηνό τηλέφωνο μόνο για πλοήγηση, παρά παλιά μονάδα Garmin (ή οποιαδήποτε άλλη παλιά μονάδα).
 
Top Bottom