Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Για να γελάσουμε λίγο μέρες που είναι.

Διάβαζα ένα review συσκευής και θυμήθηκα το openstreetmaps που έχει χάρτες συμβατούς και με garmin συσκευές. Διαλέγεις την περιοχή που θέλεις, τον τύπο χάρτη, δίνεις το email σου και ο σέρβερ σε βάζει σε σειρά για να σου κάνει render το κομμάτι που σε ενδιαφέρει και έχεις 120 ώρες να το παραλάβεις πριν χαθεί.

Το θέμα είναι η σειρά.

This request is #124723 in the queue. The delay is approximately 519.7 days.
Γιάννη το "κλασικό" openstreetmap είναι το παρακάτω και απλά κατεβάζεις τον χάρτη που επιλέγεις χωρίς καθυστέρηση ;)

Free worldwide Garmin maps from OpenStreetMap
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιάννη το "κλασικό" openstreetmap είναι το παρακάτω και απλά κατεβάζεις τον χάρτη που επιλέγεις χωρίς καθυστέρηση ;)

Free worldwide Garmin maps from OpenStreetMap
Δηλαδή κατεβάζω τον χάρτη πού χρειάζομαι,τον περνάω στην κάρτα SD της συσκευής Garmin και λειτουργεί κανονικά?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max


Daggers in Brothel
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
amyroukai για δες και αυτο, εγω από εδω κατεβάζω (εδώ και κανα χρόνο και παραπάνω που ειναι πλεον αδύνατο να κατεβάσω απο openstreetmap.nl)


Και από εδω κατεβάζω:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βασικά ήθελα κάτι σχετικά καλό σε τοπογραφικό για χρήση περπάτημα στο βουνό χωρίς εξάρτηση από δίκτυο


το να είναι routable είναι μπόνους εκτιμητέο

Θα τα δω, ευχαριστώ πολύ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άλλο αστείο με την διασύνδεση των συσκευών μας.

Η google είδαμε ότι έκανε μία καλή κίνηση ώστε να μπορείς να στείλεις ένα χάρτη απευθείας σε κάποιες συσκευές της garmin. Έχοντας δουλειά σήμερα σε περιοχή που ξέρω να πάω αλλά δεν ξέρω την τελική διεύθυνση ακριβώς, λευτεριά να χρησιμοποιήσω το GPS. Το οποίο απλά αρνείται να αποδεχτεί την διαδρομή που παίρνει από την google. Κάνω αναζήτηση με το ψαχτήρι της garmin από την ίδια τη συσκευή, η οδός δεν υπάρχει. Κάνω αναζήτηση από το drive, το οποίο θεωρητικά είναι online οπότε είχα μία μικρή ελπίδα ότι θα μπορεί να δει περισσότερα από την offline συσκευή, τίποτα.


Καταλήγουμε στο ότι μεταφορά δουλεύει αρκεί ο προορισμός να είναι περασμένος και στους δύο χάρτες δηλαδή της google και της garmin.

Τώρα να πω ότι απορώ πως μία εταιρεία που θεωρείται κορυφαία στις συσκευές πλοήγησης έχει καταφέρει να μην έχει ενημερωμένους χάρτες με ονόματα που έχουν όλες οι άλλες...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Άλλο αστείο με την διασύνδεση των συσκευών μας.

Η google είδαμε ότι έκανε μία καλή κίνηση ώστε να μπορείς να στείλεις ένα χάρτη απευθείας σε κάποιες συσκευές της garmin. Έχοντας δουλειά σήμερα σε περιοχή που ξέρω να πάω αλλά δεν ξέρω την τελική διεύθυνση ακριβώς, λευτεριά να χρησιμοποιήσω το GPS. Το οποίο απλά αρνείται να αποδεχτεί την διαδρομή που παίρνει από την google. Κάνω αναζήτηση με το ψαχτήρι της garmin από την ίδια τη συσκευή, η οδός δεν υπάρχει. Κάνω αναζήτηση από το drive, το οποίο θεωρητικά είναι online οπότε είχα μία μικρή ελπίδα ότι θα μπορεί να δει περισσότερα από την offline συσκευή, τίποτα.


Καταλήγουμε στο ότι μεταφορά δουλεύει αρκεί ο προορισμός να είναι περασμένος και στους δύο χάρτες δηλαδή της google και της garmin.

Τώρα να πω ότι απορώ πως μία εταιρεία που θεωρείται κορυφαία στις συσκευές πλοήγησης έχει καταφέρει να μην έχει ενημερωμένους χάρτες με ονόματα που έχουν όλες οι άλλες...
Να συμπληρώσω και να την έχεις πληρώσει και ένα σκασμό λεφτά, γιατί φτηνές δεν είναι.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να συμπληρώσω και να την έχεις πληρώσει και ένα σκασμό λεφτά, γιατί φτηνές δεν είναι.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Και η google δεν είναι τέλεια. Τον δρόμο που μένω ας πούμε η nokia μετέπειτα HERE maps τον έχει από τότε που πήρα smartphone. Στους χάρτες της google μπήκε φέτος μετά από δεν ξέρω και εγώ πόσες αναφορές δικές μου. Και ναι μεν θεωρητικά είναι δωρεάν οι χάρτες της google πρακτικά όλοι ξέρουμε ότι μόνο δωρεάν δεν είναι απλά πληρώνουμε διαφορετικά.
 

Fantomas7

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-στρώμα 650 08
DR 650SE 1997
Μια απορία έχω και ενώ έχω διαβάσει διάφορα μπορώ να πω ή ότι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ούτε με κλωτσιές ή ότι απλά δεν γίνεται και η ψυχοσύνθεση μου αρνείται να το αποδεχτεί....
Θέλω να χαράζω μια διαδρομή στο γουγλη,να την περνάω στο κινητό/άλλη συσκευή,και όταν π.χ στρίψω κάπου λάθος να μην αλλάζει η διαδρομή,να μην με πάει 5χλμ πιο πανω για να κάνω αναστροφή,αλλά να σταματάει εκεί που επρέπε να στρίψω..και μόλις πάω εκεί να συνεχίζεται η διαδρομή...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπορείς, στα garmin τουλάχιστον, να απενεργοποιήσεις τον επανυπολογισμό ή να τον κάνει με ερώτηση.


Με λίγο ψάξιμο, η λύση για Google maps είναι να κατεβάσεις τον χάρτη για χρήση χωρίς σύνδεση, μόλις ξεκινήσεις να κλείσεις τα δεδομένα και υποτίθεται ότι δεν θα κάνει αλλαγές. Δεν το έχω δοκιμάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Fantomas7

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Νίκος
Μοτό
V-στρώμα 650 08
DR 650SE 1997
Θα το δοκιμάσω σε ένα Garmin ενός φίλου που θα έχω στα χέρια μου σε λίγες μέρες (πήρε το χτ),στην περίπτωση την δεύτερη (χαρτες χωρίς σύνδεση) με οδηγίες βήμα βήμα δεν τα κατάφερα....(εδώ πήγαιναν οι κλωτσιές)...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο xt σίγουρα γίνεται.

Πας: ρυθμίσεις, πλοήγηση, επανυπολογισμός εκτός πορείας έχει "αυτόματα, απενεργοποίηση, με ερώτηση".
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στα garmin (τουλάχιστον στα περισσότερα) όταν περνάς αρχεία gpx (τα οποία έχεις φτιάξει στο Google) μέσω base camp, έτσι και αλλιώς δε σου κάνει επαναϋπολογισμό διαδρομής.
Αντιλαμβάνεσαι το λάθος γιατί ξαφνικά βγαίνεις εκτός πορείας, οπότε επιστρέφεις και συνεχίζεις ενός πορείας που σου δίνει.
Η πορεία (αρχείο gpx) μπορεί να είναι μωβ χρώμα (και τα χρώματα μπορείς να τα επιλέξεις) και αν κάνεις λάθος απλά το στίγμα σου βγαίνει έξω από αυτή τη μωβ πορεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό που λες γίνεται αν κάνεις track. Αν κάνεις route τότε υπολογίζει και την διαδρομή ξανά και την χαλάει ενίοτε και θέλει διάφορα κόλπα για να μείνει ίδια και την επιλογή που λέω πιο πάνω.
 
Top Bottom